ვიკტორია ბარანოვსკაია
ექსპერტები პროგნოზირებენ, რომ 2021-22 წლებში ბუნებრივ აირზე ფასი გაიზრდება. წლის დასაწყისში საშუალო ფასი ათას კუბურ მეტრზე 338 დოლარს შეადგენდა, ახლა ის გაცილებით მეტია
ბირჟაზე გაზის ფასმა ორშაბათს, 13 სექტემბერს, ათას კუბურ მეტრზე 730 დოლარს მიაღწია, რაც ბოლო სამწლინახევრის განმავლობაში რეკორდულია- 2018 წელს, ძლიერი ყინვების გამო, გაზი 555 დოლარი ღირდა.
ICE ბირჟის მონაცემით, ოქტომბრის ფიუჩერსით TTF ჰაბზე -ნიდერლანდებში, ის უკვე ათას კუბურ მეტრზე 727 დოლარს აღწევს.
გაზის საფასური უსწრაფესად იზრდება. ჯერ კიდევ აგვისტოში, კონტრაქტით „ერთი დღით ადრე“ – ბუნებრივი აირის ფასი 553 დოლარს აღწევდა, სექტემბრის დამდეგს კი 639 დოლარი შეადგინა. წლის დასაწყისში საშუალო ფასი 338 დოლარი იყო.
რატომ იზრდება ფასი
ექსპერტების აზრით, ამ ეტაპზე ევროპაში გაზის ფასზე გავლენას არ ახდენს გაზპრომის ცნობა „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის დასრულების შესახებ. სადღეისოდ, მთავარ მიზეზად ასახელებენ ევროპის მიწისქვესა გაზსაცავებში მარაგების დაბალ დონეს. ექსპერტების გაანგარიშებით, გაზის საცავების შევსებამდე რჩება ერთ თვეზე მეტი, ხოლო მარაგების ახლანდელი დონე 70%-ს ოდნავ აღემატება.
აღვნიშნავთ, რომ გასულ კვირაში გაზის საფასურმა ევროპის ფიუჩერსულ ბაზარზე გადააჭარბა რეკორდულ 700 დოლარს ათას კუბურ მეტრზე. აგვისტოში კი ფასმა ბოლო სამი წლის განმავლობაში მაქსიმუმს მიაღწია.
ექსპერტთა პროგნოზი
სააგენტო Fitch Ratings-ი, 2021-22 წლებში, ვარაუდობს ევროპაში გაზის ფასის შემდგომ ზრდას. ექსპერტების მოსაზრებით ფასის ზრდის მიზეზებია: ცუდი კლიმატური პირობები, 2020 წლიდან თხევადი გაზის მიწოდების კლება და გაზსაცავებში მარაგების შემცირება – 2019-20 წლებთან შედარებით.
მათი მტკიცებით, 2021 წლის ბოლომდე არ არის მოსალოდნელი რუსეთიდან გაზის მიწოდების ზრდა, რადგან იანვარ-აგვისტოში გაზპრომმა 19%-ით ისედაც გაზარდა ექსპორტის მაჩვენებელი ევროპაში. მძაფრი კონკურენცია თხევად გაზზე აზიისა და ამერიკის რეგიონებში, ასევე შეუძლებელს ხდის მოკლევადიან პერსპექტივაში საწვავის მიწოდების ზრდას ევროპაში.
„ველით, რომ მიმდინარე პრობლემები შენარჩუნდება 2022 წელსაც, მაგრამ მომავალ წელს ზრდა არ იქნება ადრინდელივით სწრაფი, რადგან გაუმჯობესდება ამინდი და გაიზრდება გაზპრომის ექსპორტი“ – ნათქვამია განცხადებაში.
НАК Нафтогаз-ის მმართველი საბჭოს მეთაურმა იური ვიტრენკომ განაცხადა, რომ ევროპაში ადგილებზე გაზის საფასურის რეკორდული ზრდა, დაკავშირებულია გაზპრომის მხრიდან მიწოდების შეზღუდვასთან.
„მიგვაჩნია, რომ ფასების ზრდა, რასაც დღეს ბაზარზე ვხედავთ, არის შედეგი გაზპრომის სპეციალური კამპანიისა, რომელიც უბრალოდ ამცირებს გაზის ექსპორტს ევროპაში“ – ამბობს ვიტრენკო.
მისი აზრით, იმისთვის, რომ ფასებმ დაიწიოს, ევროკავშირის წარმომადგენლებმა უნდა მიაღწიონ ბლოკადის გარღვევას სხვა კომპანიებისთვის და უნდა მოხერხდეს უკრაინის გავლით ცენტრალური აზიიდან ევროპაში გაზის ტრანსპორტირება.

Виктория Барановская
Эксперты прогнозируют дальнейший рост цен на природный газ на 2021-2022 годы. С начала года средняя цена — 338 долларов за тысячу кубометров, но сейчас она значительно выше
Биржевая цена на газ в понедельник, 13 сентября, приблизилась к 730 долларам за 1 тысячу куб. м, что стало рекордом за три с половиной года — с начала марта 2018-го, когда газ дорожал из-за сильного похолодания в ЕС и стоил 555 долларов за тысячу кубометров. Согласно данным биржи ICE, стоимость октябрьского фьючерса на хабе TTF в Нидерландах достигла уже 727 долларов за 1 тысячу куб. м.
Цена на газ стремительно растет. Еще в августе значение контракта «на день вперед» составляло 533 доллара, а в начале сентября — уже 639 долларов за тысячу кубометров. С начала года средняя цена — 338 долларов за тысячу кубометров.
Почему растет цена
По мнению экспертов, на данном этапе на цену на газ для Европы не влияют сообщения о завершении строительства Газпромом «Северного потока — 2». Сейчас главной причиной называют низкий уровень запасов газа в подземных хранилищах Европы. По подсчетам экспертов, до перехода от закачки к отбору газа из подземных хранилищ остается чуть более месяца, а уровень запасов едва перевалил за 70 процентов.
Отметим, что на прошлой неделе стоимость газа на фьючерсном рынке Европы превысила рекордные 700 долларов за тысячу кубометров. А в августе цена на газ для Европы установила рекорд за три с половиной года — с начала марта 2018-го, когда газ дорожал из-за сильного похолодания в ЕС и стоил 555 долларов за тысячу кубометров.
Прогнозы экспертов
Агентство Fitch Ratings прогнозирует дальнейший рост цен на природный газ на 2021 — 2022 годы в Европе. Эксперты считают, что причинами роста стали: плохие погодные условия, стабильные сокращения поставок сжиженного газа с 2020 года и снижение запасов в газовых хранилищах ниже уровня 2019 — 2020 годов.
По их мнению, до конца 2021 года не стоит ожидать увеличения поставок газа со стороны России, т.к. Газпром уже нарастил почти до рекордных показателей экспорт в Европу: на 19 процентов в январе — августе. Также высокая конкуренция за сжиженный газ с Азиатским и Американским регионом не позволит в краткосрочной перспективе нарастить поставки топлива в Европу.
«Мы ожидаем, что текущие проблемы сохранятся и в 2022 году, но в следующем году рост будет не таким значительным, благодаря нормализации погодных условий и увеличению экспорта Газпромом», — говорится в сообщении.
А глава правления НАК Нафтогаз Украины Юрий Витренко заявил, что рекордный рост спотовых цен на газ в Европе связан с ограничением поставок со стороны Газпрома. «Мы считаем, что повышение цен, которое мы видим сейчас на рынке, является следствием фактически специальной кампании со стороны Газпрома, который просто ограничивает поставки газа в Европу», — сказал Витренко.
По его мнению, для того чтобы цены стали ниже, представители ЕС должны добиться разблокирования доступа других компаний к транзиту через Украину и поставок газа из Центральной Азии.