უკრაინამ და უნგრეთმა ხმლები იშიშვლეს – ევროპაში გაღრმავებული გაზის კრიზისის გამო. ამ ორი ქვეყნის ელჩები საგარეო უწყებებში გამოიძახეს, რათა განეხილათ წინააღმდეგობრივი შეთანხმება, რომელიც ბუდაპეშტმა რუსეთთან დადო
კიევში, ოფიციალური პირები შიშობენ, რომ უნგრეთის მიერ გაფორმებული გარიგება რუსული გაზის მიწოდების შესახებ, უკრაინის ეროვნულ უსაფრთხოებას ემუქრება. უნგრეთი შეუთანხმდა რუსეთს გაზის „თურქული ნაკადით“ მიწოდების შესახებ, რაც გვერდს უვლის უკრაინას. მრავალჯერ გაკრიტიკებული „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის მსგავსად,რომელიც გერმანიამ და რუსეთმა გააფორმეს, ამ გარიგებასაც – უნგრეთსა და რუსეთს შორის – მგზნებარე, ნეგატიური რეაქცია მოჰყვა უკრაინის მხრიდან.
სამშაბათს, 28 სექტემბერს, უნგრეთისა და უკრაინის საგარეო უწყებებში გამოიძახეს, შესაბამისად, უკრაინელი და უნგრელი ელჩები, რათა ემსჯელათ გაღრმავებული განხეთქილების შესახებ. ამ სიტუაციამ აირეკლა ბუნებრივი აირის გარშემო დაწყებული უფრო მასშტაბური კონფლიქტი, რომელიც ევროპაში გაჩაღდა.
დღითი დღე იზრდება შეშფოთება ევროპის რუსულ გაზზე დამოკიდებულების გამო. დარგის წარმომადგენლები გვაფრთხილებენ, რომ რუსეთმა შესაძლოა განგებ შეამციროს გაზის მიწოდება ევროპაში.
ამასთან, რუსეთმა და უნგრეთმა უპასუხეს კიევს და ეს უკანასკნელი გააფრთხილეს – თავი შეიკავოს ორმხრივ ურთიერთობებში ჩარევისგან.
უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა პეტერ სიიარტომ, სამშაბათს, 28 სექტემბერს, განაცხადა, რომ შეთანხმებასთან დაკავშირებული უკრაინის შეშფოთების გამო, გამოიძახეს უკრაინის ელჩი: „ჩვენ ვთვლით, რომ უკრაინის სურვილი – მოახდინოს საიმედო მიწოდების ბლოკირება- არის ჩვენი სუვერენიტეტის დარღვევა“ – თქვა სიიარტომ.
უკრაინული მხარის მოსაზრებით, ბუდაპეშტისა და კრემლის 15 წლიანი კონტრაქტი – ეს არის „პოლიტიკურად და ეკონომიკურად სრულიად დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილება“. კიევმა განაცხადა, რომ მოითხოვს, ევროკომისიამ განიხილოს საკითხი, თუ რამდენად შეესაბამება ეს გადაწყვეტილება ევროპის ენერგეტიკული სამართლის ნორმებს. სიიორტომ დაამატა, რომ ამ ინფორმაციამ ის „აღაშფოთა“.
კრემლის წარმომადგენელმა დმიტრი პესკოვმა, ასევე უკუაგდო უკრაინის პრეტენზია. „არავის უფლება არ ირღვევა, საერთაშორისო ვაჭრობის არავითარი ნორმა არ დარღვეულა“ – განაცხადა მან.
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იუწყება, რომ ის გადადგამს „მკვეთრ ნაბიჯებს“, რათა დაიცვას თავისი ქვეყნის ნაციონალური ინტერესები. სამშაბათს, 28 სექტემბერს, უკრაინის საგარეო უწყებამ გააკეთა შემდეგი განცხადება: „გაზის ტრანსპორტირება უკრაინის გვერდის ავლით, ძირს უთხრის ქვეყნის ეროვნულ და ევროპის ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას. უკრაინის მხარე – გადადგამს მკვეთრ ნაბიჯებს ეროვნული ინტერესების დასაცავად“.
ევროკავშირის ნორმების თანახმად, ამ გაერთიანების წევრებს შეუძლიათ გააფორმონ ორმხრივი შეთანხმებები გაზის მიწოდების შესახებ, მაგრამ მხარეებმა ერთმანეთს უნდა მიაწოდონ ინფორმაცია, თუ შეთანხმებით განსაზღვრული მოცულობა წლიური მოხმარების 28%-ს აღემატება.
ევროკავშირის მონაცემებით, რუსულ-უნგრული შეთანხმების მოცულობა – ამ დონეს აჭარბებს. კონტრაქტის მიხედვით გაზპრომი უნგრეთს ყოველწლიურად მიაწვდს 4.5 მილიარდ კუბურ მეტრ გაზს. აქედან, დიდი ნაწილი – 3.5 მილიარდი კუბური მეტრი, უნგრეთს მიეწოდება სერბეთის გავლით, დანარჩენი კი ავსტრიიდან. შეთანხმება ძალაში – 1 ოქტომბერს შედის.
ბოლო თვეებია ევროკავშირში გაზის ფასი მკვეთრად იზრდება და იწვევს ფართომასშტაბიანი კრიზისის შიშს, რომელიც შეიძლება ამ ზამთარს გაჩაღდეს. რუსეთს ადანაშულებენ იმაში, რომ ის განგებ ამცირებს გაზის მიწოდებას ევროზონაში, თუმცა კრემლი ამტკიცებს, რომ მზადაა გაზარდოს მიწოდების მოცულობა.

BY SEBASTIAN KETTLEY
Officials in Kyiv fear Hungary’s deal to access Russian gas poses a threat to Ukraine’s national security. Hungary has negotiated access to the TurkStream pipeline, which bypasses Ukraine in the Black Sea. And like the much-maligned Nord Stream 2 pipeline between Russia and Germany, the deal has sparked a great deal of backlash from Ukraine.
On Tuesday, the ambassadors of both nations were summoned to address the growing rift, which echoes a bigger conflict over gas brewing on the continent.
Ukraine has accused Hungary of undermining its national security and putting Europe’s energy security at risk.
There is a growing concern about Europe’s reliance on Russian gas, with industry insiders warning the Kremlin could intentionally withhold gas from the EU.
The brewing crisis has also led to concerns the UK could face a winter of chaos, should Russia limit the flow of gas to Europe.
Peter Szijjarto, Hungary’s Foreign Minister, said on Tuesday Ukraine’s ambassador was summoned in response to the country’s objections to the deal.
He said: “We regard it a violation of our sovereignty that Ukraine wants to block a secure gas supply for Hungary.”
According to Ukraine, the 15-year deal between Budapest and the Kremlin is a “purely political, economically unreasonable decision”.
Kyiv said it will ask the European Commission to determine whether it was in line with European energy law.
Mr Szijjarto went on to say he was “outraged” by the news.
Similarly, Kremlin spokesman, Dmitry Peskov, has dismissed Ukraine’s criticism.
He said: “No one’s rights are being breached, no norms are being breached.”
Ukraine’s foreign ministry has since said it will “decisive measures” to secure its national interests.
The ministry said on Tuesday: “Gas transportation bypassing Ukraine undermines our country’s national security and Europe’s energy security.
“The Ukrainian side will take decisive measures to protect national interests.”
However, the country’s are expected to inform within three months whether the deals exceed 28 percent of annual consumption.
The Hungary-Russia deal, according to the EU, has exceeded that amount.
Under the terms of the deal, Russia’s state-owned Gazprom will ship 4.5 billion cubic metres of gas to Hungary at an annual rate.
The majority of the gas, about 3.5 billion cubic metres, will flow to Hungary via Servia, with the remainder shipped through Serbia.
Gas prices across the bloc have been on the rise in recent months, sparking fears of a full-blown crisis this winter.
Russia has been accused of stockpiling supplies and withholding them from the bloc, though the Kremlin has said it is prepared to increase shipments.