THE SPECTATOR დიდი ბრიტანეთი
გერმანიის პოლიტიკაში წყალდიდობას საინტერესო ისტორია აქვს, რომელიც შეიძლება განმეორდეს. დღეს დილით დაღუპულთა ოფიციალური ციფრი 93-მდე გაიზარდა, ხოლო 1300 კაცი ჯერ კიდევ დაკარგულად ითვლება ქვეყნის დასავლეთ რაიონ არვაილერში. ეს უდავოდ ყველაზე საშინელი სტიქიური უბედურებაა მათ მეხსიერებაში, ვინც მას ცოცხალი გადარჩა. ჯერჯერობით არ ღირს ნაჩქარევი დასკვნების გაკეთება იმის შესახებ, თუ რა გავლენას მოახდენს წყალდიდობა გერმანულ პოლიტიკაზე. შესაძლოა, ეს წაადგეთ მწვანეებს, რადგან კლიმატური ცვლილებების საკითხი პოლიტიკის დღის წესრიგში დაბრუნდა. ისტორიულად ისე ჩამოყალიბდა, რომ წყალდიდობიდან მოგებული, ჩვეულებრივ, მოქმედი ხელისუფლება გამოდის
1062 წელს დიდი შტორმის გამო, რომელმაც ჩრდილოეთ ზღვას გადაუარა და კაშხალი გაარღვია, დაიტბორა ჰამბურგი. იმხანად მოსახლეობა არავის გაუფრთხილებია, რადგან სატელეფონო ხაზები დაზიანებული აღმოჩნდა, მთავრობამ კი ვერ გათვალა, რომ ჩრდილოეთ ზღვაზე შტორმი მისწვდებოდა ჰამბურგს, რომელიც სანაპიროდან 60 კილომეტრის დაშორებით მდებარეობს.
წყალდიდობა დაეხმარა ჰელმუტ შმიდტს პოლიტიკურ აღზევებაში. მაშინ ის ჰამბურგის სენატორი იყო შინაგან საქმეთა და უსაფრთხოების საკითხებში. კატასტროფას რომ გამკლავებოდა, მან დაარღვია კონსტიტუციური კანონი და ქვეყნის შეიარაღებულ ძალებს უბრძანა, დაეწყოთ შტორმის შედეგების ლიკვიდაცია. მან ასევე დაიხმარა აშშ-ს სამხედრო კონტიგენტი. მაშინ წყალდიდობამ მოიცვა ელბის მიმდებარე დაბლობები და ჰამბურგში 315 ადამიანი დაიღუპა, მაგრამ გადარჩენის ოპერაცია მეტად წარმატებული აღმოჩნდა. 13 წლის შემდეგ, შმიდტი გერმანიის კანცლერად აირჩიეს და ის სიკვდილამდე (გარდაიცვალა 2015 წელს) რჩებოდა ერთ-ერთ ყველაზე პატივცემულ გერმანელ პოლიტიკოსად.
2002 წელს ჩრდილოეთ და აღმოსავლეთ გერმანია დაზარალდა საუკუნის წყალდიდობად მონათლული სტიქიით, როცა მდინარეები ელბა და ოდერი გადმოვიდა ნაპირებიდან და დატბორა მიმდებარე რაიონი. აღმოსავლეთ გერმანიაში ერთი მომცრო სოფელი  საერთოდ გაქრა.
როგორც ახლანდელი, ისე 2002 წელი – საარჩევნო იყო და  სექტემბერში უნდა ჩატარებულიყო. აგვისტოს დასაწყისში გერჰარდ შროდერმა, რომელსაც ის-ის იყო ჰქონდა დამთავრებული კანცლერობის პირველი ვადა, გამოკითხვების შედეგად, რეიტინგში ჩამორჩებოდა ედმუნდ შრობერს – ბავარიის პრემიერსა და ქდკ/ქსკ-ს კანდიდატს. როცა წყალდიდობა მძვინვარებდა შროდერმა მიატოვა თავისი კამპანია, ჩაიცვა ჩექმები და საკუთარ თავზე აიღო სტიქიური უბედურების შედეგთა ლიკვიდაციაზე პასუხისმგებლობა. შტოიბერს კი რამდენიმე დღე დასჭირდა საიმისოდ, რომ დაზარალებულ რაიონებში ჩასულიყო. ამ ვითარების გავლენა გერმანელ ამომრჩეველზე შეიძლება არ იყო ყოვლისმომცველი, მაგრამ საკმარისი აღმოჩნდა იმისთვის, რომ შროდერის კოალიცია წინ გაჭრილიყო. წითელ-მწვანე ალიანსმა არჩევნები სამი მანდატით მოიგო.
ეს ისტორიები თანამედროვე გერმანული პოლიტიკის ფოლკლორად იქცა. როცა არმინ ლაშეტმა ბავარიაში გამართულ ქრისტიან სოციალური კავშირის თავყრილობაზე შეიტყო წყალდიდობის მასშტაბების შესახებ, მან მყისვე მიაშურა მშობლიურ რეგიონს – ერთ-ერთ ყველაზე დაზარალებულს გერმანიაში. მართალია, ლაშეტი რეზინის ჩექმებსა და ანორაკში, ისე შთამბეჭდავად არ გამოიყურებოდა, როგორც შმიტდი ან შროდერი.
„ მწვანეთა“ პარტიის ერთ-ერთმა პარლამენტარმა აშკარად გადაამლაშა, როცა ხელისუფლება წყალდიდობაში დაადანაშაულა და ასე ეცადა კატასტროფაზე პოლიტიკური ქულების მოპოვებას. ამგვარი მანევრები ჯერჯერობით ნაადრევია, ისე, როგორც გერმანიის პოლიტიკაზე იმ გავლენის შესახებ საუბარი, რასაც წყალდიდობა იქონიებს. როცა წყლის დონე დაიწევს, გამოჩნდება მიყენებული ზიანიც და პოლიტიკური შედეგებიც.

Spectator (Великобритания)
У политики наводнений в Германии интересная история, которая вполне может повториться. Сегодня утром (в пятницу, 16 июля — прим.ред.) официальное число погибших увеличилось до 93, а 1300 человек до сих пор числятся пропавшими без вести в западном районе страны Арвайлере. Это, без сомнения, самое ужасное стихийное бедствие из всех, что случались в Германии на памяти живущих
Пока что не стоит делать поспешных выводов по поводу его влияния на политику. Возможно, оно сыграет на руку «Зеленым», поскольку климатические изменения вернулись на политическую повестку дня. Исторически обычно складывалось так, что от наводнений выигрывали действующие правительства.
В 1962 году из-за огромного шторма, прошедшего над Северным морем, прорвало плотины и затопило Гамбург. Население никто не предупредил, потому телефонные линии были повреждены, а власти недооценили вероятность того, что шторм на Северном море как-то заденет Гамбург, расположенный в 60 километрах от побережья.
Наводнение способствовало политическому подъему Гельмута Шмидта (Helmut Schmidt), который в то время был сенатором Гамбурга по внутренним делам и вопросам безопасности. Стараясь справиться с катастрофой, Шмидт нарушил конституционный закон, приказав вооруженным силам страны помочь с ликвидацией последствий шторма. Также он задействовал силы США. Когда наводнение обрушилось на низины вокруг Эльбы, в Гамбурге погибло 315 человек. Но спасательные операции прошли чрезвычайно успешно. 13 лет спустя Шмидт был канцлером Германии и оставался одним из самых уважаемых немецких политиков до самой смерти в 2015 году.
В августе 2002 года северная и восточная Германия пострадали от того, что было преждевременно названо наводнением века, когда реки Эльба и Одер вышли из берегов и затопили прилегающие районы. Одна небольшая деревня в восточной Германии полностью исчезла.
Как и сейчас, 2002 год был годом выборов, запланированных на сентябрь. К началу августа Герхард Шрёдер, который только-только закончил свой первый срок в роли канцлера, согласно опросам, отставал по рейтингу поддержки от Эдмунда Штойбера (Edmund Stoiber), премьера Баварии и кандидата в канцлеры от ХДС / ХСС. Когда разбушевалось наводнение, Шрёдер бросил свою кампанию, надел сапоги и тут же взял на себя ответственность за операции по ликвидации последствий стихийного бедствия.
Штойберу же потребовалось несколько дней только на то, чтобы вообще приехать в пострадавшие районы. Абсолютное влияние этой ситуации на избирателей было, может, и небольшим, но его оказалось достаточно, чтобы коалиция Шрёдера вырвалась вперед. Красно-зеленый альянс выиграл выборы с перевесом в три места.
Эти истории стали частью фольклора современной немецкой политики. Когда Армин Лашет (Armin Laschet) услышал о масштабах наводнения во время встречи с ХСС в Баварии, он тут же отбыл в свой родной регион — один из двух самых пострадавших в стране. Правда, Лашет в своих резиновых сапогах и анораке выглядит далеко не так убедительно, как Шмитд и Шрёдер.
Один из парламентариев от партии «Зеленых» перегнул палку, обвинив правительство в наводнении и попытавшись заработать на катастрофе политические очки. Такие маневры совершать, определенно, слишком рано. Также преждевременно говорить и о влиянии катастрофы на политику. Но как только вода в выходные спадет, станет виден не только нанесенный ею ущерб, но и политические последствия.