Project syndicate აშშ
პრინსტონი – წელს აღინიშნება მნიშვნელოვანი თარიღები საერთაშორისო სავალუტო წესრიგის ისტორიაში: 15 აგვისტოს შესრულდა 50 წელი მას შემდეგ, რაც აშშ-ს პრეზიდენტმა რიჩარდ ნიქსონმა “დახურა ოქროს ფანჯარა“. 21 სექტემბერს – 90 წელი გადის იმ დღიდან, როცა ბრიტანეთის მთავრობამ ფუნტი სტერლინგს გამოაცალა ოქროს სტანდარტი. მართალია, ორივე ეს მოვლენა ფულის ისტორიას უკავშირდება, მაგრამ მათი შედეგები არ შემოიფარგლება ფინანსური სფეროთი. ამ მოვლენებმა გვაუწყა საერთაშორისო უსაფრთხოების მთელი რეჟიმის დასრულების შესახებაც
xix საუკუნის მსოფლიო წესრიგი შეიკრა ბრიტანული იმპერიის ირგვლივ. ოქროს სტანდარტი ემყარებოდა მოლოდინს, რომ ომის  დასრულებისთანავე, ის, დაუბრუნდებოდა ომამდელ ღირებულებას.  დათქმა, რომ ფუნტის ღირებულება ოქროს მიმართ უცვლელი იქნებოდა, აჩენდა ნდობას, რაც ეხმარებოდა საომარ ვითარებაში მყოფ მთავრობას ესესხა ფული და შესაბამისად, გაეწია ხარჯები, რომლებიც კონფლიქტებს უკავშირდებოდა.
ვინაიდან ოქროს სტანდარტი დიდი ხნის განმავლობაში ქმნიდა ბრიტანეთის იმპერიის ფინანსურ საფუძველს, ქვეყანა მას მიუბრუნდა პირველი მსოფლიო ომის შემდგომ, მაგრამ საფასური მეტად მაღალი აღმოჩნდა. 1931 წელს აშკარა გახდა, რომ ოქროს სტანდარტზე უარი გარდაუვალი იყო, რათა გამონთავისუფლებულიყო სივრცე „მსუბუქი ფულის“ პოლიტიკის წარმართვისათვის, რამაც ძრავის ფუნქცია შეასრულა ეკონომიკის აღდგენაში დიდი დეპრესიის შემდეგ.
ამას გარდა, პირველი მსოფლიო ომის შემდგომ, ბრიტანეთმა აღმოაჩინა, რომ აღარ შეეძლო ცენტრალური პოზიციის შენარჩუნება გლობალური უსაფრთხოების სისტემაში. მან სცადა შეენარჩუნებინა თავისი  გავლენა და შექმნა ახალი ორგანიზაცია – ერთა ლიგა. ბევრი ბრიტანელი – გაეროს ამ წინამორბედს, განიხილავდა ძველ სისტემაში ძალთა ბალანსის გაუმჯობესების საშუალებად. დადგინდა საერთაშორისო ქცევის სამართლებრივი კოდექსი, დაწესდა შეზღუდვები აგრესიის გამოყენებისთვის, მაგრამ სხვა ქვეყნების თვალში, ერთა ლიგა გამოიყურებოდა სქემად, რომელიც შემუშავებული იყო ბრიტანეთის ინტერესების შესაბამისად.
1931 წლის 18 სექტემბერს (მას შემდეგ, რაც სტერლინგის ოქროსთან ბმა გაუქმდა) იაპონურმა არმიამ გაანადგურა ერთა ლიგის ავტორიტეტი, როგორც აგრესიის საწინააღმდეგო ბასტიონისა. მოახდინა რა ინციდენტის ინსცენირება „სხვისი დროშის ქვეშ“, სტრატეგიულ გზაზე მუკდენში (ახლა ჩინური ქალაქი შენიანი) და წარმოაჩინა რა ის ჩინურ საბოტაჟად, იაპონია  მანჯურიაში შეიჭრა და  დაიპყრო. ერთა ლიგა  – უსუსური აღმოჩნდა ამ მაქინაციების წინაშე. იაპომიის პროვოკაციამ უბრალოდ დაადასტურა არგუმენტი, რომელსაც ერთა ლიგის  სკეპტიკოსები გამოთქვამდნენ,  აგრესია  – ფარდობითი კონცეფციაა.
„ნიქსონის შოკი“, ასევე უნდა განვიხილოთ, როგორც ნაწილი ფართო სისტემური ცვლილებებისა გლობალური უსაფრთხოების წესრიგში. ეს იყო საზღაური აშშ-ს ჩავარდნისა ვიეტნამში, რომელიც წნეხს წარმოადგენდა ქვეყნის ბიუჯეტისთვის და ასტიმულირებდა სვლას ინფლაციური ფინანსირებისკენ, რაც იწვევდა სხვა ქვეყნების აღშფოთებას. ამერიკის ახლანდელი  ფიასკო  ქაბულში, თითქოსდა გამოძახილია წინა, იმპერიული კოლაფსებისა. ერთა ლიგის პერიოდის მსოფლიო წესრიგის დეზინტეგრაციისა და ამერიკელთა ვიეტნამში კრახის გათვალისწინებით,  თალიბების ხელმეორედ მოსვლა ავღანეთის სათავეში არ იყო გასაკვირი. ყოველი კატაკლიზმი, რომლითაც სრულდებოდა ესა თუ ის მოვლენა, მწიფდებოდა წლების განმავლობაში.
… და ეს არის ის, რაც აერთიანებს სავალუტო წესრიგსა და უსაფრთხოების სისტემას. ნებისმიერს შეუძლია აღმოაჩინოს ბზარები ამ სისტემებში  იმაზე ადრე, ვიდრე ამას ახერხებენ ეკონომიკური ხელმძღვანელობა და მმართველები, რომლებიც პასუხს აგებენ უსაფრთხოებაზე. ისინი ბოლო წუთამდე ცდილობენ სტატუს კვოს შენარჩუნებას (რადგან არ ეტყობა, რომ კოლაფსისთვის ვინმე ემზადებოდა). დომინანტი სახელმწიფოს ავტორიტეტი უეცრად იფანტება და იწყება პანიკური გაქცევა სავალუტო სისტემიდან თუ ქვეყნიდან.
ახლა მოვლენები  უფრო ქაოსურად ვითარდება, ვიდრე მსოფლიო ომებს შორის პერიოდში იყო. სისტემური კოლაფსის ერთ-ერთი მახასიათებელია ის,  რომ პარალელურად ხდება მოკავშირე ალიანსის მთელი ქსელის დისკრედიტაცია. სწორედ ამიტომ, ავღანეთი –   არის არა მხოლოდ აშშ-ს ფიასკო, არამედ იმ მთავრობებისაც, რომლების ამაში იყვნენ ჩართულნი. იზრდება იმის ალბათობა, რომ  უსაფრთხოების ძველი სისტემა გადააწყდება ისეთ წინააღმდეგობებს, რასაც ადრე, ვერავინ წარმოიდგენდა. დღევანდელ სიტუაციაში მთელი ყურადღება გადავა ბალტიის ქვეყნებსა და ტაივანზე.
ასეთი გაურკვევლობა ააშკარავებს ახალი,  უფრო ქმედუნარიანი და მყარი პოლიტიკური წესრიგის აუცილებლობას, რომელიც არ იქნება დამოკიდებული „დაღლილ“ ჰეგემონზე. სისულელეა იმის ფიქრი, რომ იქნება ერთოლუსიანი გლობალური უსაფრთხოება, ისე, როგორც ეს იყო მე-19 საუკუნეში და ბრიტანეთის ადგილს დაიკავებს აშშ, ან ის მოსაზრება, რომ აუცილებლად ჩინეთი ჩაიგდებს ხელში იმ პოზიციებს, რომლებიც აშშ-მ დათმო. ყოველთვის არსებობს ალტერნატივები და წინააღმდეგობები ამ ალტერნატივებს შორის, ხდება მიზეზი არასტაბულურობისა. ამის მაგალითია რევიზიონისტული ქვეყნების ბრძოლა ჰეგემონიისთვის  – იაპონიის, რუსეთის და გერმანიის ურთიერთობა მსოფლიო ომებს შორის პერიოდში.
მეტიც, ახალი აზროვნების წყაროდ შეიძლება მოგვევლინონ ახალი მოთამაშეები. ამ დღეებში, კოვიდ -19 -ის კრიზისის გავლენით, ყველგან იცვლება პოლიტიკური სიტუაცია. მიუხედავად ექსპერტთა გაუთავებელი საუბრისა იმის შესახებ, რომ აშშ-ს ამ დამცირებით, სარგებელს ნახავენ მაინცდამაინც რუსეთი და ჩინეთი, ის არც მთლად დამაჯერებელია. მაგალითად ინდოეთმა შეიძლება ითამაშოს უფრო მნიშვნელოვანი როლი ცენტრალურ და სამხრეთ აზიაში.
ევროკავშირში, დიდი ბრიტანეთის გასვლის შემდგომ, ასევე იცვლება დინამიკა. საფრანგეთი და გერმანია, ომის შემდგომი პერიოდიდან მოყოლებული – ღერძი ევროპული პოლიტიკისა, დაღლილად გამოიყურება და საკუთარ პრობლემებშია ჩაფლული. ორივე ქვეყანა ემზადება არჩევნებისთვის და ამ დროს დომინირებს შიდა საკითხები (ან საერთოდაც არ ჩანს რაიმე პრობლემაზე მსჯელობა, როგორც ეს არის მთვლემარე წინასაარჩევნო კამპანიისას ხდება გერმანიაში). ამასობაში, იტალია, ახალი პრემიერ-მინისტრ მარიო დრაგის ხელმძღვანელობით, გამოთქვამს ახალ იდეებს ისეთ გლობალურ საფრთხეებზე, როგორიცაა პანდემია და კლიმატის ცვლილება.
ახალი გამოსავლის ძიებისას, უნდა გავითვალისწინოთ 1931 და 1971 წლების გაკვეთილები. ქაოსური ფინანსური ცვლილებები – ეს უსაფრთხოების პრობლემაცაა. მხოლოდ მმართველობის სანდო სისტემის ხელახლა შექმნითაა შესაძლებელი ფინანსური სტაბილურობის მიღწევა…ხოლო სტაბილური საერთაშორისო პოლიტიკა, აუცილებელი  პირობაა  – ახალი ფინანსური წესრიგის ჩამოყალიბებისთვის.

Project Syndicate (США)
ПРИНСТОН — В этом году отмечаются важные годовщины в истории международного валютного порядка. 15 августа исполнилось 50 лет с тех пор, как президент США Ричард Никсон «закрыл золотое окно»; а 21 сентября исполнится 90 лет с тех пор, как британское правительство вывело фунт стерлингов из золотого стандарта. Хотя оба события относятся к истории денег, их последствия не ограничиваются финансовой сферой. Каждое из них знаменовало кончину всего режима международной безопасности
Мировой порядок XIX века строился вокруг британской имперской державы, при этом золотой стандарт служил его финансовым фундаментом. Золотой стандарт опирался на ожидания, что, даже в случае приостановки его действия на время войны, окончание боевых действий позволит валюте вернуться к своей довоенной золотой стоимости. Это обещание неизменной стоимости в золоте обеспечивало элемент доверия, который помогал правительствам военного времени занимать деньги в долг и, следовательно, нести расходы, связанные с конфликтами.
Поскольку золотой стандарт долгое время служил финансовой основой имперского статуса Британии, страна вернулась к нему после Первой мировой войны. Но цена оказалась слишком высокой. К 1931 году стало очевидно, что отказ от золота необходим, чтобы высвободить пространство для проведения политики «лёгких денег», которые стали бы мотором восстановления экономики после Великой депрессии.
Кроме того, после Первой мировой войны Британия обнаружила, что не может с лёгкостью вернуть свои прежние позиции в центре глобальной системы безопасности. Вместо этого она постаралась сохранить своё влияние, создав новую организацию — Лигу наций. Многие британцы видели в этой предшественнице ООН улучшение старой системы баланса сил. Устанавливался чёткий правовой кодекс международного поведения, вводились ограничения для «агрессии». Но в глазах других стран Лига наций выглядела схемой, разработанной с целью защитить британские интересы невысокой ценой.
18 сентября 1931 года (за несколько дней до отмены привязки стерлинга к золоту) японская армия уничтожила авторитет Лиги наций как бастиона, стоящего на пути агрессии. Инсценировав инцидент «под чужим флагом» на стратегической железной дороге в Мукдене (сейчас китайский город Шэньян), представленный как акт китайского саботажа, Япония создала предлог для вторжения и захвата Маньчжурии. Лига наций оказалась бессильна перед лицом этих махинаций. Японская провокация просто подтвердила аргумент, который высказывали критики Лиги наций: агрессия — это относительная концепция.
«Шок Никсона» также следует рассматривать как часть более широких системных изменений в глобальном порядке безопасности. Это была расплата за долгий провал США во Вьетнаме, напрягавший бюджет страны и спровоцировавший сдвиг к инфляционному финансированию, который возмущал другие страны.
Сегодняшнее унижение Америки в Кабуле прозвучало эхом этих предыдущих случаев явного империалистического коллапса. Подобно дезинтеграции миропорядка Лиги наций в межвоенный период и подобно краху американских позиций во Вьетнаме, повторное завоевание талибами Афганистана не удивляет. В каждом случае катаклизм, наступивший в финале, назревал годами.
И это то, что объединяет крах валютного порядка и систем безопасности. Каждый может увидеть трещины в этих системах намного раньше, но экономические власти и руководители, отвечающие за безопасность, отрицают какое-либо желание отказываться от статус-кво — вплоть до последнего момента. И когда наступает коллапс, он неизбежно оказывается хаотическим (потому что не было видно, чтобы кто-нибудь к нему готовился). Авторитет доминирующей державы внезапно испаряется, и начинается паническое бегство — из валюты или из страны.
Дальнейшие события бывают даже более хаотическими, как это случилось в период между двумя мировыми войнами. Одно из характерных свойств системного коллапса заключается в том, что вся сеть союзных альянсов может оказаться сразу дискредитированной. Именно поэтому Афганистан — это фиаско не только для администрации США, но и для всех правительств, которые с ней связаны. Внезапно и сильно повышается вероятность, что старая система безопасности будет подвергнута таким испытаниям, которые ранее казались невообразимыми. В нынешнем случае всё внимание будет сосредоточено на странах Балтии и Тайване.
Подобные неопределённости подчёркивают необходимость нового, более жизнеспособного и устойчивого политического порядка, который не будет зависеть от одного уставшего гегемона. Однако глупо думать, что может (или должен) быть только один полюс глобальной стабильности — как будто США в одиночестве заняли место британцев в XX веке; или как будто только Китай обязательно должен занять позиции, оставляемые сегодня США. Всегда есть другие альтернативы, а противоречия между этими альтернативами часто становятся причиной глубокой нестабильности. Примером здесь служит драка за гегемонию между ревизионистскими странами — Японией, Россией и Германией — в межвоенный период.
Более того, источником нового мышления могут стать новые игроки. В наши дни под влиянием кризиса Covid-19 повсюду меняется политическая ситуация. Вопреки частым заявлениям экспертов, далеко не очевидно, что Россия и Китай неизбежно получат выгоду от унижения Америки. Индия, например, могла бы начать играть более важную роль в политике Центральной и Южной Азии.
В Евросоюзе после выхода Великобритании тоже начинает меняться динамика. Франция и Германия, центральная ось европейской политики на протяжении почти всего послевоенного периода, выглядят уставшими и занятыми собственными проблемами. Обе страны готовятся к выборам, на которых доминируют внутренние проблемы (или вообще не доминируют никакие проблемы, как в случае с усыпляющей предвыборной кампанией в Германии). Между тем Италия под руководством премьер-министра Марио Драги высказывает новые идеи и формулирует видение того, как именно Европа может реагировать на глобальные угрозы, подобные пандемии и изменению климата.
В поисках нового пути вперёд следует прислушаться к главным урокам 1931 и 1971 годов. Хаотические финансовые изменения — это ещё и проблема безопасности. Лишь воссоздав надёжную систему управления межгосударственными отношениями, можно гарантировать финансовую стабильность. А стабильная международная политика обычно является необходимым предварительным условием для учреждения нового финансового порядка.