THE NATIONAL INTEREST აშშ
ბრიტანეთის სამხედრო-საზღვაო ნაღმოსან „დეფენდერ“-თან დაკავშირებული ამასწინანდელი სკანდალის შემდეგ, კრემლი ახლა იმის გამო გამოთქვამს შეშფოთებას, რომ ტერიტორიულ წყლებში, რომელზეც ის აცხადებს პრეტენზიას, ამჯერად ნატოს სხვა ხომალდი ატარებს ოპერაციას
რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის ნაციონალური მართვის ცენტრმა შაბათს განაცხადა, რომ თვალს ადევნებს ამერიკული სარაკეტო ნაღმოსნის USS ROSS-ის გადაადგილებას: „შავი ზღვის ძალები და საშუალებები მიმართულია აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების UPO ROSS-ის მოქმედების კონტროლისკენ, რომელიც 26 ივნისს შავი ზღვის აკვატორიაში შევიდა“ – განაცხადეს ცენტრში. ნაღმოსანი „როსი“ უკანასკნელია იმ ნაღმოსანთა ოჯახიდან, რომელიც აღჭურვილია მართვადი ARLEIGH BURKE-ის კლასის FLIGHT-ის მოდიფიკაციის რაკეტებით და ის შეიარაღებაში 1997 წელს მიიღეს. „როსი“ იყო ერთ-ერთი „არლი ბერკ“-ის კლასის ნაღმოსანი, რომელიც მიწერილია აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ბაზაზე – ესპანეთში. 2016 წელს, განხორციელდა მისი მოდერნიზაცია და ის აღიჭურვა ელექტრონული ბრძოლის უნიკალური სისტემით, დამიზნების გაუმჯობესებული სისტემითა და საზენიტო-საარტილერიო კომპლექსით – PHALANX CIWS-ით.
ნაღმოსანი „როსი“ შავი ზღვის აკვატორიაში ყოველწლიური სწავლების SEABREEZE-ის ფარგლებში შევიდა, რომელიც აშშ-სა და უკრაინის მონაწილეობით ტარდება. სწავლება დაიწყო ივნისის ბოლოს და 23 ივლისამდე გასტანს. „სწავლების სცენარი ითვალისწინებს ჩრდილოეთ და სამხრეთ ამერიკის, ევროპის, აფრიკის, აზიისა და ავსტრალიის შეიარაღებული ძალების გაერთიანებასა და გამოცდას სხვადასხვა სამხედრო დისციპლინებში – ზღვაზე, ხმელეთზე, ჰაერში – მოიცავს სამხედრო მოქმედებებს ხმელეთზე, ხომალდებთან და საჰაერო თავდაცვის სისტემებთან ბრძოლას, ასევე საბრძოლო მასალების უვნებელყოფის უნართა დახვეწას“ – ნათქვამია აშშ-ს მეექვსე ფლოტის პრესსამსახურის განცხადებაში. უკრაინელმა სამხედრო მაღალჩინოსნებმა დამატებით განმარტეს, რომ წლევანდელი „სიბრიზი“ – არის ყველაზე მასშტაბური ღონისძიება 1997 წლიდან მოყოლებული.
SEABREEZE-ის სწავლებაში მონაწილეობს 32 ქვეყანა, რომლებმაც წვრთნაში მონაწილეობისთვის გაგზავნეს 5 ათასი სამხედრო, 32 ხომალდი და 40 თვითმფრინავი.
„ნაღმოსანი „როსი“ მეწინავე ბაზირების ხომალდია და მიწერილია როტას, ესპანეთი – სამხედრო- საზღვაო ბაზაზე, მონაწილეობს აშშ-ს მეექვსე ფლოტის ქვემდებარე რაიონში, მიზნად ისახავს აშშ-ს ნაციონალური უსაფრთხოების ინტერესების დაცვას ევროპაში – ნათქვამია განცხადებაში – აშშ -ს სამხედრო-საზღვაო ფლოტი რეგულარულად ატარებს ოპერაციებს შავ ზღვაში საერთაშორისო სამართლის, კერძოდ კი მონტრეს კონვენციის შესაბამისად. ნაღმოსანი „როსი“ წარმოადგენს აშშ-ს საზღვაო ძალების იმ 4 ნაღმოსნიდან ერთ-ერთს, რომლებიც ბაზირებულია როტაში, ესპანეთი, იმყოფება 65-ე ოპერატიული ჯგუფის მეთაურის განკარგულებაში და მიზნად ისახავს ნატოს კომპლექსური – საჰაერო თავდაცვისა და ანტისარაკეტო თავდაცვის სისტემის – განმტკიცებას“. 2019 წელს, ნაღმოსანი „როსი“ შევიდა უკრაინის საპორტო ქალაქ ოდესაში. ეს იყო ნატოს იმ წელს გამართული ვიზიტებიდან ერთ-ერთი. უკრაინა – ნატოს რეგულარულად უთმობს გასასვლელს, საზღვაო საზღვრების იმ ნაწილში სწავლებების ჩასატარებლად, რომელსაც რუსეთი თავისად მიიჩნევს. საგარეოპოლიტიკური ამოცანების შესრულების გარდა, სწავლება „სიბრიზი“, წარმოაჩენს ვაშინგტონის მხრიდან უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერას, რუსეთისა და დასავლეთის დიპლომატიური დაპირისპირების პირობებში. აშშ-ს დროებითმა წარმომადგენელმა უკრაინის საკითხებში – ქრისთინა ქვინმა აღნიშნა, რომ „ნაღმოსან „როსი“-ს მონაწილეობა წლევამდელ „სიბრიზში“, არის აშშ-ს რეალური მხარდაჭერა უკრაინისადმი და ეს ახლა აუცილებელია ისე, როგორც არასდროს“.
ერთ-ერთ ცენტრალურ გეოპოლიტიკურ საკითხად რჩება ყირიმის სტატუსი, რომლის ანექსიაც რუსეთმა 2014 წელს მოახდინა, მაგრამ საერთაშორისო საზოგადოებრიობა მას უკრაინის ნაწილად მიიჩნევს.
გასულ კვირაში, მას შემდეგ, რაც ბრიტანული 45 ტიპის ნაღმოსანი სამი კილომეტრით შევიდა ყირიმის სანაპირო წყლებში ( როგორც ვთქვით, რუსეთი მას თავისად აღიარებს), რუსეთის სანაპირო დაცვის ხომალდებმა და შავის ზღვის ფლოტმა განახორციელა გამაფრთხილებელი გასროლა და ჩამოყარა ბომბები „დეფენდერის“ კურსზე, რათა ის იძულებული გაეხადა, დაეტოვებინა ყირიმის წყლები.

(The National Interest, США)
После произошедшего совсем недавно скандала с эсминцем ВМС Великобритании «Деферндер» (HMS Defender) Кремль вновь выражает озабоченность по поводу того, что в территориальных водах, на которые он заявляет свои права, проводит операции другой корабль НАТО
Национальный центр управления обороной Российской Федерации объявил в субботу, что следит за передвижениями американского ракетного эсминца «Росс» (USS Ross): «Силы и средства Черноморского флота приступили к контролю за действиями эсминца УРО (ПРО) Ross ВМС США, зашедшего 26 июня в акваторию Черного моря», — заявили в Центре. Эсминец «Росс», последний из семейства эсминцев с управляемыми ракетами класса «Арли Берк» (Arleigh Burke) в модификации «Флайт I» (Flight I), был введен в строй в 1997 году. «Росс» был одним из четырех эсминцев класса «Арли Берк», приписанных к военно-морской базе в Испании, которые в 2016 году были модернизированы и оснащены уникальной системой радиоэлектронной борьбы, улучшенной системой наведения и корабельным зенитным артиллерийским комплексом «Фаланкс» (Phalanx CIWS).
Эсминец «Росс» вошел в акваторию Черного моря в рамках ежегодных учений «Морской бриз» (Sea Breeze), проходящих с участием США и Украины, которые начались в конце июня и продлятся до 23 июля. «Сценарий учений предполагает объединение вооруженных сил из Северной и Южной Америки, Европы, Африки, Азии и Австралии для проверки различных военных дисциплин на море, суше и в воздухе, включая боевые действия на суше, противодействие кораблям и системам ПВО, а также отработку навыков обезвреживания боеприпасов», — говорится в заявлении пресс-службы Шестого флота США. Высокопоставленные украинские военные чиновники добавили, что учения «Морской бриз» этого года будут «самыми масштабными с 1997 года».
В них принимают участие 32 страны, которые направят для участия около пяти тысяч военнослужащих, 32 корабля и 40 самолетов.
«Эсминец „Росс» передового базирования, приписанный к военно-морской базе Рота, Испания, проводит военно-морские операции в районе ведения операций Шестого флота США в целях защиты интересов национальной безопасности США в Европе, — говорится в заявлении. — Военно-морской флот США регулярно проводит операции в Черном море в соответствии с международным правом, включая Конвенцию Монтре…. Эсминец „Росс» является одним из четырех эсминцев ВМС США, базирующихся в Роте, Испания, и находится в распоряжении командира 65-й оперативной группы в целях укрепления Комплексной системы противовоздушной и противоракетной обороны (IAMD) НАТО». В 2019 году эсминец «Росс» заходил в украинский портовый город Одесса, что было одним из нескольких визитов судов НАТО в том году. Украина регулярно предоставляет силам НАТО проход и доступ в порты для проведения учений вблизи морских границ, которые Россия объявила своими.
Помимо выполнения других внешнеполитических целей учения «Сибриз» должны продемонстрировать поддержку Вашингтоном территориальной целостности Украины в условиях продолжающегося дипломатического противостояния между Россией и Западом. Временный поверенный в делах США на Украине Кристина Квин (Kristina Kvien) добавила, что «участие эсминца „Росс» в морских учениях „Сибриз» в этом году является реальной демонстрацией поддержки США Украине и сейчас необходимо как никогда». Одним из центральных геополитических вопросов является статус Крыма, который был аннексирован Россией в 2014 году, но остается международно признанным как часть Украины. На прошлой неделе, после того, как британский эсминец типа 45 «Дефендер» (Defender) углубился на три километра в территориальные воды у побережья Крыма, на которые Россия заявляет свои права, российские корабли береговой охраны и Черноморского флота произвели предупредительные выстрелы и сбросили бомбы по курсу следования британского корабля, чтобы заставить его покинуть эти воды.