THE NATIONAL INTEREST აშშ
ბრიტანეთის სამხედრო-საზღვაო ნაღმოსან „დეფენდერ“-თან დაკავშირებული ამასწინანდელი სკანდალის შემდეგ, კრემლი ახლა იმის გამო გამოთქვამს შეშფოთებას, რომ ტერიტორიულ წყლებში, რომელზეც ის აცხადებს პრეტენზიას, ამჯერად ნატოს სხვა ხომალდი ატარებს ოპერაციას
რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის ნაციონალური მართვის ცენტრმა შაბათს განაცხადა, რომ თვალს ადევნებს ამერიკული სარაკეტო ნაღმოსნის USS ROSS-ის გადაადგილებას: „შავი ზღვის ძალები და საშუალებები მიმართულია აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების UPO ROSS-ის მოქმედების კონტროლისკენ, რომელიც 26 ივნისს შავი ზღვის აკვატორიაში შევიდა“ – განაცხადეს ცენტრში. ნაღმოსანი „როსი“ უკანასკნელია იმ ნაღმოსანთა ოჯახიდან, რომელიც აღჭურვილია მართვადი ARLEIGH BURKE-ის კლასის FLIGHT-ის მოდიფიკაციის რაკეტებით და ის შეიარაღებაში 1997 წელს მიიღეს. „როსი“ იყო ერთ-ერთი „არლი ბერკ“-ის კლასის ნაღმოსანი, რომელიც მიწერილია აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ბაზაზე – ესპანეთში. 2016 წელს, განხორციელდა მისი მოდერნიზაცია და ის აღიჭურვა ელექტრონული ბრძოლის უნიკალური სისტემით, დამიზნების გაუმჯობესებული სისტემითა და საზენიტო-საარტილერიო კომპლექსით – PHALANX CIWS-ით.
ნაღმოსანი „როსი“ შავი ზღვის აკვატორიაში ყოველწლიური სწავლების SEABREEZE-ის ფარგლებში შევიდა, რომელიც აშშ-სა და უკრაინის მონაწილეობით ტარდება. სწავლება დაიწყო ივნისის ბოლოს და 23 ივლისამდე გასტანს. „სწავლების სცენარი ითვალისწინებს ჩრდილოეთ და სამხრეთ ამერიკის, ევროპის, აფრიკის, აზიისა და ავსტრალიის შეიარაღებული ძალების გაერთიანებასა და გამოცდას სხვადასხვა სამხედრო დისციპლინებში – ზღვაზე, ხმელეთზე, ჰაერში – მოიცავს სამხედრო მოქმედებებს ხმელეთზე, ხომალდებთან და საჰაერო თავდაცვის სისტემებთან ბრძოლას, ასევე საბრძოლო მასალების უვნებელყოფის უნართა დახვეწას“ – ნათქვამია აშშ-ს მეექვსე ფლოტის პრესსამსახურის განცხადებაში. უკრაინელმა სამხედრო მაღალჩინოსნებმა დამატებით განმარტეს, რომ წლევანდელი „სიბრიზი“ – არის ყველაზე მასშტაბური ღონისძიება 1997 წლიდან მოყოლებული.
SEABREEZE-ის სწავლებაში მონაწილეობს 32 ქვეყანა, რომლებმაც წვრთნაში მონაწილეობისთვის გაგზავნეს 5 ათასი სამხედრო, 32 ხომალდი და 40 თვითმფრინავი.
„ნაღმოსანი „როსი“ მეწინავე ბაზირების ხომალდია და მიწერილია როტას, ესპანეთი – სამხედრო- საზღვაო ბაზაზე, მონაწილეობს აშშ-ს მეექვსე ფლოტის ქვემდებარე რაიონში, მიზნად ისახავს აშშ-ს ნაციონალური უსაფრთხოების ინტერესების დაცვას ევროპაში – ნათქვამია განცხადებაში – აშშ -ს სამხედრო-საზღვაო ფლოტი რეგულარულად ატარებს ოპერაციებს შავ ზღვაში საერთაშორისო სამართლის, კერძოდ კი მონტრეს კონვენციის შესაბამისად. ნაღმოსანი „როსი“ წარმოადგენს აშშ-ს საზღვაო ძალების იმ 4 ნაღმოსნიდან ერთ-ერთს, რომლებიც ბაზირებულია როტაში, ესპანეთი, იმყოფება 65-ე ოპერატიული ჯგუფის მეთაურის განკარგულებაში და მიზნად ისახავს ნატოს კომპლექსური – საჰაერო თავდაცვისა და ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემის – განმტკიცებას“. 2019 წელს, ნაღმოსანი „როსი“ შევიდა უკრაინის საპორტო ქალაქ ოდესაში. ეს იყო ნატოს იმ წელს გამართული ვიზიტებიდან ერთ-ერთი. უკრაინა – ნატოს რეგულარულად უთმობს გასასვლელს, საზღვაო საზღვრების იმ ნაწილში სწავლებების ჩასატარებლად, რომელსაც რუსეთი თავისად მიიჩნევს. საგარეოპოლიტიკური ამოცანების შესრულების გარდა, სწავლება „სიბრიზი“, წარმოაჩენს ვაშინგტონის მხრიდან უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერას, რუსეთისა და დასავლეთის დიპლომატიური დაპირისპირების პირობებში. აშშ-ს დროებითმა წარმომადგენელმა უკრაინის საკითხებში – ქრისთინა ქვინმა აღნიშნა, რომ „ნაღმოსან „როსი“-ს მონაწილეობა წლევამდელ „სიბრიზში“, არის აშშ-ს რეალური მხარდაჭერა უკრაინისადმი და ეს ახლა აუცილებელია ისე, როგორც არასდროს“.
ერთ-ერთ ცენტრალურ გეოპოლიტიკურ საკითხად რჩება ყირიმის სტატუსი, რომლის ანექსიაც რუსეთმა 2014 წელს მოახდინა, მაგრამ საერთაშორისო საზოგადოებრიობა მას უკრაინის ნაწილად მიიჩნევს.
გასულ კვირაში, მას შემდეგ, რაც ბრიტანული 45 ტიპის ნაღმოსანი სამი კილომეტრით შევიდა ყირიმის სანაპირო წყლებში ( როგორც ვთქვით, რუსეთი მას თავისად აღიარებს), რუსეთის სანაპირო დაცვის ხომალდებმა და შავის ზღვის ფლოტმა განახორციელა გამაფრთხილებელი გასროლა და ჩამოყარა ბომბები „დეფენდერის“ კურსზე, რათა ის იძულებული გაეხადა, დაეტოვებინა ყირიმის წყლები.

The National Interest  USA
Fresh off the HMS Defender scandal, the Kremlin is again expressing concern over another North Atlantic Treaty Organization vessel conducting operations in its claimed territorial waters
Russia’s National Defense Management Center announced on Saturday that it is monitoring the movements of the U.S. guided-missile destroyer USS Ross: “The forces of the Black Sea Fleet have begun to keep a close watch on the actions of the US Navy destroyer Ross, which entered the Black Sea on June 26,” read the center’s statement. The last of the Flight I Arleigh Burke-class guided-missile destroyers, Ross was commissioned in 1997. Ross was one of four Arleigh Burke destroyers in Spain to be upgraded in 2016 with a unique electronic warfare system, weapons targeting enhancements, and the Phalanx Close-In Weapons System.
Ross entered the Black Sea as part of the annual Seabreeze exercises between the United States and Ukraine, which began in late June and will run through July 23. “The exercise scenario designed to bring together military forces from North and South America, Europe, Africa, Asia, and Australia to test multiple warfare disciplines in the sea, on land, and up in the air, including surface warfare, land operations, anti-submarine warfare, air defense, and explosive ordnance disposal techniques,” read a statement from the U.S. Sixth Fleet. Top Ukrainian military officials added that this year’s installment of Seabreeze will be the “will be the largest since 1997,” drawing in as many as thirty-two participating countries providing around five thousand troops, thirty-two ships, and forty aircraft.
“Ross, forward-deployed at Naval Station Rota, Spain, is conducting naval operations in the U.S. Sixth Fleet area of operations in support of U.S. national security interests in Europe,” added the statement. “The U.S. Navy routinely operates in the Black Sea consistent with international law, including the Montreux Convention . . . Ross is one of four U.S. Navy destroyers based in Rota, Spain, and assigned to Commander, Task Force 65 in support of NATO’s Integrated Air Missile Defense architecture.” Ross arrived in the Ukrainian port city of Odessa in 2019, one of several visits from NATO vessels that year. Ukraine regularly grants NATO forces passage and port access to conduct exercises near Russia’s claimed maritime borders.
Among other foreign policy objectives, Seabreeze is meant to signal Washington’s support for Ukraine’s territorial integrity amid the ongoing diplomatic standoff between Russia and the West. Chargé d’affaires of the U.S. Embassy in Ukraine Kristina Kvien added that the “USS Ross’ participation in this year’s Sea Breeze maritime exercise is a tangible demonstration of U.S. support for Ukraine and is necessary now more than ever.” One of the central geopolitical issues at play is the status of Crimea, which was annexed by Russia in 2014 but remains internationally recognized as part of Ukraine. Last week, Russia’s Coast Guard and the Black Sea fleet fired warning shots and dropped bombs to chase away the Type 45 destroyer HMS Defender after the British vessel ventured as far as three kilometers into Russia’s claimed territorial waters off the Crimean coast.