ეკონომიკური ვარდნა, გამოწვეული მრავალი ფაქტორით და მზარდი ხარჯები, რუსეთის ხელისუფლებას იმ მახეში აქცევს, რომელიც თავად დააგო. რუსეთი ებრძვის კორონავირუსული პანდემიის შედეგებს, რასაც მოჰყვა წარმოების გაჩერება და მომსახურებათა შეზღუდვა. ამდენად, სახელმწიფოს უწევს ხაზინიდან  ბიზნესმენებზე კომპენსაციების გაცემა, ასევე, იმ ხარჯების შევსება, რომლებიც ჯანდაცვასა და სოციალურ სფეროს დააკლდა
ყველაფერი ეს ხდება  ენერგომატარებლების მოპოვებისა და გაყიდვისათვის არასახარბიელო პერიოდში. ენერგორესურსები კი, წარმოადგენს რუსეთის ეკონომიკის საფუძველს. პირველ რიგში, ეს ეხება ნავთობს. რუსეთი მისი ერთ-ერთი მსხვილი ექსპორტიორია მსოფლიოში. გასულ წელს ერთი ბარელის ფასი მკვეთრად დაეცა იმ დაპირისპირების გამო, რაც საუდის არაბეთის მიერ ნავთობის მოპოვების შეზღუდვას მოჰყვა.
ზედმეტ ხარჯია ლუკაშენკოს მხარდაჭერაც, რომლის ძალაუფლება ბელორუსში შეირყა, ასევე, ყარაბაღის ომში მონაწილეობა. ერთი მხრივ, კრემლი ცდილობს ისეთ სახელმწიფოდ პოზიციონირებას, რომელიც გავლენას ახდენს მსოფლიო პროცესებზე (სხვა საქმეა, ეს როგორ გამოსდის), მეორე მხრივ, ის ცდილობს შეინარჩუნოს კონტროლი ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებზე. ორივე მიმართულება მოითხოვს სულ უფრო მეტ სახსრებს, რუსეთის ხაზინა კი უძირო არ არის.
რაც შეეხება საზღვარგარეთის მიმართულებას – ამ მხრივ თვალსაჩინოა ბელორუსის მაგალითი. მასობრივი დემონსტრაციების შემდეგ, ბელორუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო ხელისუფლებას, სწორედ რუსეთის, უფრო ზუსტად, კრემლის კრედიტების წყალობით ინარჩუნებს. როგორც ბელორუსის, ისე რუსეთის პრეზიდენტები აცნობიერებენ, რომ ეს კრედიტები კი არა – საჩუქარია. გასულ წელს, სოჭში, ისინი შეთანხმდნენ მილიარდნახევარი დოლარის კრედიტზე. ევროპული სანქციების შემდეგ, რომლებიც ბელორუსის წინააღმდეგ დააწესეს RYANAIR- ის თვითმფრინავის დაკავებისა და მის ბორტზე მყოფი ოპოზიციონერის დაპატიმრების გამო, რუსეთი დათანხმდა კიდევ 500 მილიონი დოლარის ფინანსურ ინექციაზე. ამ ფულით უნდა მოხდეს იმ ზიანის აღმოფხვრა, რაც ევროპული რეისების შემოვლითი მარშრუტებით არის გამოწვეული – ისინი თავს არიდებენ ბელორუსის საჰაერო სივრცეს.
თუ რუსეთი შეწყვეტდა ბელორუსული რეჟიმის მხარდაჭერას, ლუკაშენკოს ფული სწრაფად გაუთავდებოდა, რაც უშიშროების სამსახურების მისდამი ლოიალური თანაშრომლებისთვის ლუკაშენკოს ხელფასების  სახით უნდა დაერიგებინა – სწორედ ისინი წარმოადგენენ რეჟიმის საყრდენს. ეს კი მისცემდა მძლავრ იმპულსს ოპოზიციურ მოძრაობას. მაგრამ თუ რამე არ უნდა კრემლს, ეს არის სახალხო რევოლუცია რომელიმე მეზობელ ქვეყანაში, რაც გამოიწვევს პროტესტს რუსეთში. კრემლს ურჩევნია ფული ბელორუსულ რეჟიმში ჩადოს იმ პირობებშიც კი, როცა სახსრები თავად არ ყოფნის, ოღონდ კი არ გაქარწყლდეს შთაბეჭდილება ძლიერ მოთამაშისა, რომელიც გავლენას ახდენს მეზობელ ქვეყნებზე.
თუ მივუბრუნდებით რუსეთის შიდა სიტუაციას, მარტო კორონავირუსის პანდემიან გამოიწვია, ერთი მხრივ, ეკონომიკური აქტივების კლება, მეორე მხრივ, ჯანდაცვაზე, სოციალური სფეროსა და საკომპენსაციო პაკეტებზე გაწეული  ხარჯების ზრდა. ამას გარდა, საჭირო შეიქნა ფულის გამოყოფა ვაქცინა “სპუტნიკი V”-ის შესაქმნელად. სწორედ „სპუტნიკი“ იყო ჩაფიქრებული სატიტულო პროექტად, რომელსაც უნდა უზრუნველეყო რუსეთის საერთაშორისო პრესტიჟის ამაღლება. პროექტი კრახით დასრულდა მას შემდეგ, რაც გაირკვა, რომ ვაქცინა არ იყო ისეთი, როგორც მას რუსეთი წარმოაჩენდა – თანაც იმდენად, რომ ახლა რუსეთს უწევს მისი ვაქცინების უკან გამოსყიდვა სლოვაკეთისაგან.
ბოლო წლებში, რუსეთში ოპოზიცია განიცდის უმკაცრეს დევნას. რუსეთის ხელისუფლება აძლიერებს წნეხს ნებისმიერ საქმიანობაზე, რომელიც წარმოადგენს გადახვევას ოფიციალური ხაზიდან. აქედან მომდინარეობს სასამართლო პროცესები სოციალურ ქსელებში განთაცსებული პოსტების ან დემონსტრაციების შესახებ ინფორმაციის გაზიარების გამო. ერთი შეხედვით, ვერ მიხვდები, რომ ეს იწვევს მზარდ ფინანსურ ხარჯებს, თუმცა ხდება კონტროლის სისტემის გაძლიერება და სახელმწიფო მოსამსახურეების შტატის ზრდა – ან ეს მიიღწევა ახალი ტექნოლოგიებით. მაგალითად გამოდგება მოსკოვი, სადაც ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ერთი წლის წინ დაიწყო ექსპერიმენტი ვიდეოთვალთვალის სფეროში, რომლის საშუალებით უნდა მოხდეს – ნებისმიერი პირის ამოცნობა.
ოფიციალური მიზანი – დამნაშავეობასთან ბრძოლაა, მაგრამ კამერები გამოიყენება დემონსტრანტებთან ბრძოლის იარაღად. ახლა რეჟიმი არ ერევა საპროტესტო აქციებში და მართლწესრიგის დამცველები არ მიმართავენ ძალადობას დემონსტრანტების მიმართ – საღამოს პოლიცია მათ სახლში აკითხავს. რა თქმა უნდა, ასეთი სისტემა მარტო დედაქალაქში 200 ათას კამერას მოითხოვს. სისტემა სიდიდით მეორეა… ჩინეთის შემდეგ – ეს სიამოვნება კი იაფი არ ღირს.
რუსეთი ბევრს ხარჯავს იმაზე, რომ  ქვეყნის შიგნით სიტუაცია მკაცრად გააკონტროლოს. ჩნდება კითხვა, სადამდე მიიყვანს რუსეთს ხარჯების ამგვარი ზრდა და კორონავირუსით შერყეული ეკონომიკა. ოფიციალური წარმომადგენლებიც კი, მაგალითად ფინანასთა მინისტრი ანტონ სილუანოვი ამბობს, რომ რუსეთის ეკონომიკა ვერ სწვდება ხარჯებს. აირჩევს კრემლი სახლში წესრიგს და უარს იტყვის მსოფლიო  გავლენაზე? თუ დერჟავის იმიჯის შენაჩუნებაზე ზრუნვა მივა იქამდე, რომ დაუნდობელი რეჟიმი, რომელიც სტაგნაციას ძალის გამოყენებით უმკლავდება, დაიწყებს დაშლას?

Тереза Соушкова (Tereza Soušková)
Экономический спад, вызванный многочисленными факторами, и растущие расходы повергают российское правительство в финансовую ловушку, которую оно же само и расставило. Россия борется с последствиями коронавирусной пандемии, которая привела к остановке производства и ограничению услуг, и поэтому государственную казну приходится тратить на компенсации бизнесменам, а кроме того, восполнять расходы на здравоохранение и социальную сферу
Все это происходит в неблагоприятной ситуации для добычи и продажи энергоносителей, которые лежат в основе российской экономики. Речь идет, в первую очередь, о нефти. Россия является одним из крупнейших ее экспортеров. В прошлом году цена за баррель резко упала из-за войны вокруг ограничений на добычу с Саудовской Аравией.
С нежелательными расходами сопряжена и поддержка Александра Лукашенко, чья власть в Белоруссии поколебалась, а также участие в войне в Нагорном Карабахе. С одной стороны, Кремль пытается позиционировать себя как державу, влияющую на мировые вопросы (насколько ему это удается, дело другое), а с другой, старается сохранить контроль над происходящим внутри страны. Оба эти направления требуют растущих расходов, а российская казна не бездонна.
Что касается зарубежного направления, то наиболее яркий пример — Белоруссия. После массовых демонстраций белорусский президент Александр Лукашенко удерживается у власти только благодаря России, а точнее ее кредитам. И белорусский, и российский президент понимают, что это никакие не кредиты, а подарки. В прошлом году в Сочи они договорились о кредите в размере полутора миллиардов долларов. Из-за европейских санкций, введенных против Белоруссии из-за задержания самолета Ryanair и ареста белорусского оппозиционера, находившегося на его борту, Россия согласилась на еще одно финансовое вливание в размере 500 миллионов долларов. Эти деньги призваны, в том числе, компенсировать ущерб, возникший из-за отклонения европейских рейсов, которые больше не пересекают белорусское воздушное пространство.
Если бы Россия перестала финансово поддерживать белорусский режим, у Лукашенко очень скоро закончились бы деньги на зарплаты пока лояльным к нему сотрудникам служб безопасности. А поскольку они один из оплотов белорусского режима, их крах придал бы мощный импульс демонстрациям и оппозиционному движению. Но чего Кремль точно не хочет, так это народной революции в какой-нибудь из соседних стран, которая могла бы дать новый импульс к протестам в России. Кремль лучше будет вкладывать деньги в сохранение белорусского режима, даже если их не досчитаются внутри самой России, но не поступится собственными представлениями о самом себе как о мощном игроке, который влияет на события в соседних странах.
Если обратиться к ситуации внутри России, то только пандемия коронавируса привела, во-первых, к спаду экономической активности и, во-вторых, к росту расходов на здравоохранение, социальную сферу, компенсационные пакеты. Кроме того, пришлось выделить деньги на разработку вакцины «Спутник V». Именно «Спутник V» задумывался как титульный проект, который обеспечил бы России международный престиж и упрочил бы представления о ней как об одном из мировых лидеров. Проект окончился крахом после того, как выяснилось, что вакцина не такая, какой ее преподносила Россия. Поэтому теперь ей, например, пришлось выкупать ее обратно у Словакии.
В последние годы оппозиция в России подвергается все более суровым гонениям. Российские власти усиливают давление на любую деятельность в стране, которая отклоняется от официальной линии. Отсюда, например, судебные процессы за посты в социальных сетях или перепост информации о демонстрациях. На первый взгляд не скажешь, но и эти вещи сопряжены с растущими финансовыми расходами, так как приходится совершенствовать систему контроля над гражданами либо за счет расширения штата государственных служащих, либо за счет новых технологий. В качестве примера подходит Москва, где местные власти год назад начали эксперимент с системами видеонаблюдения, которые умеют распознавать лица.
Официально цель — борьба с преступностью, но камеры используются также в качестве оружия против демонстрантов. Теперь режим не вмешивается в протесты, и кажется, что силы правопорядка не применяют против протестующих насилие. Но потом, вечером, к ним домой приходит полиция. Конечно, подобная система, которая только в столице включает 200 тысяч камер и является второй по величине после Китая, — удовольствие не из дешевых.
Россия тратит много средств как на то, чтобы удерживать ситуацию внутри страны под все более жестким контролем, так и на популяризацию идеи о том, что она является мировым гегемоном. Напрашивается вопрос, куда Россию заведет рост расходов и посткоронавирусная стагнирующая экономика. Даже официальные представители, такие как министр финансов РФ Антон Силуанов, предупреждают, что российская экономика не сможет покрыть все свои расходы. Если Кремль выберет порядок дома, то ему придется отказаться от российского влияния в мире? Или поддержание имиджа России как державы приведет к тому, что суровый режим, удерживающий население в стагнации, начнет распадаться?