The Wall Street Journal აშშ
კორონავირუსთან ბრძოლა ევროპაში – დაბალი ინტენსივობის ხანგრძლივ რეჟიმში გადადის. ქვეყნებმა, როგორიცაა: გერმანია, იტალია და საფრანგეთი, ხელი ჩაიქნიეს პანდემიის დასრულებაზე და მასთან თანაცხოვრებას სწავლობენ.
მთავრობები, ამუშავებენ კომპლექსური ვაქცინაციის გეგმებს და გვირჩევენ ნიღბების ტარებას, რეგულარულ ტესტირებას და სოციალურ დისტანციას, რათა მოახლოებული მესამე პანდემიური ზამთრის წინ, ვირუსის გაკონტროლება მოახერხონ
მათ ეხმარებიან საზოგადოებები, რომელნიც საკმაოდ მომთმენნი აღმოჩნდნენ სოციალური შეზღუდვების მიმართ. აშშ-სგან განსხვავებით, სადაც ზოგიერთ შტატში ნაჩქარევად გააუქმეს შეზღუდვები ოპტიმისტურ ფონზე, რომ ვირუსი უკან იხევდა, ევროპა არ ელოდებოდა პანდემიის დასრულებას – გაზაფხული-ზაფხულის პერიოდში აქ დროდადრო ხდებოდა ინფექციის აფეთქებები.
გერმანიამ, რომელსაც არც უცდია შეზღუდვების გაუქმება, რამდენიმე დღის წინ განაცხადა, რომ თუკი ინფიცირებულთა რაოდენობა არ შემცირდებოდა, რესტორნებში, საავადმყოფოებსა და სხვა დახურულ დაწესებულებებში, მოხვდებოდნენ მხოლოდ აცრილები და გამოჯანმრთელებულები, ან ტესტირების უარყოფითი პასუხის მქონე პირები, გაურკვეველი ვადით გახანგრძლივდებოდა ნიღბის ტარების მოთხოვნა შენობებსა და საზოგადოებრივ ტრანსპორტში – ეს შეეხებოდა ვაქცინირებულებსაც.
ბერლინში, სადაც სასწავლო წელი აგვისტოში დაიწყო, ბავშვები ნიღბებით იმყოფებიან ყველა სასკოლო დაწესებულებაში და ანალიზებს კვირაში რამდენჯერმე აბარებენ. ამ კვირაში მთავრობამ ბავშვიან ოჯახებს ვაქცინაციაზე მოსაწვევები დაუგზავნა.
სხვა ქვეყნებმა, მათ შორის საფრანგეთმა და იტალიამ, საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მონაწილეწობისთვის, მოქალაქეებს ვაქცინაციის მოთხოვნა ან ტესტის უარყოფითი პასუხის წარდგენა წაუყენეს. ფრანგულ რესტორნებს, რომლებიც არ შეამოწმებენ კლიენტებს, 9 ათასი ევროთი დააჯარიმებენ, მათ ასევე ემუქრებათ 1 წლიანი პატიმრობა.
აშშ-ს ზოგიერთ ქალაქმა და შტატმა, მაგალითად კალიფორნიამ, ანალოგიური შეზღუდვები დააწესა.
ვაქცინებით მოხერხდა ვითარების გარდატეხა და მძიმე შემთხვევებისა და სიკვდილიანობის შემცირება, მაგრამ ძლიერ გადამდებმა „დელტა“ შტამმა, ყველას გადაუწურა კორონავირუსის საბოლოოდ დამარცხებისა და პანდემიამდელ ცხოვრებაში დაბრუნების იმედი. მეცნიერები ამბობენ, რომ ქვეყნების ბოლო გეგმები, მიუთითებს რეალობის გაცნობიერებაზე, რომ კორონავირუსი არ გაქრება ისე სწრაფად, როგორც გაჩნდა და კუთვნილ ადგილს დაიკავებს რესპირატორული დაავადებების რიგში, რომლებსაც ახლავს გართულება და სიკვდილიანობა ისე, როგორც გრიპს.
რა დრო დასჭირდება ამას, მეცნიერები ვერ ამბობენ, მაგრამ ვაქცინების წყალობით პანდემიის ყველაზე მომაკვდინებებლი სტადია სავარაუდოდო უკან დარჩა და მთავრობებს აღარ მოუწევთ, ვირუსის შესაკავებლად, მკაცრი საერთოეროვნული შეზღუდვების დაწესება.
„პანდემია ვითარდება“ – ამბობს ლონდონის ჰიგიენისა და ტროპიკული მედიცინის საერთაშორისო საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის პროფესორი ჯიმი ვითვორსი.
„დელტა“ შტამით დაავადებულთა რაოდენობა ევროპაში, ხან მატულობს, ხან იკლებს და ჯანდაცვის მოხელეები იღებენ ზომებს მის შესაჩერებლად. კორონავირუსის ახალი შემთხვევების საშუალო მაჩვენებელი 7 დღის განმავლობაში, ევროკავშირსა და ბრიტანეთში 95 000-სს შეადგენდა, ანუ დაახლოებით – 186 შემთხვევას მილიონ კაცზე, რაც 14%-ით ნაკლებია ივლისის პიკურ მონაცემზე – 110 000, როგორც ამას, დაავადებათა კონტროლისა და პროფილაქტიკის ევროპული ცენტრისა და ბრიტანეთის მთავრობის მონაცემები მოწმობს.
აშშ-ში მილიონ მოქალაქეზე შეფარდება – 2-ჯერ უფრო მაღალია, ვიდრე ამ ზაფხულს მკვეთრი ზრდის დროს იყო.
ევროპაში ჰოსპიტალიზაციის მაჩვენებელი უფრო დაბალია, ვიდრე პანდემიის წინა ტალღების დროს, რაც ადასტურებს ვაქცინების ეფექტიანობას. დაავადებათა პროფილაქტიკისა და კონტროლის ევროპული ცენტრის მონაცემებით, 2-8 აგვისტოს პერიოდში, საფრანგეთში ჰოსპიტალიზებულთა რაოდენობა – მილიონ მოსახლეზე – 65 კაცს შეადგენდა , ეს 2/3-ით ნაკლებია, მარტის პიკურ მონაცემზე. გერმანიასა და იტალიაში ჰოსპიტალიზებულთა რაოდენობა ამ კვირაში 90%-ით შემცირდა, დიდ ბრიტანეთში იგივე მაცვენებელი 80%-ია.
კორონავირუსით სიკვდილიანობა ევროპასა და ამერიკაში, ბევრად ნაკლებია იმასთან შედარებით, რაც ადრე იყო.
სტარტზე წაფორხილების შემდგომ, ევროპამ მაინც მიაღწია მნიშვნელოვან წარმატებას ვაქცინაციის კუთხით. ოქსფორდის უნივერსიტეტის პროექტის „ჩვენი სამყარო – მონაცემებში“ მიხედვით, ევროკავშირში ბოლომდე ვაქცინირებულების დონე 53% -ია, რაც ოდნავ მეტია აშშ-ს მაჩვენებელზე (50%), ესპანეთი გავიდა 63%-ზე, გერმანია და იტალია 55%-ზე, საფრანგეთი 50 პროცენტით, მათ მცირედით ჩამორჩება.
მიუხედავად ამისა, მეცნიერები ამბობენ, რომ კოლექტიურ იმუნიტეტამდე, მდგომარეობამდე, როცა პოპულაცია იძენს საკმარის დაცვას, რათა შეაჩეროს ვირუსის გავრცელება, იქნება ეს ვაქცინაციით თუ ვირუსისგან გამოჯანმრთელებით – ჯერ შორია, თუკი ამის მიღწევა საერთოდ არის შესაძლებელი. არ არის გამორიცხული, გაჩნდეს შტამები, რომლებიც გადალახავს ამგვარ დაცვას.
„სავარაუდოდ – მიიჩნევს აღმოსავლეთ ინგლისის სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი პოლ ჰანტერი – გველოდება ერთგვარი წონასწორობა, რასაც ადგილი აქვს სხვა კოროვირუსების შემთხვევაში, როცა ავადობის წყარო „კარგავს ძალას“ ვაქცინის გამო, მაგრამ მაინც იწვევს განმეორებით შეტევას და სიკვდილს. ჯანდაცვის მუშაკები იმედოვნებენ, რომ დროთა განმავლობაში დაწესებულებები და ეკონომიკა ადაპტირდება ახალ პირობებთან“
მოგზაურობის შეზღუდვა და დაავადებულთა იზოლაცია, ალბათ დარჩება საყოველთაოდ გავრცელებულ ფორმად დიდი ხნის განმავლობაში. ევროპულმა ქვეყნებმა გააძლიერეს გენეტიკური კონტროლი, რათა უკეთ მიადევნონ თვალი კორონავირუსის ახალ შტამებს. დამატებითი ინექციები ხანდაზმულებისათვის და მოწყვლადი ჯგუფებისთვის იგეგმება, მიუხედავად ჯანმო-ს მოწოდებისა, მეტი ყურადღება მიაქციონ ღარიბ ქვეყნებს. ბევრი მთავრობა აფართოებს ტესტირებას და კი არ აუქმებს, არამედ აძლიერებს კონტაქტების გამოსავლენ სისტემებს.
ბრიტანელმა ჯანდაცვის მუშაკებმა სხვა მიდგომა აირჩიეს, მათ გადაწყვიტეს მოეხსნათ შეზღუდვათა უმეტესობა და მეტი ნდობა გამოეჩინათ ვაქცინებისა და საზოგადოების დისციპლინირებულობის მიმართ. პრემიერ-მინისტრმა ბორის ჯონსონმა მოუწოდა ბრიტანელებს ისწავლონ ვირუსთან თანაცხოვრება ისევე, როგორც ეს სხვა რესპირატორული დაავადებების შემთხვევაში ხდება.
მონაცემები ადასტურებს, რომ ბრიტანული საზოგადოება სიფრთხილეს იჩენს, მიუხედავად შეზღუდვების შემსუბუქებისა, რაც მიუთითებს ქცევის როლზე ვირუსის გავრცელებაში. YouGov-ის გამოკითხვით, ივლისის ბოლოს, ბრიტანელთა 70% აცხადებდა, რომ შეზღუდვების მოხსნის შემდგომაც, აგრძელებდა ნიღბის ტარებას საზოგადოებრივ ადგილებში – ნიშანდობლივია, რომ ეს მაჩვენებელი 2020 წლის შემდეგ, პრაქტიკულად არ შეცვლილა. ბევრი მაღაზია და სატრანსპორტო კომპანია კვლავინდებურად მოითხოვს კლიენტებისგან ნიღბის ტარებას, მაგრამ ეს მოთხოვნა, ყოველთვის არ არის დაცული.
Google Alphabet Inc.-ის მონაცემებით, რესტორნებში, სავაჭრო ცენტრებსა და გასართობ დაწესებულებებში, მაგალითად კინოთეატრებში, ვიზიტები აგვისტოს დასაწყისში 35-ით ნაკლები იყო პანდემიამდელ პერიოდთან შედარებით. საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გამოყენება შემცირებულია მესამედით, ხოლო სამუშაო ადგილებზე დასწრებამ, იკლო 42%-ით.
ადრე, ძლიერდაზიანებული იტალია, ემზადება კორონავირუსთან ხანგრძლივი ბრძოლისთვის. ქვეყანამ შემოიღო კოდირების ფერთა სისტემა, რომლის მიხედვით, საფღთხისა და შეზღუდვების სერიოზულობა განისაზღვრება რიგი პარამეტრებით – ყველაზე მეტი შეზღუდვა „წითელ“ ზონებშია, მერე მოდის „ყვითელი“, „მწვანე“ და „თეთრი“ ფერები, როცა შეზღუდვები თითქმის არაა, თუ დახურულ საზოგადოებრივ ადგილებში ნიღბის ტარებას არ ჩავთვლით. დღეს ყველა რეგიონი „თეთრია“, მაგრამ სავარაუდოდ მალე, გაყვითლდება – სიცილია და სარდინია – 2 პოპულარული ტურისტული მიმართულება და მათ დანარჩენიც მიჰყვება, თუ „დელტა“ შტამმა საზეიმო სვლა გააგრძელა.
„მოქალაქეები მიხვდნენ, რომ კორონავირუსთან ბრძოლა არ დამთავრებულა და ის კიდევ დიდხანს გასტანს“ – ამბობს ნემბროს მერი კლაუდიო კანჩელი. ეს ქალაქი, 11 000 მაცხოვრებლით, მდებარეობს პანდემიის პირველი ტალღის ეპიცენტრში. კანჩელის თქმით, ბევრი ახლაც პირბადით დადის, თუმცა ეს სავალდებულო არაა. ამას გარდა, ადგილობრივები ამბობენ, რომ მზად არიან მესამე დოზით აიცრან, თუ ხელისუფლება ასე გადაწყვეტს.
„ხალხი არ კარგავს სიფხიზლეს, რადგან იცის, რომ ჯერ ყველაფერი წინაა და დიდი დრო გავა, ვიდრე ბოლოში გავალთ“ – ამბობს ის.

The Wall Street Journal (США)
Битва с коронавирусом в Европе переходит в долгосрочный режим низкой интенсивности: страны вроде Германии, Италии и Францию отчаялись положить конец эпидемии и учатся с ней жить.
Правительства разрабатывают планы комплексной вакцинации и предлагают обязательное ношение масок, регулярное тестирование и социальную дистанцию, чтобы держать вирус под контролем в преддверии третьей пандемической зимы
Им помогает общественность, которая оказалась довольно терпимой к социальным ограничениям. В отличие от США, где некоторые штаты поспешили отменить ограничения на фоне оптимизма, что вирус отступает, Европа не питала ожиданий, что пандемия закончится — весной и летом наблюдались периодические всплески инфекции.
Германия, так и не снявшая ограничений, заявила на этой неделе, что, если не произойдет снижения числа зараженных, посещать рестораны, больницы и другие закрытые заведения смогут либо привитые, либо выздоровевшие, либо со свежим отрицательным тестом на коронавирус. Маски остаются обязательными в помещениях и в общественном транспорте на неопределенный срок, даже для вакцинированных.
В Берлине, где учебный год начался в августе, дети носят маски во всех школьных помещениях и сдают анализы по несколько раз в неделю. На этой неделе правительство разослало семьям с детьми приглашения на вакцинацию.
Другие страны, в том числе Франция и Италия, тоже обусловили участие в общественной жизни вакцинацией, перенесенным вирусом либо отрицательным тестом. Французским ресторанам, где не проверяют клиентов, грозит штраф до 9 тысяч евро (10 тысяч 600 долларов) и год тюремного заключения.
В США некоторые города и штаты — например, Калифорния — недавно объявили аналогичные ограничения.
Вакцины переломили ситуацию с тяжелыми заболеваниями и смертностью, но высокоинфекционный штамм «Дельта» перечеркнул надежды на окончательную победу и возвращение к жизни до пандемии. Ученые говорят, что новые планы стран подчеркивают эту реальность и осознание того, что коронавирус не исчезнет так же быстро, как появился, а займет свое место среди респираторных заболеваний, чреватых болезнью и смертью, вроде гриппа.
Сколько на это уйдет времени, ученые не знают. Но благодаря вакцинам самая смертоносная стадия пандемии наверняка осталась в прошлом, и правительствам больше не придется вводить строгие общенациональные ограничения ради сдерживания вируса.
«Эпидемия развивается, — сказал профессор международного общественного здравоохранения Лондонской школы гигиены и тропической медицины Джимми Уитворт (Jimmy Whitworth).
Количество случаев заболевания в Европе с распространением штамма «Дельта» то растет, то падает, и чиновники от здравоохранения предпринимают меры, чтобы его остановить. Среднее число новых случаев коронавируса за семь дней в Европейском союзе и Великобритании в воскресенье составило 95 тысяч 500, или около 186 случаев на миллион человек, что на 14 процентов ниже июльского пика свыше 110 тысяч, согласно анализу данных Европейского центра профилактики и контроля заболеваний и правительства Великобритании.
Среднее количество случаев на миллион в США примерно вдвое выше, чем после резкого роста этим летом, когда вирус проник в штаты с низкой долей вакцинированных.
Показатели госпитализации в Европе ниже, чем в предыдущие волны пандемии, что лишь подчеркивает эффект вакцин. По данным Европейского центра профилактики и контроля заболеваний, за неделю 2-8 августа во Франции госпитализация составила 65 на 1 миллион человек, что на две трети ниже пиковых значений в марте. В Германии и Италии госпитализация на 1 миллион человек за ту же неделю снизилась на 90 процентов по сравнению с недавними пиками. В Великобритании этот показатель оказался на 80 процентов ниже.
Смертность от коронавируса как в Европе, так и в США составила лишь малую долю от наблюдавшейся прежде.
Замешкавшись на старте, Европа все же добилась значительного прогресса в вакцинации. По данным проекта «Наш мир в данных» Оксфордского университета, в ЕС полностью вакцинировано 53 процента населения, что немного выше, чем в США (50 процентов). В Великобритании вакцинация составила 60 процентов. Испания вышла на уровень 63 процента, Германия и Италия — более 55 процентов, а Франция с 50 процентами отстает.
Тем не менее, ученые говорят, что коллективный иммунитет — момент, когда популяция приобретает достаточную защиту, чтобы предотвратить распространение вируса, будь то вакцинацией или инфекцией — по-прежнему далек, если вообще достижим. Могут возникнуть новые штаммы, которые смогут обойти эту защиту.
Вероятнее, считает профессор медицины Университета Восточной Англии Пол Хантер (Paul Hunter), в будущем нас ждет некое равновесие, какое мы наблюдаем с другими коронавирусами, когда возбудитель «теряет жало» из-за вакцин, но все равно вызывает повторяющиеся приступы болезни и смерть. Чиновники надеются, что со временем предприятия и экономика адаптируются к новым условиям.
Ограничения на поездки и изоляция заболевших, вероятно, останется общепринятой мерой еще в течение некоторого времени. Европейские страны усилили генетический надзор, чтобы лучше отслеживать новые штаммы коронавируса. Дополнительные уколы для пожилых и уязвимых граждан либо обсуждаются, либо активно планируются — несмотря на призывы Всемирной организации здравоохранения уделять особое внимание более бедным частям света. Многие правительства расширяют масштабы тестирования для выявления случаев и также не только не отменяют, но и укрепляют системы отслеживания контактов.
Британские же чиновники избрали несколько иной подход, решив снять большинство ограничений и вместо этого довериться вакцинам и общественной дисциплине. Премьер-министр Борис Джонсон призвал британцев научиться жить с вирусом так же, как и с другими респираторными заболеваниями.
Данные говорят о том, что британская общественность сохраняет бдительность, несмотря на ослабление ограничений, что подчеркивает роль поведения в ограничении распространения вируса. В ходе опроса YouGov в конце июля 70 процентов британцев заявили, что продолжают носить маски в общественных местах даже после снятия ограничений — показательно, что их доля практически не изменилась с весны 2020 года. Многие магазины и транспортные компании по-прежнему просят клиентов носить маски, но эти меры не всегда соблюдаются.
Судя по данным, собранным подразделением Google Alphabet Inc, количество посещений ресторанов, торговых центров и развлекательных заведений вроде кинотеатров в начале августа в Великобритании было примерно на 3 процента ниже допандемического уровня. Использование общественного транспорта упало на треть, а посещаемость рабочих мест снизились на 42 процента.
Сильно пострадавшая в начале пандемии Италия готовится к затяжной борьбе. Страна ввела систему цветовой кодировки, где уровень опасности и серьезность ограничений определяются рядом параметров. Больше всего ограничений в «красных» регионах, за ними следуют «желтые», «зеленые» и «белые», где ограничений почти нет, кроме обязательной маски в закрытых общественных местах. Все регионы страны на сегодняшний день белые, но Сицилия и Сардиния, два популярных туристических направления, скорее всего, скоро «пожелтеют», а за ними последуют и другие, если штамм «Дельта» продолжит распространяться.
«Жители осознали, что битва с коронавирусом продолжается и предстоит еще долгая», — сказал мэр Нембро Клаудио Канчелли. Этот городок с населением 11 тысяч человек расположен близ эпицентра первой волны пандемии. Канчелли сказал, что многие по-прежнему носят маски на улицах, хотя это уже не обязательно. Кроме того, местные жители говорят, что готовы привиться третьей дозой, если власти дадут добро.
«Люди не теряют бдительности, потому что знают, что это еще не все, и пройдет еще немало времени, прежде чем мы доберемся до конца», — заключил он.