ჯოშუა კუჩერა, ანი მეჯლუმიანი
სომხეთის პრემიერ-მინიტრმა, ნიკოლ ფაშინიანმა დამაჯერებლად გაიმარჯვა არჩევნებში, მიუხედავად იმისა, რომ მისი ხელმძღვანელობის დროს, ქვეყანამ კატასტროფული მარცხი იწვნია აზერბაიჯანთან  გასული წლის ომში. 20 ივნისს გამართულ არჩებნებზე, ფაშინიანის პარტიამ „სამოქალაქო ხელშეკრულება“,  ხმების თითქმის 54% მოიპოვა, ალიანსი „სომხეთი“  -ექსპრეზიდენტ რობერტ ქოჩარიანის მეთაურობით, ფინიშთან მეორე მივიდა – 21%-ით
არჩევნების შედეგების ანალიზით, რომელიც საარჩევნო ექსპერტმა არუთ მანუკიანმა ჩაატარა,  „სამოქალაქო ხელშეკრულებას“ ერგება 71 ადგილი პარლამენტში, „სომხეთს“ – 29, ბლოკს „მაქვს პატივი“ – 7 ადგილი. ასე რომ, „სამოქალაქო ხელშეკრულება“ შეინარჩუნებს გადამწყვეტ უპირატესობას – მანდატების ორ მესამედს, რასაც ახლაც ფლობს (ოღონდ სხვა პარტნიორებთან ერთად – ბლოკიდან „ჩემი ნაბიჯი“, რომლის დაშლა დაგეგმილია შემდეგი საპარლამენტო არჩევნებისთვის).
ფაშინიანის გამარჯვება უფრო დამაჯერებელი გამოდგა, ვიდრე ამას საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები მოწმობდა, მაგრამ შეესაბამება „ სამოქალაქო ხელშეკრულების“ შიდა პროგნოზს. ფაშინიანმა გაიმარჯვა ქვეყნის ყველა ოლქში, მათ შორის, ყველაზე სამხრეთ – სიუნიკის ოლქში, სადაც ხელისუფლების პოზიციები სუსტი იყო, რადგან იქ მცხოვრებთ განსაკუთრებით აწუხებთ უსაფრთხოების პრობლემა.
სიუნიკის დასახლება შურნუხშიც კი, რომლის ნაწილი ომის შედეგად აზერბაიჯანის კონტროლქვეშ მოექცა, ფაშინიანს ხმა მისცა 51%-მა, ქოჩარიანის 40%-ის საპირისპიროდ.
წინასწარი შედეგების გამოქვეყნებისთანავე, 21 ივნისს, ფაშინიანმა გამოაცხადა გამარჯვების აღსანიშნავი თავყრილობის შესახებ – იმავე საღამოს ერევანში და დაპირება გასცა, რომ „ ახლადარჩეულ პრემიერ-მინისტრს ფოლადის მანდატს გადასცემდა“. ეს იყო წინასაარჩევნო ლოზუნგის გამოძახილი, რომლის თანახმად, ფაშინიანი (ის ხელისუფლებაში 2018 წელს, მასობრივი პროტესტის შედეგად მოვიდა, რასაც „ხავერდოვანი რევოლუცია“ ეწოდა) აცხადებდა, რომ ხელახლა არჩევის შემთხვევაში, გაატარებდა უფრო მკაცრ პოლიტიკას და მოუწოდებდა ამომრჩეველს: „ შევცვალოთ ჩვენი ხავერდოვანი მანდატი ფოლადის მანდატით“.
თუმცა ფაშინიანის გამარჯვება, არა იმდენად მისდამი ამომრჩევლის სიმპათიით აიხსნება, რამდენადაც მისი კონკურენტების მიუღებლობით – მეტოქე ბანაკში დომინირებდნენ საძულველი წინა რეჟიმის წარმომადგენლები. უშუალოდ ხმის წინ, დაწინაურდა ქოჩარიანი და იქცა ფაშინიანის მთავარ მეტოქედ. მისი რეპუტაცია, როგორც კომპეტენტური ლიდერისა, კონტრასტულია ახლანდელი პრემიერის ქაოსურ ქმედებებისა და ზოგიერთის აზრით,  არაკომპეტენტურობისა (იმ საკითხებში, რომლებიც ომის შემდგომ ქვეყანაში გაჩნდა). მაგრამ ექსპრეზიდენტი არ არის  პოპულარული მოსახლეობაში, რომელსაც ახსოვს მისი კორუფციული და ავტორიტარული მმართველობა 1998-2008 წლებში.
ასე რომ, უმეტესობამ ხმა მისცა, არა რომელიმე კანდიდატს, არამედ იმ პიროვნების წინააღმდეგ, რომელიც ყველაზე მეტად სძულდა. „მე ხმა მივეცი ფაშინიანს, თუმცა მისი დიდი იმედი არ მაქვს. უბრალოდ არ მინდა ქოჩარიანი დაბრუნდეს“ – ამბობს 30 წლის მარია ეგიაზარიანი, რომელმაც ხმა დედაქალაქის გარეუბანში მისცა – ისე ვნერვიულობდი საარჩევნო ბიულეტენის ყუთში ჩაგდებისას, თითქოს მეშინოდა, ის არ დამეზიანებინა. ისეთი შეგრძნება მქონდა, როგორც უნივერსიტეტში გამოცდის ჩაბარებისას“ – განუცხადა მან Eurazianet- ს.
„ ფაშინიანი არ არის ის კაცი, ვინც გვჭირდება, მაგრამ სხვა – ესაა ნაბიჯი უკან“ – ამბობს 60 წლის სამველ პოღოსიანი, რომელმაც ხმა არაგაცოტნის ოლქის სოფელ ოშაკანის კულტურის სახლში მისცა.
მიხედავად მაღალი ფსონებისა, ამ არჩევნებში გამოცხადებამ 49% შეადგინა, ანუ იმდენივე, რაც წინა არჩევნებში აღინიშნა, როცა შედეგი წინასწარ იყო განსაზღვრული. ეუთოს სადამკვირვებლო მისიამ ხმის მიცემის პროცესი დადებითად შეაფასა და თავის წინასწარ დასკვნაში, არჩევნებს „მთლიანობაში კონკურენტული და კარგად ორგანიზებული“ უწოდა. ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა აღნუსხეს „მცირე რაოდენობით არსებითი  დარღვევა“, თუმცა აღნიშნეს, რომ „ არჩევნები პოლარიზებული იყო და მას ჩრდილი მიადგა საკვანძო მოთამაშეების პროვოკაციული რიტორიკით.“
ალიანსმა „სომხეთი“ განაცხადა, რომ აღმოაჩინა დიდი რაოდენობით დარღვევა „სამოქალაქო ხელშეკრულების“ სასარგებლოდ და რომ არ ცნობს არჩევნების შედეგებს: „ფაშინიანის სასარგებლოდ მიცემული ხმების ოდენობა, ეწინააღმდეგება გამოკითხვების მონაცემებს, მათ შორის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისას, ისე როგორც საღ აზრს“ – ითქვა ალიანსის მედიისთვის გაკეთებულ განცხადებებში, მაშინ, როცა შედეგები ითვლებოდა. ალიანსს არ დაუკონკრეტებია მისი შემდგომი ნაბიჯები.
21 ივნისის საღამომდე ქოჩარიანს არ გაუკეთებია საჯარო განცხადებები, მაგრამ დაირხა ხმები, რომ პარტიებმა „ სომხეთი“ და „მაქვს პატივი“, შესაძლოა უარი თქვან პარლამენტში შესვლაზე. პრესკონფერენციაზე ჟურნალისტებმა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავჯდომარეს ჰკითხეს, რა მოხდებოდა, თუ ოპოზიციური პარტიები უარს იტყოდნენ საპარლამენტო სკამების შევსებაზე. თავჯდომარის თქმით, ზუსტი პასუხი ამ კითხვაზე არ აქვს: „ამჟამად არ არსებობს დეპუტატის მანდატზე უარის თქმის სპეციალური პროცედურა“ – განაცხადა მან.საარჩევნო ექსპერტი არუთ მანუკიანი ვარაუდობს, რომ პარლამენტი შეძლებს ნორმალურად ფუნქციონირებას იმ შემთხვევაშიც, თუ ის მხოლოდ „სამოქალაქო ხელშეკრულების“ დეპუტატებით იქნება წარმოდგენილი, რადგან ასე  იყო ომისშემდგომ პერიოდში, როცა ოპოზიციური პარტიები   სხდომებს არ ესწრებოდნენ.
არჩევნების დღეს ფაშინიანის ბევრი კრიტიკოსი ერიდებოდა იმის აფიშირებას, თუ ვის მისცა ხმა, რადგან შიშობდა, რომ ამას ხელისუფლების არარსასურველი რეაქცია მოჰყვებოდა.
„ფაშინიანი ფსიქოპათია, არაკომპეტენტური კაცუნა, რომელმაც დათმო ჩვენი ქვეყნის 70%“ –  გვითხრა პენსიონერმა ერევანში. ის გულისხმობდა მთიანი ყარაბაღის და მისი მიმდებარე  ტერიტორიების დაკარგვას, რომელთაც ადრე ერევანი აკონტროლებდა –  მას სუნთქვის უფლებაც არ უნდა ჰქონდეს, მაგრამ ნახავთ, რამდენ ხმას მიიღებს“. მან გვთხოვა, არ დაგვესახელებინა მისი ვინაობა: „არ მინდა სახელის თქმა, რადგან ხმა ქოჩარიანს მივეცი“.
„ხალხი არ ენდობა დღევანდელ ხელისუფლებას, ჩვენი საზღვრები დაუცველია“ – ამბობს ლილიანა გრიგორიანი, რუსულის მასწავლებელი ოშაკანიდან, რომელმაც უარი თქვა, გაემხილა, თუ ვის მისცა ხმა: „ არჩევნებზე კი წავედით, მაგრამ არ ვიცით –  უკეთესობა იქნება, თუ არა“.

Джошуа Кучера (Joshua Kucera), Ани Меджлумян (Ani Mejlumyan)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян одержал уверенную победу на выборах, несмотря на то, что под его руководством страна потерпела катастрофическое поражение в прошлогодней войне с Азербайджаном. На состоявшихся 20 июня выборах партия Пашиняна «Гражданский договор» набрала чуть менее 54 процентов голосов. Альянс «Армения», возглавляемый экс-президентом Робертом Кочаряном, пришел к финишу вторым, набрав чуть менее 21 процента
Согласно анализу результатов, проведенному экспертом по выборам Арутом Манукяном, «Гражданский договор» должен получить 71 место в парламенте, «Армения» — 29, а блок «Честь имею» — семь мест. Таким образом «Гражданский договор» сохранит в парламенте подавляющее большинство в две трети депутатских мандатов, которым обладает и сейчас (правда, вместе с другими партнерами по блоку «Мой шаг», который планируется распустить к следующим парламентским выборам).
Победа Пашиняна оказалась гораздо более решительной, чем можно было ожидать, судя по опросам общественного мнения, хотя результаты выборов и соответствуют собственным внутренним прогнозам «Гражданского договора». Пашинян победил во всех областях страны, даже в самой южной Сюникской области, где, как считалось, действующие власти находились в особенно уязвимом положении из-за того, что местных жителей особенно беспокоят вопросы безопасности.
Даже в поселке Шурнух Сюникской области, часть которого отошла под контроль Азербайджана в результате прошлогодней войны, за Пашиняна отдали 51 процент голосов против 40 процентов за Кочаряна.
Сразу после обнародования предварительных результатов после полночи 21 июня Пашинян объявил о проведении победного митинга вечером того же дня в Ереване, пообещав «торжественную церемонию передачи стального мандата новоизбранному премьер-министру». Это была отсылка к предвыборному лозунгу, согласно которому Пашинян, пришедший к власти в ходе протестов 2018 года, которые стали известны как «Бархатная революция», заявил, что в случае переизбрания будет проводить более жесткую политику, и призвал избирателей «заменить наш бархатный мандат на стальной».
Но, скорее всего, победа Пашиняна объясняется не столько симпатией избирателей к действующему премьеру, сколько их неприятием его конкурентов на выборах, в лагере которых доминировали люди из ненавидимого многими прежнего режима. Непосредственно перед голосованием Кочарян вызвался вперед и стал главным конкурентом Пашиняна: его репутация компетентного лидера контрастировала с хаотичным поведением действующего премьера и его, по мнению некоторых, некомпетентностью в решении множества проблем, возникших в стране после войны. Но экс-президент крайне непопулярен среди жителей Армении, которые не забыли его коррумпированное и авторитарное правление в 1998-2008 годах.
Поэтому многие голосовали не столько за определенного кандидата, сколько против того, кого они боялись еще больше. «Я голосовала за Пашиняна, хотя и не питаю по поводу него надежд. Я просто не хочу, чтобы вернулся Кочарян», — сказала 30-летняя Мария Егиазарян, голосовавшая на избирательном участке на окраине Еревана. «Я так нервничала, вкладывая свой избирательный бюллетень в конверт, т.к. боялась повредить его; было такое ощущение, что я сдаю важный экзамен в университете», — сказала она Eurasianet.
«Пашинян — не тот, кто нам нужен, но другой — это шаг назад», — сказал Самвел Погосян, избиратель лет 60-ти, голосовавший в Доме культуры в селе Ошакан Арагацотнской области.
Несмотря на высокие ставки на этих выборах, явка составила всего 49 процентов, т.е. осталась практически такой же, как и на предыдущих парламентских выборах, когда исход был предрешен.
Миссия ОБСЕ по наблюдению за выборами дала в целом положительную оценку голосованию, в своем предварительном отчете после выборов назвав их «конкурентными и в целом хорошо организованными». Наблюдатели организации обнаружили «очень мало существенных процедурных ошибок или серьезных нарушений», хотя и отметили, что выборы «отличались значительной поляризацией и были омрачены все более провокационной риторикой со стороны ключевых соперников».
Альянс «Армения» заявил, что зафиксировал большое количество нарушений в пользу «Гражданского договора» и не согласен с результатами выборов. Высокий процент отданных за Пашиняна голосов противоречит «результатам опросов, в том числе международных, а также здравому смыслу», говорится в заявлении альянса для местных СМИ, обнародованном на фоне поступления результатов. Но альянс пока не уточнил, какими будут его следующие шаги.
По состоянию на вечер 21 июня сам Кочарян не делал никаких публичных заявлений, но появились слухи о том, что альянсы «Армения» и «Честь имею» могут отказаться войти в парламент. На пресс-конференции журналисты спросили главу Центральной избирательной комиссии, что будет, если оппозиционные партии откажутся занять свои кресла в законодательном органе. Судя по его словам, точного ответа нет: «На данный момент у нас нет специальной процедуры отказа от депутатских мандатов», — сказал он.
Но эксперт по выборам Арут Манугян предположил, что парламент сможет нормально функционировать, даже если в его работе примут участие одни лишь депутаты «Гражданского договора», как это уже и было на протяжении большей части послевоенного периода, когда оппозиционные партии часто отказывались посещать заседания.
В день выборов многие критики Пашиняна, похоже, не хотели афишировать, за кого голосовали, высказывая опасения, что могут быть последствия со стороны властей.
«Пашинян — психопат, некомпетентный человечишка, который отдал 70 процентов нашей страны, — сказал один пенсионер в Ереване, имея в виду потерю в войне территорий в Нагорном Карабахе и вокруг него, ранее контролируемых Арменией. — Ему нельзя было позволять дальше дышать воздухом, но вы увидите, сколько голосов он получит». Он попросил не называть его имени: «Я не хочу называть свое имя, потому что голосовал за Кочаряна».
«Люди не доверяют нынешнему правительству, наши границы незащищены, — сказала Лилиана Григорян, учительница русского языка из Ошакана, которая отказалась сказать, за кого голосовала. — Мы пришли голосовать, но не знаем, станет ли лучше».