უილ სტიუარტი, ლორენ ლუისი
7 ოქტომბერს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა თავისი 69-ე დაბადების დღე აღნიშნა. „დაბადების დღეზე საჩუქრის“ სახით, გაჩნდა შეტყობინება რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების შემადგენლობაში ახალი არქტიკული ფლოტის შექმნის შესახებ. ახალმა ფლოტმა უნდა უზრუნველყოს ენერგორესურსების უსაფრთხოება უკიდურეს ჩრდილოეთში, შეაძლებინოს რუსეთს ჩრდილოეთ საზღვაო მარშრუტზე სრული კონტროლის დამყარება და ამგვარად განამტკიცოს რუსეთის ბატონობა ევროპაში გაზის ტრანნსპორტირების სფეროში
ეს ცნობა გახმიანდა რუსეთის წინააღმდეგ არსებული ბრალდების ფონზე, რომ ის განგებ აყოვნებს გაზის ევროპისთვის მიწოდებას, რათა ენერგომატარებლები გამოიყენოს „იარაღად“ ევროკავშირზე გავლენის მოხდენისათვის. პუტინს სურს, რომ ევროკავშირმა მოახდინოს ახალი გაზსადენის „ ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის სერტიფიცირება, რომლის საშუალებით ევროპას გაზი უკრაინის გვერდის ავლით მიეწოდება. მან ყველა მიახვედრა, რომ გაზსადენის სერტიფიცირების შემთხვევაში ევროპა რუსეთიდან მეტ გაზს მიიღებს. ამასთან, პუტინმა განაცხადა, რომ გაზის მიწოდების ზრდა უკრაინის გავლით არ არის მომგებიანი „გაზპრომისთვის“ –  რუსული გაზის გიგანტისთვის. მან დაამატა, რომ ახალი სისტემები მნიშვნელოვნად ამცირებს CO2-ის გაფრქვევას ატმოსფეროში და ურჩია ევროპულ ქვეყნებს არ დაუშვან ადრინდელი შეცდომა, როცა მათ გადაწყვიტეს გაზის მიწოდებაზე მოკლევადიანი ხელშეკრულებების გაფორმება.
შექმნილ ვითარებაში – ევროპაში გაზის ფასმა მკვეთრად იმატა და ყველა ისტორიული რეკორდი დაამხო. მაგრამ მას შემდეგ, რაც პუტინმა დაპირება გასცა, რომ შეეცდებოდა გაზის ბაზარზე სიტუაციის სტაბილიზაციას და განაცხადა, რომ „გაზპრომს“ შეუძლია ევროპისთვის გაზის მიწოდების გაზრდა, ფასები ასევე მკვეთრად დაეცა.

Daily Mail (Великобритания)
Седьмого октября президент России Владимир Путин отметил свой 69-й день рождения. В качестве «подарка Путину на день рождения» появились сообщения о планах создать новый арктический флот в составе ВМФ России. Новый флот будет обеспечивать безопасность энергоресурсов в районе Крайнего севера и позволит России получить полный контроль над Северным морским путем и тем самым укрепить господство России в сфере поставок газа в Европу
Эта новость прозвучала на фоне обвинений в адрес России в том, что она намеренно задерживает поставки газа в Европу, чтобы превратить энергоносители в «оружие» для оказания влияния на Евросоюз. Путин хочет, чтобы ЕС сертифицировал новый газопровод «Северный поток —2», по которому газ будет поставляться в Европу в обход Украины. Она дал понять, что в случае сертификации газопровода Европа сможет получать из России больше газа. При этом он заявил, что увеличение поставок газа через Украину «экономически невыгодно» для «Газпрома», российского газового гиганта. Он добавил, что новые системы позволяют значительно сократить выбросы СО2 в атмосферу. И порекомендовал европейским странам не повторять прежних ошибок, когда они перешли на заключение краткосрочных сделок о поставках газа.
В сложившейся ситуации цены на газ в Европе резко подскочили, побив все исторические рекорды. Но после того как Путин пообещал попытаться стабилизировать ситуацию на газовом рынке, заявив, что «Газпром» мог бы увеличить объемы поставок газа в Европу, цены стремительно упали.