როგორც ცნობილია, ყველა არამუსულმანური პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკა, განიცდის მოსახლეობის პრობლემას. ის ყველგან მცირდება, გარდა მუსულმანური რეგიონებისა, სადაც მიუხედავად სიდუხჭირისა, ტრადიციული ოჯახური ღირებულებების წყალობით, მოსახლეობა იზრდება
მაგალითად, უკრაინამ დამოუკიდებლობის წლებში 10 (შესაძლოა – 15) მილიონი ადამიანი დაკარგა. რუსეთი, მხოლოდ გასულ წელს, შემცირდა 500 000 კაცით. სწრაფად კარგავენ მოქალაქეებს კავკასიური სომხეთი და საქართველოც.
ამ ფონზე, საოცრებად მოსჩანს ჩვენი პატარა ესტონეთი. აქ მოსახლეობა არა მარტო არ კლებულობს, თანდათან იზრდება – 2016 წელს 1.315 მილიონი მაცხოვრებელი იყო, წელს კი – 1.329 მილიონი ადამიანი ცხოვრობს.
შედარებისთვის, შობადობის კოეფიციენტი რუსეთში, ისლამური რეგიონების ჩათვლით, შეადგენს 1.75-ს. ესტონეთში, მუსულმანური მოსახლეობის გარეშე, ის 16,7-ია. გასათვალისწინებელია ერთი ფაქტორიც – ჩვილთა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი ჩვენში, ერთ-ერთი უმდაბლესია მსოფლიოში.
ასე რომ ესტონეთი, ბოლო 5 წელია, აჩვენებს მოსახლეობის მდგრად ზრდას. ეს პატარა ქვეყნისთვის დიდი პლუსია.
რა არის მოულოდნელი „ესტონური ბედნიერების“ მიზეზი? აქ შესაძლოა დასახელდეს რამდენიმე ფაქტორი.
თავიდანვე უნდა ითქვას – 90-იანებსა და ნულოვან წლებშიც, ესტონეთის მოსახლეობა ასევე მცირდება. 1991 წლიდან 2015 წლამდე, ქვეყნის მოქალაქეების რაოდენობა – 100 000 კაცით შემცირდა. 2010 წლიდან, ესტონელებმა ნელ-ნელა მოახერხეს ამ უსიამოვნო პროცესის შებრუნება.
ესტონური ეკონომიკა ამ მდგომარეობის მთავარი შემადგენელია. ის იზრდება მიუხედავად პანდემიისა.
საშუალო ხელფასმა ესტონეთში 1419 ევროს მიაღწია და ის თანდათან ზევით მიემართება, რადგან ჩვენმა ბალტიისპირულმა ქვეყანამ შეძლო გადაელახა პოსტსაბჭოთა ქვეყნების მთავარი დაბრკოლება – კლანურობა, ქურდობა და კორუფცია.
ესტონეთი ნელ – ნელა მიმზიდველი ხდება შრომითი მიგრანტებისთვის – მეზობელი უკრაინიდან და რუსეთიდან.
ოჯახის მხარდაჭერა ესტონეთში
ესტონეთში ოჯახებს მძლავრად ეხმარებიან. თითოეული ბავშვი ერთჯერადად იღებს 320 ევროს და ყოველთვიურად კი 60 ევროს. თუ ოჯახში 3 ბავშვია, მესამე ბავშვს უკვე 100 ევრო ეძლევა.
პარალელურად, დეკრეტში მყოფი მშობელი (უმეტესად – დედა), კომპენსაციის სახით 600-დან 4 000-ს ევრომდე იღებს. ბავშვის მამას ასევე ეძლევა დანამატი – 500-დან 800 ევრომდე.
რა თქმა უნდა, ოჯახების ფინანსური დახმარება ვერ შეედრება ევროპულ მხარდაჭერას, მაგრამ პოსტსაბჭოთა ქვეყნის დონეზე, ურიგო არ არის.
ესტონელები საკუთარ კერას ისევ ვერ წყდებიან. ისინი სხვა ბალტიისპირელების, უკრაინელებისა და რუსებისგან განსხვავებით, არ არიან მიდრეკილნი სხვაგან გადასახლებისკენ. როგორც მათი მენტალიტეტის, ისე ფინურ-უგრული ენის გამო, რომელიც განსხვავებულია სხვა ევროპული ენებისგან. მაქსიმუმ მეზობელ ფინეთში თუ წავლენ სამუშაოდ, საიდანაც უქმეებზეც შეუძლიათ უკან დაბრუნება.
ახლა ეკონომიკის ზრდის გამო, სახლში ადრე წასულებიც ბრუნდებიან.
მოკლედ, თუ შევაჯამებთ: ესტონეთი ავად თუ კარგად ინარჩუნებს მოსახლეობას, ყოფილ საბჭოეთში საუკეთესო ეკონომიკისა და ნაკლები გადინების წყალობით, ასევე შრომითი მიგრანტების ხარჯზე.
ამით მოსახლეობა თანდათან იზრდება, რაც უჩვეულოა პოსტსაბჭოთა ქრისტიანული ქვეყნისთვის.
თანდათან მცირდება მოსახლეობის კლება ლიეტუვაშიც, იმავე მიზეზით, რაც ესტონეთშია – ესაა ეკონომიკისა და მოსახლეობის კეთილდღეობის ზრდა, ასევე ოჯახების სახელმწიფო მხარდაჭერა.

Как известно, все немусульманские постсоветские республики испытывают немалые проблемы с населением. Оно повсюду сокращается. Кроме регионов с исламским населением, где число жителей, пусть и бедняков, растет за счет сохранения традиционных семейных ценностей
Например, Украина потеряла за годы независимости свыше 10 (а то и 15) миллионов человек, Россия только за прошлый год сократилась сразу на 500 тысяч жителей. Стремительно теряют население даже кавказские Армения с Грузией…
На этом фоне удивительно смотрится наша маленькая Эстония. Население тут не только не сокращается. Но и понемногу растет. Увеличилось с 1,315 миллиона человек в 2016 году до 1,329 миллиона в нынешнем.
Для сравнения коэффициент рождаемости в России, даже с учетом исламских регионов составляет 1,57. В Эстонии без мусульманского населения — 1,67. А если учесть еще и тот фактор, что у нас один из самых низких уровней младенческой смертности в мире!
То есть уже почти пять лет Эстония демонстрирует уверенный рост числа своих граждан. Что для небольшой страны довольно большой плюс.
В чем же причина такого неожиданного эстонского счастья? Тут можем назвать сразу несколько причин.
Сразу нужно оговориться — в 90-е и нулевые население Эстонии тоже падало. С 1991 года население страны и до 2015 года сократилось где-то на 100 тысяч душ. Но в 2010 году эстонцам постепенно удалось обратить сей неприятный процесс вспять.
Эстонская экономика
Во-первых, экономическая составляющая. Экономика Эстонии растет, даже в условиях пандемии.
Средняя зарплата в Эстонии выросла до 1419 евро в месяц и продолжает понемногу идти вверх. Ибо в нашей прибалтийской стране удалось во многом совладать с главным бичом всех постсоветских стран — клановостью, воровством и коррупцией.
Эстония даже потихоньку привлекает новых трудовых мигрантов из соседних России и Украины.
Поддержка семей в Эстонии
В Эстонии довольно мощная поддержка семей. Каждый ребенок сразу же получает единовременную выплату в 320 евро, далее ежемесячное пособие в 60 евро. Если в семье трое детей, то третий получает ежемесячно уже по 100 евро.
Параллельно родитель в декрете (чаще всего, понятное дело, мать) получает компенсацию за ребенка — в сумме от 600 до 4 тысяч евро. Отец ребенка также получает особую отцовскую оплату — от 500 до 800 евро к зарплате.
Конечно, такая финансовая поддержка семей не идет ни в какое сравнение с финансовой поддержкой семей в Европе. Но для постсоветской страны очень и очень неплохо!
Эстонцы еще те домоседы
Эстонцы в отличие от других прибалтов, украинцев и россиян, сами по себе не так склонны надолго уезжать из родных краев. И по причине менталитета, и по причине отличия своего угро-финского языка от прочих европейских языков. Максимум отправятся на заработки в близкую соседнюю Финляндию, откуда можно легко вернуться уже на выходные.
Ныне же из-за роста экономики постепенно возвращаются домой все ранее выехавшие за границу эстонцы.
В общем, если кратко резюмировать: Эстонии удается худо-бедно держать рождаемость за счет лучшей в бывшем СССР экономике, меньшего оттока населения. И даже за счет привлечения трудовых мигрантов.
Все это позволяет Эстонии сохранять свое население. И даже понемногу расти. Что удивительно для постсоветской христианской страны.
Понемногу падает убыль населения, кстати, и в Литве. Примерно по тем же причинам, что и в Эстонии — рост экономики, следователь благополучия населения, поддержки семьи со стороны государства.
А вот все еще депрессивная Латвия пока остается одним из европейских лидеров по сокращению числа своих жителей.