DAILY EXPRESS  დიდი ბრიტანეთი
ყველაფერი იმით დაიწყო, რომ რუსეთის პრეზიდენტმა, „ჩრდილოეთ ნაკადი -2“-ის დასკვნით ეტაპზე, გაამკაცრა კონტროლი  ევროკავშირისთვის განკუთვნილ გაზზე. შეთანხმების მიხედვით, რომელსაც ხელი პუტინმა და გერმანიის კანცლერმა ანგელა მერკელმა მოაწერეს, გაზი,  რუსეთიდან ევროპას, უკრაინისა და პოლონეთის გვერდით ავლით მიეწოდება. ამბობენ, პუტინს იმედი აქვს, რომ დაითანხმებს ბერლინს არ დაიცვას ევროკავშირის კანონები ამ სფეროში
ამგვარი შეზღუდვების შედეგი იქნება კრიზისი გაზის მიწოდებაში, რასაც საკუთარ თავზე იგრძნობს ბრიტანეთიც, რომელიც რუსული გაზის იმპორტს ნიდერლანდებიდან ახდენს.
ზოგიერთი ექსპერტი ამბობს, რომ პუტინმა შესაძლოა სპეციალურად შექმნას გაზის კრიზისი, თუ მიწოდების მოცულობას შეამცირებს. მაგრამ უორიკის უნივერსიტეტის ბიზნეს სკოლის პროფესორი – მაიკლ ბრედშოუ ამტკიცებს, რომ ეს ნაბიჯი, რუსეთს ბუმერანგივით დაუბრუნდება.
საქმე ისაა, რომ მოსკოვმა ამით შეიძლება გააძლიეროს მათი პოზიციები ვინც „ჩრდილოეთ ნაკადი -2“-ს თავიდანვე ეწინააღმდეგებოდა.
ბრედშოუმ განაცხადა: „ თუ ისინი ამას გააკეთებენ ( იგულისხმება გაზის შეზღუდვა) დაკარგავენ ბაზრის ნაწილს, რადგან არსებობენ ევროპული ქვეყნები, რომელთაც ააგეს შესაბამისი სიმძლავრეები გაზის იმპორტისთვის. ცენტრალური და სამხრეთ ევროპის ქვეყნები არ თვლიან ამას („ჩრდილოეთ ნაკადი -2“-ს) კარგ იდეად, რადგან უკრაინიდან ევროპის სახრეთს მიეწოდება ნაკლები გაზი. ასე რომ, გაზი შეიძლება აღმოჩნდეს სრულიად უსარგებლო ადგილას ევროპაში, სადაც შიდა განაწილების გაზსადენებს აქვს პრობლემები“.
თხევადი ბუნებრივი გაზი – ეს აირის კიდევ ერთი სახეობა და ცალკე წყაროა, რომელიც განსხვავდება მილსადენში მოძრავი გაზისგან.
ისეთი ქვეყნები, როგორიც ბრიტანეთია, თავისი საგაზო მოთხოვნილების 50%-ს უზრუნველყოფს თხევადი გაზით, მაგრამ იყენებს მილსადენის გაზსაც. ეს ნიშნავს,რომ გაერთიანებულ სამეფოს და სხვა იმპორტიორ ქვეყნებს შეუძლიათ შეზღუდონ რუსული კონტროლი ევროპაში გაზის მიწოდებაზე, გაზარდონ თხევადი გაზის შესყიდვა   და შეამცირონ მილსადენებით მიწოდებულ აირზე თავისი დამოკიდებულება.
პროფესორი ბრედშოუ ამბობს: „პოლონეთი მზადააა გადაიხადოს მეტი, შეისყიდოს თხევადი აირი და არა რუსული გაზი. ჩვენ გვაქვს სიმძლავრეები, რომ გავზარდოთ თხევადი გაზის იმპორტი ევროკავშირის მასშტაბით, თანაც ეს სიმძლავრეები სრულად არასდროს გამოყენებულა“.
თუმცა მან ისიც აღნიშნა, რომ ინვესტიციები ამ სფეროში  აშკარად არ არის საკმარისი, რაც კოვიდ -19-ის მიზეზით ხდება და ეს ნეგატიურად აისახება მიწოდებაზე.
ბრიტანეთი მომგებიან სიტუაციაშია, ვინაიდან რუსულ გაზზე მცირედით არის დამოკიდებული.
პროფსორი დასძენს: „ჩვენ ძალიან გაგვიმართლა რომ სავაჭრო ურთიერთობა გვაქვს ნორვეგიასთან, საიდანაც გაზს პირდაპირ ვიღებთ  და შეგვიძლია გაზის მნიშვნელოვანი მოცულობის იმედი გვქონდეს. “
კრემლის შეზღუდვები ბრიტანეთს უშუალოდ არ შეხებია, მაგრამ  ის იძულებული გახდა ძველი მეთოდებისთვის მიემართა და შეენარჩუნებინა ელექტროენერგიის გამომუშავების მოცულობები. რაკი გაზის ფასმა ამ ზაფხულს რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია, ბრიტანეთში დაიწყეს გაცილებით მეტი ქვანახშირის მოხმარება, რათა ენერგიაზე მოთხოვნა დააკმაყოფილონ. ცივი ზამთრის გამო, ბევრი ქვეყანა იძულებული შეიქნა გამოეყენებინა გაზის მარაგები და ეს დამატებითი მიზეზია გაზის საფასურის ზრდისა. ახლა ლინკოლნშირში ისევ აამოქმედეს ძველი ელექტროსადგურ „ვესტ ბერტონ ეი“, რომელიც ქვანაზშირზე მუშაობს. ადრე ის რეზერვში ირიცხებოდა.

(Daily Express, Великобритания)
Все началось после того, как российский президент ужесточил контроль за поставками газа в ЕС на завершающем этапе строительства «Северного потока — 2». По условиям соглашения, подписанного Путиным и канцлером Германии Ангелой Меркель, газ пойдет из России в Германию в обход Украины и Польши. Говорят, Путин надеется убедить Берлин не соблюдать законы ЕС в отношении этой системы
Но результатом таких ограничений может стать кризис газовых поставок, который может ощутить и Британия, импортирующая российский газ через Нидерланды.
Некоторые эксперты говорят, что Путин может специально создать газовый кризис, сократив объемы поставок. Но профессор Майкл Брэдшоу (Michael Bradshaw) из Школы бизнеса Уорикского университета предупреждает, что такой шаг ударит по России бумерангом.
Дело в том, что Москва может укрепить позиции тех, кто с самого начала выступал против «Северного потока — 2».
Брэдшоу заявил: «Если они так поступят [ограничат поставки газа], в итоге они лишатся доли рынка, ибо есть немало европейских стран, построивших у себя мощности для импорта СПГ».
«Страны Центральной и Южной Европы не считают это [„Северный поток — 2″] хорошей идеей, потому что через Украину на юг Европы будет поступать меньше газа. Так что газ может оказаться не в том месте, а с внутренними соединительными газопроводами в Европе есть проблемы».
Сжиженный природный газ (СПГ) — это другой вид газа и отдельный источник, отличающийся от трубопроводного газа.
Такие страны, как Британия, около 50% своих газовых потребностей обеспечивают за счет СПГ, но трубопроводный газ тоже используют. Это значит, что Соединенное Королевство и другие страны-импортеры СПГ могут ограничить российский контроль над газовыми поставками в Европу, увеличив закупки СПГ и снизив свою зависимость от российского газа из трубы.
Профессор Брэдшоу сказал: «Польша готова больше платить за газ, чтобы покупать СПГ, а не трубопроводный газ из России. У нас немало емкостей для СПГ, чтобы увеличить импорт в масштабах Евросоюза, но они никогда в полной мере не используются».
Однако он признал, что инвестиций в СПГ явно недостаточно из-за covid-19, а это негативно отражается на поставках.
Британия в выигрышной ситуации, поскольку импортирует газ и из Норвегии, в силу чего газ из «Северного потока — 2» для нее не так важен.
Профессор Брэдшоу добавил: «Нам очень повезло, потому что у нас есть торговые взаимоотношения с Норвегией, откуда мы получаем газ напрямую. И мы можем рассчитывать на определенный объем норвежских поставок».
Напрямую кремлевские ограничения Британию не затронули, но она была вынуждена прибегнуть к старым методам, чтобы сохранить объемы выработки электроэнергии. Поскольку цены на газ этим летом вышли на рекордную отметку, там уже сжигают больше угля, чтобы удовлетворить спрос на энергию. Из-за холодной зимы многие другие страны были вынуждены задействовать свои газовые запасы, а это стало дополнительной причиной повышения цен.
Сейчас в Линкольншире вновь запустили старую электростанцию «Уэст Бертон Эй», работающую на угле. Раньше она находилась в резерве.