უკრაინამ და უნგრეთმა ხმლები იშიშვლეს – ევროპაში გაღრმავებული გაზის კრიზისის გამო. ამ ორი ქვეყნის ელჩები საგარეო უწყებებში გამოიძახეს, რათა განეხილათ წინააღმდეგობრივი შეთანხმება, რომელიც ბუდაპეშტმა რუსეთთან დადო
კიევში, ოფიციალური პირები შიშობენ, რომ უნგრეთის მიერ გაფორმებული გარიგება რუსული გაზის მიწოდების შესახებ, უკრაინის ეროვნულ უსაფრთხოებას ემუქრება. უნგრეთი შეუთანხმდა რუსეთს გაზის „თურქული ნაკადით“ მიწოდების შესახებ, რაც გვერდს უვლის უკრაინას. მრავალჯერ გაკრიტიკებული „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის მსგავსად,რომელიც გერმანიამ და რუსეთმა გააფორმეს, ამ გარიგებასაც – უნგრეთსა და რუსეთს შორის – მგზნებარე, ნეგატიური რეაქცია მოჰყვა უკრაინის მხრიდან.
სამშაბათს, 28 სექტემბერს, უნგრეთისა და უკრაინის საგარეო უწყებებში გამოიძახეს, შესაბამისად, უკრაინელი და უნგრელი ელჩები, რათა ემსჯელათ გაღრმავებული განხეთქილების შესახებ. ამ სიტუაციამ აირეკლა ბუნებრივი აირის გარშემო დაწყებული უფრო მასშტაბური კონფლიქტი, რომელიც ევროპაში გაჩაღდა.
დღითი დღე იზრდება შეშფოთება ევროპის რუსულ გაზზე დამოკიდებულების გამო. დარგის წარმომადგენლები გვაფრთხილებენ, რომ რუსეთმა შესაძლოა განგებ შეამციროს გაზის მიწოდება ევროპაში.
ამასთან, რუსეთმა და უნგრეთმა უპასუხეს კიევს და ეს უკანასკნელი გააფრთხილეს – თავი შეიკავოს ორმხრივ ურთიერთობებში ჩარევისგან.
უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა პეტერ სიიარტომ, სამშაბათს, 28 სექტემბერს, განაცხადა, რომ შეთანხმებასთან დაკავშირებული უკრაინის შეშფოთების გამო, გამოიძახეს უკრაინის ელჩი: „ჩვენ ვთვლით, რომ უკრაინის სურვილი – მოახდინოს საიმედო მიწოდების ბლოკირება- არის ჩვენი სუვერენიტეტის დარღვევა“ – თქვა სიიარტომ.
უკრაინული მხარის მოსაზრებით, ბუდაპეშტისა და კრემლის 15 წლიანი კონტრაქტი – ეს არის „პოლიტიკურად და ეკონომიკურად სრულიად დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილება“. კიევმა განაცხადა, რომ მოითხოვს, ევროკომისიამ განიხილოს საკითხი, თუ რამდენად შეესაბამება ეს გადაწყვეტილება ევროპის ენერგეტიკული სამართლის ნორმებს. სიიორტომ დაამატა, რომ ამ ინფორმაციამ ის „აღაშფოთა“.
კრემლის წარმომადგენელმა დმიტრი პესკოვმა, ასევე უკუაგდო უკრაინის პრეტენზია. „არავის უფლება არ ირღვევა, საერთაშორისო ვაჭრობის არავითარი ნორმა არ დარღვეულა“ – განაცხადა მან.
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იუწყება, რომ ის გადადგამს „მკვეთრ ნაბიჯებს“, რათა დაიცვას თავისი ქვეყნის ნაციონალური ინტერესები. სამშაბათს, 28 სექტემბერს, უკრაინის საგარეო უწყებამ გააკეთა შემდეგი განცხადება: „გაზის ტრანსპორტირება უკრაინის გვერდის ავლით, ძირს უთხრის ქვეყნის ეროვნულ და ევროპის ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას. უკრაინის მხარე – გადადგამს მკვეთრ ნაბიჯებს ეროვნული ინტერესების დასაცავად“.
ევროკავშირის ნორმების თანახმად, ამ გაერთიანების წევრებს შეუძლიათ გააფორმონ ორმხრივი შეთანხმებები გაზის მიწოდების შესახებ, მაგრამ მხარეებმა ერთმანეთს უნდა მიაწოდონ ინფორმაცია, თუ შეთანხმებით განსაზღვრული მოცულობა წლიური მოხმარების 28%-ს აღემატება.
ევროკავშირის მონაცემებით, რუსულ-უნგრული შეთანხმების მოცულობა – ამ დონეს აჭარბებს. კონტრაქტის მიხედვით გაზპრომი უნგრეთს ყოველწლიურად მიაწვდს 4.5 მილიარდ კუბურ მეტრ გაზს. აქედან, დიდი ნაწილი – 3.5 მილიარდი კუბური მეტრი, უნგრეთს მიეწოდება სერბეთის გავლით, დანარჩენი კი ავსტრიიდან. შეთანხმება ძალაში – 1 ოქტომბერს შედის.
ბოლო თვეებია ევროკავშირში გაზის ფასი მკვეთრად იზრდება და იწვევს ფართომასშტაბიანი კრიზისის შიშს, რომელიც შეიძლება ამ ზამთარს გაჩაღდეს. რუსეთს ადანაშულებენ იმაში, რომ ის განგებ ამცირებს გაზის მიწოდებას ევროზონაში, თუმცა კრემლი ამტკიცებს, რომ მზადაა გაზარდოს მიწოდების მოცულობა.

Себастьян Киттли (Sebastian Kettley)
Украина и Венгрия скрестили шпаги из-за углубляющегося газового кризиса в Европе. Послы этих двух стран были вызваны во внешнеполитические ведомства для обсуждения противоречивой газовой сделки, которую Будапешт заключил с Россией
Чиновники в Киеве боятся, что заключенная Венгрией сделка на поставки российского газа, представляет собой угрозу для национальной безопасности Украины. Венгрия договорилась с Россией о поставках газа по «Турецкому потоку», который огибает территорию Украины. И, подобно часто критикуемому «Северному потоку — 2» между Россией и Германией, эта сделка между Венгрией и Россией вызвала бурную негативную реакцию со стороны Украины.
Во вторник, 28 сентября, во внешнеполитические ведомства Венгрии и Украины были вызваны соответственно украинский и венгерский послы для обсуждения углубляющегося раскола. Эта ситуация стала отражением более масштабного конфликта вокруг природного газа, разгорающегося в Европе.
Киев обвинил Венгрию в том, что та подрывает национальную безопасность Украины и ставит под угрозу энергетическую безопасность Европы.
В настоящее время растет беспокойство по поводу зависимости Европы от российского газа. Представители отрасли предупреждают, что Кремль может намеренно уменьшать объемы поставок газа в Евросоюз.
Этот нарастающий кризис также вызывает тревогу, что Соединенное Королевство может столкнуться с серьезными проблемами грядущей зимой, если Россия ограничит поставки газа в Европу.
Между тем и Россия, и Венгрия ответили на обвинения, предупредив Киев, что ему не следует вмешиваться в их двустороннее соглашение.
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто (Peter Szijjarto) сообщил во вторник, 28 сентября, что в ответ на возражения Украины против этой сделки во внешнеполитическое ведомство Венгрии был вызван посол Украины. «Мы считаем, что желание Украины блокировать надежные поставки газа в Венгрию — это нарушение нашего суверенитета», — заявил Сийярто.
По мнению украинской стороны, контракт Будапешта и Кремля сроком на 15 лет — это «исключительно политическое, экономически необоснованное решение». Киев сообщил, что он попросит Еврокомиссию рассмотреть вопрос о том, насколько это решение соответствует нормам европейского энергетического права. Сийярто добавил, что эти новости его «возмутили».
Представитель Кремля Дмитрий Песков тоже отверг критику Украины. «Ничьи права здесь не нарушаются. Никакие нормы международной торговли здесь не нарушаются», — сказал Песков.
Министерство иностранных дел Украины сообщило, что оно примет «решительные меры», чтобы защитить национальные интересы своей страны. Во вторник, 28 сентября, внешнеполитическое ведомство Украины сообщило следующее: «Транспортировка газа в обход Украины подрывает национальную безопасность государства и энергетическую безопасность Европы. Украинская сторона примет решительные меры для защиты национальных интересов».
Согласно нормам Евросоюза, члены этого блока вольны заключать двусторонние соглашения о поставках газа. Однако страны обязаны проинформировать в течение трех месяцев, если объем поставок по этим соглашениям превышает 28 процентов от годового объема потребления.
По данным Евросоюза, в случае с российско-венгерской сделкой объем поставляемого газа превышает этот уровень. По условиям контракта российская государственная компания Газпром будет ежегодно поставлять Венгрии 4,5 миллиарда кубических метров газа. Большая часть этого газа — примерно 3,5 миллиарда кубических метров — будет поступать в Венгрию через Сербию, а остальной газ — через Австрию. Сделка вступает в силу 1 октября.
Последние несколько месяцев цены на газ в Евросоюзе стремительно растут, вызывая страх перед полномасштабным кризисом, который может разразиться грядущей зимой. Россию обвиняют в том, что она уменьшает поставки газа в страны этого блока, хотя Кремль утверждает, что он готов увеличить объемы поставляемого газа.