მეცნიერები მიიჩნევენ, რომ შეუძლიათ ახსნან, თუ რატომ ემართება კოვიდით დაავადებულების ნაწილს – მოყინვის მსგავსი ფეხის ან ხელის თითების დაზიანება.
ე.წ. covid toe, როგორც ჩანს, არის ორგანიზმის ვირუსთან ბრძოლის რეჟიმზე გადასვლის თანმდევი – გვერდითი ეფექტი
მკვლევარები ამბობენ, რომ მათ ზუსტად განსაზღვრეს იმუნური სისტემის ის ნაწილები, რომლებიც ამ დროს ერთვება მოქმედებაში.
ბრიტანეთის დერმატოლოგიურ ჟურნალში გამოქვეყნებული შედეგები უნდა დაგვეხმაროს ამ სიმპტომებთან ბრძოლაში.
რა არის  covid toe?
დაავადება შეიძლება გამოვლინდეს ნებისმიერ ასაკში, მაგრამ ძირითადად ის აზიანებს ბავშვებსა და მოზრდილებს. პაციენტთა ნაწილში ის უმტკივნეულოდ მიმდინარეობს, მაგრამ ზოგიერთებისთვის გამონაყარი შეიძლება იყოს მტკივნეული, ახლდეს ქავილი, წყლულები და სისხლჩაქცევები.
სოფია, 13 წლის მოზარდი შოტლანდიიდან, ვერ ახერხებდა სიარულსა და ფეხსაცმლის ტარებას. მას წლის დასაწყისში – კოვიდური ფეხის წვერი  განუვითარდა.
მედიაში, კერძოდ, BBC Scotland’s The Nine-ის გადაცემაში –  „ცხოვრება კოვიდური თითებით“, რომელიც ეთერში ზაფხულში გავიდა, ის გვიამბობდა, თუ როგორ იყენებედა ინვალიდის ეტლს დიდ მანძილზე გადასაადგილებლად.
კოვიდური ფეხის წვერი და მსგავსი გამონაყარი თავსატეხად იქცა ექიმებისთვის. დაზიანებული კანი – უპირატესად ფეხის თითებზე –  და ხანდახან ხელისაზეც, ასეთ დროს შეწითლებული ან იისფერია. ზოგიერთს უვითარდება შეშუპება და კანის გაუხეშება. შესაძლოა დაზიანებულ ქსოვილში იყოს ჩირქიც.
პაციენტების ერთი ნაწილისთვის, ეს  გრძელდება თვეობით, მეორე ნაწილისთვის  – კვირაობით.
დაავადებულებში უმეტესად არ ხდებოდა კოვიდის კლასიკური სიმპტომების გამოვლინება, როგორიცაა: მუდმივი ხველა, ციება, გემოსა და სუნის დაკარგვა ან შეცვლა.
რატომ ხდება ასე?
ხსენებული კვლევის შედეგები, რომლებიც სისხლისა და კანის ანალიზს ეფუძნება – მიუთითებს, რომ ამაში შესაძლოა მონაწილეობდეს იმუნური სისტემის 2 ნაწილი.
ორივე მათგანი მოიცავს მექანიზმებს, რომელთაც ორგანიზმი იყენებს კორონავირუსთან საბრძოლველად. ერთი მათგანი – ცილაა, რომელსაც ინტერფერონი ეწოდება, ხოლო მეორე – წარმოდგენილია ანტისხეულებით, რომლებიც ვირუსის მოგერიებასთან ერთად, შეცდომით უტევს ადამიანის საღ უჯრედებსა და ქსოვილებს.
უჯრედები , რომლებიც კვებავს დაზიანებულ ნაწილებს, ამ პროცესში ასევე მონაწილეობს – ამტკიცებენ პარიზის უნივერსიტეტის მკვლევარები. მეცნირებმა 2020 წელს გამოიკვლიეს 50 ადამიანი  covid toe-ის სიმპტომებით და 13 კაცი, რომლებიც მოყინვის შედეგად დაზიანდნენ. ეს უკანასკნელები არ იყვნენ დაკავშირებულნი კოვიდ ინფექციასთან, რადგან დაავადდნენ პანდემიის დაწყებამდე.
მკვლევარები იმედოვნებენ, რომ მათი მიგნებები დაეხმარება პაციენტებსა და ექიმებს, უკეთ გაერკვნენ  ამ მდგომარეობაში.
ბრიტანელმა ორთოპედმა ივან ბრისთლოუმ განაცხადა, რომ პაციენტების უმეტესობას, როგორც კოვიდის შედეგად დაავადებულებს, ისე მოყინვის შედეგად დაზიანებულებს და იმ ხალხს, ვისაც სისხლის მიმოქცევის პრობლემების გამო უვითარდებათ ამგვარი სიპპტომები, დაავადება  თავისით უქრებათ, თუმცა ზოგიერთებს შეიძლება დასჭირდეთ მალამოებითა და სხვა პრეპარატებით მკურნალობა.
„დადასტურებებული მიზეზები დაგვეხმარება შევიმუშაოთ უფრო ეფექტიანი მკურნალობის მეთოდები“ – განაცხადა მან.
დოქტორი ვერონიკ ბატაი, ბრიტანეთის კანის ფონდის დერმატოლოგ-კონსულტანტი და პრესმდივანი ამბობს, რომ პანდემიის საწყის ეტაპზე „კოვიდური თითი“ ხშირად ვლინდებოდა, მაგრამ მიმდინარე დელტა- ვარიანტის პირობებში, ის უფრო ნაკლებად გვხვდება.
ეს შეიძლება გაპირობებული იყოს იმით, რომ დღეს მეტი ადამიანია ვაქცინირებული ან მათ აქვთ სხვა ინფექციებიდან გამოყოლილი დაცვა.                 „ამგვარი შემთხვევები ვაქცინირებულებში ნაკლებადააა“ – ამბობს ის
კოვიდით გამოწვეული კანის პრობლემები, შეიძლება გამოვლინდეს მწვავე ინფექციის გასვლიდან რამდენიმე ხანში – მაშინ, როცა სხვა სიმპტომები არ იყო გამოხატული. ასე რომ ვირუსთან კავშირი, ზოგჯერ ვერ დგინდება – თქვა მან.

Редактор отдела здравоохранения, BBC News online
Ученые полагают, что они могут объяснить, почему у некоторых людей, заразившихся Ковидом, развиваются обмороженные поражения на пальцах ног и даже на пальцах рук.
Covid toe, по-видимому, является побочным эффектом переключения организма в режим атаки для борьбы с вирусом
Исследователи говорят, что они точно определили те части иммунной системы, которые, по-видимому, задействованы.
Результаты, опубликованные в Британском журнале дерматологии, могут помочь в лечении симптомов.
Что такое Covid toe?
Это может произойти в любом возрасте, но чаще всего поражает детей и подростков.
Для некоторых это безболезненно, но сыпь может быть очень болезненной и зудящей, с нежными волдырями и отеками.
София, которой 13 лет и она из Шотландии, едва могла ходить или носить обувь, когда в начале этого года у нее развился ковидный носок.
Летом она рассказала BBC Scotland’s The Nine, как она полагалась на инвалидную коляску для более длительных прогулок.
Ковидный носок и другие высыпания озадачивают врачей
Пораженная кожа — обычно пальцы ног, но иногда и пальцы — может выглядеть красной или фиолетовой. У некоторых людей развиваются болезненные приподнятые бугорки или участки грубой кожи. Там также может быть гной.
У некоторых это длится месяцами, у других — неделями.
Часто у них не будет ни одного из классических симптомов Covid, таких как постоянный кашель, лихорадка и потеря или изменение запаха или вкуса.
Почему это происходит?
Эти последние результаты исследования, основанные на анализах крови и кожи, предполагают, что в игре могут участвовать две части иммунной системы.
И то, и другое включает механизмы, которые организм использует для борьбы с коронавирусом.
Один из них — противовирусный белок, называемый интерфероном 1-го типа, а другой — тип антитела, которое ошибочно атакует собственные клетки и ткани человека, а не только вторгающийся вирус.
Клетки, выстилающие мелкие кровеносные сосуды, снабжающие пораженные участки, также задействованы, говорят исследователи из Парижского университета, Франция.
Исследователи изучили 50 человек с подозрением на Covid toe весной 2020 года и 13 других с аналогичными поражениями от обморожения, которые не были связаны с инфекциями Covid, поскольку они произошли задолго до начала пандемии.
Они надеются, что находки помогут пациентам и врачам лучше понять это состояние.
Британский ортопед доктор Иван Бристоу сказал, что для большинства — как и обычные обморожения, которые обычно наблюдаются во время холодов и у людей, у которых проблемы с кровообращением, — поражения обычно проходят сами по себе.
Но некоторым может потребоваться лечение кремами и другими препаратами.
«Подтверждение причины поможет разработать новые методы лечения для более эффективного лечения», — сказал он.
Доктор Вероник Батай, консультант-дерматолог и пресс-секретарь Британского фонда кожи, сказала, что на ранней стадии пандемии очень часто наблюдался ковидный палец, но в нынешней волне Дельта-варианта он встречается реже.
Это может быть связано с тем, что больше людей вакцинируется или имеет некоторую защиту от Covid от прошлых инфекций.
«Презентации после вакцинации встречаются гораздо реже», — сказала она.
Проблемы с кожей, связанные с Covid, могут появиться через некоторое время после острой инфекции и у людей, у которых нет других симптомов, поэтому связь с вирусом иногда не устанавливается, сказала она.