უკრაინის პრეზიდენტმა მოუწოდა ნატოს და მის საკვანძო წევრ-სახელმწიფოებს, დააჩქარონ ქვეყნის გაწევრიანება დასავლურ სამხედრო ალიანსში, რუსეთის ძალების უკრაინის საზღვრებთან კონცენტრაციის  საპასუხოდ.
ოთხშაბათს, ვლადიმერ ზელენსკი ესაუბრა ნატოს გენერალურ მდივან იენს სტოლტენბერგს და მოუწოდა მას, დაიწყოს უკრაინის ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში ჩართვის პროცედურა, რათა შეჩერდეს გაჭიანურებული კონფლიქტი ქვეყნის აღმოსავლეთში მდებარე დონბასში
განცხადებაში, რომელიც უკრაინის პრეზიდენტმა გამოაქვეყნა ნათქვამია, რომ „ყველაზე გადაუდებელი საკითხს“ ნატოსთან მიმართებაში, წარმოადგენს „ნატოში გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის მიღება“, რაც განიხილება – „ როგორც გაწევრიანების გზა“.
ბოლო რამდენიმე დღეა, რაც  უკრაინის პრეზიდენტს დაუდგა ბობოქარი დიპლომატიური საქმიანობის პერიოდი, იმ ფონზე, როცა რუსეთმა წამოიწყო სამხედრო ძალების შეუნიღბავი თავმოყრა უკრაინის აღმოსავლეთსა და ოკუპირებულ ყირიმში.
რას ისახავს მიზნად რუსეთი, რომელიც ახდენს ძალების, საშუალებებისა და სამხედრო მზადყოფნის დემოსტრირებას, უცნობია, მაგრამ ბევრი დასავლელი ანალიტიკოსი შეშფოთებულია მანევრების მასშტაბებითა და ძალის დემოსტრირებით, თანაც მოსკოვსა და ვაშინგტონს შორის დაძაბულობის ზრდის პერიოდში, მას შემდეგ, რაც ჯო ბაიდენმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მის რუს კოლეგას, ვლადიმერ პუტინს –  „მკვლელად“ –  მიიჩნევს.
ამგვარივე თხოვნით, ნატოში გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის მიღების თაობაზე, ზელენსკიმ ოთხშაბათს მიმართა დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრ ბორის ჯონსონს, სამშაბათს კი, კანადის პრემიერ-მინისტრ ჯასტინ ტრუდოს. ჯონსონთან სატელეფონო საუბრის შემდეგ, ზელენსკიმ მოუწოდა დიდ ბრიტანეთსა და მის მოკავშირეებს – „გაზარდონ სამხედრო დასწრება (შავი ზღვის) რეგიონში“
„ნატო – ეს არის ერთადერთი გზა დონბასში ომის დასრულებისა. ნატოში გაწევრიანების სამოქმედო გეგემა იქნება მკაფიო სიგნალი რუსეთის ფედერაციისთვის“ – განაცხადა ზელესკიმ სტოლტენბერგთან საუბარში, ასე იშითრება მათი საუბრის სტენოგრამა.
სტოლტენბერგმა „ტვიტერში“ დაწერა, რომ ისაუბრა უკრაინის პრეზიდენტთან „და გამოთქვა შეშფოთება  უკრაინაში და მის საზღვრებთან რუსეთის მოქმედების გამო“. მან განაცხადა, რომ ალიანსი „ მტკიცედ უჭერს  მხარს უკრაინის  ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს.“
ნატოს წყაროები იტყობინება, რომ გასულ ხუთშაბათს, ალიანსისი წევრებმა განიხილეს რუსეთის ძალების გადადგილების საკითხი და ყურადღებით აკვირდებიან შექმნილ სიტუაციას. თუმცა ორგანიზაციის ჩინოსნებმა განაცხადეს: იმისთვის,  რომ უკრაინა განიხილონ ნატოში გაწევრიანების კანდიდატად, ქვეყანამ „ყურადღება უნდა გაამახვილოს შიდა რეფორმებზე“ და „ თავისი თავდაცვითი პოტენციალი უნდა განავითაროს ნატოს სტანდარტების შესაბამისად“.
რუსეთი არ უარყოფს თავისი ძალების გადაადგილებას, მაგრამ აცხადებს, რომ „არავის ემუქრება.“ კრემლის პრეს-მდივანმა, დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ უკრაინის ნატოში გაწევრიანება ვერ მოაწესრიგებს კონფლიქტს.
„ძალიან მეეჭვება, რომ ამით უკრაინამ გადაჭრას შიდა პრობლემა“ – განაცხადა პესკოვმა.
„ხოლო თუ თქვენ ჰკითხავთ აზრს  რამდენიმე მილიონ კაცს თვითაღიარებულ რესპუბლიკებში ( ქვეყნის აღმოსავლეთში), მაშინ შეიტყობთ, რომ ნატოს წევრობა, მათთვის კატეგორიულად მიუღებელია“.
უკრაინის აღმოსავლეთში, მინავლულ კონფლიქტი, რომელიც 2014 წელს დაიწყო, განახლდა შეტაკებებით. კიევმა განაცხადა, რომ ორშაბათ-სამშაბათს, ფრონტის ხაზზე დაიღუპა ორი უკრაინელი სამხედრო, რომლებიც ებრძოდნენ რუსეთისგან მხარდაჭერილ სეპარატისტებს, რასაც მოსკოვი უარყოფს. საერთაშორისო ინსტიტუტის  სტრატეგიული კვლევების უფროსმა  ანალიტიკოსმა, ნაიჯელ გულდ-დევისმა განაცხადა: „ჩვენ ვხედავთ, რომ სულ უფრო მეტი კომენეტატორი და ანალიტიკოსი ამბობს: ეს უფრო სერიოზული რამაა, ვიდრე მხოლოდ ძალის დემოსტრირება. მე ვთვლი, რომ ამ ეტაპზე გამორიცხვა, არაფრის შეიძლება.“

Dan Sabbagh Defence and security editor
Ukraine’s president has called on Nato and key member states to hasten his country’s membership of the western military alliance in response to a growing buildup of Russian forces on his country’s borders.
Volodymyr Zelenskiy spoke to Nato’s secretary general, Jens Stoltenberg, on Tuesday, and urged for Ukraine to be put on a pathway to future membership to halt the long-running conflict in the eastern Donbas region
A statement released by the Ukraine presidency following the call said that “the most urgent issue” in relation to Nato was “the possibility of obtaining the Nato membership action plan”, seen as a pathway to future membership.
The Ukrainian president has been engaged in a frantic round of diplomatic activity in the past few days as Russia has markedly increased the number of troops deployed to the north and east of Ukraine and in occupied Crimea.
Russia’s purpose in the military buildup is unclear, but many western analysts are concerned about the scale of the posturing at a time of increased tensions between Moscow and Washington, after Joe Biden told reporters he thought his Russian counterpart, Vladimir Putin, was “a killer”.
Similar requests for a pathway to Nato membership were made by Zelenskiy in calls with Boris Johnson, the UK prime minister, on Monday and again on Tuesday with Justin Trudeau, Canada’s PM. Following the call with the UK, Ukraine called on the country, along with allies, to “strengthen its presence” in the region.
“Nato is the only way to end the war in Donbas. Ukraine’s MAP [membership action plan] will be a real signal for Russia,” Zelenskiy told Stoltenberg, according to Kyiv’s readout of their conversation.
Stoltenberg tweeted that he had spoken to Ukraine’s leader “to express serious concern about Russia’s military activities in and around Ukraine” and said the alliance “firmly supports Ukraine’s sovereignty and territorial integrity”.
Nato sources said alliance members discussed the Russian buildup last Thursday and continued to monitor the situation closely. But officials also said that Ukraine would have to “focus on domestic reforms” and “develop its defence capabilities in accordance with Nato standards” in order to be considered for membership.
Russia has not denied the troop movements but insisted it was “not threatening anyone”. Dmitry Peskov, the Kremlin’s spokesperson, told reporters on Tuesday that Nato membership for Ukraine would do no good in resolving the conflict.
“We very much doubt that this will help Ukraine settle its domestic problem,” Peskov said.
“From our point of view, it will only worsen the situation. If you ask the opinion of several million people living in the self-declared republics [in the east of the country] you will see that for them Nato membership is deeply unacceptable.”
Renewed clashes have been taking place in the east of Ukraine, in a simmering conflict that dates back to 2014. Kyiv said two soldiers were killed on Monday and Tuesday on the frontline, battling separatists who are widely believed to have Russian backing, something which Moscow denies.
Dr Nigel Gould-Davies, a senior analyst with the International Institute for Strategic Studies, said: “We are seeing more and more commentators and analysts saying this is more serious than just a show of strength. I don’t think we can rule out anything at this point.”