სამშაბათს, ევროპის პარლამენტის წინაშე გამოსვლისას, პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა მორავეცკიმ – ევროკავშირი „შანტაჟში“ დაადანაშაულა. ასე უწოდა მან დასავლეთის პოზიციას პოლონეთის სასამართლო რეფორმის ირგვლივ წარმოქმნილ კონფლიქტში. ევროპის სახალხო პარტიის საპარლამენტო ფრაქციის თავჯდომარე – მანფრედ ვებერმა, თავის მხრივ, მორავეცკი დაადანაშაულა ევროპის დასუსტებაში, რითაც მისი თქმით, პუტინი ნამდვილად გაიხარებს
ვარშავასა და ბრიუსელს შორის მიმდინარე სამართლებრივი დაპირისპირების ფონზე, პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა მათეუშ მორავეცკიმ, ევროკავშირი „შანტაჟში“  ამხილა. „მე ვერ შევეგუები ვითარებას, როცა ზოგიერთი პოლიტიკოსი აშანტაჟებს პოლონეთს და ემუქრება მას“- განაცხადა სამშაბათს მორავეცკიმ სტრასბურგში ევროპარლამენტის წინაშე გამოსვლისას. „მე არ ვცნობ მუქარისა და შანტაჟის ენას“ – თქვა მან და დაამატა, რომ ასეთი პრაქტიკა, ევროგაერთიანების ზოგიერთ წევრ-სახელმწიფოზე ზეწოლის მეთოდი გახდა.
მორავეცკის სიტყვას – აქტიურად შეეწინააღმდეგა ევროპარლამენტართა უმრავლესობა: „დღევანდელი გამოსვლით, თქვენ თესავთ შფოთსა და განხეთქილებას ევროპის კავშირში. ასეთი პოლიტიკური ნაბიჯით, თქვენ ასუსტებთ ევროპას“- განაცხადა ევროპარლამენტში უმსხვილესი ფრაქციის, ევროპის სახალხო პარტიის თავჯდომარემ – მანფრედ ვებერმა პოლონეთის მთავრობის მეთაურის გამოსვლს პასუხად. ვებერის თქმით, ეს გამოსვლა, უპირველესად რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს გაახარებს. ასეთი რამ კი დაუშვებელია. გთხოვთ, შეწყვიტეთ ამგვარი საქციელი“ – ბრძანა ვებერმა.
გერმანიის ქრისტიან-დემოკრატიული კავშირის თავჯდომარე ვებერმა შემდეგ განმარტა, რა შეიძლება დაემუქროს პოლონეთს – ევროკავშირთან წინააღმდეგობის გამო.
„ვინც არ ცნობს ევროპული სასამართლოს უზენაესობას, უარყოფს ევროკავშირს – როგორც სამართლებრივ ერთობას, ის პრაქტიკულად გადის ევროპის კავშირის სამართლებრივი გაერთიანებიდან“ – აღნიშნა ქდკ-ს წარმომადგენელმა.
ევროკავშირის თავჯდომარე ურსულა ფონ ლაიდენმა, მანამდე დაადასტურა, რომ ევროკავშირი „იმოქმედებს“, რათა გამოირიცხოს ევროკავშირის ფასეულობებისა და ერთიანობისთვის ძირის გამოთხრა, რასაც პოლონეთი ეწევა. როგორც მან თქვა: „არ დაუშვებს, რომ ჩვენი საერთო ღირებულებები ეჭვქვეშ დადგეს“.
კონკრეტული ოფციების სახით, ფონ დერ ლაიენმა დასახელა მორიგი  სარჩელის წარდგენა  ევროკავშირის ხელშეკრულების დარღვევის მოტივით, ახალი მექანიზმის ამოქმედება, რათა შეწყდეს ბიუჯეტიდან დაფინანასება, ასევე, ევროგაერთიანების მე-7 სტატიის ხელმეორედ გამოყენება. ამ ბოლო ზომით, პოლონეთს შეიძლება ხმა ჩამოერთვას ევროკავშირის გადაწყვეტილებების გამოტანისას.
ფონ დერ ლაიენის მუქარა გამოწვეულია პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, რომლის თანახმად ევროკავშირის ზოგიერთი დებულება შეუსაბამოა პოლონეთის კონსტიტუციისა. ეს დადგენილება ევროკავშირმა უკიდურესად პრობლემურად მიიჩნია, რადგან ის პოლონეთის მთავრობას შეუძლია გამოიყენოს ევროკავშირის ზოგიერთი ( მისთვის მიუღებელი) გადაწყვეტილების უგულებელსაყოფად. სამშაბათს პარლამენტში, ფონ დერ ლაიენმა კრიტიკულად შეაფასა პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს  გადაწყვეტილება და განაცხადა, რომ „ის ანგრევს ევროკავშირის საფუძვლებს. ეს ევროპული სამართლის გამოწვევაა, მხოლოდ საერთო კანონმდებლობა უზრუნვლყოფს თანაბარ უფლებებს, სამართლებრივ დაცულობას, კავშირის წევრ-ქვეყნებს შორის ურთიერთნდობას და ყოველივე ამაზე დაფუძნებულ ერთიან პოლიტიკას“.

(Die Welt, Германия)
Выступая во вторник в Европейском Парламенте, премьер-министр Польши Моравецкий обвинил ЕС в «шантаже». Так он назвал давление Запада на Польшу в конфликте вокруг польской судебной реформы. Председатель фракции Европейской народной партии (ЕНП) Манфред Вебер в свою очередь обвинил Моравецкого в ослаблении Европы, которое якобы точно обрадует Путина
В ходе правового конфликта между Варшавой и Брюсселем польский премьер-министр Матеуш Моравецкий обвинил ЕС в «шантаже». «Я не могу примириться с ситуацией, когда какие-то политики шантажируют Польшу и грозят ей», — сказал Моравецкий во вторник, выступая в Европарламенте в Страсбурге. «Я отвергаю язык угроз и шантажа», — сказал он и добавил, что подобная практика стала методом общения с некоторыми странами-членами Евросоюза.
Слова Моравецкого вызвали активное неприятие большинства европейских парламентариев. «Своей сегодняшней речью вы сеете смуту и раздор в Европейском Cоюзе. Таким политическим шагом вы ослабляете Европу», — сказал председатель крупнейшей в Европарламенте фракции Европейской народной партии Манфред Вебер в ответ на речь руководителя польского правительства. По словам Вебера, эта речь весьма порадует прежде всего президента России Владимира Путина, а такое допускать нельзя. «Я прошу вас прекратить такое поведение», — потребовал Вебер.
Далее представляющий немецкую партию Христианско-Демократический Союз Манфред Вебер объяснил, чем могут грозить Польше возражения Евросоюзу.
«Тот, кто отвергает верховенство Европейского Суда, кто отвергает Европейский Союз как правовое сообщество, кто отвергает независимость правосудия, тот фактически выходит из Европейского Союза как правового сообщества», — почеркнул политик из ХДС.
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен незадолго до этого подтвердила, что ЕС будет «действовать», чтобы предотвратить подрыв ценностей и единства ЕС, осуществляемый Польшей. Как она сказала, ЕС «не допустит, чтобы наши общие ценности были поставлены на карту».
В качестве конкретных опций фон дер Ляйен назвала возбуждение еще одного иска о нарушении договора о Европейском Союзе, использование нового механизма для сокращения финансирования из бюджета ЕС, а также повторное применение статьи 7 договора о Европейском Союзе. Последняя мера может привести к тому, что Польша будет лишена права голоса при голосовании по решениям ЕС.
Угрозы фон дер Ляйен вызваны решением польского Конституционного Суда, согласно которым некоторые положения законодательства ЕС признаны несовместимыми с конституцией Польши. Это решение Еврокомиссия признала весьма проблематичным, потому что оно может использоваться польским правительством для игнорирования неугодных ему решений Европейского Суда.
Во вторник в парламенте фон дер Ляйен критически оценила решение польского конституционного суда, сказав, что оно угрожает основам Европейского Союза. «Это прямой вызов единству европейского законодательства. Только общее законодательство обеспечивает равные права, правовую защищенность, взаимное доверие между странами-членами союза и основанную на этом общую политику».