Washington Examines  აშშ
დაზვერვაში და კაპიტოლიუმის ბორცვზე, სულ უფრო მყარდება ეჭვი, რომ რუსეთი უნამუსოდ ესხმის თავს ამერიკელებს. კონკრეტულად, დაზვერვა იკვლევს მიზანმიმართულ რადიოსიხშირულ  (იგივე – ,,მიკროტალღურ’’) შეტევებს, აშშ-ს მთავრობის იმ წარმომადგენლების ნერვულ სისტემაზე, რომლებიც დაკავებულნი არიან საგარეო პოლიტიკით ან ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებით
საქმეში ჩახედული პირები უსაფრთხოების სამსახურში თვლიან, რომ ეს შეტევები დაიწყო 1996 წელს, როცა ეროვნული უსაფრთხოების სააგენტოს ორი თანამშრომელი რუსეთს საქმიანი ვიზიტით ეწვია. სახლში დაბრუნების შემდეგ, ორივე მოულოდნელად დაავადდა პარკინსონით, ერთი მათგანი  2013 წელს გარდაიცვალა კიდეც. მიკროტალღოვანი იარაღის პრობლემამ მეორე სუნთქვა შეიძინა 2016 წელს, როცა სახელმწიფო დეპარტამენტისა და ცსს-ს თანამშრომლებმა ჰავანაში (კუბა) ახალგახსნილი საელჩოდან, გამოთქვეს წუხილი უცნაური სიმპტომების (ყურში ხმაური, ღებინების შეგრძნება, თავბრუსხვევა და ცხვირიდან სისხლის დენა) გამო. ანალოგიური ინციდენტების შესახებ, 2016 წლიდან იტყობინებიან ამერიკელი მოხელეები მთელ მსოფლიოში, მათ შორის – აღმოსავლეთ ევროპაში, ჩინეთში და ვაშინგტონში.
პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა და ახლახან არჩეულმა ნაციონალური უსაფრთხოების ჯგუფმა, პირობა დადეს, რომ ამ საკითხს დაუყოვნებლივ შეისწავლიან. ეს არის ნანატრი ძვრა ტრამპის ადმინისტრაციის შემდეგ, რომელიც ყველაფერს ამუხრუჭებდა, ოღონდ კი ყოველივე მიეჩუმათებინა. გამონაკლისი იყო თავდაცვის მინისტრი კრის მილერი, რომელიც მოითხოვდა უფრო აქტიურ ქმედებას და  დაზარალებული პერსონალის დახმარებასა და დაცვას.
რესპუბლიკელებს კონგრესში სამომავლოდ მოუწევთ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულონ. სენატის დაზვერვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე მარკო რუბიოს მსგავსად, მათ უნდა მოითხოვონ, რომ დაზვერვამ და ბაიდენის მაღალი რანგის მოხელეებმა, ისინი საქმის კურსში ჩააყენონ. მოსალოდნელია ყურადღების გამახვილება სამ საკვანძო საკითხზე.
პირველი: უნდა დავრწმუნდეთ, რომ ამერიკელები, რომლებიც დაზიანდნენ სავარაუდო შეტევით, მიიღებენ აუცილებელ მხარდაჭერას.
მეორე: რესპუბლიკელებმა უნდა გაზარდონ წნეხი დაზვერვაზე, რომ გაირკვეს, ვინ დგას ამ შეტევის უკან და რა მიზნით მოქმედებს. არის რისკი, რომ დემოკრატების მიერ დანიშნული პირები ეცდებიან, დააკნინონ ამ შეტევის მნიშვნელობა ან გადასწიონ ეს ფაქტები მეორე პლანზე, რათა ბაიდენის ადმინისტრაცია არ აღმოჩნდეს რთული არჩევანის წინაშე.
მესამე: ის პირდაპირ მომდინარეობს მეორე საკითხიდან, თუ რუსები აღმოჩნდებიან  დამნაშავენი, რესპუბლიკელებმა გადამჭრელი ზომები უნდა მიიღონ პასუხის გასაცემად. შექმნილ ვითარებაში ბაიდენის ადმინისტრაცია ვერ დასჯერდება მხოლოდ რუსი ჯაშუშების გაძევებასა და ვლადიმერ პუტინის უახლოესი გარემოცვიდან რამდენიმე ჩინოვნიკისთვის სანქციების დაწესებას. თუმცა, თუ ბაიდენის რუსეთის ლიდერთან უმაღლეს დონეზე შეხვედრის მისწრაფებას გავითვალისწინებთ, შესაძლოა მისი წინასაარჩევნო რიტორიკა პუტინის დაუნდობლობის შესახებ, ქაღალდზევე დარჩეს. რესპუბლიკელებმა უნდა მოითხოვონ უფრო თანაზომადი პასუხი, მათ შორის სანქცია რუსეთის მილსადენზე ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2’’ და რუსეთის ელჩის გაძევება. აუცილებელია, ასევე, საიდუმლო ღონისძიებები ამგვარი შეტევების საპასუხოდ და მათ აღსაკვეთად, მაგრამ თუ ამ თავდასხმების უკან მართლაც დგას რუსეთი, ამ ფაქტების სერიოზულობისა და მასშტაბის გათვალისწინებით, ყოველივე უნდა შეფასდეს სამხედრო მოქმედებად.
ახლა რესპუბლიკელები მართალია უმცირესობაში არიან, მაგრამ რაკი ამერიკელები სავარაუდოდ იქცნენ გამუდმებული თავდასხმების ობიექტებად, საჭიროა ყოველივეს დიდი ყურადღებით მოვეკიდოთ.

by Washington Examiner USA
Suspicion is growing within the intelligence community and on Capitol Hill that Russia is conducting vicious attacks against Americans. Namely, as the Washington Examiner reported, intelligence is looking at focused radio frequency attacks (“microwave attacks”) against the nervous systems of U.S. government personnel serving in foreign policy or national security roles
National security insiders believe these attacks were first tested in 1996, when two National Security Agency officers visited Russia on business. After returning home, both men suffered early onset Parkinson’s disease, with one dying in 2013. The microwave weapon issue took on added weight in late 2016, when State Department and CIA officials assigned to the newly reopened Embassy in Havana, Cuba, reported strange symptoms. These included ringing in ears, nausea, balance issues, and even nose bleeds. Similar incidents have been reported by U.S. personnel across the world since 2016, including in Eastern Europe, China, and even Washington, D.C.
President Joe Biden and his newly appointed national security team have pledged to make the issue a top priority. This represents a welcome shift from the Trump administration, which seemed only to focus on a desire for the concern to go away. A notable exception was the record of former acting Defense Secretary Chris Miller, who pushed for much greater action in support and defense of affected U.S. personnel.
Congressional Republicans have an important role to play going forward. Following the lead of Marco Rubio, the vice chairman of the Senate Intelligence Committee, Republicans should demand regular updates from the intelligence community and Biden’s senior officials. They should focus on three key concerns.
First, ensure that Americans who have suffered from these suspected attacks receive the support they need.
Second, Republicans must keep up the pressure on the intelligence community to figure out who is carrying out these attacks, how, and to what end. There is a risk that Democratic political appointees might attempt to underplay or sideline these attacks in an effort to avoid forcing the Biden administration into difficult choices.
Third, and as an extension of the second point, if and when Russia is attributed as being responsible, Republicans must demand a decisive response.
In these circumstances, it would be utterly insufficient for the Biden administration simply to expel a few Russian intelligence officers or sanction a few more officials in Vladimir Putin’s inner circle. Yet, considering Biden’s recent push for a summit with the Russian leader, it is possible that his preelection get-tough-on-Putin rhetoric might be paper-thin.
Republicans ought to demand a more commensurate response, including the sanctioning of Russia’s Nord Stream 2 pipeline and the expulsion of the Russian ambassador. Covert action to confront and disrupt those carrying out these attacks is a must. This may seem like an overreaction, but if Russia is indeed carrying out these assaults, their seriousness and scale might reasonably see them described as acts of war.
Republicans might now be in the minority, but with Americans seemingly under sustained attack, their oversight duty is clear.