უკრაინიდან, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმში მიმავალი არხი, ხდება კარსმომდგარი კონფლიქტის ერთ-ერთი მთავარი კერა ევროპაში.
კალანჩაკი, უკრაინა – ქვიშითა და თიხით სახელდახელოდ აგებული დამბა, რომელიც აქა-იქ ბალახითაა დაფარული, კეტავს ევროპის ერთ-ერთ უდიდეს არხს. არხის მიღმა დარჩენილ გუბურაში დაცურავენ გედები. აგერ, ბეტონით შემოსაზღვრულ ნაპირთან, ლელიანში იხვი ჩაეშვა.
ყირიმის ჩრდილოეთით მდებარე ეს წყნარი ადგილი, ბევრი არაფრით გამოირჩევა, მაგრამ უკრაინელთა ნაწილი შიშობს, რომ ის შეიძლება რუსეთთან სრულმასშტაბიანი ომის მიზეზი გახდეს
,,ნებისმიერ დროს, პუტინმა შესაძლოა, აქ თავისი არმია გამოგზავნოს – ამბობს დინების სათავეში მცხოვრები 38 წლის ოლგა ლომონოსოვა და გვიხნის, რატომ შეკრა საგანგებოდ ბარგი – ყირიმს წყალი სჭირდება.“
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა, გასულ თვეში, ბრძანება გასცა უკრაინის საზღვართან თავმოყრილი ჯარების ნაწილი, ტერიტორიიდან გასულიყო, თუმცა 80 000 მეომარი შორიახლო რჩება და ბევრი უკრაინელი თვლის, რომ მორიგი შეჭრის საფრთხე შენარჩუნებულია. ამის მთავარი მიზეზი, ჩრდილოეთ ყირიმის 400 კილომეტრიანი სიგრძის არხია, რომელიც ყირიმს, უკრაინულ მდინარე დნეპრთან აკავშირებს. ის უზრუნველყოფდა ყირიმის წყალმომარაგებას 2014 წლამდე, როცა პუტინმა მოახდინა ნახევარკუნძულის ოკუპირება, უკრაინამ კი ჩაატარა საიდუმლო ოპერაცია და სწრაფად ააგო დამბა. ამით კიევმა, ყირიმს წყლის მიწოდება შეუწყვიტა.
ახლა უკრაინული ნოყიერი ზეგანი ხერსონის ოლქში, სადაც არხი გადის, გეოპოლიტიკური კონფლიქტის ერთ-ერთ მთავარ კერად გადაიქცა ევროპაში. დაძაბულობა არხის ირვლივ, ბოლო თვეებში, მნიშვნელოვნად გაიზარდა, ესკალაციის რისკი მატულობს, ასევე პუტინის დასავლეთთან დაპირისპირების გამო.
ყირიმში, საზღვართან ახლოს, დამონტაჟებულია სატელევიზიო სიგნალის მთავარი გადამცემები, რომლებითაც რუსეთი მაუწყებლობს უკრაინის ტერიტორიებზე. არხის სათავესთან დიდი ასოებით რუსულ ენაზე წარწერაა: ,,ჩრდილოეთ ყირიმის არხი.’’ ის გაკეთდა ჯერ კიდევ საბჭოთა დროში, მაგრამ ახლა, ეს ასოები შეღებილია უკრაინულკი დროშის – ლურჯ-ყვითელ ფერებში.
ეს არხი არის სიმბოლო იმ კავშირისა, რომელიც ადრე რუსეთსა და უკრაინას შორის იყო. ეს სიმბოლოა იმ სიძნელეებისაც, რომელთაც უკრაინა აწყდება საბჭოთა წარსულზე უარის თქმის მცდელობის გამო. ამ არხით წყალი ისევ მიედინება უკრაინის ტერიტორიის 90 კილომეტრიან მონაკვეთზე. თუმცა ის გადაკეტილია დამბით ყირიმის მისადგომებთან. უკრაინაში არხი გამოიყენება ბაღჩებისა და ატმის ბაღების სარწყავად. ამ ადგილებში, ქვეყნის სამხრეთში, ბევრი რუსულად ლაპარაკობს, თუმცა მათში თანდათან ყალიბდება უკრაინული ცნობიერება.
რუსეთთან, საერთო საბჭოთა წარსული, დღემდე იწვევს ნოსტალგიას უფროსი თაობის ზოგიერთ უკრაინელში. კრემლი კი შეუჩერებლად ეწევა თავის პროპაგანდას, იმ იმედით, რომ რუსეთის მიმართ სიმპათია როგორმე გადასძლევს კიევის დასავლეთისკენ მისწრაფებას. თუმცა ვერც დასავლეთის მოტივებისადმი, ვერც კიევის ხელისუფლებისადმი სკეპტიკური დამოკიდებულება, ვერ ანელებს რუსეთთან ომის შიშს.
,,იქ ნორმალური ხალხია’’ – ამბობს რუსეთზე, 62 წლის სერგეი პაშენკო, რომელიც ვარდისფრად მოყვავილე ატმის ხეების გასხვლითაა დაკავებული. პაშენკო იხსენებს, რომ როცა 2014 წელს კონფლიქტი გაჩაღდა, ის მოსკოვში მშენებლობაზე მუშაობდა – მაგრამ მათ ჰყავთ ხელისუფლება, რომელიც ჩვენ ადამიანებად არ მიგვიჩნევს.’’
გასულ წელს, ძლიერი გვალვის გამო, უწყლობა იმდენად სერიოზულ პრობლემად იქცა, რომ რუსი ჩინოვნიკები ადამიანების მასობრივ დაღუპვაზე ალაპარაკდნენ. მაგრამ ეს გაფრთხილება ჰუმანიტარული კატასტროფის შესახებ, ეწინააღმდეგება იმავე ჩინოვნიკების მტკიცებას, რომ არცერთ ტურისტს უწყლობა არ შეაწუხებს.
რუსეთის ხელისუფლების ერთ-ერთი ხელმძღვანელი პირის თქმით, რომელიც დე-ფაქტო აკონტროლებს ყირიმს, არხის გადაკეტვა არის ,,მცდელობა გაგვანადგურონ, როგორც ხალხი, ესაა მცდელობა მასობრივი მკვლელობისა და გენოციდისა.’’ მოსკოვმა პირობა დადო, რომ დახარჯავს 670 მილიონ დოლარს წყლის დეფიციტის აღმოსაფხვრელად. მაგრამ წელს წყალსადენი შრება და წყლის მიწოდება ნორმირებულია. უკრაინელ ჩინოვნიკებს ეს პრობლემა არ ანაღვლებთ. ისინი ამბობენ, რომ ჟენევის კონვენციით ქვეყანა-ოკუპანტი ვალდებულია ხალხი წყლით უზრუნველყოს. ისინი აღნიშნავენ, რომ ნახევარკუნძულზე მიწისქვეშა წყლის შემცველი პლასტები საკმარისია იმისთვის, რომ მოსახლეობას წყალი მიეწოდოს. კრემლი აცხადებს, რომ ყირიმის მოსახლეობა 2014 წელს ნებაყოფლობით შეუერთდა რუსეთს და ამაში მათ რუსი მეომრები დაეხმარნენ. ეს მოხდა პროდასავლური რევოლუციის შემდეგ კიევში. მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყანა, დღემდე ყირიმს უკრაინის ნაწილად მიიჩნევს.
,,არავითარი წყალი ყირიმის დეოკუპაციამდე. წერტილი’’- ასე მოკლედ გადმოსცა უკრაინის სახელმწიფპო პოლიტიკა ვლადიმერ ზელენსკის წარმომადგენელმა ყირიმის საკითხებში – ანტონ კორინევიჩმა.
გასულ თვეში, ზელენსკიმ ყირიმის საზღვართან სანგრები მოინახულა და შეამოწმა უკრაინული შენაერთების ბრძოლისუნარიანობა. მან ყველა გააფრთხილა, რომ მართალია, რუსეთის ძალები უკან იხევენ, მაგრამ უკრაინა მუდმივად მზად უნდა იყოს მათი დაბრუნებისთვის.’’ ამერიკელი მაღალჩინოსნები მიიჩნევენ, რომ შეჭრა, წყლის რესურსების დაუფლების მიზნით, სავსებით რეალურია, თუმცა რუსეთი, ამ ეტაპზე, სავარაუდოდ ვერ გაბედავს ასეთ ნაბიჯს, რადგან გადააწყდება დიდ დაბრკოლებებს და სერიოზულ წინააღმდეგობას.
არხის მშენებლობაში მონაწილეობას იღებდა 10 000 ადამიანი მთელი საბჭოთა კავშირიდან, ეს არის საინჟინრო აზრის ნამდვილი საოცრება. არხში წყალი მიემართება თვითდინებით, ვინაიდან პირველ 200 კილომეტრზე არხის დახრა, ყოველ კილომეტრზე – სანტიმეტრნახევარს შეადგენს. ისტორიკოსის, ვლადიმერ სკლიაროვის თქმით, ჩრდილოეთ-ყირიმის არხის მშენებლობისას წინა რიგში, იყვნენ გამნაღმველები და არქეოლოგები. პირველნი – ნაღმების უვნებელყოფას ახდენენ, რომლებიც მე-2 მსოფლიო ომიდან დარჩა, ხოლო მეორენი – აწარმოებდნენ გათხრებს და პერიოდულად პოულობდნენ ძველი სკვითების საგანძურს.
არხს საკუთარი ჰიმნიც აქვს. ჩარჩოში მოთავსებული მისი სიტყვები დღემდე მოჩანს არხის სამმართველოს კედელზე: ,,ჩვენ ავაგეთ არხი მთელი მძლავრი და დიადი ქვეყნის ძალისხმევით, გაუფრთხილდით მას თვალის ჩინივით, თქვენი შვილებისა და შვილიშვილებისთვის.’’
მაგრამ, როცა 2014 წელს რუსეთმა ყირიმი მიიტაცა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის თანაშემწემ, ანდრეი სავჩენკომ ორგანიზენბა გაუწია დამბის მშენებლობას, როგორც ოკუპაციის საპასუხო ნაბიჯს. არხის ყოველწლიური საგაზაფხულო გახსნისას, მან გასცა ბრძანება ყირიმის საზღვართან ახლოს, კალაპოტში აეგოთ პირამიდა ქვიშისა და თიხით სავსე ტომრებით. შემდეგ გამოკიდეს აბრა წარწერით, სადაც ეწერა, რომ კეთდებოდა წლის აღრიცხვის კვანძის ასაგებად, რათა რუსული დაზვერვა შეცდომაში შეეყვანათ.
სავჩენკო დარწმუნებულია, რომ არხის ჩაკეტვა იყო სწორი გადაწყვეტილება, რადგან ამით მოსკოვს დიდი ზიანი მიადგა. ამ კუთხით, არხის ბლოკირება, რაღაცით სამხედრო წინააღმდეგობას ჰგავს.
,,რუსეთისთვის ისეთი ზიანი რომ მიგვეყენებინა, რაც 7 წლის მანძილზე არხის გადაკეტვით ნახეს, ფრონტზე ათობით ათასი კაცი უნდა დაღუპულიყო,’’ განაცხადა მან.
დროებითი დამბა წყალს ყირიმიდან 15 კილომეტრში კეტავს. უკრაინა მუდმივ დამბას პირდაპირ საზღვარზე აშენებს. მასში იქნება საგდულები, რომლებითაც შესაძლებელი იქნება წყლის მიწოდების აღდგენა, თუკი ხელისუფლებამ შესაბამისი გადაწყვეტილება მიიღო, ამბობს არხის ხელმძღვანელი სერგეი შევჩენკო. მაგრამ ეს საგდულები ჯერჯერობით არ მუშაობს. ამდენად წყლის ყირიმისთვის მიწოდება ფიზიკურად შეუძლებელია.
არხი იწვევს კამათსა და წინააღმდეგობას ადგილობრივ მოსახლეობაში, ვინაიდან ზოგიერთზე დიდ გავლენას ახდენს რუსეთის ტელევიზია, რომელსაც აქ უყურებენ.
კაფეს დირექტორი 58 წლის ნატალია ლადა, რომელიც ყირიმთან ახლოს – სოფელ ხორლიში ცხოვრობს, ჰყვება, რომ უკეთესი სიგნალის გამო, უყურებს რუსულ ტელევიზიას. თუმცა ქალბატონი ამბობს, რომ ,,იქ მხოლოდ ჩვენი საწინააღმდეგო პროპაგანდაა.’’ მისი თქმით, რუსეთი ,,მზადაა ომისა და ჩვენი დაპყრობისთვის,’’ თუნდაც არხზე კონტროლის დასაუფლებლად.
,,თუ დადგება საკითხი ასე, ,,ომი თუ მშვიდობა,’’ რა თქმა მშვიდობა მირჩევნია – ამბობს ის. მაშინ წყალი უნდა მივცეთ, ომი ვის სჭირდება?“
უკრაინის ხელისუფლება აცხადებს, რომ რუსეთის ტელევიზია მისი ფართო დაფარვით, განსაკუთრებით საზღვრისპირა რაიონებში, უსაფრთხოებისთვის რისკს წარმოადგენს. 7 წლის განმავლობაში ამ პრობლემას არ ექცეოდა საკმარისი ყურადღება.
ამბობენ, რომ რუსეთი კიდევ უფრო მძლავრ გადამცემებს ამონტაჟებს – ყირიმსა და მის კონტროლირებად აღმოსავლეთ უკრაინაში მაუწყებლობისთვის. კიევი ცდილობს ამას დაუპირისპირდეს, მაგრამ რუსული სიგნალი ბევრად ძლიერია, ამას კიევის ხელისუფლებაც აღიარებს. ის აგებს ეთერისთვის ბრძოლას.
,,მათი დამარცხება რთულია, რადგან რესურსი მეტი აქვთ’’- ამბობს მოხელე სერგეი მოვჩანი, რომელიც პასუხისმგებელია ხერსონის ოლქში ტელე-რადიო მაუწყებლობაზე.
თუ მომხდარის რუსულ ინტერპრეტაციას მოვუსმენთ, მაშინ გამოდის, რომ უკრაინის ხელისუფლება 2014 წლიდან აიძულებს ქვეყნის რუსულენოვან მოსახლეობას ,,უარი თქვას თავის ნაციონალურ კუთვნილებაზე ძალადობისა და სიკვდილის შიშით.’’ მაგრამ ხერსონში სინამდვილე სრულიად საპირისპიროა. აქ მცხოვრებთა ნაწილი კვლავინდებურად აფასებს საერთოს, რაც მათ რუსეთთან გააჩნიათ, მაგალითად ენას, მაგრამ მათ არ სურთ კავშირი ჰქონდეთ მორიგ სამხედრო ინტერვენციასთან, რომელსაც პუტინი ამზადებს. არხთან ახლოს, ქალაქ კახოვკასთან, არის ბორცვი, რომელიც რუსეთთან ისტორიულ კავშირს ინახავს. ეს არის კახოვკაზე ამაღლებული კომუნისტური ძეგლი, რევოლუციონერთა საცხენოსნო ურიკა ტყვიამფრქვევით. ასე აღნიშნა, საბჭოთა ხელისუფლებამ გააფთრებული ბრძოლა, რომელიც 100 წლის წინ სამოქალაქო ომის დროს მიმდინარეობდა. 2019 წელს, კიევმა მოითხოვა ამ ძეგლის აღება, მას უწოდა ,,ტოტალიტარული კომუნისტური რეჟიმის მილიონობით მსხვერპლის შეურაცხყოფა.’’ ქალაქმა ამაზე უარი თქვა და ძეგლი ჯერ კიდევ დგას თავის ადგილზე, მოხსნილი ლამპიონების ჟანგიანი მილების გვერდით. შორიახლოს მდებარე სასაფლაოზე, დედის სამარხის მოვლით დაკავებული მებაღე ლომონოსოვა და მისი 64 წლის მამა- მიხეილი ამბობენ, რომ მათ არ სურთ ძეგლის აღება.
ორივე რუსულად საუბრობს და საკუთარ თავს ,,მალოროსებს’’ უწოდებს, ხანდახან ისინი რუსულ ტელევიზიას უყურებენ. მაგრამ თუ რუსული ჯარი მათ ქალაქში შეიჭრა, ლომონოსოვა მზადაა გაიქცეს, მამამისი კი ამბობს, რომ ის რუსებს შეებრძოლება.
,,ჩვენ რუსული გვარი გვაქვს, მაგრამ ვამაყობთ, რომ ვართ უკრაინელები – გვიხსნის ლომონოსოვა – ყველას საკუთარი ტერიტორია აქვს, თუმცა გვაქვს საერთო წარსულიც.’’

The New York Times (США)
Идущий с Украины на оккупированный Россией полуостров Крым канал становится одним из главных очагов конфликта в Европе.
Каланчак, Украина — Самодельная дамба из песка и глины, успевшая кое-где порасти травой, перекрывает один из величайших в Европе каналов. За ней в небольшой луже оставшейся воды плавают лебеди. А вот утка опустилась в камыши, выросшие ниже голых бетонных берегов.
Это тихое место к северу от Крыма ничем особенным не отличается. Но некоторые украинцы опасаются, что оно может стать причиной полномасштабной войны с Россией
«Путин может в любой момент направить сюда свои войска, — сказала живущая выше по течению канала 38-летняя Ольга Ломоносова, объясняя, зачем она в этом году собрала тревожный чемоданчик. — Ему нужна вода».
Президент России Владимир Путин в прошлом месяце приказал отвести часть войск, сосредоточенных весной на границе с Украиной. Однако 80 000 военнослужащих остаются в пределах досягаемости, и многие украинцы считают, что угроза нового вторжения сохраняется. Основной причиной является Северо-Крымский канал длиной 400 километров, которым Крым соединен с украинской рекой Днепр. Это был основной источник воды для полуострова до 2014 года, когда Путин аннексировал Крым, а Украина провела секретную операцию, поспешно соорудив дамбу, блокирующую подачу воды.
Сейчас плодородная равнина в украинской Херсонской области, через которую проходит канал, стала одним из основных геополитических очагов конфликта в Европе. Напряженность из-за канала в последние месяцы существенно усилилась, так как из-за засухи в Крыму возник серьезный кризис с водой. Риск эскалации нарастает по мере усиления противостояния Путина с Западом.
В Крыму неподалеку от границы установлены мощные передатчики телевизионного сигнала, которые вещают на контролируемую Украиной территорию. В месте начала канала огромными буквами на русском языке написано «Северо-Крымский канал». Надпись была сделана еще в советские времена, но сейчас эти буквы покрашены в цвета украинского флага — желтый и синий.
Этот канал является символом тех уз, которые ранее связывали воедино Россию и Украину. Он также стал символом тех трудностей, с которыми сталкивается Украина, пытаясь отказаться от советского прошлого. Вода по-прежнему течет по каналу 90 километров на украинской территории, но потом дамба перекрывает ей путь возле границы с Крымом. На Украине она используется для полива бахчей и персиковых садов. В этих местах на юге страны многие говорят по-русски, хотя там формируется украинское самосознание.
Общее с Россией советское прошлое до сих пор вызывает ностальгию у некоторых украинцев, кто постарше. А Кремль неослабно ведет свою пропаганду в надежде на то, что симпатии к России когда-нибудь сведут на нет разворот Киева в сторону Запада. Однако такой ностальгии, а также скептического отношения к мотивам Запада и правительства в Киеве недостаточно для того, чтобы ослабить страх населения перед новой войной с Россией.
«Там нормальные люди», — говорит о России 62-летний Сергей Пащенко, занимаясь обрезкой цветущих розовым цветом персиковых деревьев. Пащенко вспоминает, что когда в 2014 году разразился конфликт, он работал на стройке в Москве. «Но там у них правительство, которое не признает нас за людей».
В Крыму в прошлом году из-за сильной засухи нехватка воды стала настолько серьезной проблемой, что российские чиновники заговорили о массовой гибели людей. Правда, эти предостережения о гуманитарной катастрофе противоречат заверениям тех же самых российских чиновников о том, что никто из туристов в Крыму от жажды не пострадает.
По словам высокопоставленного руководителя из российского правительства, которое де-факто контролирует Крым, перекрытие канала представляет собой «попытку уничтожить нас как народ, попытку массового убийства и геноцида». Москва пообещала, что потратит 670 миллионов долларов на устранение дефицита воды. Но в этом году водохранилища высыхают, и подача воды нормируется.
Украинских чиновников эти проблемы не трогают. Они говорят, что по Женевской конвенции Россия как страна-оккупант обязана снабжать людей водой. Они отмечают, что на полуострове достаточно подземных водоносных пластов, чтобы обеспечить водой население. Кремль заявляет, что Крым в 2014 году добровольно вошел в состав России, в чем ему помогли российские войска. Произошло это после прозападной революции в Киеве. Почти все страны мира до сих пор считают Крым частью Украины.
«Никакой воды для Крыма до деоккупации. И точка», — так кратко изложил государственную политику Украины представитель президента Владимира Зеленского в Крыму Антон Кориневич.
В прошлом месяце Зеленский во время визита в окопы на границе с Крымом проверил боеготовность украинских войск. Он предупредил, что хотя российские войска отходят, Украина должна быть готова к их возвращению «в любой момент». Высокопоставленные американские руководители в Вашингтоне считают, что вторжение с целью захвата источников воды вполне реально, хотя сейчас Россия вряд ли решится на такой шаг, поскольку это чревато большими издержками и сопряжено с серьезными трудностями.
В строительстве канала принимали участие около 10 000 человек со всего Советского Союза. Это настоящее чудо инженерной мысли. Вода идет по каналу самотеком, потому что первые 200 километров уклон канала на каждый километр составляет примерно полтора сантиметра. По словам историка Северо-Крымского канала Владимира Склярова, при его строительстве в первых рядах шли саперы и археологи. Первые занимались обезвреживанием боеприпасов, оставшихся со Второй мировой войны, а вторые проводили раскопки, находя периодически сокровища древних скифов.
У канала даже есть собственный гимн. Его слова до сих пор висят в рамке на стене управления канала: «Мы построили канал вместе со всей великой и могучей страной. Храните его как зеницу ока ради своих детей и внуков».
Но когда Россия в 2014 году захватила Крым, старший помощник из президентской администрации Андрей Сенченко организовал строительство дамбы в качестве ответной меры. Перед ежегодным открытием канала, приходящимся на весеннее время, он дал указание рабочим установить в русле неподалеку от границы с Крымом пирамиду из мешков с песком и глиной. А еще они поставили большую надпись, где говорилось об установке узла учета подачи воды, чтобы ввести в заблуждение российскую разведку.
Сенченко убежден, что перекрытие канала было верным решением, потому что Москва из-за этого понесла издержки. В этом отношении блокирование канала чем-то сродни военному сопротивлению.
«Чтобы нанести Российской Федерации такой же ущерб, который был нанесен за семь лет перекрытия канала, десятки тысяч людей должны были погибнуть на фронте», — заявил он.
Временная дамба до сих пор перекрывает воду в 15 километрах от крымской границы. Украина строит постоянную дамбу прямо на границе. В ней будут створы, через которые можно будет восстановить подачу воды, если правительство примет соответствующее решение, заявил руководитель канала Сергей Шевченко. Но эти створы пока не работают, а поэтому возобновить подачу воды в Крым пока физически невозможно.
Канал вызывает споры и противоречия среди местного населения, так как на некоторых жителей большое влияние оказывает российское телевидение, которое они смотрят.
58-летняя директор кафе Наталья Лада, живущая недалеко от Крыма в черноморском селе Хорлы, куда приезжает много отдыхающих, рассказывает, что из-за хорошего приема сигнала смотрит российское телевидение. Однако женщина говорит, что «там только пропаганда против нас». По ее словам, Россия «готова к войне, готова нас захватить», хотя бы ради взятия под свой контроль близлежащего канала.
«Если встанет вопрос «война или мир», то мир, конечно, лучше, — говорит она. — Надо дать им воду. Зачем нам нужна война?»
Украинские власти заявляют, что российское телевидение с его обширным охватом, особенно в приграничных районах, представляет риск для безопасности. За семь лет войны этому вопросу уделялось недостаточно внимания.
Говорят, что Россия устанавливает еще более мощные передатчики телевизионного вещания в Крыму и на подконтрольном сепаратистам востоке Украины. Они направляют телевизионный сигнал на контролируемую правительством территорию Украины. Киев пытается этому противодействовать, строя собственные передатчики, но российский сигнал намного мощнее, что признают власти в Киеве. Поэтому они проигрывают в борьбе за господство в эфире.
«Победить их очень трудно, потому что у них больше ресурсов», — говорит чиновник Сергей Мовчан, отвечающий за теле- и радиовещание в областном центре Херсоне.
Если послушать российскую версию событий, то получается, что украинское руководство с 2014 года принуждает русскоязычное население страны «отказываться от своей национальной принадлежности под угрозой насилия и смерти». Но в Херсоне действительность совсем другая. Там многие жители по-прежнему ценят то общее, что объединяет их с Россией, включая язык. Но они не желают быть причастными к дальнейшей военной интервенции, начатой Путиным.
Недалеко от начала канала возле города Каховки стоит холм, на котором сохранилось еще одно напоминание об исторических связях с Россией. Это возвышающийся над Каховкой советский памятник коммунистическим революционерам с установленным на конной повозке пулеметом. Так советская власть отметила ожесточенные бои, которые шли здесь 100 лет назад в годы Гражданской войны. Киев в 2019 году потребовал снести этот памятник, назвав его «оскорблением памяти миллионов жертв тоталитарного коммунистического режима». Город отказался, и памятник стоит на своем месте до сих пор рядом с демонтированными ржавыми фонарными столбами.
Убирая могилу матери на близлежащем кладбище, садовник Ломоносова и ее 64-летний отец Михаил говорят, что не хотят сноса памятника.
Оба говорят по-русски, себя называют «малороссами» и признаются, что время от времени смотрят российское телевидение. Но если российские войска вторгнутся в их город, Ломоносова готова бежать. А ее отец говорит, что готов с ними сражаться.
«У нас русская фамилия, но мы гордимся тем, что являемся украинцами, — объясняет Ломоносова. — У каждого своя территория, хотя у всех есть общее прошлое».