ნავალნის წინააღმდეგ ქიმიური შეტევის წლისთავზე, მიმდინარეობს მნიშვნელოვანი სამიტი – ანგელა მერკელი ხვდება რუსეთის პრეზიდენტს. ნავალნისთან დაკავშირებული შემთხვევა, უზარმაზარ ტვირთად აწევს ორმხრივ ურთიერთობებს – ისე, როგორც სხვა კონფლიქტები
ბუნდესკანცლერის რანგში, ეს მერკელის მე-20 ვიზიტია რუსეთში და სავარაუდოდ არა უკანასკნელი.
ანგელა მერკელი, მიუხედავად ორ ქვეყანას შორის დაძაბულობისა, მაინც ჩადის კრემლში. აგერ, მოკლე სია არსებული კონფლიქტებისა:
ალექსეი ნავალნი. ფრაუ კანცლერის ვიზიტი დაემთხვა რუსი ოპოზიციონერის – ალექსეი ნავალნის წინააღმდეგ მიმართული ქიმიური შეტევის წლისთავს. ეს 45 წლის მამაკაცი, ახლა კოლონიაში ზის და პირადად პუტინს დებს ბრალს – 2020 წლის 20 აგვისტოს მასზე მიტანილ თავდასხმაში. მერკელმა ადრეც მოითხოვა რუსეთისგან, გაერკვია, როგორ მოხდა ქიმიური იარაღის ,,ნოვიჩოკის’’ გამოყენება. ის ასევე ცდილობს ნავალნის გათავისუფლებას. რუსეთი უარს ამბობს საკუთარ ტერიტორიაზე უცხოელების მიერ ჩატარებულ გამოძიებაზე და დასავლეთს ცილისწამების კამპანიაში დებს ბრალს.
უკრაინა. პუტინთან ვიზიტის შემდეგ მერკელი კვირას კიევში უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმერ ზელენსკის შეხვდება. დიდი ხანია დაგეგმილია უკრაინის კონფლიქტის თაობაზე უმაღლესი დონის შეხვედრა ბერლინში, თუმცა ზუსტი თარიღი არ სახელდება.
,,ჩრდილოეთ ნაკადი – 2.’’ პროექტი უკვე ამ თვეში უნდა დასრულდეს, მაგრამ გერმანია ცდილობს, რომ ამ პროექტის ექსპლუატაციაში შესვლის შემდეგაც, რუსეთმა განაგრძოს ევროპისთვის გაზის უკრაინის გავლით მიწოდება. ჯერჯერობით კონტრაქტი 2024 წლამდეა დადებული და გაურკვეველია ექნება თუ არა ამ დავას, რაიმე გადაწყვეტა.
ასევე განიხილავენ სიტუაციას ბელორუსში, ვითარებას ავღანეთში, საპარლამენტო არჩევნებს რუსეთსა და გერმანიაში, რომლებიც სექტემბრის მეორე ნახევარშია დანიშნული. ორივე მხარე ერთმანეთს ადანაშაულებს არჩევნებში ჩარევაში. გერმანია, ევროკავშირის ექსპერტთა შეფასებით, წარმოადგენს რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანიის უმნიშვნელოვანეს სამიზნეს. ამასთან, გფრ-ში 26 სექტემბერს ირჩევენ ახალ ბუნდესტაგს. რუსეთში კი ერთი კვირით ადრე – ახალ სახელმწიფო დუმას…რუსეთში ადამიანის უფლებათა დამცველებს, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებსა და ჟურნალისტებს ,,უცხოეთის აგენტების’’ იარლიყს აწებებენ, რის გამოც ისინი განიცდიან დევნას. ეს შეეხო სამ გერმანულ ენჯეოს, რომლებიც რუსეთში არასასურველ ორგანიზაციებად გამოაცხადეს.

Вгодовщину атаки с применением химического оружия против Алексея Навального происходит важный саммит — Ангела Меркель встречается с российским президентом. Случай с Навальным лежит огромным грузом на отношениях — вместе со многими другими конфликтами
Это ее 20-й визит в Россию в качестве бундесканцлера и, по всей видимости, последний. Ангела Меркель, несмотря на сильные трения между двумя странами, все равно приезжает в Кремль… Вот быстрое перечисление списка конфликтов:
Алексей Навальный. Визит фрау канцлерин пришелся на годовщину химической атаки на российского оппозиционера Алексея Навального. Этот 45-летний мужчина сидит сейчас в исправительном лагере и объявляет Путина лично ответственным за покушение на себя 20 августа 2020 года. Меркель еще раньше потребовала от России выяснить, как могло случиться применение химического оружия «Новичок», она также добивается выхода Навального на свободу. Россия же отвергает чужое расследование на своей территории и обвиняет Запад в кампании клеветы.
Украина …После визита к Путину Меркель в воскресенье встретится в Киеве с украинским президентом Владимиром Зеленским. Уже с давних пор планируется встреча на высшем уровне по теме украинского конфликта в Берлине. Точная дата, однако, не назначена.
«Северный поток — 2» …Проект должен быть закончен уже в этом месяце. Германия, однако, хочет добиться того, чтобы Россия и после ввода проекта «Северный поток — 2» в эксплуатацию продолжала качать газ в Европу через Украину. Пока что контракт заключен до 2024 года. И пока неясно, есть ли у этого спора решение.
Обсуждаться будут также ситуация в Белоруссии, положение в Афганистане, парламентские выборы в России и Германии, назначенные на вторую половину сентября. Обе стороны обвиняют друг друга в попытках повлиять на результат голосования в чужой стране. Германия, по оценкам экспертов ЕС, является важнейшей целю российских дезинформационных кампаний. При этом ФРГ 26 сентября избирает новый бундестаг, а Россия неделю раньше — новую Государственную Думу… В России многие правозащитники, представители гражданского общества и журналисты получают ярлык «иностранного агента», из-за чего на них обрушиваются преследования. Затронуты оказались и три немецкие НПО, которые были объявлены в России нежелательными организациями.