The Sun დიდი ბრიტანეთი
რუსეთმა გააქტიურა თავისი  სამხედრო თამაშები და შემაძრწუნებელი სწავლების ფონზე, ამუშავებს „შეჭრას“ პოლონეთსა და ლიეტუვაში, რომლებიც ნატოს წევრები არიან.
როგორც ცნობებით ირკვევა, რუსეთმა და მისმა მეზობელმა ბელორუსმა, გააძლიერეს სამხედრო ძალის დემონსტრირება მაშინ, როცა ვლადიმირ პუტინმა თვითიზოლაცია გადაწყვიტა, რადგან მისი გარემოცვიდან ერთ-ერთი კორონავირუსით დაავადდა
იმ დროს, როცა რუსეთის ლიდერი თავს არიდებს შეხვედრებს, ვიდეომასალები ასახავს საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსებს C-400-ებსა და „პანცირ-C“-ებს მოქმედებაში. ეს კომპლექსები ჩართეს სწავლებების კულმინაციურ მომენტში, თითქოსდა იმ მოტივით, რომ მოიგერიონ „პირობითი მოწინააღმდეგის“ მასირებული დატყმა.
წლევანდელი სამხედრო თამაშების ფარგლებში, სწავლება ტარდება ასტრახანის ოლქშიც, რომლის დროსაც იყენებენ საზენიტო-სარაკეტო კომპლექს „ტრიუმფს“.
კრემლმა სწავლება „დასავლეთი-2021“ დაიწყო რამდენიმე დღის წინ, როგორც დასავლეთის გამაფრთხილებელი ღონისძიება.
მასში მონაწილეობს 200 ათასი ჯარისკაცი, 80 საბრძოლო თვითმფრინავი და ვერტმფრენი, ასევე 760-მდე სამხედრო ტექნიკა, მათ შორის 290 ტანკი, 240 საარტილერიო დანადგარი, ზალპური ცეცხლის სისტემები და ნაღმმტყორცნები.
სხვა ვიდეოზე ნაჩვენებია, როგორ აწარმოებენ რუსი და ბელორუსი სამხედროები შემაკავებელ ცეცხლს ბელორუსულ ქალაქ ბრესტთან, რომელიც პოლონეთის საზღვართან  მდებარეობს.
პოლონურმა გაზეთმა „ფაქტმა“ დაწერა: „ აი, ასე სწავლობენ ისინი პოლონეთთან ომის წარმოებას“.
„დენთის კვამლი და რკინის ზრიალი. ომის გამაყრუეელი ხმები რუსეთისა და ბელორუსის მხრიდან, ისმის ჩვენს აღმოსავლეთ საზღვართან“ – წერს სტატიის ავტორი.
„დასავლეთი-2021“-ის მანევრებში ჩართულია ათასობით ჯარისკაცი, ასობით თვითმფრინავი, ვერტმფრენი, სარაკეტო დანადგარი და ტანკი“.
მართალია, ოფიციალურად სწავლება „თავდაცვითი“ ხასიათისაა, მაგრამ გაზეთი წერს, რომ ლეგენდის თანახმად, „პირობითი მოწინააღმდეგე- ქვეყნების“ სახელწოდებები – „პოლარული რესპუბლიკა“ და ნერვისი“, აღნიშნავს პოლონეთსა და ლიეტუვას.
„სწავლებით გაცხადებული გეგმები, გულისხმობს ომს…პოლონეთთან და ლიეტუვასთან“ – წერს გაზეთი „ფაქტი“, რომელიც ირწმუნება, რომ რუკები ითვალისწინებს ამ ქვეყნების დაპყრობას დიქტატორული ბელორუსის მიერ.
ესტონეთის თავდაცვის მინისტრმა კალე ლაანეტმა, რუსეთი და მისი მოკავშირე დაადანაშაულა „ბალტიის რეგიონის მიზანმიმართულ დესტაბილიზაციასა და ნატოსა და ევროკავშირის წევრებს შორის განხეთქილები ჩამოგდებაში“.
სწავლებები მიმდინარეობს ბალტიიდან დაწყებული – კასპიის ზღვამდე  ტერიტორიებზე, ამასთან ცალკეული წვრთნები ტარდება არქტიკაზე და რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში.
რუსეთი ირწმუნება, რომ პუტინი „აბსოლუტურად ჯანმრთელია“ და რომ მისი თვითიზოლაციის გადაწყვეტილება, სიფრთხილის მიზნით იქნა მიღებული.

RUSSIA has ramped up its war games as it practices ‘invading” Poland and Lithuania – both NATO countries – during the terrifying drills.
Moscow and its neighbour Belarus have reportedly stepped up its show of military strength while Vladimir Putin has gone into self-isolation after a close aide contracted Covid
Russia has ramped up its war games drills as reports suggest it plans to seize Poland and Lithuania
The increased show in military strength comes as President Putin is in self-isolation
The Zapad-2021 war games involve 200,000 troops and 80 aircraft and helicopters
While the Russian leader is retreating from meetings, footage showed S-400 anti-aircraft missile systems and Pantsir-S air defence missile-gun complexes in action.
The move comes in effort to supposedly repel a huge strike by a “mock enemy” at the climax of the exercises.
Carried out in the Astrakhan region, the drills – which also included the Triumph air defence system – were part of this year’s war games.
The Zapad-2021 exercises – or West-2021, in English – were launched by the Kremlin days ago as a warning to the West.
They involve a total of 200,000 troops, 80 warplanes and helicopters, plus some 760 pieces of military equipment including 290 tanks, and 240 artillery pieces, multiple launcher rocket systems, and mortars.
Another video shows a barrage of fire from Russian and Belarusian forces near the city of Brest, Belarus which borders Poland.
“The stench of gunpowder and the clang of iron. The war murmurs of Russia and Belarus can be heard across our eastern border,” read the account.
“Thousands of soldiers, hundreds of planes, helicopters, rocket launchers and tanks are taking part in the Zapad-2021 manoeuvres.”
While officially the drills are “defensive” the newspaper claimed that fictitious names are being used for Poland as the Polar Republic, and Lithuania as the State of Neris.
“The revealed plans for the exercises include fighting against… Poland and Lithuania,” said Fakt, which claimed maps used for the exercises imply a land grab into these countries and Latvia by dictatorship Belarus.
Estonian defence minister Kalle Laanet accused Russia and its ally of a “deliberate attempt to destabilise the security of the Baltic Sea region and to cause a split in allied relations within Nato and the European Union”.
The exercises stretch from the Baltic to the Caspian Sea, while separate drills have been underway in the Arctic and Russian far east.