მიცვალებულთა ხსენების დღეს, თავის საკვირაო მიმართვაში, პრეზიდენტმა ბაიდენმა გააფრთხილა ჩინეთისა და რუსეთის პრეზიდენტები: ,,ახლახან მქონდა ხანგრძლივი ორსაათიანი საუბარი ჩინეთის პრეზიდენტ ცი ძინპინთან, მე მას გავაგებინე, რომ არ არის სხვა არჩევანი, გარდა მთელ მსოფლიოში ადამიანის უფლებათა დაცვისა, რადგან ჩვენ ასეთნი ვართ და სხვაგვარად არ შეგვიძლია – თქვა ბაიდენმა – ორიოდე კვირის შემდეგ, ჟენევაში ვხვდები რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს და მასაც გავაგებინებ, რომ ჩვენ თვალს არ დავხუჭავთ და არ შევეგუებით ამ უფლებების დარღვევას.’’ კვირა დილას ბაიდენი გამოვიდა მიცვალებულთა ხსენების მსახურებაზე დელავერში, სადაც თანაგრძნობა გამოხატა დაღუპული სამხედროების ოჯახების მიმართ და პატივი მიაგო თავისი გარდაცვლილი ვაჟის – ბო ბაიდენის ხსოვნას, რომელიც ერაყის ომში მონაწილეობდა
,,ეს ჩვენი ოჯახისთვის მნიშვნელოვანი ტრადიციაა. ბევრმა თქვენგანმა იცის, რა მძიმეა ეს დღე ჩვენთვის. 6 წლის წინ, ამ დღეს, მე ვაჟიშვილი დავკარგე. მისი დაღუპვიდან ერთი წლის თავზე, 2016 წელს, გენერალმა ფრენკ ვავალამ ჩვენ დიდი პატივი დაგვდო და მიგვიწვია დელავერის ნაციონალური გვარდიის შტაბ-ბინისთვის, ბოს სახელის მინიჭების ცერემონიაზე.’’
,,ჩვენთვის დიდი პატივია, მაგრამ ეს არის მძიმე მოგონებების დღე – გააგრძელა ბაიდენმა – ამიტომ, სიტყვები არ მყოფნის, რათა გამოვხატო ჩემი მადლიერება თქვენი ვაჟიშვილებისა და ქალიშვილების მიმართ, მათი ქვეყნის წინაშე გაწეული სამსახურისთვის. ისინი ცოცხლობენ ჩვენს გულებში და მათ შვილებში, მაგრამ ჩვენ უნდა გავაგრძელოთ სიცოცხლე მათ გარეშე, ვიცი, რა ძნელია ეს თქვენთვის. ბო არ დაღუპულა სამსახურეობრივი მოვალეობის დროს, მაგრამ ის მსახურობდა ერაყში, დელავერის ნაციონალური გვარდიის შემადგენლობაში. ეს იყო ყველაზე დიდი დამსახურება მის ცხოვრებაში. ასე რომ, ნება დაგვრთეთ ვიგლოვოთ ის თქვენთან ერთად.’’
დელავერის შტაბის ყოფილი გენერალური პროკურორი ბო ბაიდენი კიბოსგან 2015 წელს დაიღუპა. წარსულში პრეზიდენტი ვარაუდობდა, რომ მისი დაავადება უკავშირდებოდა ტოქსინებს იმ ჭებიდან, რომლებშიც ერაყში ნავთობის ნარჩენებს წვავდნენ. ხსენების დღეს პრეზიდენტი ბაიდენი, მთავარსარდლის რანგში პირველად შეხვდა.
მანამდე მისმა ადმინისტრაციამ უარი თქვა დაესაჯა ჩინეთი, თუკი მისი ლაბორატორიიდან კორონავირუსის გაჟონვის თეორია დამტკიცდებოდა.
„ჩვენ არაფერს გამოვრიცხავთ“ – განუცხადა ჟურნალისტებს პრეს-მდივნის მთავარმა თანაშემწემ, კარენ ჟან-პიერმა ოთხშაბათის ბრიფინგზე, როცა ჰკითხეს, შეიძლებოდა თუ არა ვირუსი წარმოქმნილიყო ,,დაგეგმილად და არა შემთხვევით.’’
,,ეცდება თუ არა პრეზიდენტი ჩინეთის დასჯას?’’- იკითხა „ფოქს ნიუს“-ის რეპორტიორმა პიტერ დუსიმ.
,,ჩვენ ჯერ არ ვაპირებთ მივიღოთ ამგვარი ზომები – უპასუხა ჟან-პიერმა – წინ გვაქვს 90 დღიანი მოკვლევა, ამის შემდეგ გამოვიტანთ დასკვნებს.’’
ადრე ბაიდენმა სთხოვა სადაზვერვო სამსახურებს – ,,გაეორმაგებინათ ძალისხმევა,’’ რათა ,,მივუახლოვდეთ საბოლოო დასკვნას 90 დღის განმავლობაში.’’

Эви Фордэм (Evie Fordham)
Всвоем воскресном обращении в День поминовения Президент Байден направил предупреждение президентам Китая и России.
«Недавно у меня был долгий двухчасовой разговор с президентом Китая Си Цзиньпином, и я дал ему понять, что у нас нет другого выбора, кроме как выступать в защиту прав человека во всем мире, потому что мы такие, — сказал Байден. — Через пару недель я встречусь с российским президентом Владимиром Путиным в Женеве и тоже дам ему понять, что мы не будем стоять в стороне и не позволим ему эти права нарушать».
В воскресенье утром Байден выступил на службе в День поминовения в Делавэре, где утешил семьи погибших военнослужащих и почтил память своего покойного сына Бо Байдена, который участвовал в войне в Ираке
«Это важная традиция и в нашей семье. Как многие из вас знают, это тяжелый день для нас. Шесть лет назад в этот день я потерял сына. В первую годовщину его кончины в 2016 году генерал Фрэнк Вавала (Frank Vavala) оказал нам большую честь и пригласил на церемонию по случаю переименования штаб-квартиры Национальной гвардии Делавэра в честь Бо».
«Для нас большая честь, но это день тяжелых воспоминаний, — продолжил Байден. — Поэтому у меня нет слов, чтобы выразить вам и вашим сыновьям и дочерям свою благодарность за постоянное служение стране, — они живут в ваших сердцах и в их детях. Но мы должны жить дальше — без них. И я знаю, как тяжело это для вас. Бо умер не при исполнении служебных обязанностей, но он год прослужил в подразделении Национальной гвардии штата Делавэр в Ираке. Это была одна из самых больших заслуг в его жизни. Так что спасибо за то, что позволили нам скорбеть вместе в этот день».
Бывший генеральный прокурор штата Делавэр Бо Байден умер в 2015 году от рака. Ранее президент предположил, что заболевание могло быть связано с токсинами из колодцев для сжигания нефтяных отходов в Ираке.
Это первый День поминовения президента Байдена в качестве главнокомандующего.
Ранее его администрация отказалась наказать Китай, если теория утечки коронавируса из лаборатории подтвердится.
«Мы ничего не исключаем», — заявила журналистам главный заместитель пресс-секретаря Карин Жан-Пьер (Karine Jean-Pierre) на брифинге в среду в ответ на вопрос, мог ли вирус возникнуть «преднамеренно или неслучайно».
«Попытается ли президент наказать Китай?» — спросил репортер «Фокс ньюс» Питер Дуси.
«Пока мы не собираемся предпринимать таких мер, — ответила Жан-Пьер, — нам предстоит 90-дневная проверка. После этого мы сделаем выводы».
Ранее Байден просил разведывательное сообщество «удвоить усилия», чтобы «приблизить нас к окончательному выводу» в течение 90 дней.