დასავლეთმა – რუსეთი სამუდამოდ რომ არ დაკარგოს, უნდა გააკეთოს ყველაფერი, რათა მოხდეს უკრაინისა და აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნის ინტეგრირება გაერთიანებულ ევროპაში, შესაბამისად ნატოსა და ევროკავშირში. პუტინს სწორედ ამის ეშინია. ამით დამტკიცდება, რომ რუსეთიც შესაძლებელია იყოს თავისუფალი და რომ პუტინიც არ არის შეუცვლელი
ბერლინსა და პარიზს თავი ისე მოაქვთ – თითქოს რუსეთი ნორმალური ქვეყანაა. მათ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შესთავაზეს ევროკავშირის სამიტზე დასწრება, პირველად, მას შემდეგ, რაც 2014 წელს რუსეთმა მოახდინა ძალის გამოყენებით ყირიმის ანექსია. ამ წინადადებამ, რომელიც მათ გაახმიანეს დიდი შვიდეულის, ნატოს, აშშ-სა და ევროკავშირის სამიტებზე, ასევე ბაიდენის პირველი საეთაშორისო მოგზაურობის დროს, განარისხა უკრაინელები.
ომი, რომელსაც რუსეთი ეწევა უკრაინის წინააღმდეგ, განიხილებოდა ივნისის ყველა მნიშვნელოვან შეხვედრაზე.
უკრაინელები აფასებენ დასავლეთის სოლიდარობას, თუმცა ჩვენ ასევე ვგრძნობთ უხილავ ბარიერებს.
დასავლეთი ხალისით იძლევა რჩევებს: შეინარჩუნეთ თქვენი პოზიციები აღმოსავლეთში, მიაღწიეთ პროგრესს რეფორმებში – უმტკიცებენ უკრაინას ყველა მხრიდან. ჩვენ გვინდა გადავჭრათ უკრაინის საკითხი, გვარწმუნებს ბევრი. თუმცა მათ არ უნდათ რუსეთის პროვოცირება ან მისთვის ხელის კვრა.
არ მოახდინო რუსეთის პროვოცირება და ავტოკრატიული რუსეთისგან დისტანცირება – ეს სრულიად შეუსრულებელი მისიაა. როგორ შეიძლება ამის მიღწევა? რა მსხვერპლი უნდა იყოს გაღებული საამისოდ?
ნება მომეცით მოვიყვანო რადიკალური მაგალითი.
წარმოიდგინეთ, რომ არ არსებობს არანაირი ,,უკრაინული საკითხი,’’ უფრო ზუსტად წარმოიდგინეთ, რომ არ არსებობს არავითარი უკრაინა, არავითარი საქართველო, არავითარი მოლდოვა, არ არსებობს არც დემოკრატიული რევოლუციები, რომლებმაც მოიცვა საქართველო და უკრაინა – ახლა იგივე პროცესი მიმდინარეობს ბელორუსიაში.
რომ არ ყოფილიყო მასშტაბური ნაციონალური მოძრაობები დამოუკიდებლობისა და დემოკრატიის მოთხოვნით, უეჭველად მივიღებდით განახლებულ საბჭოთა კავშირს, რომელიც მოახდენდა ჩვენი მიწების, ქვეყნების ოკუპაციას და გაიმეორებდა მე-20 საუკუნის ისტორიას. ადვილი წარმოსადგენია, რომ პუტინი ან ვინმე მკაცრი კონსერვატორი კგბ-ეს რიგებიდან, მოევლინებოდა ამ განახლებულ იმპერიას. ჩვენს ტერიტორიაზე შეინახავდნენ საბჭოთა ბირთვულ არსენალს, ერთ-ერთ უმსხვილესს მსოფლიოში. ამას გარდა, აქ განლაგდებოდა ახალი რუსული შეიარაღება – მიმართული დასავლეთის წინააღმდეგ.
ბალტიის ქვეყნებს არ ექნებოდათ არავითარი დამოუკიდებლობა. ვერც პოლონეთი, ვერც ჩეხეთის რესპუბლიკა, ვერც სლოვაკეთი, ვერც უნგრეთი, ვერც რუმინეთი, რომ არაფერი ვთქვათ ბალკანეთზე, ვერ გახდებოდა ევროკავშირისა და ნატოს წევრი. ამის ნაცვლად, ჩამოთვლილ სახელმწიფოებში პრომოსკოვური პოლიტიკური ძალები აღადგენდნენ საბჭოური ტიპის პოლიტიკურ არქიტექტურას.
იქნებოდა ევროპა უსაფრთხოდ? ცალსახად არა.
იმისთვის, რომ დასავლეთმა სამუდამოდ არ დაკარგოს რუსეთი, მან ყველაფერი უნდა იღონოს, რათა მოხერხდეს უკრაინისა და სხვა აღმოსავლეთ ევროპული ქვეყნების გაერთიანებულ ევროპაში, შესაბამისად ნატოს და ევროკავშირში – ინტეგრირება. სწორედ ამას უფრთხის პუტინი, რადგან თავისუფალი უკრაინის მნიშვნელობა, არ შემოიფარგლება მხოლოდ ჩვენი ნაციონალური ინტერესებით. ეს განამტკიცებდა აზრს, რომ რუსეთიც შეიძლება იყოს თავისუფალი და რომ პუტინიც არ არის შეუცვლელი. დღევანდელი ისტორიული მომენტი მოითხოვს, არც მეტი, არც ნაკლები – უკრაინის ნატოში გაწევრიანების მხარდაჭერას. დასავლეთს არა აქვს უფლება გადადოს გადაწყვეტილება, რომელიც ეხება უკრაინას, საქართველოს, მოლდოვას, სამომავლოდ კი თავისუფალ ბელორუსიას, გაურკვეველი ვადით. ჩვენ ვიმსახურებთ და მოვითხოვთ უფრო მეტს.
ჩვენ ნება უნდა დაგვრთონ, ბოლოს და ბოლოს, გადავლახოთ ეს უხილავი ბარიერები და ყბადაღებული ,,ღია კარი.’’ შეხედეთ, საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის შედეგებს. უკრაინელების უმრავლესობა მხარს უჭერს ქვეყნის ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანებას.
ისტორია აიძულებს უკრაინის მოქმედ ხელისუფლებას გააგრძელოს რეფორმები იმ ტემპით, როგორითაც დავიწყეთ 2014 წელს. უკრაინამ უნდა დაადასტუროს უნარი, რომ შეუძლია აღმოფხვრას კორუფცია და დანერგოს ევროპული ნორმები და პრინციპები.
მინდა დავაზუსტო, უკრაინამ მართლაც უნდა დაალაგოს ყველაფერი მის შიგნით. ჩვენ ყურადღებით უნდა მივადევნოთ თვალი რეფორმების მიმდინარეობას, როგორც ეს იყო 2014 – 2016 წლებში. საერთაშორისო საზოგადოებრიობისა და სამოქალაქო საზოგადოების ერთობლივი ძალისხმევა, ასევე მკაფიო ორიენტირები, აუცილებლად მოიტანს სასურველ შედეგს და ეკონომიკის რეალურ ზრდას.
ჩვენ გვჭირდება დასავლეთის წინამძღოლობა, რათა შევაკავოთ რუსეთი. მოსკოვის ადგილი არ არის ევროკავშირისა და დიდი შვიდეულის სამიტებზე. პუტინი არ შეწყვეტს აგრესიულ ქმედებას. მინსკის შეთანხმება ვერ მოიტანს მშვიდობას უკრაინისა და ევროპისათვის. მოდით, შევწყვიტოთ თავის მოტყუება.
ევროკავშირის მიდგომა – ,,პასუხი გავცეთ, შევაკავოთ და ვიურთიერთოთ’’ რუსეთთან, არ მუშაობს. როგორც კი მიიწვევთ კრემლს ევროკავშირის მაგიდასთან, შეეჯახებით ახალ მცდელობას – დაყოფისა და ბატონობისა.
ჩვენ მოვუწოდებთ შეერთებულ შტატებსა და ევროპას ერთიანობისკენ, მაგრამ არა ჩვენს ხარჯზე. ეს ყველას ძვირად დაუჯდება.

Чтобы не потерять Россию навсегда, Запад должен сделать все возможное и даже больше, чтобы интегрировать Украину и другие страны Восточной Европы в Единую Европу и, соответственно, в НАТО и Евросоюз. Именно этого Путин боится. Это докажет, что Россия тоже может быть свободной и что Путин вовсе не незаменим
Берлин и Париж хотят сделать вид, что Россия — нормальная страна. Они предложили пригласить президента России Владимира Путина на саммит с лидерами Евросоюза впервые с того момента, когда в 2014 году Россия силой аннексировала Крым. Это предложение, озвученное ими после саммитов Большой семерки, НАТО, Соединенных Штатов и Евросоюза, а также после первой зарубежной поездки президента Байдена, привело украинцев в ярость.
Война, которую Россия ведет против Украины, обсуждалась на всех важнейших июньских встречах.
Украинцы ценят солидарность. Однако мы также чувствуем невидимые барьеры.
Запад охотно дает советы. Держите свои позиции на востоке и добивайтесь прогресса в проведении реформ, твердят Украине со всех сторон. Мы хотим решить украинский вопрос, утверждают многие. Однако они не хотят спровоцировать или оттолкнуть Россию.
Не спровоцировать и не оттолкнуть автократическую Россию — это совершенно невыполнимая миссия. Как этого можно достичь? Стоит ли чем-то жертвовать ради этого?
Позвольте я приведу радикальный пример.
Просто представьте себе, что нет никакого «украинского вопроса». Точнее, представьте себе, что нет никакой Украины. Представьте, что нет Грузии, нет Молдавии, и что тех демократических революций, которые когда-то охватили Грузию и Украину, а теперь и Белоруссию, тоже не было.
Если бы не было этих масштабных национальных движений за независимость и демократию, вне всяких сомнений, появился бы обновленный Советский Союз, который оккупировал бы наши земли и страны и повторил бы историю 20 века. Вполне можно себе представить, как Путин или какой-нибудь другой жесткий консерватор из рядов КГБ правил бы этой обновленной империей.
На нашей территории они хранили бы советский ядерный арсенал — третий крупнейший арсенал в мире. Кроме того, здесь были бы развернуты новые российские вооружения, направленные против Запада.
У балтийских стран не было бы никакой независимости. Ни Польша, ни Чешская Республика, ни Словакия, ни Венгрия, ни Румыния — не говоря уже о Балканах — не смогли бы стать членами Евросоюза и НАТО. Вместо этого промосковские политические силы в этих государствах активно восстанавливали бы политическую архитектуру советского образца.
Была бы Европа в безопасности? Однозначно нет.
Чтобы не потерять Россию навсегда, Запад должен сделать все возможное и даже больше, чтобы интегрировать Украину и другие страны Восточной Европы в Единую Европу и, соответственно, в НАТО и Евросоюз. Именно этого Путин боится, потому что значение свободы Украины не ограничивается лишь нашими национальными интересами. Она доказывает, что Россия тоже может быть свободной и что Путин вовсе не незаменим.
Нынешний исторический момент требует ни много ни мало безоговорочной поддержки членства Украины в НАТО. Запад не имеет права откладывать решения касательно Украины, Грузии, Молдавии и, в дальнейшем, свободной Белоруссии на неопределенный срок. Мы заслуживаем и требуем лучшего.
Нам должны разрешить наконец пройти через все эти невидимые барьеры и сквозь пресловутые «открытые двери». Посмотрите на результаты опросов общественного мнения. Большинство украинцев поддерживают идею членства их страны в Евросоюзе и НАТО.
История заставляет действующее украинское правительство продолжать проводить реформы теми же темпами, которые мы взяли в 2014 году. Украина должна доказать свою способность искоренить коррупцию и внедрить европейские нормы и принципы.
Внесу ясность, Украина действительно должна навести порядок у себя дома. Нам необходимо пристально следить за ходом реформ на Украине, как это было в 2014-2016 годах. Совместная поддержка международного сообщества и гражданского общества, а также наличие четких ориентиров принесут необходимые результаты и реальный экономический рост.
Нам необходимо лидерство Запада, чтобы сдержать Россию. Москве нет места на саммитах Евросоюза и Большой семерки. Путин не остановит свою агрессию. Минские соглашения не способны вернуть мир на Украину и в Европу. Давайте перестанем притворяться.
Подход Евросоюза, который сводится к тому, чтобы «давать отпор, сдерживать и взаимодействовать» с Россией, не работает. Как только вы пригласите Кремль за стол Евросоюза, будьте готовы столкнуться с новыми попытками разделять и властвовать.
Мы призываем к единству Соединенных Штатов и Европы, но только не за наш счет. Это обойдется дорого всем.