WALL STREET JOURNAL აშშ
ოთხშაბათს, 16 სექტემბერს, აშშ-ს იუსტიციის სამინისტროს სპეცპროკურორმა ჯონ დარემმა გამოაქვეყნა გფბ-ს წინაშე ცრუ მოწმედ გამოსვლის ბრალდება, რასაც ადგილი ჰქონდა 2016 წელს – დანაშაული ჯერჯერობით არ არის კვალიფიცირებული ტრივიალურ სიყალბედ. სპეცპროკურორის 27-გვერდიანი საბრალდებო დასკვნა, დახუნძლულია ახალი მამხილებელი დეტალებით, რომლებიც ცხადად ადასტურებს, რომ ისტორია რუსეთის მხრიდან 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში ჩარევის შესახებ, იყო ფაბრიკაცია და ეს ბრალდება შეთხზა ჰილარი კლინტონის საარჩევნო შტაბმა
ბატონმა დარემმა ბრალი წაუყენა მაიკლ სასმანს, იურიდიული ფირმა „PERKINS COIE“-ს ადვოკატს, რომელიც ქალბატონი კლინტონის საარჩევნო შტაბისთვის მუშაობდა. მაიკლ სასმანი მხილებულია იმაში, რომ მან ცრუ ინფორმაცია მიაწოდა გფბ-ს მთავარ იურისკონსულტს ჯეიმს ბეიკერს 2016 წლის 19 სექტემბრის შეხვედრაზე, როცა გფბ-ს წარუდგინა დოკუმენტები, რომლებიც  თითქოსდა მიუთითებდა „Trump Organization“-ის საიდუმლო კონტაქტებზე რუსეთში ბაზირებულ ალფა-ბანკთან.
საბრალდებო დასკვნაში ნათქვამია, რომ სასმანმა ბეიკერი შეცდომაში შეიყვანა, როცა განაცხადა, რომ ის „არ მოქმედებდა რომელიმე კლიენტის ინტერესების შესაბამისად“, რის შემდეგ, გფბ-ს მთავარმა იურისკონსულტმა ჩათვალა, რომ აწვდიდა რა ინფორმაციას, სასმანი „მოქმედებდა, როგორც კეთილსინდისიერი მოქალაქე და არა როგორც  დაქირავებული ადვოკატი ან პოლიტიკური მოღვაწე“. ეს იყო სიცრუე, ნათქვამია ბრალდებაში, რომელშიც დოკუმენტირებულია, რომ სასმანი მუშაობდა დემოკრატიული პარტიის გავლენიან წევრებისთვის (მათ შორის, „PERKINS COIE-ს“ სხვა თანამშრომელთან ერთად – მარკ ელიასისთვის) და ინვოისებს შესრულებულ სამუშაოზე, უგზავნიდა ჰილარი კლინტონის საარჩევნო შტაბს.
ბატონი სასმანის სიყალბის გამო, „გფბ-მ ვერ მიიღო საჭირო ინფორმაცია“, აღნიშნულია საბრალდებო დასკვნაში, რამაც ბიუროს უბიძგა დაეწყო გამოძიება პრეზიდენტ ტრამპისა და „ალფა-ბანკის“ კავშირების შესახებ, რის შემდეგ, ინფორმაციამ გაჟონა მედიაში. სასმანი გფბ-სთან ცრუობდა არა იმიტომ, რომ თავი დაეძვრინა, ის იმხილება გამოძიების ფედერალურ ბიუროს მოტყუებაში იმ მიზნით, რომ მომხდარიყო გამოძიების ინიცირება კონკურენტი საარჩევნო შტაბის წინააღმდეგ, რაც ეფუძნებოდა ყალბ ინფორმაციას რუსეთისა და ტრამპის გარიგების შესახებ. ბატონი სასმანი თავს უდანაშაულოდ აცხადებს.
საბრალდებო დასკვნაში მოცემულია დამატებითი დეტალები, რომლებიც მოწმობს ჰილარი კლინტონის შტაბის ფართომასშტაბიან კამპანიაზე –  „გაეშავებინა დონალდ ტრამპი და წარმოეჩინა ისე, რომ ეს უკანასკნელი „საწოლში – რუსებთან ერთად იწვა“. დოკუმენტით დასტურდება, რომ ყოველივე ეს, სცდებოდა კონსალტინგური ფირმა „Fusion GPS“-ის უფლებამოსილების ფარგლებს, ისე როგორც, არ შემოიფარგლებოდა მხოლოდ MI-6-ის  ყოფილი თანამშრომლის – კრისტოფერ სტილის ყალბი დოსიეთი. თუმცა ორივე ამ ფაქტორმა თავისი როლი შეასრულა ტრამპის დისკრედიტაციაში.
დასკვნაში ნათქვამია, რომ ბრალდება „ალფა-ბანკის“ მისამართით, მოდიოდა მსხვილი ტექნოლოგიური კომპანიის („Tech Executive 1“) ჯერჯერობით დაუდგენელი ხელმძღვანელი პირისგან, რომელსაც ერთ-ერთი ელექტრონული წერილის მიხედვით, ჰპირდებოდნენ „მაღალ თანამდებობას კიბერუსაფრთხოების სფეროში“ ჰილარი კლინტონის ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვევაში. ეს პირი ფლობდა ინტერნეტ კომპანიებს და ხელი მიუწვდებოდა საჯარო  და დაფარული მონაცემების უზარმაზარ მოცულობაზე. მას  აცნობეს სავარაუდო ინტერნეტ-ტრაფიკის შესახებ „ალფა-ბანკს“ და ტრამპის საფოსტო დომენს შორის. ამ პირმა ამის შესახებ შეატყობინა ბატონ სასმანს.
კომპანიის ამ  უცნობმა ხელმძღვანელმა თანამშრომლებს უბრძანა „ მოეპოვებინათ და გაეანალიზებინათ ტრამპის მანმაქიქებელი საჯარო თუ დახურული ინტერნეტ მონაცემები“. მან ასევე დაიქირავა ინტერნეტ- ანალიტიკოსები დაუდგენელი ამერიკული უნივერსიტეტიდან. საბრალდებო დასკვნით ირკვევა, რომ ამ მცდელობის მიზანი იყო, გაეძლიერებინათ „ ნეგატიური დასკვნები და ნარატივი“ ტრამპის შესახებ  ისე, რომ ის მოსწონებოდათ – გარკვეულ „ VIP პერსონებს“.
ამგვარი ინფორმაციის ძიებას ხილული ეფექტი არ მოჰყოლია. მაგრამ ხელმძღვანელმა პირმა სასმანს ყალბი მონაცემები და ინსინუაციები გადასცა. მათ საფუძველზე შექმნილი ოფიციალური დოკუმენტები კი, ამ უკანასკნელმა გფბ-ს მიაწოდა – პარალელურად,  სასმანი მუშაობდა კომპანია „Fusion GPS“-სთან და ბატონ ელიასთან, რათა ყოველივე ეს, მისულიყო „გულუბრყვილო პრესის| ყურამდე“. სასმანის შეხვედრამ გფბ-ს მაღალჩინოსან ჯონ ბეიკერთან, პრესას საბაბი მისცა დაეწერა, რომ სამართალდამცავები იკვლევდნენ ტრამპის კავშირებს რუსეთთან. გფბ-მ გამოძიება დაიწყო ტრამპის საქმეზე, რაც გადაიზარდა უსაგნო პოლიტიკურ აურზაურში, რომელიც 2 წლის განმავლობაში უთხრიდა ძირს ტრამპის საპრეზიდენტო რეპუტაციას.
სასმანის წინააღმდეგ მიმართულმა საბრალდებო დასკვნამ „კარი გაუღო“ კიდევ ერთი, გაცილებით სერიოზული დანაშაულის გამოძიებას, რაც არსებითად მდგომარეობს ჰილარი კლინტონის გუნდისა და მედიის ზოგიერთი საშუალების მიერ ჩადენილ ბინძური პოლიტიკური ტრიუკებსა და უკანონო ქმედებებში, რომლებიც მიმართული იყო ამერიკული დემოკრატიის წინააღმდეგ.
საბრალდებო დასკვნა ადასტურებს, რომ ბატონი ელიასი, დაგეგმილ სკანდალზე ინფორმაციას აწვდიდა კლინტონის საარჩევნო შტაბის ოფიციალურ პირებს, მათ შორის „შტაბის ხელმძღვანელებს, საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის დირექტორს და საგარეო პოლიტიკის მრჩეველს“ .
ადრე ბატონ დერემს ემუქრებოდნენ და მისგან მოითხოვდნენ შეეჩერებინა გამოძიება  „რუსული კვალის“ შესახებ – ხანდაზმულობის მოტივით, მაგრამ ახლა, როცა სერიოზული გარემოებები გამოჩნდა, უნდა ვივარაუდოთ, რომ ამ ბინძურ საქმეს მასშტაბური გაგრძელება ექნება.

Wall Street Journal (США)
В четверг 16 сентября специальный прокурор министерства юстиции США Джон Дарем предъявил обвинение в лжесвидетельстве перед ФБР, совершенному в 2016 году, юристу предвыборной кампании Хиллари Клинтон, но пока не вынес определение по этому преступлению как тривиальному обману. 27-страничное обвинительное заключение спецпрокурора изобилует новыми осуждающими подробностями, которые с определенностью свидетельствуют о том, что история о вмешательстве России в президентские выборы 2016 года была сфабрикована и раздута предвыборным штабом Хиллари Клинтон
Господин Дарем предъявил обвинение Майклу Сассманну, адвокату юридической фирмы Perkins Coie, который работал на предвыборный штаб госпожи Клинтон. Майкл Сассманн обвиняется в том, что он сделал ложные заявления главному юрисконсульту ФБР Джеймсу Бейкеру на встрече 19 сентября 2016 года, когда представил документы, указывавшие на якобы имевшиеся секретные контакты между Trump Organization (The Trump Organization — основная компания Дональда Трампа, который являлся генеральным директором компании до 2017 года. Компания контролирует такие сферы бизнеса Трампа, как недвижимость, отели, гольф-клубы и т. д. — прим. ред.) и базирующимся в России Альфа-банком.
В обвинительном заключении говорится, что Сассманн ввел Бейкера в заблуждение, заявив, что он «действует не в интересах какого-либо клиента», в результате чего главный юрисконсульт ФБР посчитал, что, передавая информацию, Сассман «действовал как добропорядочный гражданин, а не как оплачиваемый адвокат или политический деятель». Это было ложью, говорится в обвинении, в котором задокументировано, что Сассманн работал с другими видными членами демократической партии (в том числе вместе с коллегой-юристом из конторы Perkins Coie Марком Элиасом) и выставлял счета за свое рабочее время предвыборному штабу Хиллари Клинтон.
Ложь господина Сассманна «лишила ФБР важной информации», говорится в обвинительном заключении, и побудила бюро начать расследование связей между президентом Трампом и Альфа-групп, сведения о чем быстро просочились в СМИ. Сассманн лгал ФБР не с целью защитить себя. Его обвиняют во лжи Федеральному бюро расследований с целью инициировать расследование в отношении конкурирующего избирательно штаба Трампа, основанное на ложном заявлении о сговоре между Россией и Трампом. Господин Сассман заявляет о своей невиновности.
В обвинительное заключение добавлены новые подробности о широкомасштабном характере попыток предвыборного штаба Хиллари Клинтон ложно очернить Дональда Трампа как «лежащего в постели с русскими». В документе утверждается, что это вышло далеко за рамки полномочий консалтинговой фирмы Fusion GPS и фальшивого «досье», созданного экс-сотрудником MI-6 Кристофером Стилом, хотя оба они сыграли свою роль в широких усилиях по дискредитации Трампа.
В заключении говорится, что обвинения в адрес Альфа-банка исходили от неустановленного руководителя крупной технологической компании («Tech Executive 1»), который, согласно одному из его электронных писем, ожидал получить «высокую должность в области кибербезопасности в будущей администрации Хиллари Клинтон». Этот руководитель владел интернет-компаниями, имевшими доступ к огромному количеству «общедоступных и непубличных» данных. Он был тайно проинформирован о предполагаемом интернет-трафике между Альфа-банком и почтовым доменом Трампа и предупредил об этом господина Сассманна.
Упомянутый руководитель приказал своим сотрудникам «добывать и анализировать все общедоступные и закрытые интернет-данные на предмет уничижительной информации о Трампе». Он также нанял интернет-аналитиков из неустановленного американского университета. В обвинительном заключении говорится, что цель этих поисков состояла в том, чтобы подкрепить такие «негативные выводы и нарратив» в отношении Трампа, которые понравятся определенным «VIP-персонам».
Эти поиски информации в интернет-сфере почти ничего не дали. Но руководитель передал фальшивые инсинуации господину Сассманну, написавшему на их основании официальные документы, которые он передал ФБР, и одновременно работал с компанией Fusion GPS и господином Элиасом, чтобы довести все это до «доверчивой прессы». Встреча Сассманна с высокопоставленным сотрудником ФБР Джоном Бейкером дала СМИ повод написать, что правоохранительные органы расследуют связи Трампа с Россией. ФБР начало расследование в отношении Трампа, которое переросло в политическое безумие сговора, более двух лет наносившего ущерб президентству Трампа.
Обвинительное заключение в адрес Сассманна «открывает двери» к расследованию еще одного гораздо более серьезного преступления, которое по существу состоит в осуществлении командой Хиллари Клинтон и некоторыми средствами массовой информации грязных политических трюков и незаконных действий, направленных против демократии в США. В обвинительном заключении утверждается, что господин Элиас информировал официальных лиц предвыборного штаба Клинтона о замышлявшемся скандале, включая «руководителя штаба, директора по связям с общественностью и советника по внешней политике».
Ранее господину Дарему угрожали установить срок давности расследования по «российскому следу» пятью годами, но в связи с появлением новых серьезных обстоятельств о лжесвидетельствовании можно сделать предположение, что это грязное дело будет еще иметь долгое продолжение.