ოკუპირებულ ყირიმში რუსეთის დაზვერვამ დააკავა 5 ყირიმელი თათარი
ამ ხუთეულის – ნარიმან ჯელალის, ელდარ ოდამანის, ძმებ ასან და აზიზ ახტემების, ასევევ შეფკეტ უსეინის – დაკავებას, ყირიმელი თათრების მსოფლიო კონგრესის თავჯდომარემ, ადვოკატმა ნამიკ ქემალ ბაიარმა უწოდა – დაგეგმილი შეთქმულება და კანონდარღვევა. ხოლოა ასოციაცია „TURKSİD“ -ის ხელმძღვანელმა უკრაინაში ისმეტ იუქსელმა აღნიშნა, რომ რეიდები უდანაშაულო ადამიანების სახლებში, არის ბანდიტიზმი და ადამიანის უფლებათა დარღვევა. იგივენაირად დააპატიმრეს 42 ადამიანი, რომელმაც ხუთეულის დაპატიმრების გამო, პროტესტი გამოთქვა.
შურისძიების და ბრალის გამოგონებით არიან დაკავებულნი
ყირიმელი თათრების მსოფლიო კონგრესის გენარალურმა მდივანმა ნამიკ ქემალ ბაიარმა, რომელმაც ჩვენს გაზეთს უამბო მომხდარის შესახებ, განაცხადა: „რუსეთის სადაზვერვო ორგანიზაციამ – ФСБ -ემ, ხუთი ყირიმელი თათარი დააკავა შეთითხნილი ბრალდებით. დაპატიმრების საფუძვლად დასახელებულია აფეთქება, რომელიც 23 აგვისტოს ყირიმის გაზსადენზე მოხდა. არადა, დაკავებულებიდან ზოგიერთი იმ დღეს ნახევარკუნძულზე საერთოდ არ იმყოფებოდა. ყირიმელი ისტორიკოსი, ჟურნალისტი და აქტივისტი ნარიმან ჯელალი იმ დღეს იმყოფებოდა „ყირიმის საერთაშორისო პლატფორმის“ სხდომაზე უკრაინაში. ეს დაკავებები რუსეთს მხრიდან არის შურისძიება „ყირიმის პლატფორმის“ ინიციატივაზე  და დაშინება იმ ადამიანებისა და ქვეყნებისა, რომლებიც მხარს უჭერენ ამ პლატფორმას. ბუნებრივი გაზის აფეთქება ქუჩაში – აქციეს დანაშაულად, ესკი ბრიყვულზე ბრიყვული ბრალდებაა. ამაზე უარესია ის, რომ უდანაშაულო ადამიანებს ასამართლებენ და მათი 60-75 წლიანი პატიმრობით დასჯას ითხოვენ. ამ ხალხს, რომელმაც ყირიმის ოკუპაციის მიუხედავად არ დატოვა სამშობლო, ყველა იცნობს, როგორც ინტელექტუალს და მნიშვნელოვანი ნაშრომების ავტორს. ახლა კი ამ ადამიანებს ტერორიზმში დებენ ბრალს. ჩვენ ველოდით, რომ „ყირიმის პლატფორმის“ შემდეგ, რუსეთის მხრიდან წნეხისა და დაშინების მცდელობები გააქტიურდებოდა. დაშინებისა და დევნის მეთოდები დიდი ხანია გამოიყენება ყირიმელი თათრების მიმართ, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან ოკუპაციას.
საჭიროა მკაცრი საქციები
ასოციაცია „TURKSİD“-ის ხელმძღვანელი უკრაინაში ისმეტ იუქსელი, ლაპარაკობს რა იმ ადამიანთა მიმართ ძალადობაზე, რომლების ითხოვენ ელემენტარულ უფლებებს საკუთარ სამშობლოში, აღნიშნავს: „ეს სახელმწიფო ტერორიზმია. საერთაშორისო თანამეგობრობამ პასუხი უნდა აგებინოს რუსეთს, რადგან აქ სახელმწიფოს ხელით მიმდინარეობს უმთავრესი უფლებებისა და თავისუფლებების განადგურება. ახალგაზრდებს, ქალებს, აქტივისტებს, მეცნიერებს, პოლიტიკოსებს იტაცებენ და მათ აწამებენ. ეს დანაშაული არ უნდა დარჩეს რეაგირების გარეშე და ეს ქმედება არ უნდა შემოიფარგლოს მხოლოდ გაკიცხვით. რუსეთის წინააღმდეგ მკაცრი სანქციები უნდა გამოიყენონ“.
ამას გარდა, დაკავებულთა ნათესავების ნაწილი, რომელსაც დავუკავშირდით ამბობს, რომ განიცდის ძლიერ წნეხს, მუქარას და არ შეუძლია კომენტარის გაკეთება. ცნობილი გახდა, რომ რეიდების დროს – იძალადეს ქალებსა და ბავშვებზეც.

Йылмаз Бильген (Yılmaz Bilgen)
Задержание пяти крымских татар — Наримана Джеляла, Эльдара Одамана, братьев Асана и Азиза Ахтем, а также Шефкета Усеина — генеральный секретарь Всемирного конгресса крымских татар, адвокат Намык Кемаль Баяр (Namık Kemal Bayar) назвал спланированным заговором и нарушением закона. А глава ассоциации «TURKSİD» на Украине Исмет Юксель (İsmet Yüksel) отметил, что рейды в домах невинных людей являются бандитизмом и нарушением прав человека. Аналогичным образом были задержаны 42 человека, выступивших с протестом против ареста пятерых крымских деятелей.
Мстят, изобретая вину
Генеральный секретарь Всемирного конгресса крымских татар Намык Кемаль Баяр, рассказавший нашей газете о произошедших событиях, заявил: «Российская разведорганизация «ФСБ» задержала татар-тюрок по надуманному обвинению. В качестве основания для ареста пяти человек называется взрыв, произошедший на газопроводе в Крыму 23 августа. Однако некоторых из этих лиц, подвергшихся несправедливости, даже не было в тот день в Крыму. Крымский историк, журналист, активист Нариман Джелял в тот день находился на заседании «Международной Крымской платформы» на Украине. Эти задержания России являются местью за инициативу «Крымская платформа» и запугиванием в отношении людей и стран, которые поддерживают эту платформу. Взрыв природного газа на улице был превращен в состав преступления. Это сверхнелепое обвинение. Что еще хуже, невинных людей судят, требуя для них безумный тюремный срок, от 60 до 75 лет. Эти люди, которые, несмотря на оккупацию Крыма, не покинули свою родину, известны как интеллектуалы и авторы респектабельных работ. Однако сейчас их обвиняют в терроризме. Мы ожидали, что после «Крымской платформы» попытки давления и запугивания со стороны России усилятся. Все это примеры устрашения и преследования, которые издавна применяются в отношении крымских татар, сопротивляющихся оккупации».
Нужно ввести суровые санкции
Глава ассоциации «TURKSİD» на Украине Исмет Юксель, говоря о том, что насилие в отношении людей, которые требуют соблюдения самых элементарных прав на своей родине, не должно остаться безнаказанным, подчеркнул: «Это государственный терроризм. Международное сообщество определенно должно заставить Россию ответить. Потому что здесь руками государства совершается убийство самых основных прав и свобод. Молодые люди, женщины, активисты, ученые, политики похищаются. Подвергаются пыткам. Эти нарушения нельзя оставлять без должной реакции, ограничиваясь простым осуждением. К России нужно применить суровые санкции».
С другой стороны, родственники некоторых задержанных, с которыми мы связались, сказали, что они сталкиваются с сильным давлением, угрозами и не могут дать комментарии. Стало известно, что в ходе операции в отношении лиц, задержанных в результате рейдов, дети и женщины также подвергались насилию.