ოთხსაბათს, 16 ივნისს, ბუნდესვერს,  ნატოს მისიის მონაწილე  ჯარისკაცების მიერ ჩადენილი გადაცდომების და ამის  ირგვლივ ატეხილი სკანდალის გამო, ლიეტუვადან თავისი მოტოქვეითი შენაერთი სრული შემადგენლობით გაჰყავს. გფრ-ის თავდაცვის მინისტრმა ანეგრეტ კრამფ-კარენბაუერმა განაცხადა, რომ ყველა აუცილებელი საგამოძიებო პროცედურა გერმანიაში ჩატარდება. გამოვლენილი დარღვევები ძირს უთხრის ბუნდესვერისა და გერმანიის რეპუტაციას და დაისჯება მთელი სიმკაცრით – დაწერა მან თავის მინიბლოგში TwItter-ზე
მანამდე, ჟურნალი  Der Spiegel-ი, იტყობინებოდა, რომ ნატოს მისიის შემადგენლობიდან 4 გერმანელი ჯარისკაცი გაიწვიეს – გასართობ საღამოზე ჩადენილი მძიმე დარღვევების გამო. გამოძიება მიმდინარეობს სხვადასხვა ბრალდებით: სექსუალური ძალადობა, რასობრივი ნიშნით შეურაცხყოფა და ექსტრემისტული გამოხდომა.
ეს დარღვევები მოხდა საღამოზე, რომელიც  გაიმართა 30 აპრილს ქალაქ რუკლას რაიონში, როცა გერმანელი ჯარისკაცები ისე გაილეშნენ და ყვიროდნენ, რომ სასტუმრო პერსონალს გერმანული სამხედრო პოლიციის გამოძახება მოუწია. საქმის მასალების თანახმად, ერთ-ერთი სამხედრო პირი შეეცადა მძინარე კოლეგის სექსუალურ შეურაცხყოფას, ხოლო სხვა ჯარისკაცი ყველაფერ ამას ვიდეოზე იღებდა.  ინციდენტის გამოძიებისას, კიდევ უფრო შემაძრწუნებელი ფაქტიც გამოვლინდა.
ჯარისკაცების თქმით, კოლეგები ბუნდესვერის მოტოქვეითი შენაერთიდან, გაჰყვიროდნენ ნაცისტურ და ანტისემიტურ სიმღერებს ჰიტლერის დაბადების დღეზე – 20 აპრილს. მოწმეთა დაკითხვის ოქმში აღნიშნულია, რომ ამას ისინი ჩადიოდნენ ფელდფებელის მხრიდან აკრძალვის მიუხედავად, თუმცა ამ უკანასკნელს ეს ამბავი ხელმძღვანელობისთვის არ შეუტყობინებია. ამასთან, მთავარი ეჭვმიტანილები ახორციელებდნენ წნეხს თანამოსამსახურეებზე, რათა მათ არ გაეთქვათ მომხდარი.
გამოძიებით გამოვლინდა შერნაერთიდან 569 ვაზნის დაკარგვის ფაქტიც. თავდაცვის სამინისტრომ ამის შესახებ ბუნდესტაგის მაკონტროლებელ ორგანოებს შეატყობინა.
ლიეტუვის არმიის მეთაურის პრესმდივანმა, კაპიტანმა რუტა მონტვილემ, მანამდე Delfi-ს დაუდასტურა, რომ ეს ინციდენტი მართლაც მოხდა: გამოძიების შესახებ ჩვენ შეგვატყობინეს თავად გერმანელებმა. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს მოკვლევა. ეს ხდება მხოლოდ მათ მიერ. ვნახავთ, ჩვენ რას ვიმოქმედებთ. თუმცა გიდასტურებთ, რომ ფაქტი მართლაც მოხდა. ჯერჯერობით ვაზუსტებთ დეტალებს“- თქვა მონტვილემ. თავდაცვის მინისტრმა არვიდას ანუშაუსკასმა განაცხადა, რომ ამ ინციდენტის შიდა გამოძიებას, აწარმოებს გერმანული მხარე. ჩვენ, არ გვატყობინებენ დეტალებს. ეს  ინფორმაცია  მოიპოვეს და გამოაქვეყნეს გერმანელმა ჟურნალისტებმა. დადასტურდება თუ არა ყოველივე, ამას შიდა მოკვლევა დაადგენს. ლიეტუვის შეიარაღებული ძალები არ მონაწილეობენ და ვერც ჩაერთვებიან გამოძიებაში“- თქვა ანუშაუსკასმა. მინისტრმა განაცხადა, რომ „ადრე არაფერი სმენია მსგავსი ინციდენტების შესახებ, თუ არ ჩავთვლით რუსულ მედიას, სადაც არაერთი ფეიქია“- შენიშნა ანუშაუსკასმა.

Министр обороны ФРГ Крамп-Карренбауэр заявила, что виновные в сексуальном насилии и правом экстремизме будут сурово наказаны. Из Литвы выводится подразделение бундесвера из миссии НАТО.
Бундесвер на фоне скандала вокруг серьезной провинности целого ряда немецких солдат из миссии НАТО в Литве в четверг, 16 июня, объявил о выводе из этой страны немецкого мотопехотного взвода в полном составе. Министр обороны ФРГ Аннегрет Крамп-Карренбауэр (Annegret Kramp-Karenbauer) заявила, что все необходимые расследования и процедуры будут продолжены в Германии. Допущенные нарушения подрывают репутацию бундесвера и Германии и будут наказаны со всей строгостью, написала она в своем микроблоге в Twitter
​Ранее журнал Der Spiegel сообщил, что из состава миссии НАТО в Литве было отозвано четыре немецких солдата из-за грубых провинностей в ходе армейской вечеринки. Ведется расследование по подозрению в совершении таких преступлений, как сексуальное насилие, оскорбления с предположительно расистской подоплекой, сексуальное принуждение и выходки экстремистского характера.
Грубые провинности По данным следствия, в ходе вечеринки, состоявшейся 30 апреля в районе города Рукла, некоторые немецкие солдаты напились так сильно и праздновали так шумно, что гостиничному персоналу пришлось вызвать немецкую военную полицию. Согласно материалам дела, один из солдат попытался вставить пенис в рот спящему товарищу, другой снимал происходящее на видео. Еще более вопиющий случай был выявлен в ходе расследования данного инцидента.
По словам солдат, их сослуживцы из мотопехотного взвода бундесвера распевали нацистские и антисемитские песни в день рождения Гитлера 20 апреля. В протоколе свидетельских показаний особо отмечено, что солдаты пели эти песни вопреки запрету фельдфебеля, который, однако, не сообщил о нарушении начальству. Главные подозреваемые также давили на сослуживцев, требуя, чтобы те не сообщали о случившемся.
В ходе расследования был выявлен и факт пропажи в подразделении 569 патронов. Министерство обороны проинформировало об этом контрольные органы в германском бундестаге. Пресс-секретарь командующего Литовской армии, капитан Рута Монтвиле ранее подтвердила Delfi, что этот инцидент действительно произошел. «О расследовании нам сообщили и сами немцы, и батальон.
Сейчас ведется расследование. Расследование пока только с их стороны. Посмотрим, что мы будем делать. Однако я могу подтвердить, что это произошло. Пока все детали уточняем», — сказала Р. Монтвиле.
Министр обороны Арвидас Анушаускас заявил, что внутреннее расследование этого инцидента проводит немецкая армия. «Поскольку проводится национальное немецкое расследование, нам не сообщают его подробностей. Это информация, которая находится в открытом доступе, ее собрали и опубликовали немецкие журналисты.
Подтвердится ли это, покажет их собственное внутреннее расследование. Вооруженные силы Литвы не участвуют и не могут быть включены в это расследование», — сказал А. Анушаускас. Министр сказал, что прежде о подобных инцидентах ему слышать не приходилось. «О других подобных инцидентах слышать не доводилось, но если почитать российские СМИ, там немало таких фейков», — заметил Анушаускас.