The Sun დიდი ბრიტანეთი
რუსეთმა გააქტიურა თავისი  სამხედრო თამაშები და შემაძრწუნებელი სწავლების ფონზე, ამუშავებს „შეჭრას“ პოლონეთსა და ლიეტუვაში, რომლებიც ნატოს წევრები არიან.
როგორც ცნობებით ირკვევა, რუსეთმა და მისმა მეზობელმა ბელორუსმა, გააძლიერეს სამხედრო ძალის დემონსტრირება მაშინ, როცა ვლადიმირ პუტინმა თვითიზოლაცია გადაწყვიტა, რადგან მისი გარემოცვიდან ერთ-ერთი კორონავირუსით დაავადდა
იმ დროს, როცა რუსეთის ლიდერი თავს არიდებს შეხვედრებს, ვიდეომასალები ასახავს საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსებს C-400-ებსა და „პანცირ-C“-ებს მოქმედებაში. ეს კომპლექსები ჩართეს სწავლებების კულმინაციურ მომენტში, თითქოსდა იმ მოტივით, რომ მოიგერიონ „პირობითი მოწინააღმდეგის“ მასირებული დატყმა.
წლევანდელი სამხედრო თამაშების ფარგლებში, სწავლება ტარდება ასტრახანის ოლქშიც, რომლის დროსაც იყენებენ საზენიტო-სარაკეტო კომპლექს „ტრიუმფს“.
კრემლმა სწავლება „დასავლეთი-2021“ დაიწყო რამდენიმე დღის წინ, როგორც დასავლეთის გამაფრთხილებელი ღონისძიება.
მასში მონაწილეობს 200 ათასი ჯარისკაცი, 80 საბრძოლო თვითმფრინავი და ვერტმფრენი, ასევე 760-მდე სამხედრო ტექნიკა, მათ შორის 290 ტანკი, 240 საარტილერიო დანადგარი, ზალპური ცეცხლის სისტემები და ნაღმმტყორცნები.
სხვა ვიდეოზე ნაჩვენებია, როგორ აწარმოებენ რუსი და ბელორუსი სამხედროები შემაკავებელ ცეცხლს ბელორუსულ ქალაქ ბრესტთან, რომელიც პოლონეთის საზღვართან  მდებარეობს.
პოლონურმა გაზეთმა „ფაქტმა“ დაწერა: „ აი, ასე სწავლობენ ისინი პოლონეთთან ომის წარმოებას“.
„დენთის კვამლი და რკინის ზრიალი. ომის გამაყრუეელი ხმები რუსეთისა და ბელორუსის მხრიდან, ისმის ჩვენს აღმოსავლეთ საზღვართან“ – წერს სტატიის ავტორი.
„დასავლეთი-2021“-ის მანევრებში ჩართულია ათასობით ჯარისკაცი, ასობით თვითმფრინავი, ვერტმფრენი, სარაკეტო დანადგარი და ტანკი“.
მართალია, ოფიციალურად სწავლება „თავდაცვითი“ ხასიათისაა, მაგრამ გაზეთი წერს, რომ ლეგენდის თანახმად, „პირობითი მოწინააღმდეგე- ქვეყნების“ სახელწოდებები – „პოლარული რესპუბლიკა“ და ნერვისი“, აღნიშნავს პოლონეთსა და ლიეტუვას.
„სწავლებით გაცხადებული გეგმები, გულისხმობს ომს…პოლონეთთან და ლიეტუვასთან“ – წერს გაზეთი „ფაქტი“, რომელიც ირწმუნება, რომ რუკები ითვალისწინებს ამ ქვეყნების დაპყრობას დიქტატორული ბელორუსის მიერ.
ესტონეთის თავდაცვის მინისტრმა კალე ლაანეტმა, რუსეთი და მისი მოკავშირე დაადანაშაულა „ბალტიის რეგიონის მიზანმიმართულ დესტაბილიზაციასა და ნატოსა და ევროკავშირის წევრებს შორის განხეთქილები ჩამოგდებაში“.
სწავლებები მიმდინარეობს ბალტიიდან დაწყებული – კასპიის ზღვამდე  ტერიტორიებზე, ამასთან ცალკეული წვრთნები ტარდება არქტიკაზე და რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში.
რუსეთი ირწმუნება, რომ პუტინი „აბსოლუტურად ჯანმრთელია“ და რომ მისი თვითიზოლაციის გადაწყვეტილება, სიფრთხილის მიზნით იქნა მიღებული.

(The Sun, Великобритания)
Россия активизировала свои военные игры, отрабатывая в ходе наводящих ужас учений «вторжение» в Польшу и Литву, которые являются странами НАТО.
Как следует из сообщений, что Россия и ее соседняя страна Белоруссия активизировали демонстрацию военной мощи, в то время как Владимир Путин ушел на самоизоляцию после того, как кто-то из его окружения заразился коронавирусом
В то время как российский лидер уходит от встреч, видеоматериалы демонстрируют зенитные ракетные комплексы С-400 и зенитные ракетно-пушечные комплексы «Панцирь-С» в действии.
Эти комплексы задействованы в кульминационный момент учений якобы для того, чтобы отразить массированный удар «условного противника».
В рамках военных игр этого года учения проводились и в Астраханской области, в ходе которых был также задействован ЗРК «Триумф».
Кремль начал учения «Запад-2021» несколько дней назад в качестве предупреждения Западу.
В них задействовано в общей сложности 200 тысяч военнослужащих, 80 боевых самолетов и вертолетов, а также около 760 единиц военной техники, включая 290 танков, 240 артиллерийских орудий, реактивные системы залпового огня и минометы.
На другом видео показано, как российские и белорусские войска ведут заградительный огонь вблизи белорусского города Брест, который находится на границе с Польшей.
Польская газета «Факт» (Fakt) написала: «Вот так они учатся вести ВОЙНУ с Польшей».
«Смрад порохового дыма и лязг железа. Рокочущие звуки войны со стороны России и Белоруссии можно услышать через нашу восточную границу», — пишет автор статьи.
«В маневрах „Запад-202″ задействованы тысячи солдат, сотни самолетов, вертолетов, ракетных установок и танков».
Хотя официально учения носят «оборонительный» характер, в газете написано, что по легенде учений вымышленные названия условных стран-противников «Полярная Республика» и государство «Нерис» обозначают Польшу и Литву.
«Обнародованные планы учений предполагают войну с… Польшей и Литвой», — пишет газета «Факт», в которой утверждается, что карты, использованные в ходе учений, подразумевают захват территорий этих стран и Латвии диктаторской Белоруссией.
Министр обороны Эстонии Калле Лаанет (Kalle Laanet) обвинил Россию и ее союзника в «сознательном желании дестабилизировать безопасность в Балтийском регионе и внести раскол в отношения союзников по НАТО и в Европейском союзе».
Учения проходят на территории от Балтийского до Каспийского морей, при этом отдельные учения проводятся в Арктике и на российском Дальнем Востоке.
Россия утверждает, что Путин «абсолютно здоров» и что его решение о самоизоляции принято в целях предосторожности.