ღნიშნავენ, რომ ერდოღანისა და პუტინის შეხვედრაზე – იდლიბის, ყირიმის,  С-400-ის საკითხებისა და სერბეთის საზღვართან არსებული სიტუაციის გარდა (სადაც ბოლო დროს დაძაბულობა გაიზარდა), განიხილება ყარაბაღის პრობლემატიკა
ხვალ, 29 სექტემბერს, პრეზიდენტი რეჯეფ თაიფ ერდოღანი და რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი სოჭში შეხვდებიან. ამტკიცებენ, რომ იდლიბის, ყირიმის, С-400-ის საკითხებისა და სერბეთ-კოსოვოს საზღვართან შექმნილი სიტუაციის გარდა, სადაც ბოლო დროს ვითარება დაიძაბა, კრიტიკულად მნიშვნელოვან შეხვედრაზე, ყარაბაღის თემაც განიხილება. აზერბაიჯანის ეროვნული კრების დეპუტატმა, აზიზ ალეკბერლიმ აღნიშნა, რომ ზანგეზურის კორიდორისა და ყარაბაღის საკითხებს, აქვს უაღრესი მნიშვნელობა და ისინი დღის წესრიგში არის შეტანილი. დეპუტატმა განაცხადა, რომ ეს პრობლემები არანაკლებ მნიშვნელოვანია ქვეყანა- გარანტორებისთვის – რუსეთისა და თურქეთისთვის – ვიდრე სომხეთისა და აზერბაიჯანისთვის, ასევე რეგიონული ბალანსისთვის. ალეკბერლიმ შეგვახსენა, რომ ყველა მხარე ვალდებულია, დაიცვას 2020 წლის 10 ოქტომბრის შეთანხმება. მან აღნიშნა, რომ ადგერის, ხოჯავენდის და ხოჯალის მაცხოვრებლები, რომლებიც განდევნეს მშობლიური ადგილებიდან 1988-1991 წლებში მოწყობილი სასაკლაოს შედეგად, ახლა ემზადებიან მშობლიურ ადგილებში დასაბრუნებლად. ალეკბერლიმ განაცხადა: „ეს გარანტირებულია შეთანხმებით. წინააღმდეგ შემთხვევაში, აზერბაიჯანის მიწაზე ვერ იცხოვრებს – ერთი სომეხიც. ჩვენი ხალხს, რომელიც გამოდევნეს, ისევ სურს მამა-პაპის მიწაზე ცხოვრება. თუ არადა ყველაფერი ეშმაკსაც წაუღია.“
სომხები წვავენ და ანგრევენ
აზერბაიჯანელმა ექსპერტმა საერთაშორისო საკითხებში, აზიზ ალი ბეილიმ განაცხადა, რომ სომხური მხარე არღვევს მიღწეულ შეთანხმებას. ალიბეილი ამბობს: „დღემდე ოკუპირებულია ქალაქები აგდამი, ხოჯავენდი და ხოჯალი, ასევე გაზახის რაიონის 7 სოფელი. ისინი უნდა გათავისუფლდეს და გადაეცეს თურქულ მხარეს. თუმცა სომეხი ოკუპანტები ცდილობენ  ყველა მხარე გააცურონ, მიუხედავად იმისა, რომ მთელი წელი გავიდა. აგდერინის რაიონში მიმდინარეობს ძლიერი აფეთქებები. იქ მცხოვრები თურქები გვიყვებიან, რომ სომხური საოკუპაციო ელემენტები, აპირებენ რეგიონის დატოვებას და მანამდე, როგორც ყოველთვის, ყველაფერს წვავენ და ანადგურებენ.
რუსეთის ძალმოსილება უნდა შემცირდეს
აზიზ ალიბეილიმ შეგვახსენა, რომ მოსკოვის შეთანხმების მიხედვით, ყარაბაღში, მეთვალყურის სტატუსით, შეიძლება იყოს 1 960 რუსი სამხედრო. დამატებით მან აღნიშნა: „ყარაბაღში თავის საქმიანობას აგრძელებენ სომეხი ტერორისტები. რეგიონში სულ 25 000 სომეხი დარჩა, მაგრამ ოკუპირებულ რაიონებში ტერორისტების მნიშვნელოვანი რაოდენობაა თავმოყრილი, რაც  მოსახლეობის სტრუქტურის შეუსაბამოა. რუსეთი კი თვალს ხუჭავს ამ სიტუაციაზე, რაც დარღვევების ერთ-ერთი ძირითადი მიზეზია. აზერბაიჯანული ადმინისტრაცია აცნობიერებს, თუ რამხელა საფრთხის შემცველია რეგიონში მყოფი რუსული ძალის, ოპერაციულ  ძალად გარდაქმნა და ყველა ზომას იღებს ამის შეზღუდვისათვის. ამ ზომებში, შედის – ლაჩინის კორიდორის ალტერნატიული პროექტის განხორციელება“.
სოჭის შეხვედრამდე მნიშვნელოვანი განცხადება გააკეთა აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა. მან ყურადღება გაამახვილა სომხური ფაშიზმის აღორძინების მცდელობაზე და დასძინა: „ჩვენ, შესაძლოა, კიდევ მოგვიწიოს ამ მეამბოხეებისთვის თავების გატეხვა“.

Йылмаз Бильген (Yılmaz Bilgen)
Отмечается, что на встрече Эрдогана и Путина наряду с Идлибом, Крымом, С-400 и ситуацией на границе с Сербией, где в последнее время возросла напряженность, также будет обсуждаться карабахский вопрос
Завтра, 29 сентября, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и президент России Владимир Путин встретятся в Сочи. Утверждается, что наряду с Идлибом, Крымом, С-400 и ситуацией на границе Сербии и Косово, где в последнее время возросла напряженность, на критически важной встрече также будет обсуждаться карабахский вопрос. Депутат Национального собрания Азербайджана Азиз Алекберли отметил, что вопрос Зангезурского коридора и Карабаха имеет большое значение и войдет в повестку дня встречи в Сочи. Депутат подчеркнул, что этот вопрос очень важен для стран-гарантов — Турции и России — не менее, чем для Армении и Азербайджана, а также с точки зрения регионального уравнения. Алекберли напомнил, что все стороны должны соблюдать московского соглашение от 10 октября 2020 года. Отметив, что жители Агдере, Ходжавенда и Ходжалы, которые были изгнаны из своих родных мест в результате ужасной бойни в 1988-1991 годах, готовятся вернуться на родину, Алекберли сказал: «Эта ситуация была гарантирована соглашением. В противном случае на азербайджанской земле не может жить ни один армянин. Наш народ, который был изгнан, снова хочет жить на отчих землях. Иначе пусть убираются к чертям».
Армяне сжигают и разрушают
А азербайджанский эксперт по международным отношениям Азиз Алибейли заявил, что армянская сторона нарушает условия заключенного соглашения. Алибейли подчеркнул: «До сих пор находящиеся под оккупацией города Агдам, Ходжавенд и Ходжалы, а также семь деревень Газахского района должны быть освобождены и переданы тюркской стороне. Однако армянские оккупанты продолжают водить за нос все стороны, несмотря на то что прошел уже год. В Агдеринском районе происходят мощные взрывы. Проживающие там тюрки рассказывают, что армянские оккупационные элементы готовятся покинуть регион, но прежде они, как всегда, все сжигают и разрушают».
Сила России должна быть ограничена
Азиз Алибейли напомнил, что, в соответствии с московским соглашением, в Карабахе в качестве наблюдательной силы может находиться 1960 российских военнослужащих, а далее отметил: «В Карабахе продолжают свою деятельность армянские террористы. Всего в регионе осталось 25 тысяч армян, но в оккупированных регионах сохраняется значительное присутствие террористов, которое несоразмерно со структурой населения. А Россия закрывает глаза на эту ситуацию, что является одной из важнейших причин происходящих нарушений. Азербайджанская администрация осознает, какие опасности предполагает превращение силы России в регионе в операциональную силу и поэтому принимает меры по ограничению этой силы. В числе этих мер на повестке дня также стоит альтернативный проект нынешнему Лачинскому коридору».
Перед сочинской встречей важное заявление последовало от президента Азербайджана Ильхама Алиева. Алиев обратил внимание на то, что существуют попытки возродить армянский фашизм, и добавил: «Нам, возможно, придется снова разбить голову этим мятежникам».