უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დმიტრი კულებამ რუსეთის უწყების ხელმძღვანელს, ოკუპირებულ ყირიმში ვიზიტის გამო დასცინა და აღნიშნა, რომ წვიმაც კი რუსეთის გეგმებს უპირისპირდება. ამასთან, მან პირობა დადო, რომ ყირიმის პლატფორმასთან დაკავშირებული სამიტი, ნებისმიერ ამინდში გაიმართება
Twitter-ის საკუთარ ექაუნთზე უკრაინელმა დიპლომატმა იხუმრა იმაზე, რომ ლავროვს მოუხდა მიტაცებულ ნახევარკუნძულზე ვიზიტის გეგმა ძლიერი წვიმის გამო შეეცვალა. კულებამ შენიშნა, რომ „ ჯერ ციდან ქვის ცვენა არ დაწყებულა“ და განაცხადა, რომ სამიტი ყირიმის რეინტეგრაციის შესახებ, ნებისმიერ კლიმატურ პირობებში გაიმართება.
„წვიმაც კი რუსი ოკუპანტების წინააღმდეგაა, ქვის ცვენა კი, ჯერ კიდევ არ დაწყებულა. აი, ყირიმის პლატფორმის ირგვლივ ჩანიშნული სამიტი კი – ნებისმიერ ამინდში გაიმართება“ – აღნიშნა უკრაინის საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა. ნიშანდობლივია, რომ „რადიო თავისუფლების“ ( რუსეთში, ის გამოცხადებულია უცხოეთის სადაზვერვო ორგანიზაციად) ჟურნალისტები იტყობინებოდნენ, რომ 12 აგვისტოს, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი ჩავიდა ოკუპირებულ ყირიმში, სადაც მონაწილეობა მიიღო ფორუმში – ტავრიდა. ღონისძიების ორგანიზატორებმა თქვეს, რომ ლავროვის ექსკურსია ტავრიდაზე არ შედგა – ამას ხელი თავსხმა წვიმამ შეუშალა.
ყირიმის პლატფორმა
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ, 20 მაისს, თავის პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ ყირიმის პლატფორმისადმი მიძღვნილი სამიტი კიევში, 23 აგვისტოს ჩატარდებოდა. ღონისძიება გაიმართება იმ ნაბიჯების მოსანიშნად, რომლებიც მიმართული იქნება მიტაცებული ყირიმის გათავისუფლებისკენ. უკრაინის ხელისუფლება მოელის მასზე უცხო ქვეყნების მაღალი რანგის წარმომადგენელთა დასწრებას.
როგორც დმიტრი კულება აცხადებს, რუსეთი სერიოზულად ეწინააღმდეგება ყირიმის პლატფორმას და მიზნად ისახავს კიევის მიერ ორგანიზებული ღონისძიების დიკრედიტაციიას.
სახელმწიფო მეთაურის წარმომადგენელი ყირიმის ავტონომიურ რესპუბლიკაში – ანტონ კორინევიჩი – აცხადებს, რომ ყირიმის პლატფორმის მონაწილეები სამიტის შედეგთა გათვალისწინებით, ხელს მოაწერენ დოკუმენტს, რომელშიც აღნიშნული იქნება ის ნაბიჯები, რომლებმაც უნდა შექმნას პირობები ნახევარკუნძულის დეოკუპაციისთვის.
28 ივლისს კულებამ აღნიშნა, რომ პოლიტიკური დეკლარაციის შინაარსი ყირიმის შესახებ, პრაქტიკულად შეთანხმებულია.
საგარეო საქმეთა უწყებაში ხასგასმით აღნიშნეს, რომ ყირიმის პლატფორმაზე ოფიციალური კიევი ელის 40 სახელმწიფოს წარმომადგენლების მონაწილეობას. უკრაინის აღნიშნული ინიციატივის მხარდაჭერა – სულ უფრო იზრდება.

Министр иностранных дел Дмитрий Кулеба посмеялся над визитом главы МИД РФ Сергея Лаврова в оккупированный Крым и отметил, что даже ливень выступил против планов россиян. При этом он пообещал проведения саммита Крымской платформы при любых погодных условиях
В своем аккаунте в Twitter украинский дипломат пошутил над тем, что Лавров был вынужден изменить план своего визита на захваченный полуостров из-за сильного дождя.
Кулеба отметил, что «это еще камни с неба не начали падать» и заявил о проведении саммита по возвращению захваченного Крыма при любой погоде.
«Даже ливень — против российских оккупантов, и это еще „камни с неба» не начали падать. А вот саммит Крымской платформы состоится при любой погоде», — подчеркнул глава МИД Украины Дмитрий Кулеба.
Примечательно, журналисты «Радио Свобода» (объявлен Иноагентом в России — при. ред.) сообщали, что 12 августа российский министр иностранных дел Сергей Лавров прибыл в захваченный Крым, где принял участие в форуме Таврида в Судаке. Организаторы мероприятия рассказали, что экскурсия Лаврова по Тавриде не удалась — ее помешал провести сильный дождь.
Крымская платформа
Президент Украины Владимир Зеленский 20 мая в ходе своей пресс-конференции сказал, что саммит Крымской платформы состоится в Киеве 23 августа. Мероприятие проводится с целью проработки вопросов, направленных на освобождение оккупированного Крыма. Власти ожидают прибытия высокопоставленных представителей зарубежных государств.
Как заявлял глава МИД Дмитрий Кулеба, Россия серьезно противостоит Крымской платформе и ставит перед собой задачу дискредитации мероприятия, которое организует Киев.
Представитель главы государства в АР Крым Антон Кориневич заявлял, что по итогам саммита Крымской платформы участники мероприятия подпишут документ, в котором зафиксируют шаги по созданию условий для деоккупации полуострова.
28 июля глава МИД Дмитрий Кулеба отметил, что содержание политической декларации по Крыму уже практически согласовано.
В МИД подчеркивали, что на саммите Крымской платформы Киев ожидает участия представителей 40 государств. Поддержка инициативы Украины по полуострову растет.