ნატოს გენერალური მდივნის თანაშემწემ – მირჩა ჯოანემ, შეგვახსენა, რომ გადაწყვეტილება უკრაინისა და საქართველოს ნატოში შესვლის შესახებ, დადასტურებულია უმაღლეს დონეზე, ამის თაობაზე მან განაცხადა ,,ინტერფაქს-უკრაინასთან’’ ინტერვიუში
,,გადაწყვეტილება უკრაინასა და საქართველოს ნატოში გაწევრიანების შესახებ, არსებობს. ეს დაადასტურეს ალიანსის უმაღლეს პოლიტიკურ დონეზე, მე მოვუწოდებ ჩვენს უკრაინელ მეგობრებს გააგრძელინ არსებული კურსი, შიდა რეფორმების ჩატარების გზით, მოემზადონ შემდგომი გადაწყვეტილების მიღებისთვის’’- თქვა მან.
მისი განცხადებით, ღია კარის პოლიტიკა – ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული გადაწყვეტილებაა ნატოს ისტორიაში.
,,ბევრი ქვეყანა, ალიანსს  კომუნიზმის დასრულების დასრულების შემდეგ შეუერთდა. ღია კარის პოლიტიკა ასევე აღნიშნულია ვაშინგტონის შეთანხმებაში. ამდენად, ის ჩვენი კონსტიტუციის ნაწილია, ვფიქრობ უმნიშვნელოვანესი დასტური ღია კარის პოლიტიკისა, არის უკრაინისა და საქართველოს ნატოში გაწევრიანების პოლტიკა, რაც გაცხადდაა ნატოს სამიტზე – ბრიუსელში, ლიდერების მიერ რამდენიმე თვის წინ ”- აღნიშნა ჯოანემ.
კითხვაზე, რა როლს ასრულებს რუსეთის ფაქტორი უკრაინისთვის მაპის მინიჭების საქმეში, გენერალური მდივნის თანაშემწემ აღნიშნა, რომ ნატოსა და ევროკავშირის არსი მდგომარეობს იმაში, რომ არსებობს ფუნდამენტალური დებულება – რომლის თანახმად, ევროპაში გავლენის სფეროები სამუდამოდაა დასრულებული.

Заместитель генерального секретаря НАТО Мирча Джоанэ напомнил, что решение о вступлении Украины и Грузии в НАТО было подтверждено на самом высоком уровне. Об этом он сказал в интервью «Интерфакс-Украина»
«Решение о вступлении Украины и Грузии в НАТО есть. Это было подтверждено на самом высоком политическом уровне в Альянсе. Я призываю наших украинских друзей придерживаться курса и продолжать готовиться через внутренние реформы, которые все еще нужны для принятия дальнейших решений», — сообщил он.
По его словам, политика открытых дверей — одна из самых успешных в истории НАТО.
«Многие страны присоединились к Альянсу после окончания коммунизма. Политика открытых дверей также есть в Вашингтонском договоре, поэтому она является частью нашей конституции. (…) Я думаю, что самое важное политическое подтверждение Политики открытых дверей, а также перспективы присоединения Украины и Грузии к НАТО, было сделано лидерами НАТО на саммите в Брюсселе всего несколько месяцев назад», — отметил Джоанэ.
На вопрос о том, какую роль российский фактор играет для НАТО при принятии решения по ПДЧ в НАТО для Украины заместитель генсека подчеркнул, что сама суть НАТО и ЕС заключается в том, что они существуют на фундаментальном предположении, что период сфер влияния в Европе навсегда исчез.