Observador  პორტუგალია
ქაბული დაემხო თალიბების წინაშე – იმაზე სწრაფად, ვიდრე ბევრი ელოდა. ავღანეთიდან აშშ-ს ჯარების გასვლა, უფრო მეტად ჰგავდა გაქცევას ვიეტნამიდან, ვიდრე დაგეგმილ და ორგანიზებულ გასვლას. ეს არის დათვური სამსახური, გაწეული ტერორიზმთან ბრძოლაში და არასტაბილური კერის შექმნა ცენტრალურ აზიაში, რამაც შეიძლება  იქონიოს გავლენა პლანეტის სხვა რეგიონებზე
ფაქტი ისაა, რომ ექსტრემისტების ჯგუფმა აიძულა შეერთებული შტატები და ნატო ნაჩქარევად დაეტოვებინათ ავღანეთი. თუკი ეს მოახერხა თალიბანმა, რატომ ვერ მოახერხებენ იგივეს სხვა რადიკალური მოძრაობები  ისლამურ ქვეყნებში? ეს მაგალითი ბევრად უფრო გადამდები იქნება ახალგაზრდებისთვის. ახალგაზრდები ხომ ყველაზე მეტად იტანჯებიან უმუშევრობით, კორუფციითა და უპერსპექტივობით თავიანთ ქვეყნებში.
რაც შეეხება ევროკავშირს –  აშშ-ს და ნატოს სტრატეგიულმა შეცდომამ – აქ, შესაძლოა გამოიწვიოს ტერაქტების ტალღები და უკანონო იმიგრაცია.
თავად ავღანეთში კი აშშ-მ და ნატო-მ უღალატეს ყველას, ვინც კი მათ პოლიტიკას ენდო, ახლა ისინი ბედის ანაბარა დარჩნენ, ბედისა, რომელიც სახარბიელო ნამდვილად არ ჩანს. მიუხედავად დაპირებისა, თალიბებმა უკვე მოგვცეს ფანატიზმის, შეუწყნარებლობისა და შუასაუკუნეობრივი შურისძიების საკმარისი მაგალითი.
ვაშინგტონსა და მის მოკავშირეებს შეეძლოთ მიეღოთ ზომები, რათა თალიბები ხელისუფლებაში არ დაბრუნებულიყვნენ: ეიძულებინათ პაკისტანი, ეს ქვეყანა არ ქცეულიყო ავღანელი ტერორისტების საწვრთნელ ბანაკად და მას ხელი აეღო „თალიბანის“ ლოგისტიკურ მხარდაჭერაზე; შეექმნა ელიტა და სამხედრო-პოლიტიკური ინსტიტუტები, რომელთაც შეეძლებოდათ ქვეყნის მართვა, ამერიკელებს 20 წელი ჰქონდათ, მაგრამ მათ საამისოდ არაფერი ან თითქმის არაფერი იღონეს.
აშშ-სა და ნატოს სამხედრო კატასტროფა ავღანეთში ახალ არგუმენტებს აძლევს იმ ქვეყნებს, რომლებიც არ ეპუებიან აშშ-ს ძალმოსილებას საერთაშორისო არენაზე, მაგალითად რუსეთსა და ჩინეთს. მოსკოვს აქვს მიზეზი იქილიკოს და ის არც ცდილობს თავისი განწყობის დამალვას. მიზეზი კი ორია: ჯერ ერთი, აშშ-მ ძლიერ დაასუსტა მისი პოზიციები ცენტრალურ აზიაში, რუსეთი კი განიხილავს შესაძლებლობას ეს რეგიონი თავის გავლენის სფეროდ აქციოს. და მეორე: რუსი ლიდერების აზრით, ავღანეთიდან აშშ-ს ჯარების გასვლა – კიდევ ერთი მაგალითია ,,მონო პოლარული“ პოლიტიკის კრახისა და დასტური იმისა, რომ რუსეთმა უნდა გააძლიეროს თავისი პოლიტიკა და დასწრება საერთაშორისო არენაზე.
ჩინეთის დასკვნები დიდად არ უნდა განსხვავდებოდეს კრემლის შეხედულებებისგან, ანალოგიურია შიშიც სიტუაციის არასასურველი მიმართულებით განვითარებისა. არც ჩინელები და არც რუსები არ არიან დარწმუნებულნი იმაში, რომ ,,თალიბანი’’ და სხვა ავღანური ტერორისტული დაჯგუფებები არ აპირებენ კონფლიქტის ავღანეთის გარეთ გავრცელებას. პეკინი უფრთხის, რომ ავღანელმა ექსტრემისტებმა შესაძლოა გააღვივონ სეპარატიზმი და შეიარაღებული ბრძოლა სინძიანში, რეგიონში, რომელიც უპირატესად მუსულმანებით არის დასახლებული და სერიოზულ დევნას განიცდის ჩინეთის კომუნისტური ხელისუფლებისგან.
რუსეთი მთელ თავის ძალისხმევას მოახმარს იმას, რომ შეიარაღებული რადიკალური მოძრაობა არ შეიჭრას ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა – ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი, უზბეკეთი და ყაზახეთი – იქიდან კი რუსეთის ფედერაციის მუსულმანურ რეგიონებში. მოვლენათა ასეთი განვითარება რომ არ დაუშვან, მოსკოველი და პეკინელი დიპლომატები დიდი ხანია ფლირტს ეწევიან თალიბებთან, რომლის მაღალი რანგის წევრები სტუმრობენ მოსკოვს, არადა, მათი ვინაობის მოხსენიება, მხოლოდ ისეთ სიტყვათწყობაში შეიძლება, როგორიცაა ,,ტერორისტული ორგანიზაცია.“ ასე ახდენენ რუსები და ჩინელები ,,წვეროსანი ავღანელების“ ლეგიტიმაციას, იმ იმედით, რომ ისინი გააკონტროლებენ სიტუაციას ავღანეთში და ხელს შეუწყობენ ტერორიზმთან და ნარკოვაჭრობასთან ბრძოლას.
თუმცა ამოცანა კოლოსალურია, თუ გავითვალისწინებთ ეთნიკურ და პოლიტიკურ პრობლემებს. ზოგი ანალიტიკოსი ყურადღებას ამახვილებს იმაზე, რომ თვით ,,თალიბანის“ გულში არ არის ერთიანობა. თუკი ,,მხცოვან თალიბებს“, რომლებიც დაიღალნენ ათწლეულობით ომით, შესაძლოა სურდეთ რუსების და ჩინელების წინადადების მიღება, ,,ახალი თალიბები“ აპირებენ გააგრძელონ ომი ურჯულოებთან და  გაავრცელონ ის ახალ ტერიტორიებზე. თანაც, ,,თალიბანი“ არ არის ერთადერთი ტერორისტული ორგანიზაცია, რომელიც იბრძვის ავღანეთში.
რუსეთში ბევრს ეშინია, რომ მათი ქვეყანა შეიძლება გახვეული აღმოჩნდეს შეიარაღებულ კონფლიქტში და იხსენებს კომუნისტური პარტიის სამწუხარო და კატასტროფულ გამოცდილებას, რომელმაც გადაწყვიტა სამხედრო გზით ავღანეთის ოკუპაცია, ათი წლის შემდეგ კი, იძულებული შეიქნა, იქიდან წასულიყო.
არ შეიძლება დემონური ალბათობის გამორიცხვაც: აშშ-მ ასე სწრაფად იმიტომ დატოვა ავღანეთი, რომ თავსატეხი შეეჩეჩებინა რუსებისა და ჩინელებისთვის. სწორედ მათ მოუწევთ იმ პრობლემებთან გამკლავება, რომლებსაც აშშ-მ თავი ვერ გაართვა.
მეეჭვება, რომ ამერიკელ ლიდერებს – ჯორჯ ბუშ უმცროსს, ბარაკ ობამას, დონალდ ტრამპსა და ჯო ბაიდენს წაკითხული ჰქონდეთ ესა დე კეირუშის – ,,წერილები ინგლისიდან.’’ ის წერდა, რომ ,,ისტორია – ესაა ბებრუხანა, რომელიც თავის თავს მუდმივად იმეორებს.’’ ვურჩევ რუსეთისა და ჩინეთის საელჩოებს უსწრაფესად თარგმნონ ეს წიგნი და გადაუგზავნონ საკუთარ ლიდერებს. წერილი ავღანეთზე – მომცროა, მაგრამ ჭკუისსასწავლებელი.

(Observador, Португалия)
Кабул пал перед талибами (члены запрещенной в России организации — прим. ред.) намного быстрее, чем многие ожидали. Выход войск США из Афганистана больше напоминал их бегство из Вьетнама, чем запланированный и организованный вывод. Медвежья услуга по борьбе с терроризмом и создание опасного очага нестабильности в Центральной Азии, который может оказать влияние и на другие регионы планеты
Факт заключается в том, что группа исламских экстремистов вынудила войска Соединенных Штатов и НАТО поспешно покинуть Афганистан. Если талибам удалось это сделать, почему другие радикальные движения не смогут этого добиться в других исламских странах? Этот пример может оказаться еще более заразительным для молодежи, ведь молодые люди больше всего страдают от безработицы, коррупции и отсутствия перспектив в своих странах.
Что касается Европейского союза, серьезнейшая стратегическая ошибка США и НАТО может возродить волны терактов и незаконной иммиграции.
В самом Афганистане Соединенные Штаты и НАТО предали тех, кто поверил в их политику, сейчас они оказались оставлены на волю судьбы, которая будет совсем не завидной. Талибы, несмотря на все обещания, уже предоставили достаточное количество доказательств фанатизма, нетолерантности и средневекового отмщения.
Вашингтон и его союзники могли предпринять меры, чтобы воспрепятствовать возвращению талибов к власти: вынудить Пакистан перестать выступать тренировочным лагерем афганских террористов и отказать им в логистической поддержке; создать элиту и политические и военные институты, способные управлять страной. У них было на это 20 лет, но они почти или совсем ничего не сделали.
Военная катастрофа США и НАТО в Афганистане дает новые аргументы странам, бросающим вызов мощи Соединенных Штатов на международной арене, как в случае России и Китая. У Москвы есть причины злорадствовать, и она не скрывает своего настроения. Поводов для этого два. Во-первых, Соединенные Штаты сильно ослабили свои позиции в Центральной Азии, а Россия рассматривает возможность сделать этот регион своей зоной влияния. Во-вторых, по мнению российских лидеров, выход войск США из Афганистана — это очередной пример провала политики «однополярности» и доказательство того, что России необходимо усилить свою политику и присутствие на международной арене.
Доводы Китая не должны особенно отличаться от доводов Кремля, аналогичны и опасения относительно развития ситуации. Ни китайцы, ни русские не уверены в том, что «Талибан» (запрещенная в России организация — прим. ред.) и другие афганские вооруженные террористические группировки не намереваются распространить конфликт за пределы Афганистана. Пекин опасается, что афганские экстремисты могут разжечь сепаратизм и вооруженную борьбу в Синьцзяне, регионе, где мусульмане составляют большинство населения и страдают от серьезных преследований со стороны коммунистических китайских властей.
Россия сосредоточит свои усилия на том, чтобы вооруженные радикальные движения не проникли в такие страны как Киргизия, Таджикистан, Узбекистан и Казахстан, а оттуда — в мусульманские регионы Российской Федерации. Чтобы не допустить такого развития событий, дипломаты Москвы и Пекина уже долгое время «флиртуют» с талибами, принимая самых высокопоставленных членов группировки, чье название в России, например, можно произносить только вместе со словосочетанием «террористическая организация». Так русские и китайцы легитимизируют «бородатых афганцев» в надежде, что те будут контролировать ситуацию в Афганистане, способствовать борьбе с терроризмом и наркоторговлей в регионе.
Однако задача колоссальна, учитывая этнические и политические проблемы в Афганистане. Некоторые аналитики обращают внимание на то, что даже в самом сердце «Талибана» нет единства. Если «старые талибы», уставшие от десятилетий войны, могут принять предложения русских и китайцев, то «новые талибы» хотят продолжать священную войну против неверных и перенести ее на новые территории. «Талибан» — это не единственная террористическая организация, ведущая борьбу в Афганистане.
В России многие опасаются, что их страна может оказаться вовлеченной в вооруженный конфликт, и вспоминают печальный и катастрофичный опыт коммунистического руководства, решившего военными методами оккупировать Афганистан и вынужденного уйти оттуда десять лет спустя.
Нельзя исключать и дьявольскую вероятность того, что Соединенные Штаты настолько быстро покинули Афганистан, чтобы устроить головную боль для русских и китайцев. Именно им придется решать проблемы, с которыми не справились Соединенные Штаты и НАТО.
Я сомневаюсь, что такие американские лидеры как Джордж Буш-младший, Барак Обама, Дональд Трамп и Джо Байден читали «Письма из Англии» (Cartas de Inglaterra) Эсы де Кейроша (Eça de Queirós, португальский писатель, 1845 — 1900 гг.). Однако, поскольку он пишет, что «история — это старуха, которая постоянно себя повторяет», советую посольствам России и Китая срочно отправить переводы этой книги своим лидерам. Письмо об Афганистане короткое, но очень поучительное.