რუსი და ბელორუსი სამხედროები, ევროპის საზღვრებთან ახლოს, მასშტაბურ სამხედრო სწავლებას ატარებენ, რომლის დასრულება ხუთშაბათს არის დაგეგმილი. „დასავლეთი-2021“-ის მანევრებში მონაწილეობს 200 000 ჯარისკაცი, 80 თვითმფრინავი და ვერტმფრენი, 15-მდე ხომალდი და თითქმის 300 ტანკი, რის შესახებ იტყობინებოდა რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო. მოსკოვმა, ამ სწავლებაზე, პირველად მოახდინა რობოტიზებული კომპლექსის „Платформа-М“-ისა და ახალი საომარი მანქანის „სარმატ-2“-ის დემონსტრირება, როგორც ამას რუსეთის მასობრივი ინფორმაციის საშუალებები იუწყებიან
საბრძოლო რობოტი „Платформа-М“-ი – ეს მძლავრი მანქანაა, რომელიც შეიარაღებულია ნაღმმტყორცნებითა და ტყვიამფრქვევით. მისი მართვა დისტანციურად ხორციელდება.
ბელორუსი დიქტატორი ალექსანდრ ლუკაშენკო კვირას სწავლების მიმდინარეობას აკვირდებოდა და სრულ საბრძოლო მაზდყოფნაში იმყოფებოდა. სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო „БЕЛТА“-მ სამხედრო ფორმაში გამოწყობილი პრეზიდენტის ფოტო გამოაქვეყნა, რომელზეც ლუკაშენკო ყურადღებით აკვირდება ობუზ-ლესნოვსკის პოლიგონზე მიმდინარე სწავლებას.
მოგვიანებით მან განაცხადა: „ეს თავდაცვის ძალების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ღონისძიებაა, რომელიც მიმდინარეობს დასავლეთის მხრიდან ხანგრძლივი ჰიბრიდული აგრესიის ფონზე – რუსეთისა და ბელორუსის წინააღმდეგ“.
ელიან, რომ პუტინი მომავალ კვირაში სწავლების ისპექტირებას მოახდენს, რომლის ჩატარებას ის მიზანშეწონილად მიიჩნევს რეგიონში ნატოს მზარდი აქტიურობის გათვალისწინებით.
თუმცა „დასავლეთი- 2021“-ის მანევრებმა ნატოს იმ წევრების შეშფოთება გამოიწვია, რომლებსაც ბელორუსთან საერთო საზღვარი აქვთ. კერძოდ, ესტონეთმა გამოთქვა წუხილი, რომ ეს მანევრები შესაძლოა, ახლო მომავალში, რუსეთის ქვეყანაში შეჭრის მომასწავებელი იყოს.
პარასკევს მიცემულ ინტერვიუში, ესტონეთის თავდაცვის ძალების მეთაურმა მარტინ ჰერემმა განაცხადა: „ უნდა გვესმოდეს, რომ ეს (რუსეთის თავდასხმა ესტონეთზე) შესაძლოა, მოხდეს უახლოეს მომავალში“.
„სავარაუდოდ, რუსეთის მიზანი არ უნდა იყოს ჩვენი ოკუპაცია. მას არ სჭირდება ოკუპაციით მიღებული კონტროლი, მაგრამ მას მოსწონს არასტაბილურობა და გავლენა, რომელსაც ის ამ არასტაბილურობით იღებს“.
ესტონეთი საბჭოეთის შემადგენლობაში შედიოდა და ქვეყნის აღმოსავლეთში დღემდე მრავალრიცხოვანი რუსული მოსახლეობა ცხოვრობს.
2014 წელს, უკრაინაში კრიზისის დროს, პუტინი გამოვიდა გაფრთხილებით, რომ გამოიყენებდა მის ხელთ არსებულ ნებისმიერ საშუალებას, იმ რუსების დასაცავად, რომლებიც საზღვარგარეთ ცხოვრობენ.
„მინდა, ყველამ იცოდეს: ჩვენი ქვეყანა მომავალშიც ენერგიულად დაიცავს რუსების უფლებებს, ჩვენ თანამოძმეებს საზღვარგარეთ და საამისოდ გამოვიყენებთ ჩვენ არსენალში არსებულ საშუალებებს: პოლიტიკურითა და ეკონომიკურით დაწყებულს, საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებულ – ჰუმანიტარულით დამთავრებულს, მათ შორის, თავდაცვის უფლებას“ – განაცხადა მან 2014 წელს, რუსი ელჩების სხდომაზე.
პუტინმა დასძინა: „როცა ვლაპარაკობ რუსულენოვან მოქალაქეებზე, მხედველობაში მაქვს ხალხი, რომელიც თავს გრძნობს, აღიქვამს ე.წ. დიდი რუსული სამყაროს ნაწილად და არა აუცილებლად ეთნიკურად რუს ადამიანებს, ყველას, ვინც თავს რუსად მიიჩნევს.“

Джон Варга (John Varga)
Российские и белорусские войска проводят масштабные военные учения вблизи европейских границ, планируя завершить их в четверг. В маневрах «Запад-2021» участвуют до 200 000 военнослужащих, 80 самолетов и вертолетов, до 15 кораблей и почти 300 танков, о чем сообщило российское Министерство обороны. Москва на этих учениях впервые продемонстрировала боевой роботизированный комплекс «Платформа-М» и новые боевые машины «Сармат-2», о чем сообщили российские средства массовой информации
Боевой робот «Платформа-М» — это грозная машина, вооруженная гранатометами и пулеметом. Управление ею осуществляется дистанционно.
Белорусский диктатор Александр Лукашенко в воскресенье наблюдал за ходом учений и был в полной боевой готовности. Государственное информационное агентство БЕЛТА опубликовало фотографию президента в зеленой военной форме, внимательно наблюдающего за ходом учений на Обуз-Лесновском полигоне.
Позже он заявил: «Это одно из важнейших учебных мероприятий для вооруженных сил, которое проходит на фоне продолжающейся гибридной агрессии Запада против Белоруссии и России».
Ожидается, что Путин на следующей неделе проинспектирует эти военные учения, которые он назвал целесообразными с учетом нарастающей активности НАТО в регионе.
Однако маневры «Запад-2021» вызвали беспокойство среди членов НАТО, имеющих с Белоруссией общую границу на западе. В частности, Эстония выразила обеспокоенность, что эти маневры могут стать предвестником российского вторжения в ближайшем будущем.
Давая в пятницу интервью, командующий силами обороны Эстонии Мартин Херем (Martin Herem) сказал: «Мы должны понимать, что это [нападение России на Эстонию] может случиться в ближайшие годы».
«Скорее всего, цель России не в том, чтобы нас оккупировать. Она не хочет получать контроль посредством оккупации, но ей нравится нестабильность и влияние, которых она добивается через нестабильность».
Эстония входила в состав Советского Союза, и на востоке страны до сих пор проживает значительное русское меньшинство.
После украинского кризиса 2014 года Путин выступил с предостережением, что он воспользуется любыми имеющимися у него в распоряжении средствами для защиты русских, которые живут за границей.
«Хочу, чтобы все понимали: наша страна будет и впредь энергично отстаивать права русских, наших соотечественников за рубежом, использовать для этого весь арсенал имеющихся средств: от политических и экономических — до предусмотренных в международном праве гуманитарных операций, права на самооборону», — сказал он в 2014 году на совещании российских послов.
Путин добавил: «Когда я говорю о русских людях и русскоязычных гражданах, я имею в виду людей, которые ощущают, чувствуют себя частью так называемого широкого русского мира, не обязательно этнически русские люди, но те, кто считает себя русским человеком».