რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი მზადაა შეხვდეს უკრაინის ლიდერ ზელენსკის. თუმცა ორმხრივი ურთიერთობების ნორმალიზაციის საკითხში, თანაბარი პოლიტიკური ძალისხმევა არ შეიმჩნევა, ხოლო მთავარ პრობლემად ყირიმი რჩება
ამგვარი რამ განაცხადა რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა დმიტრი პესკოვმა ტელეარხ “Россия 1”-თან ეთერში. მისი თქმით, უკრაინა-რუსეთის ამჟამინდელი ურთიერთობა „სავალალო მდგომარეობაშია“.
პესკოვმა თქვა, რომ ასეთი სიტუაცია, თავად პუტინს არ აკმყოფილებს და რუსეთის პრეზიდენტი თვლის, რომ ვითარება უნდა გამოსწორდეს?
„თუ პრეზიდენტ პუტინის პოლიტიკურ ნებაზე ვსაუბრობთ, ის მან არა ერთხელ დაადასტურა: ის ეხვედრისათვის მზადაა“ – დასძინა პრესმდივანმა.
იმავდროულად, დმიტრი პესკოვმა უკუაგდო იმ საკითხზე მსჯელობა – თუ ვის ეკუთვნის ყირიმი.
„როგორც უკრაინის პრეზიდენტის ოფისში ამბობენ, ზელენსკის სურს ყირიმის საკითხზე საუბარი. ყირიმზე, რა თვალსაზრისით. აშკარაა, არა იმ კუთხით, რომ ის რუსეთის ფედერაციის რეგიონია“- თქვა მან.
სწორედ განსახილველ საკითხთა წრეზე შეუთანხმებლობის გამო, ორი ლიდერს შეხვედრის მომზადების პროცესი, ჯერჯერობით ადგილიდან არ იძვრის, განაცხადა კრემლის წარმომადგენელმა.
პესკოვმა ასევე აღნიშნა, რომ უკრაინის ნატოსკენ სწრაფვა, არის საფრთხე რუსეთი ფედერაციისთვის. ის ამას ასაბუთებს იმით, რომ ჩვენი ქვეყნის ალიანსთან დაკავშირებით, ნატოს სტრუქტურა შეიძლება რუსეთის საზღვრებს მიუახლოვდეს.
მანამდე პესკოვი ამბობდა, რომ ზელენსკისა და პუტინის სამომავლო შეხვედრამდე, არის არსებითი პრობლემები განსახილველი საკითხების წრის გამოკვეთასთან დაკავშირებით. მან ეჭვი გამოთქვა, რომ მოლაპარაკებები წელს მოესწრება.

Российский президент Владимир Путин готов провести встречу с украинским лидером Владимиром Зеленским. При этом «политическая взаимность» со стороны Киева по вопросу нормализации двусторонних отношений якобы отсутствует, а главной проблемой является вопрос Крыма
Такое заявление сделал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в эфире телеканала «Россия 1». По его словам, отношения между Украиной и Россией сейчас пребывают в «печальном состоянии».
Песков сказал, что такая ситуация самого Путина не устраивает и он считает, что ее нужно исправлять.
«Если говорить о политической воле президента Путина — он ее четко подтвердил и переподтвердил: он готов встречаться», — добавил пресс-секретарь.
В то же время, Дмитрий Песков отбросил возможность обсуждения Зеленским и Путиным того, кому принадлежит Крым.
«Как нам говорят в Офисе президента Украины, Зеленский хочет обсуждать Крым. Ну, Крым с какой точки зрения? Явно не с точки зрения, что это регион Российской Федерации», — сказал он.
Именно из-за невозможности согласовать повестку дня возможных переговоров, процесс подготовки встречи двух лидеров пока не продвигается, заявил представитель Кремля.
Песков также отметил, что стремление Украины в НАТО является угрозой для Российской Федерации. Он объяснил это тем, что из-за сближения нашей страны с Альянсом военная инфраструктура НАТО «может приблизиться к российским границам».
Ранее Песков говорил, что есть существенные проблемы с определением круга вопросов возможной встречи Зеленского и Путина. Он усомнился, что переговоры состоятся в этом году.