დაუძლეველი კლიმატური ცვლილების ფონზე, იქნება თუ არა მხარდაჭერილი სათბურის აირების მცირე გაფრქვევის მქონე – ბირთვული ენერგეტიკა? ან მოთხოვნა მომცრო ბლოკებსა და 1000-დან 1700- მდე მეგავატის სიმძლავრის რეაქტორებზე?
ორშაბათს, 9 აგვისტოს, როცა კლიმატის ცვლილების საკითხებზე მომუშავე სამთავრობოთაშორისო ექსპერტების ჯგუფმა გამოაქვეყნა საკუთარი შემაშფოთებელი ანგარიში, რუსულმა კომპანია „როსატომმა“ განაცხადა, რომ რუსეთის ეკოლოგიური და ბირთვული მონიტორინგის სამსახურმა გასცა ნებართვა 50 მეგავატის სიმძლავრის რეაქტორის მშენებლობაზე და ამით კომპანიამ დაადასტურა თავისი ლიდერობა მცირე სიმძლავრის მოდულური რეაქტორების სექტორში – ამ ტიპის ასაწყობი კონსტრუქციები დამონტაჟება შესაძლებელია ელექტრომომარაგების არმქონე რაიონებშიც. „როსატომი“ რეაქტორის მშენებლობას 2024 წელს ციმბირის ჩრდილო-აღმოსავლეთში გეგმავს, ხოლო მისი ექსპლუატაციაში გაშვებას 2028 წლისათვის აპირებს – ის გამიზნულია ოქროს საბადოს ასათვისებლად. ასეთი რეაქტორები უკვე მუშაობს ბოლო თაობის 3 რუსულ ყინულმჭრელზე, ამჯერად კი ამოქმედდება მცურავი ელექტროსადგურების სახით არქტიკაზე.
ეს არის ასეთი პირველი პროექტი ხმელეთზე, შორეულ აღმოსავლეთში 2020 წელს აშენებული მოდულური მინირეაქტორის შემდეგ.
საფრანგეთი საკუთარ ნიშას ეძიებს
თუ რუსეთი დიდი ხანია მუშაობს ამ სეგმენტზე, ჩინეთი ახლა ცდილობს აღმოფხვრას ჩამორჩენა: ივლისის შუაწელში, ჩინეთის ნაციონალურმა ბირთვულმა კორპორაციამ განაცხადა კუნძულ ხაინანზე, ქვეყნის სამხრეთში, 125 მეგავატიანი მინი-ელექტროსადგურის მშენებლობის დაწყების შესახებ. „ეს იქნება პირველი კომერციული საწარმო“ – აღნიშნა ახალი ჩინეთის სააგენტომ, ისე რომ, არ დაუსახელებია ზუსტი თარიღი.
ცდილობს რა დარჩეს წამყვან ტექნოლოგიურ სახელმწიფოდ, აშშ ასევე აფინანსებს ამ სექტორს ბოლო ათი წლის განმავლობაში. ამერიკული კომპანია NuScale-ი გეგმავს ანალოგის 2029 წელს ექსპლუატაციაში გაშვებას. 2008 წლიდან TerraPower-ი, ფირმა, რომელიც Microsoft-ის გამფუძნებელმა ბილ გეიტსმა შექმნა, აფინანსებს SMR-ის 2 სექტორს. კომპანია Hitachi-სთან ერთად, უახლოეს წლებში, ის გეგმავს 150 მეგავატიანი რეაქტორის აშენებას ვაიომინგში. რაც შეეხება საფრანგეთს, რომელიც დიდი ხანია დაინტერესებულია მსხვილი რეაქტორებით, როგორიცაა EPR (უმძლავრესი მსოფლიოში), დღეს უკვე ცდილობს აღნიშნულ სეგმენტში საკუთარი ნიშა მოიძიოს. 2019 წელს კომპანია „ელექტრისიტე დე ფრანსმა“, საფრანგეთის ატომური ენერგიის კომისიამ, Naval Group და TechnicAtome-მა (საწარმო, რომელიც ამზადებს საქვაბეებს ატომური წყალქვეშა ნავებისთვის) წარმოადგინეს 300-400 მეგავატიანი რეაქტორის პროექტი. მათ მისი ბაზარზე გატანა მომავალი ათწლეულის დამდეგს სურთ, რათა გაფართოვდეს ძალზე შეზღუდული არჩევანი ფრანგულ სექტორში.
„იმედისმომცემი“ სექტორი
ატომური ენერგეტიკის საერთაშორისო სააგენტოში (მაგატე) შესწავლის პროცესშია 72 მინირეაქტორის პროექტი, რომელიც 18 ქვეყანაში უნდა განთავსდეს. მისი ავტორები საუბრობენ არაერთ უპირატესობაზე: მეტი უსაფრთხოება, მცირე ზომა, მივარდნილ რაიონებთან ადაპტაცია, ელექტროქსელების გარეშე მუშაობის უნარი, საკმარისი სიმძლავრე გარკვეული საწარმოო დარგებისთვის, უფრო სწრაფი და უფრო იაფი მშენებლობა ადგილებზე. უპირატესობები თვალსაჩინოა, თანაც, თუ ფრანგულ და ფინურ სექტორებში შექმნილ დაფინანსების სიძნელეებს გავითვალისწინებთ.
ბირთვული უსაფრთხოების სამმართველოს პრეზიდენტ ბერნარ დოროშჩუკის თქმით, რომელმაც 7 აპრილს სენატში ეკონომიკური საკითხების კომიტეტს ანგარიში წარუდგინა: „თუ მთავრობა არჩევანს გააკეთებს ახალი ბირთვული ენერგეტიკის სასარგებლოდ, ჩვენ, რა თქმა უნდა, შევისწავლით მინირეაქტორების ვარიანტს, რადგან მას აქვს უფრო მაღალი უსაფრთხოება, რომელიც აღემატება EPR-2-სას (EPR-ს ახალი ვერსია).“ სტიმულირების სახით, იგეგმება ბირთვული სექტორისთვის გამოყოფილი 472 მილიონიდან ამ სეგმენტის დაფინანასება, რომელსაც სახელმწიფო მეთაურმა ემანუილ მაკრონმა – „იმედისმომცემი“ უწოდა.
მიუხედავად დადებითი მხარეებისა, მინიმოდელები ვერ გაუწევს კონკურენციას მსხვილ აეს-ებს. წარმოებული მეგავატის ფასი გაცილებით მაღალია: „მინი აეს-ების ხარჯის შემცირება დამოკიდებულია მისი წარმოების მოცულობაზე“ – აღნიშნავს სპეციალისტი შარლ მერლენი. ის თვლის, რომ აუცილებელია აიგოს მრავალი სტარდარტიზებული მინირეაქტორი

Жан-Мишель Беза (Jean-Michel Bezat)
Будет ли поддержано, в свете непреодолимого глобального потепления, развитие ядерной энергетики с очень небольшим выбросом парниковых газов? Будут ли востребованы небольшие блоки, а также мощные реакторы от 1000 до 1700 мегаватт (МВт)?
В понедельник, 9 августа, когда Межправительственная группа экспертов по изменению климата опубликовала свой тревожный доклад, российская компания «Росатом» объявила, что Федеральная служба по экологическому и ядерному мониторингу России санкционировала строительство реактора мощностью 50 МВт, подтвердив свое лидерство в модульных реакторах малой мощности (SMR), сборные установки, которые можно монтировать в районах без электросети. «Росатом» планирует начать строительство реактора в 2024 году на северо-востоке Сибири и ввести его в эксплуатацию в 2028 году. В частности, это позволит освоить месторождение золота. Такой реактор с водой под давлением уже используется для приведения в движение трех российских ледоколов последнего поколения, а теперь будет работать на плавучих электростанциях в Арктике. Это первое строительство на суше после ввода в строй малого модульного реактора на российском Дальнем Востоке в 2020 году.
Франция ищет свою нишу
Если Россия давно работает в этом сегменте, то Китай сократил свое отставание: в середине июля Китайская национальная ядерная корпорация объявила о начале строительства на острове Хайнань, на юге страны, мини-АЭС мощностью 125 МВт, которая обеспечит электричеством 526 000 домов. «Это будет первое в мире коммерческое предприятие», — заявило новое китайское агентство, не назвав точной даты.
Стремясь оставаться ведущей технологической державой, США также финансируют этот сектор в течение десятка лет. Американская компания NuScale Power планирует ввести в эксплуатацию аналог в 2029 году. С 2008 года TerraPower, фирма, созданная основателем Microsoft Биллом Гейтсом, финансирует два сектора SMR. Вместе с компанией Hitachi она планирует ввести в эксплуатацию реактор мощностью 350 МВт на территории угольной электростанции в Вайоминге в ближайшие несколько лет.
Что касается Франции, которая давно интересовалась только крупными реакторами, такими как EPR (самый мощный в мире), то сегодня она ищет свою нишу. В 2019 году компания «Электрисите де Франс», Комиссия по атомной энергии Франции, Naval Group и TechnicAtome (производство котельных для атомных подводных лодок) представили проект реактора мощностью от 300 до 400 МВт под названием Nuward. Они хотят вывести его на рынок в начале следующего десятилетия, чтобы расширить слишком ограниченное предложение французского сектора.
«Многообещающий сектор»
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) насчитывает 72 проекта мини-реакторов в стадии разработки или строительства в восемнадцати странах. Их разработчики говорят о многочисленных преимуществах: большая безопасность, размер, адаптированный к отдаленным районам, лишенным электрических сетей, достаточная мощность для определенных промышленных отраслей, более быстрое и менее дорогое строительство на месте. Немаловажное преимущество, когда известно о трудностях в финансировании французских и финских реакторов EPR.
Для президента Управления ядерной безопасности Бернара Дорощука, выступившего с докладом в комитете Сената по экономическим делам в среду, 7 апреля, «если правительство сделает выбор в сторону новой ядерной энергетики, мы, безусловно, должны изучить вариант мини-реакторов, потому что они имеют дополнительные преимущества безопасности, превосходящие преимущества EPR2 [новая версия EPR] ». Планируется, в качестве стимулирующих мер, направить часть 472 миллионов, выделенных на ядерный сектор, на финансирование работ в сегменте, который глава государства Эммануэль Макрон назвал «многообещающим».
Положительные моменты, которые, однако, не делают его конкурентоспособным по сравнению с крупными АЭС. Цена за произведенный мегаватт-час выше. «Снижение затрат на мини АЭС (SMR) будет зависеть от больших объемов производства», — так оценивает специалист Шарль Мерлен. Он считает, что необходимо будет построить много стандартизированных мини-реакторов.