მოსკოვში მოლაპარაკებების დროს მერკელი უხერხულ სიტუაციაში აღმოჩნდა, როცა მის ტელეფონზე დარეკეს.
ახლა ამ ამბავს ყველა განიხილავს: ვის შეეძლო  გაებედა ვლადიმერ პუტინთან უმნიშვნელოვანესი შეხვედრის დროს, ტელეფონზე დაერეკა ევროპის ყველაზე გავლენიანი პოლიტიკოსისთვის?
ტელეფონზე უშუალოდ რუსეთის პრეზიდენტთან საუბრისას დარეკეს, ეს მოხდა პარასკევს,  20 აგვისტოს, როცა ლიდერები განიხილავდნენ ისეთ მნიშვნელოვან თემებს, როგორიცაა სიტუაცია ავღანეთში და გაზსადენი ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2.’’ მერკელი უკმაყოფილო ჩანდა, მან ჯიბიდან ტელეფონი ამოიღო, გაღიზიანებულმა დახედა და თითი ეკრანს დააჭირა, რომ ზარი გამორთულიყო. (ან პაემანი გადაედო, თუკი ეს მართლაც იყო Tinder-ი, რაც შეუძლებელია ასე ყოფილიყო. ახლა ჩვენ უკვე ისიც ვიცით, რომ მერკელს ტელეფონზე დაყენებული აქვს სტანდარტული რინგტონი და არა, ვთქვათ, დევიდ ჰასელჰოფის ,, Looking for freedom’’ ან მეგან თი სტალიონის ,,ShoT shit”-ი.
უეჭველია, რომ პუტინს, რომელმაც ერთხელ  მერკელთან შეხვედრაზე თავისი ძაღლი მიიყვანა, რათა კანცლერი უხერხულ სიტუაციაში ჩაეგდო, ამ ამბავმა  ძლიერ გაახალისა.
მაშ ასე, მაინც ვინ დარეკა? არის რამდენიმე ვარიანტი:
არმინ ლაშეტი
კონსერვატორი კანდიდატი, რომელიც აპირებს მოახლოებულ არჩევნებზე მერკელის ადგილი მოიპოვოს, მას ახლა არც თუ ისე კარგი პერიოდი აქვს. ის ფაქტი, რომ მან წყალდიდობით დაზარალებულ ქალაქში ვიზიტისას გადაიხარხარა და თანაც ამ დროს კამერების  ობიექტივში მოხვდა, ძლიერ დააზარალა მისი რეპუტაცია, შემდეგ კი ლაშეტი აღმოჩნდა მეტად უხერხულ სიტუაციაში, როცა მას ღიად დასცინა ილონ მასკმა – თუ დაგავიწყდათ შეგახსენებთ, ლაპარაკია კაცზე, რომელმაც თავის პირმშოს -X Æ A-12- დაარქვა. შესაძლოა, ლაშეტს სურდა რჩევა მიეღო იმის თაობაზე, როგორ აერიდებინა თავი კიდევ ერთი წინასაარჩევნო ლაფსუსისთვის.
იქნებ გგონიათ, რომ ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს არ შეეძლო დაერეკა მერკელისთვის. არადა, მას ახლა ნამდვილად  სჭირდება  რაიმე დახმარება, თუკი ვინმე ამას აღმოუჩენს.
დღეს ის განიცდის მზარდ წნეხს, რაც მას აიძულებს იფიქროს გადადგომაზე, როგორც ცნობილია, მან ავღანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან ტელეფონით გასაუბრება, საკუთარი უწყების უმცროს თანამშრომელს დაავალა,  თვითონ კი ამ დროს კრეტაზე ისვენებდა. მინისტრი როგორმე რომ გაემართლებინათ,  გამოაქვეყნეს რააბის ფოტო, სადაც ის სამუშაო მაგიდას უზის და ყურადღებით საუბრობს ტელეფონით. ( ვინ იცის, იქნებ უბრალოდ პიცის შეკვეთას აძლევდა, ან უბრალოდ ვარჯიშობდა მერკელთან დარეკვამდე).
ვლადიმერ ზელენსკი
უკრაინის პრეზიდენტს, შეიძლებოდა  მერკელისთვის პუტინთან შეხვედრამდე დაერეკა (დილა მშვიდობის ანგელა! მინდოდა დამეზუსტებინა  ძალაში თუ რჩება ჩვენი შეთანხმება…), ან იქნებ უნდოდა მის დაუძინებელ მტერ პუტინთან მერკელს წარმატებისთვის არ  მიეღწია – როგორც მაგალითად თქვენ რეკავთ   საყვარელთან, როცა იცით, რომ ის ამ დროს სხვა თქვენთვის საძულველ კაცს ხვდება.
ჟან-კლოდ იუნკერი
შეიძლებოდა ეს ყოფილიყო ევროპული კომისიის თავმჯდომარე. 2017 წელს ბრიუსელში გამართული პრესკონფერენციის დროს, უეცრად დაირეკა მის ძველ ,,ნოკიაზე,’’ მაშინ იუნკერმა თქვა, რომ ეს მისი მეუღლე იყო, თუმცა რუდი ჯულიანისგან განსხვავებით, რომელმაც შუა კონფერენციის დროს გააბა მეუღლესთან სატელეფონო საუბარი, იუნკერმა ზარს არ უპასუხა, თუმცა მალევე მიხვდა, ამით ცოლს კი არა, მერკელს აწყენინა., იქნებ ეს შურისძიება იყო.
გერჰარდ შრედერი
მერკელის წინამორბედმა, ცხადია მშვენივრად იცის, როგორ ელაპარაკოს რუსებს, იქნებ მას სურდა ანგელასთვის ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2’’-ის დირექტორთა საბჭოში მისთვის სამუშაო შეეთავაზებინა.
რუსეთის საიდუმლო სამსახური
არა, ისინი ამას როგორ ჩაიდენდნენ, ასე არ არის? ბოლოსდაბოლოს, იმ დროს, მერკელი მოლაპარაკებების დარბაზში პუტინთან ერთად იმყოფებოდა.

Пол Даллисон (Paul Dallison)
Во время переговоров в Москве Меркель попала в неловкую ситуацию, когда зазвонил ее мобильный телефон
Сейчас эту новость обсуждают практически все: кто осмелился позвонить самому влиятельному политику в Европе прямо во время ее важной встречи с Владимиром Путиным?
Мобильный телефон канцлера Германии Ангелы Меркель зазвонил прямо во время переговоров с российским президентом, которые состоялись в пятницу, 20 августа, и в ходе которых лидеры обсуждали такие важные темы, как ситуация в Афганистане и газопровод «Северный поток — 2». Меркель выглядела не слишком довольной: она достала телефон из кармана, взглянула на него с раздражением и провела пальцем по экрану, чтобы отклонить звонок (или обеспечить себе свидание, если это действительно был Tinder, что, конечно же, невозможно). Теперь мы также знаем, что на телефоне Меркель установлен довольно стандартный рингтон, а вовсе не «Looking for Freedom» Дэвида Хассельхоффа и не «Thot Shit» Мэган Ти Сталлион (Megan Thee Stallion).
Нет никаких сомнений, что Путина — который однажды привел своего пса на встречу с Меркель, чтобы заставить ее чувствовать себя неуютно, — эта ситуация очень позабавила.
Итак, кто же звонил? Есть несколько вариантов.
Армин Лашет (Armin Laschet)
Этот консервативный кандидат, претендующий на то, чтобы занять место Меркель после предстоящих выборов в Германии, намеченных на сентябрь, переживает не самый простой период. Тот факт, что он рассмеялся во время визита в пострадавший от наводнения город, попав при этом в объективы камер, сильно подпортил его репутацию, а затем он оказался в крайне неловкой ситуации, когда над ним откровенно посмеялся переживающий кризис среднего возраста Илон Маск — если вы вдруг забыли, речь идет о человеке, который назвал своего ребенка X Æ A-12. Возможно, Лашет хотел получить совет касательно того, как можно избежать очередной предвыборной оплошности.
Возможно, вам кажется, что британский министр иностранных дел вряд ли мог позвонить Меркель, однако сейчас ему требуется любая помощь, которую он только может получить. В настоящее время он испытывает на себе растущее давление, вынуждающее его задуматься об отставке, поскольку стало известно, что он поручил провести телефонный разговор с министром иностранных дел Афганистана одному младшему сотруднику своего ведомства, пока сам он находился на отдыхе на Крите. Чтобы хоть как-то оправдать министра иностранных дел, было опубликовано фото Рааба, сидящего за рабочим столом и сосредоточенно беседующего с кем-то по телефону (хотя, возможно, он просто заказывал пиццу, мы этого не знаем). Может быть, он тренировался перед звонком Меркель.
Владимир Зеленский
Президент Украины мог созвониться с Меркель накануне ее встречи с Путиным («Здравствуйте, Ангела! Я просто хотел уточнить, в силе ли мое приглашение».) Или же он мог попытаться лишить ее шансов на успех в переговорах с его заклятым врагом Путиным — как вы, к примеру, звоните своей тайной любовнице, зная, что в этот момент она на свидании с парнем, которого вы ненавидите.
Жан-Клод Юнкер
Мог ли это быть бывший председатель Европейской комиссии? В 2017 году во время пресс-конференции в Брюсселе у Юнкера внезапно зазвонил его старый телефон Nokia. Тогда Юнкер сказал, что звонит его супруга, но в отличие от Руди Джулиани (Rudy Giuliani) — который, как известно, ответил на телефонный звонок супруги прямо во время выступления на предвыборном митинге в Национальной стрелковой ассоциации, — Юнкер звонок отклонил. Но он быстро понял, что таким образом он обидел не свою супругу, а Меркель. Может быть, это была месть?
Герхард Шредер
Предшественник Меркель, очевидно, отлично разбирается в том, как вести переговоры с русскими. Может быть, он хотел предложить ей работу в совете директоров «Северного потока — 2».
Российские секретные службы
Нет, они не стали бы этого делать, разве не так? По крайней мере не тогда, когда она находилась в зале переговоров вместе с Путиным.