Washington Examines  აშშ
დაზვერვაში და კაპიტოლიუმის ბორცვზე, სულ უფრო მყარდება ეჭვი, რომ რუსეთი უნამუსოდ ესხმის თავს ამერიკელებს. კონკრეტულად, დაზვერვა იკვლევს მიზანმიმართულ რადიოსიხშირულ  (იგივე – ,,მიკროტალღურ’’) შეტევებს, აშშ-ს მთავრობის იმ წარმომადგენლების ნერვულ სისტემაზე, რომლებიც დაკავებულნი არიან საგარეო პოლიტიკით ან ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებით
საქმეში ჩახედული პირები უსაფრთხოების სამსახურში თვლიან, რომ ეს შეტევები დაიწყო 1996 წელს, როცა ეროვნული უსაფრთხოების სააგენტოს ორი თანამშრომელი რუსეთს საქმიანი ვიზიტით ეწვია. სახლში დაბრუნების შემდეგ, ორივე მოულოდნელად დაავადდა პარკინსონით, ერთი მათგანი  2013 წელს გარდაიცვალა კიდეც. მიკროტალღოვანი იარაღის პრობლემამ მეორე სუნთქვა შეიძინა 2016 წელს, როცა სახელმწიფო დეპარტამენტისა და ცსს-ს თანამშრომლებმა ჰავანაში (კუბა) ახალგახსნილი საელჩოდან, გამოთქვეს წუხილი უცნაური სიმპტომების (ყურში ხმაური, ღებინების შეგრძნება, თავბრუსხვევა და ცხვირიდან სისხლის დენა) გამო. ანალოგიური ინციდენტების შესახებ, 2016 წლიდან იტყობინებიან ამერიკელი მოხელეები მთელ მსოფლიოში, მათ შორის – აღმოსავლეთ ევროპაში, ჩინეთში და ვაშინგტონში.
პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა და ახლახან არჩეულმა ნაციონალური უსაფრთხოების ჯგუფმა, პირობა დადეს, რომ ამ საკითხს დაუყოვნებლივ შეისწავლიან. ეს არის ნანატრი ძვრა ტრამპის ადმინისტრაციის შემდეგ, რომელიც ყველაფერს ამუხრუჭებდა, ოღონდ კი ყოველივე მიეჩუმათებინა. გამონაკლისი იყო თავდაცვის მინისტრი კრის მილერი, რომელიც მოითხოვდა უფრო აქტიურ ქმედებას და  დაზარალებული პერსონალის დახმარებასა და დაცვას.
რესპუბლიკელებს კონგრესში სამომავლოდ მოუწევთ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულონ. სენატის დაზვერვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე მარკო რუბიოს მსგავსად, მათ უნდა მოითხოვონ, რომ დაზვერვამ და ბაიდენის მაღალი რანგის მოხელეებმა, ისინი საქმის კურსში ჩააყენონ. მოსალოდნელია ყურადღების გამახვილება სამ საკვანძო საკითხზე.
პირველი: უნდა დავრწმუნდეთ, რომ ამერიკელები, რომლებიც დაზიანდნენ სავარაუდო შეტევით, მიიღებენ აუცილებელ მხარდაჭერას.
მეორე: რესპუბლიკელებმა უნდა გაზარდონ წნეხი დაზვერვაზე, რომ გაირკვეს, ვინ დგას ამ შეტევის უკან და რა მიზნით მოქმედებს. არის რისკი, რომ დემოკრატების მიერ დანიშნული პირები ეცდებიან, დააკნინონ ამ შეტევის მნიშვნელობა ან გადასწიონ ეს ფაქტები მეორე პლანზე, რათა ბაიდენის ადმინისტრაცია არ აღმოჩნდეს რთული არჩევანის წინაშე.
მესამე: ის პირდაპირ მომდინარეობს მეორე საკითხიდან, თუ რუსები აღმოჩნდებიან  დამნაშავენი, რესპუბლიკელებმა გადამჭრელი ზომები უნდა მიიღონ პასუხის გასაცემად. შექმნილ ვითარებაში ბაიდენის ადმინისტრაცია ვერ დასჯერდება მხოლოდ რუსი ჯაშუშების გაძევებასა და ვლადიმერ პუტინის უახლოესი გარემოცვიდან რამდენიმე ჩინოვნიკისთვის სანქციების დაწესებას. თუმცა, თუ ბაიდენის რუსეთის ლიდერთან უმაღლეს დონეზე შეხვედრის მისწრაფებას გავითვალისწინებთ, შესაძლოა მისი წინასაარჩევნო რიტორიკა პუტინის დაუნდობლობის შესახებ, ქაღალდზევე დარჩეს. რესპუბლიკელებმა უნდა მოითხოვონ უფრო თანაზომადი პასუხი, მათ შორის სანქცია რუსეთის მილსადენზე ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2’’ და რუსეთის ელჩის გაძევება. აუცილებელია, ასევე, საიდუმლო ღონისძიებები ამგვარი შეტევების საპასუხოდ და მათ აღსაკვეთად, მაგრამ თუ ამ თავდასხმების უკან მართლაც დგას რუსეთი, ამ ფაქტების სერიოზულობისა და მასშტაბის გათვალისწინებით, ყოველივე უნდა შეფასდეს სამხედრო მოქმედებად.
ახლა რესპუბლიკელები მართალია უმცირესობაში არიან, მაგრამ რაკი ამერიკელები სავარაუდოდ იქცნენ გამუდმებული თავდასხმების ობიექტებად, საჭიროა ყოველივეს დიდი ყურადღებით მოვეკიდოთ.

Washington Examiner (США)
Вразведке и на Капитолийском холме крепнут подозрения, что Россия подлым образом нападает на американцев. Конкретно, разведка изучает целенаправленные радиочастотные атаки (они же «микроволновые») на нервную систему сотрудников правительства США, занятых во внешней политике или национальной безопасности
Осведомленные лица в службе национальной безопасности считают, что эти атаки начались в 1996 году, когда двое сотрудников Агентства национальной безопасности приехали в Россию по делам. По возвращении домой оба преждевременно заболели болезнью Паркинсона, а один из них скончался в 2013 году. Проблема микроволнового оружия обрела второе дыхание в 2016 году, когда сотрудники Госдепартамента и ЦРУ в недавно открывшемся посольстве в Гаване на Кубе пожаловались на странные симптомы — звон в ушах, тошноту, головокружение и даже кровотечение из носа. Об аналогичных инцидентах с 2016 года сообщают американские сотрудники по всему миру — в том числе в Восточной Европе, Китае и даже в Вашингтоне, округ Колумбия.
Президент Джо Байден и недавно назначенная группа национальной безопасности пообещали заняться этим вопросом в первую очередь. Это долгожданный сдвиг после администрации Трампа, которая, казалось, все спускала на тормозах, лишь бы унять шумиху. Заметным исключением стал бывший министр обороны Крис Миллер (Chris Miller), который требовал гораздо более активных действий в поддержку и защиту пострадавшего персонала.
Республиканцам в Конгрессе в будущем предстоит сыграть важную роль. Следуя примеру зампредседателя сенатского комитета по разведке Марко Рубио (Marco Rubio), республиканцы должны требовать, чтобы разведка и высокопоставленные чиновники Байдена держали их в курсе дела. Предстоит сосредоточиться на трех ключевых проблемах.
Во-первых, надо убедиться, что американцы, пострадавшие от предполагаемых атак, получат необходимую поддержку.
Во-вторых, республиканцы должны и дальше давить на разведку, чтобы выяснить, кто стоит за этими атаками, как и с какой целью. Есть риск, что назначенцы от демократов попытаются преуменьшить значение этих атак или отодвинуть их на второй план, чтобы администрации Байдена не пришлось делать трудный выбор.
В-третьих, и это напрямую вытекает из второго, если и когда Россию признают виновной, республиканцы должны потребовать решительного ответа.
В сложившихся обстоятельствах администрации Байдена будет совершенно недостаточно просто выслать ряд российских шпионов или наложить санкции еще на несколько чиновников из ближайшего окружения Владимира Путина. Однако, учитывая недавнее стремление Байдена встретиться с российским лидером на высшем уровне, вполне возможно, что его предвыборная риторика о жесткости к Путину так и останется на бумаге.
Республиканцы должны потребовать более соразмерного ответа — в том числе санкций против российского газопровода «Северный поток — 2» и высылки российского посла. Обязательны и тайные шаги по противодействию и пресечению как самих атак, так и тех, кто за ними стоит. Такая реакция может показаться чрезмерной, но если за этими нападениями действительно стоит Россия, их серьезность и масштаб дают полные основания считать их военными действиями.
Сейчас республиканцы, может, и в меньшинстве, но поскольку американцы предположительно подвергаются постоянным атакам, необходима крайняя бдительность.