უკრაინელი ჯარისკაცები ყოველ კვირაში იღუპებიან ქვეყნის აღმოსავლეთში. მიუხედავად ამისა, გერმანია უარს ამბობს დაეხმაროს ახალგაზრდა დემოკრატიას, რომელიც ევროპაში ინტეგრაციას ცდილობს. გერმანიის ფედერალური ხელისუფლების  მორალური კომპასი, როგორც ჩანს, გატყდა
,,მწვანეების’’ ლიდერმა რობერტ ჰაბეკმა, უკრაინაში ვიზიტის დროს განაცხადა, რომ გერმანიამ უკრაინის შეიარაღებული ძალები უნდა უზრუნველყოს, თუნდაც თავდაცვითი იარაღით, რათა უკრაი ნელებს შეეძლოთ რუსეთის აგრესიისგან თავის დაცვა, ამ თემის განხილვა, მას შემდეგ ბერლინში არ ცხრება.
ახლახან, პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ ინტერვიუში ხელახლა გამოთქვა გერმანული კომპანიებიდან იარაღის შესყიდვის სურვილი, მაგრამ სოციალ-დემოკრატმა გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ჰაიკო მაასმა კატეგორიული ,,არა’’ განაცხადა.
ეს – ,,არა’’- განუწყვეტლივ ისმის 2014 წლიდან მოყოლებული, როცა დაიწყო რუსული აგრესია და კიევმა პირველად სთხოვა ბერლინს სამხედრო დახმარება. მოსკოვმა მოახდინა ყირიმის ანექსია და ომი გააჩაღა უკრაინის აღმოსავლეთში, რომელიც აგერ უკვე 7 წელია გრძელდება და ყოველ კვირაში მიაქვს უკრაინელი ჯარისკაცების სიცოცხლე. გერმანია კი კვლავინდებურად უარს ამბობს დაეხმაროს ახალგაზრდა დემოკრატიას, აგრესიული დიქტატურის წინააღმდეგ. რატომ?
გერმანული მიდგომა ნაზავია – ცუდად გაგებული პაციფიზმისა და რუსეთთან პირმოთნეობისა. ეს ადასტურებს, რომ ფედერალური ხელისუფლების საგარეო მორალური კომპასი (ეს განსაკუთრებით ეხება გერმანიის სოციალ-დემოკრატიულ პარტიას, მისი სახელგანთქმული კრებულით რუსეთის აპოლოგეტებისა) უკვე დიდ ხანია აღარ მუშაობს.
ბერლინი მხოლოდ სამხედრო დახმარებაზე როდი ეუბნება უარს კიევს. ის ხელს უწყობს ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2’’-ს, რომელიც მოსკოვს მისი სტრატეგიული ინტერესებისთვის სჭირდება. მისი საშუალებით, პუტინს მიეცემა უკრაინაზე ენერგეტიკული შანტაჟის ინსტრუმენტი.
,,ნორმანდიული ფორმატის’’ უნაყოფო მოლაპარაკებებსა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრეს-რელიზებზე, გერმანია ყოველთვის უკრაინის მხარეზეა. მაგრამ გერმანიის ქმედებები, როგორიცაა ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2’’-ის მხარდაჭერა და სამხედრო დახმარებაზე უარი, სრულიად საპირისპიროს მეტყველებს. ,,ქმედებათა ენა’’ უფრო მეტყველია. ეჭვგარეშეა, ის გაცილებით მძიმე შედეგებს მოუტანს უკრაინას, ვიდრე ფუჭი სიტყვები.

Клеменс Вергин (Clemens Wergin)
Украинские солдаты почти каждую неделю гибнут на востоке страны. Но несмотря на это, Германия отказывается помочь молодой демократии, которая стремится интегрироваться в Европу. Моральный компас немецкого федерального правительства, похоже, сломался
Лидер «Зеленых» Роберт Хабек во время визита на Украину заявил, что Германия должна обеспечить ВСУ хотя бы оборонительным оружием, чтобы они имели возможность защищаться от российской агрессии. После этого обсуждения этой темы в Берлине не утихают.
Недавно в интервью президент Владимир Зеленский повторил, что его страна заинтересована в покупке вооружения от немецких компаний. На это социал-демократ и министр иностранных дел Германии Хайко Маас ответил категорическим «нет».
Это «нет» неизменно звучит с 2014 года, когда началась российская агрессия, а Киев впервые попросил Берлин о военной помощи. Москва аннексировала Крым, а также развязала войну на востоке Украины, которая длится уже семь лет и до сих пор почти каждую неделю уносит жизни украинских солдат. А Германия до сих пор отказывается помогать молодой демократии в обороне против агрессивной диктатуры. Почему?
Немецкий подход базируется на смеси из неправильного понимания пацифизма и задабривания России. Это доказывает, что внешнеполитический моральный компас федерального правительства, а особенно СДПГ с ее знаменитым набором выдающихся российских апологетов, уже очень давно не работает.
Берлин не просто не хочет помогать Киеву в самозащите. Он продвигает проект «Северный поток — 2», который нужен Москве для достижения своих стратегических интересов. Благодаря ему Путин получит инструмент для энергетического шантажа Украины.
На бесполезных переговорах в «Нормандском формате или в пресс-релизах министерства иностранных дел Германия всегда на стороне Украины. Но немецкие действия, такие как активное продвижение «Северного потока — 2» и отказ оказывать военную помощь, говорит о совершенно противоположном. Такой «язык действий» более весомый. И, без сомнения, он принесет более тяжкие последствия для Украины, чем дешевые слова.