ერთი მხრივ, გაუსაძლისი სიცხე და ამით გამოწვეული ხანძრები… მეორე მხრივ, უხვი ნალექის შედეგად მოვარდნილი წყალდიდობები. მსოფლიოს ნახევარი ებრძვის სიცხესა და ცეცხლს, დანარჩენი – წყალს!
ათეულობით ხანძარი, რომელმაც ივლისის მიწურულს იფეთქა თურქეთში და ჩვენ სულებშიც დაიფერფლა, უდიდესი ძალისხმევით, როგორც იქნა, ჩააქრეს… ზოგან იგივე ბოლომდე ვერ მოხერხდა და ამიერიდან ეს ადგილები კონტროლზეა აყვანილი. ახლა ხანძრებით მიყენებული ზიანის შეფასების დრო დგება. წელს ჩვენმა ქვეყანამ დიდ გამოცდას გაუძლო – უპრეცედენტო რაოდენობისა და მასშტაბების ხანძრების სახით… დაგვეღუპა, სულ ცოტა, 8 თანამემამულე. წლის ამ პერიოდში, ტყის ხანძრები ჩვეულებრივი მოვლენაა, ადრე – სხვაგვარად იყო. იმედია, მოსახლეობას დაუყოვნებლად მიაწვდიან სარწმუნო ინფორმაციას ხანძრების მიზეზთა შესახებ. ასე რომ შევიტყობთ, როდის იყო ეს დივერსიის შედეგი და როდის ტრადიციული მიზეზებით გამოწვეული. სამწუხაროდ ჩვენი მეზობელი საბერძნეთი უძლურია ხანძრების წინაშე, ევროკავშირის დახმარების მიუხედავად ცეცეხლმა უკვე შეაღწია ათენის სიღრმეში. კუნძული ევბეა სრულად გადაიწვა. არის დიდი ადამიანური მსხვერპლი! ამჟამად ხანძრებს ებრძვის არა მარტო საბერძნეთი, არამედ მთელი სამხრეთ ევროპა.
შესაძლოა, ამას არც ისე ხშირად განიხილავენ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებში, როგორც სიტუაციას ევროპასი, მაგრამ კატასტროფული მასშტაბის ხანძრები მსოფლიოს სხვა ნაწილებშიც მძვინვარებს… რუსეთში აალდა 2 მილიონი ჰექტარი ფართობის ტერიტორია… ჩრდილოეთ ციმბირში ჯერ კიდევ რჩება ხანძრის 150 კერა. აშშ-ს ბევრ შტატში ვერ ხერხდება ხანძრების ჩაქრობა, რამდენიმე კვირის განმავლობაში ცეცხლი ბობოქრობდა კალიფორნიაში და ეს ხანძარი სიდიდით მეორეა მის ისტორიაში. იქ დაუდგენელია ბიოსამყაროსთვის მიყენებული ზიანის ოდენობა. იგივე ითქმის სამხრეთ ამერიკაზე. კუსკოში, პერუს სამხრეთ-აღმოსავლეთში, ცეცხლი მძვინვარებს, მათზე რეაგირების შესაძლებლობები კი მეტად შეზღუდულია. ავსტრალიაში რამდენიმე თვეა ერთმანეთის მიყოლებით ჩნდება ხანძრები, მათთან ბრძოლა ამ უზარმაზარ ქვეყანა-მატერიკზე კი, ცხელი კლიმატის გათვალისწინებით, უკიდურესად ძნელია. ამგვარად, ბუნებრივი ბალანსი ირღვევა. უბრალოდ, დაითვალეთ სითბოს ოდენობა, რომელიც ატმოსფეროში ხანძრების შედეგად გაიფრქვა… შედეგად დედამიწაზე ტემპერატურა იზრდება და ის ანადგურებს ყველაფერს! გუშინ მთელი დღის განმავლობაში ადგილობრივი და უცხოური სააგენტოები ლაპარაკობდნენ კლიმატის ცვლილებებზე. კლიმატის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა სამთავრობათაშორისო ჯგუფის მიერ მომზადებული ბოლო ანგარიშში აღნიშნულია ის ფაქტი, რომ კლიმატური ცვლილებები დაჩქარდა, უფრო განივრცო და მეტი ინტენსივობა შეიძინა. გამოთქმულია გაფრთხილება, რომ ამ ტემპით, საუკეთესო შემთხვევაში 10 წელში, ადგილი ექნება უფრო სერიოზულ ეკოლოგიურ კატასტროფებს. სხვაგავარად რომ ვთქვათ, მსოფლიოს ბზარები უჩნდება.
იმ დროს, როცა მსოფლიოს ნახევარი პირდაპირი მნიშვნელობით ცეცხლში იწრთობა, მეორე ნახევარი ძალას არ იშურებს, რომ წყალში არ დაიძიროს… ჩინეთისა და იაპონიის სამხრეთ-დასავლეთი რეგიონები უკვე რამდენიმე კვირაა ებრძვიან თავსხმა წვიმებსა და წყალდიდობებს. ტაიფუნმა „ლუპატმა“ იაპონიას ძლიერად დაარტყა. ათასობით ადამიანმა იძულებით დატოვა საცხოვრისი აფრიკაში. სუდანის 8 პროვინცია მძიმედ დაზარალდა უხვი ნალექის გამო… წყალდიდობა უტევს, არა მარტო აზია-აფრიკას, არამედ ევროპის კონტინენტსაც. ივლისის შუაწელში გერმანია ებრძოდა ყველაზე დიდი წყალდიდობას უახლეს ისტორიაში…ზოგიერთ დასახლებულ პუნქტთან მისვლა დღემდე შეუძლებელია დატბორილი გზების გამო. 200-მდე ადამიანი დაიღუპა. ასევე მაღალია დაკარგულთა რიცხვიც. გერმანიის მსგავსად დაზარალდა ბელგია, ასევე ნიდერლანდები. ბელგიაში 30-ზე მეტი კაცი დაიღუპა. იმავდროულად ჩვენი ქვეყნის აღმოსავლეთ-შავიზღვისპირა რეგიონში, კერძოდ რიზეში, მოვარდა წყალდიდობა და მეწყერი. სამწუხაროდ დავკარგეთ 8 თანამემამულე. მთლიანობაში, 2021 წელს ძლიერმა წვიმებმა და წყალდიდობებმა დიდი ზიანი მიაყენა ქვეყნის რეგიონებს, ყველაზე მეტად შავიზღვისპირეთს. მსგავსი რამ ხდებოდა წინა წლებშიც… შედეგები დღითიდღე მძიმდება.
დიახ, თქვენთვის მოკლედ წარმოდგენილი მაგალითებიც ცალსახად მიუთითებს ერთ რამეზე. სამწუხაროდ, ბუნებრივი წონასწორობა იცვლება რადიკალურად, თანაც უარყოფითი მიმართულებით. მეცნიერები გაფრთხილებას გაფრთხილებაზე აკეთებენ და ცდილობენ გაგვაგებინონ, რომ კაცობრიობას საშიშროება ელის. რამდენად აცნობიერებს კაცობრიობა მომავალ საფრთხეს? გაერო ოფიციალურად რეკავს განგაშის ზარს – სიტუაცია უაღრესად კრიტიკულია.

Исмаил Капан (İsmail Kapan)
С одной стороны, чрезвычайная жара и вызванные ею крупные пожары… С другой стороны, сильные дожди и последующие наводнения. Половина мира борется с экстремальным зноем и огнем, а остальная его часть — с водой!
Десятки пожаров, которые вспыхнули в Турции в конце июля и испепелили нашу душу, в результате больших усилий были, наконец, потушены… А некоторые из них, еще не погашенные полностью, отныне взяты под контроль. Теперь пришло время оценить ущерб, нанесенный пожарами. И нужно как можно скорее залечить раны. В этом году наша страна прошла испытание крупными пожарами, беспрецедентными по своему количеству и масштабу… По меньшей мере восемь наших граждан погибли. В это время года лесные пожары каждый год были обычным явлением, но раньше такого не было. Надеемся, что общественности будет незамедлительно предоставлена удовлетворительная информация и о причине пожаров. Таким образом мы узнаем, какие из них вызваны диверсиями, а какие — другими классическими причинами. К сожалению, наша соседка Греция в настоящее время беспомощна перед пожарами, несмотря на поддержку ЕС. Пламя уже проникло вглубь Афин. Остров Эвбея сгорел дотла. Есть много человеческих жертв! В настоящее время уже борется с пожарами не только Греция, но и вся Южная Европа.
Возможно, это обсуждается в средствах массовой информации не так часто, как ситуация в европейских странах, но в других частях мира также бушуют пожары катастрофических масштабов… В России возгоранию подверглась территория площадью более двух миллионов гектаров… В северной Сибири по-прежнему сохраняется более 150 очагов возгорания. Во многих штатах США не удается потушить пожары, свирепствующие на протяжении нескольких недель. Калифорния столкнулась со вторым по величине пожаром в своей истории. Здесь нет числа сгоревшим дотла живым существам. То же самое касается Южной Америки. В Куско, на юго-востоке Перу, продолжают бушевать крупные пожары, при этом возможности реагирования чрезвычайно ограничены. В Австралии вот уже несколько месяцев подряд один за другим вспыхивают пожары. А бороться с пожарами в этой огромной стране-материке, особенно под воздействием жаркого климата, совсем не просто. Таким образом, природный баланс полностью нарушается. Просто подсчитайте количество тепла, выделяемого в атмосферу данными пожарами… В результате температура Земли повышается, и этот жар сжигает все! Вчера на протяжении всего дня отечественные и зарубежные агентства вновь говорили об изменении климата. В последнем отчете Межправительственной группы экспертов по климату (МГЭИК) обращается внимание на тот факт, что климатические изменения ускорились, стали более распространенными и интенсивными. Высказываются предупреждения о том, что при таких темпах самое большее через десять лет будут происходить еще более серьезные экологические катастрофы. Иными словами, мир трещит по швам.
В то время как половина мира проходит буквально испытание огнем, другая половина изо всех сил пытается не утонуть в воде!.. Юго-западные регионы Китая и Япония уже несколько недель борются с проливными дождями и наводнениями. Тайфун «Лупит» серьезно ударил по Японии. Тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома. В Африке большая часть Судана переживает сильные дожди и наводнения. Восемь провинций страны тяжело пострадали от наводнений и понесли большой ущерб… Наводнения выпали и на долю европейского континента, а не только Азии и Африки. В середине июля Германия пережила крупнейшее наводнение в своей новейшей истории… К некоторым населенным пунктам до сих пор невозможно подъехать из-за затопленных дорог. Около 200 человек погибли. Число пропавших без вести также довольно высоко. Наряду с Германией от аналогичных наводнений пострадали Бельгия и Нидерланды. В Бельгии погибло более 30 человек. В то же время в Восточно-Черноморском регионе нашей страны, в частности в Ризе, произошли наводнения и оползни. К сожалению, мы потеряли восемь наших граждан. В целом в 2021 году сильные дожди и наводнения причинили серьезный ущерб многим регионам нашей страны, прежде всего Черноморскому региону. Подобные ситуации происходили и в предыдущие годы… Последствия этого становятся все тяжелее!..
Да, эти примеры, которые мы попытались представить очень кратко, однозначно показывают одно. К сожалению, природный баланс меняется очень радикально и в отрицательную сторону. Ученые озвучивают предупреждения одно за другим, пытаются объяснить, что отныне для человечества ужасающее будущее неизбежно. Но насколько человечество осознает эту опасность? Организация Объединенных Наций официально бьет тревогу. Ситуация крайне критическая!..