20 minutes   საფრანგეთი
,,არ შეიძლება დემოკრატიისა და ხელისუფლების – გარედან თავს მოხვევა ’’- განაცხადა ემანუელ მაკრონმა ავღანეთის შესახებ, ახალი ამბების 20 Heures-ის პროგრამაში, არხ TF1-ის წამყვან – ან-კლერ კუდრესთან საუბარში. მან აღნიშნა, რომ მოლაპარაკებები თალიბებთან, არ გულისხმობს მათ მსოფლიო აღიარებას
,,არ შეიძლება, ვინმეს თავს მოახვიო დემოკრატია და ხელისუფლება გარედან, როცა ჩვენ საქმეში ვერევით, ეს უნდა გავაკეთოთ სუვერენულ სახელმწიფოსთან ერთად. სუვერენული სახელმწიფო კი არ იქმნება იარაღის ძალით’’- დააზუსტა ემანუელ მაკრონმა და ამით გამორიცხა ნებისმიერი ჩარევა საფრანგეთის მხრიდან.
არავითარი აღიარება გარედან
სახელმწიფოს მეთაურმა ასევე განაცხადა, რომ თალიბებთან მოლაპარაკება, არ გულისხმობს მის შემდგომ აღიარებას. ,,ის, ვინც აკონტროლებს ავღანეთს, არიან თალიბები, ამიტომ პრაქტიკული მოსაზრებით, ჩვენ მათთან უნდა წარვმართოთ მოლაპარაკებები, მაგრამ ეს არ ნიშნავს მათ აღიარებას“ – განმარტა სახელმწიფოს მეთაურმა და ამით წითელი ხაზი გაავლო: ,,თუ ისინი გაურიგდებიან ტერორისტულ ორგანიზაციებს, მაშინ ისინი ყველასთვის მიუღებელნი იქნებიან.’’
ემანუელ მაკრონი ასევე დაგვპირდა, რომ ფრანგი სამხედროების ყოფნა, არ არის დამოკიდებული ამერიკელების დასწრებაზე: ,,ჩვენი სპეცდანაყოფები მედგრად იბრძვიან და ჩვენ მათ მხარს დავუჭერთ, ვიდრე ავღანეთში იმყოფებიან ტერორისტული ძალები.  ამერიკელების გასვლა ამ ქვეყნიდან, სულაც არ ნიშნავს, რომ ჩვენ მათ გადაწყვეტილებაზე ვართ დამოკიდებულნი’’ – განაცხადა რესპუბლიკის პრეზიდენტმა.
2015 წლი მსგავსი მიგრაციული მოძრაობა?
ემანუელ მაკრონის თქმით ავღანელ დევნილთა რაოდენობა, რომელსაც ევროპა მოელის (თალიბების მიერ ხელისუფლების ხელში ჩაგდების შემდგომ), არ იქნება ისევე მოცულობითი, როგორც ეს იყო 2015 წელს, რაც უკავშირდებოდა ომს სირიაში.
,,მე არ ვფიქრობ, რომ სიტუაცია, რომელსაც ჩვენ შევეჯახებით, შეიძლება შედარდეს 2015 წელთან, იმიტომ, რომ ავღანეთი არ არის სირია და ავღანელთა დიდი უმრავლესობა უკვე გავიდა ქვეყნიდან. ცხადია, რომ მეტი ადამიანი წამოვა ევროპისკენ და ეს შეგვიქმნის სირთულეებს’’- განაცხადა მან და მხედველობაში ჰქონდა ის, რომ საფრანგეთი მაინც მიიღებს იმ ავღანელებს, რომელთაც ემუქრებიან თალიბები.
გადაწყვეტილებების ოპტიმიზაცია მიგრანტებისთვის
რაც შეეხება ავღანელებს, რომელთა დაცვასაც პარიზი ცდილობს, ისინი წარსულში თანამშრომლობდნენ საფრანგეთთან ან იცავდნენ ადამიანის უფლებებს. ,,რამდენიმე ათასი ქალი და მამაკაცი საჭიროებს დაცვას’’- განაცხადა პრეზიდენტმა.
,,ჩვენ გავაკეთეთ იმის მაქსიმუმი, რაც შეგვეძლო…  პარტნიორებთან ერთად ვაპირებთ შევიმუშაოთ გადაწყვეტილებები, მათ შორის – თალიბებთან მოლაპარაკებების გზით – რათა, მათ თანდათანობით დატოვონ ქაბული და  დაცულად იგრძნონ თავი’’- თქვა მან. ამასთან, საფრანგეთმა საჰაერო დერეფანი პარასკევს დაკეტა და იგივეს აპირებს აშშ.

(20 minutes, Франция)
«Нельзя навязать демократию, правительство извне», — заявил Эммануэль Макрон в это воскресенье о ситуации в Афганистане в программе новостей «20 Heures» на канале TF1 с ведущей Анн-Клэр Кудре. Он отметил, что переговоры с Талибаном* не предполагают его последующего признания в мире
«Невозможно навязать демократию или правительство извне. Когда мы вмешиваемся, мы должны делать это вместе с суверенным государством. Суверенное государство создается не силой оружия», — уточнил Эммануэль Макрон, тем самым исключив любое вмешательство со стороны Франции.
Никакого признания извне
Глава государства также заявил, что переговоры с талибами не предполагают последующего признания. «Те, у кого есть контроль — это талибы*, с практической точки зрения мы должны вести с ними переговоры, но это не предполагает признания», — пояснил глава государства, обозначив красную черту: «Если они будут заключать сделки с террористическими движениями, для всех нас это будет недопустимо».
Эммануэль Макрон также пообещал, что присутствие французских войск не зависит от американского присутствия: «Наши спецподразделения ведут мужественную борьбу, и мы будем поддерживать их, пока там присутствуют террористические силы. Если американцы решили уйти, то мы не зависим от этого решения», — заявил президент республики.
Миграционное движение, сопоставимое с 2015 годом?
По словам Эммануэля Макрона, число афганских беженцев, ожидаемых в Европе после захвата власти талибами, будет не таким значительным, как массовое прибытие в 2015 году, связанное с войной в Сирии.
«Я не думаю, что ситуация, с которой мы столкнемся, сравнима с 2015 годом, потому что Афганистан — это не Сирия, и потому что за последние годы большое число афганцев уже иммигрировали. «Несомненно то, что больше людей попытаются приехать в Европу, и, следовательно, это создаст давление на наши возможности их принять», — сказал он, имея в виду незаконные миграционные потоки, повторив, что Франция все-таки буде принимать афганцев, которым угрожают талибы*.
Оптимизировать решения для мигрантов
Что касается афганцев, которых Франция хочет защитить от талибов* из-за их сотрудничества в прошлом с Францией или их приверженности правам человека, остается «несколько тысяч женщин и мужчин, которые нуждаются в защите», — заявил президент.
«Мы сделали максимум из того, что могли (…) мы собираемся выработать с нашими партнерами, в том числе путем переговоров с талибами*, которые сейчас необходимы, решения, чтобы постепенно, насколько это возможно, позволить им уехать из Кабула и Афганистана и обеспечить им защиту», — сказал он. При этом Франция закрыла свой воздушный коридор в пятницу, и Соединенные Штаты собираются закрыть свой.