პრემიერ-მინისტრმა ბორის ჯონსონმა, უკრაინის ხელისუფლებას აღუთქვა „ურყევი“ მხარდაჭერა მას შემდეგ, რაც ამ ქვეყნის აღმოსავლეთში გაჩნდა სამხედრო ესკალაციის საფრთხე, რადგან რუსეთის სამხედრო ძალებმა თავი მოიყარეს მის საზღვრებთან. უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ „ტვიტერით“ მადლობა გადაუხადა ბორის ჯონსონს იმ ბრძოლაში მხარდაჭერისთვის, რომელიც „სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს ნატოს წევრების უსაფრთხოებისთვის“ და განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა „არ არის მარტო“ და სარგებლობს „დიდი შვიდეულის“ წევრთა მხარდაჭერით“. თუმცა, რაკი კრემლის პრესსპიკერი დიმიტრი პესკოვი აფრთხილებს უკრაინას, რომ ნატოსთან დაახლოება „კიდევ უფრო დაამძიმებს სიტუაციას“, რუსი სამხედრო ანალიტიკოსი პაველ ფელგენგაუერი ვარაუდობს, რომ დაძაბულობამ შეიძლება მიგვიყვანოს „ომამდე – ერთი თვის შემდეგ“
როცა 7 წლის წინ, რუსი სამხედროები ყირიმის ნახევარ კუნძულზე შეიჭრნენ, მათ მყისიერად დაიკავეს უკრაინის ფლოტის საპორტო ნაგებობები და ხელში ჩაიგდეს საბჭოთა პერიოდში აგებული არაერთი ხომალდი. უკრაინას დარჩა მხოლოდ ერთი დიდი სამხედრო ხომალდი და რამდენიმე მცირე მცურავი საშუალება. ამდენად, ის წინ ვერ აღუდგებოდა რუსეთის შავი ზღვის ფლოტს – სარაკეტო კრეისერით, ნაღმოსანით, ხუთი ფრეგატით, 7 წყალქვეშა ნავით და 2 ათეული საპატრულო და სადარაჯო ხომალდით.
კიევი შეუდგა პროგრამის შესრულებას, რომლის ფარგლებში, ის აპირებს შეძინოს ახალი ხომალდები, მათ შორის 20 უკრაინული წარმოების დაჯავშნული საარტილერიო კატერი – „გიურზა-M“-ის კლასის, რამდენიმე ამერიკული საპატრულო კატერი MARK VI პროექტის და რვა – 46-მეტრიანი ბრიტანული კატერი.
როცა ვლადიმერ ზელენსკი 2020 წლის ოქტომბერში დიდი ბრიტანეთს სტუმრობდა, ამ ქვეყნის თავდაცვის სამინისტროსთან გაფორმდა „ განზრახულობათა მემორანდუმი“ – 1.25 მილიარდი ფუნტის ღირებულების, 10 წლიანი კრედიტის შესახებ, რომლის ფარგლებში, დიდი ბრიტანეთი დათანხმდა უკრაინისთვის სამხედრო ტექნიკის მიწოდებას.
გაკეთდა განცხადება ერთობლივი უკრაინულ-ბრიტანული პროექტის შესახებ, რაც ითვალისწინებს სამხედრო ხომალდების შექმნას.
პირველი 2 ხომალდი აიგება ბრიტანეთში, დანარჩენი (6) კი უკრაინაში.
მარტის თვეში, ბრიტანეთის სამხედრო ატაშემ უკრაინაში, კომოდორმა თიმ ვუდსმა განაცხადა: უკრაინას აქვს სამხედრო-საზღვაო ფლოტის 2030 წლამდე განვითარების მკაფიო სტრატეგია, რომელიც შემუშავდა აშშ-სთან და დიდი ბრიტანეთთან ერთად.
სხვა სიტყვებით, ის ემსახურება რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის შეკავებასა და უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის დაცვას.
ეს იქნება შედარებით მცირე ზომის სწრაფმავალი ხომალდები, აღჭურვილი ქვემეხებითა და რაკეტებით, რომლებიც იმოქმედებს აზოვის ზღვის წყალმარჩხ ადგილებში და შავ ზღვაზე.
როგორც უკვე ითქვა, ეს ხომალდები გამოირჩევა სისწრაფითა და მანევრირებით, რაც ართულებს მათ აღმოჩენა-განადგურებას. ისინი აღიჭურვება მაღალეფექტიანი სარაკეტო და საარტილერიო სისტემებით.
კომოდორ ვუდსის თქმით, ბრიტანეთი ამჟამად მუშაობს 2 მსხვილ ბრიტანულ კოპანიასთან და სწავლობს, რომელი პროექტი შეესაბამება განზრახული სარაკეტო კატერის სპეციფიკაციებს. სამეთაურო ხომალდის პროექტის დამტკიცების შემდეგ, მშენებლობა დაიწყება 2020 წელს და ბრიტანეთის განზრახვა, ვუდსისი თქმით ისაა, რომ 8 კატერის აგება დასრულდეს 2024 წლისთვის.
ჯერჯერობით კი კიევმა აშშ-სგან მიიღო სანაპირო დაცვის 34.5 მეტრის სიგრძის – 2 კატერი მსუბუქი შეიარაღებით.
გარდა ამისა, უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ გასცა ნებართვა მცირე სამხედრო ხომალდის, კორვეტის აგებაზე.
ამასთან, უკრაინულმა არმიამ მიიღო სანაპირო სარაკეტო კომპლექსის („ნეპტუნი“) საცდელი ნიმუშები, რაც გააძლიერებს ხომალდსაწინააღმდეგო თავდაცვას.
თავდაცვის მინისტრმა ანდრეი ტარანმა განაცხადა: „თავდაცვის უწყებისა და სამამულო საწარმოების ერთობლივი ძალისხმევით, მოხერხდა ახალი თაობის იარაღის შექმნა, რომელიც გაზრდის უკრაინის თავდაცვით შესაძლებლობებს და მის გავლენას შავ ზღვაზე. ჩვენი ამოცანაა -კომპლექსი „ნეპტუნი“, სარაკეტო და საპატრულო კატერები, ასევევ კორვეტები – ჩაერთოს თავდაცვის ერთიან სისტემაში, რომელსაც შეეძლება მოიგერიოს ზღვიდან მტრის შემოტევა“.

Prime Minister Boris Johnson pledged his “unwavering” support for Ukraine’s government after concerns surfaced over military escalation in the east of the country following the buildup of Russian troops on the border. In a tweet, Ukrainian President Volodymyr Zelensky thanked Mr Johnson for his support against a “serious challenge to the security of NATO members” and said his nation was “not alone” and was “supported by the G7 nations”. But as Kremlin spokesman Dmitry Peskov warned Ukraine that cosying up to NATO “will only worsen the situation,” Russian military analyst Pavel Felgenhauer stated the tension could lead to “war in a month”
When Russian troops invaded the Crimean Peninsula seven years ago, they quickly overran the Ukrainian navy’s port facilities and captured many of the fleet’s Soviet-era ships.
Ukraine was left with just one large warship and a few smaller boats and so stood no chance against Russia’s own Black Sea fleet with its cruiser, destroyer, five frigates, seven submarines and two dozen patrol boats.
Kiev launched a programme to buy new vessels, including 20 locally-built Gyurza-M class gunboats, several American MK VI patrol boats and eight 150-foot missile boats from the UK.
When Mr Zelensky visited the UK in October 2020 a “Memorandum of Intent” was signed with the Ministry of Defence to secure a £1.25billion 10-year loan – with the UK agreeing to supply military equipment as part of that.
A proposal was made to launch a joint Ukrainian-British project to create small warships.
The first two ships would be constructed in the UK with the remaining six vessels to be completed in Ukraine.
British military attache in Ukraine, Commodore Tim Woods, said in March: “Ukraine has a fairly clear strategy for the development of the Navy until 2035, which, by the way, was developed jointly with the US and Britain.
“This fleet will provide a ban on access to the sea.
“In other words, it will deter and provide defence against the Black Sea fleet of the Russian Federation, preventing violation of the territorial integrity of Ukraine.
“And these will be small high-speed ships armed with cannons and missiles that can operate in the shallow waters of the Sea of Azov, as well as in the Black Sea.
“As I have already noted, the ships are fast, manoeuvrable, difficult to hit and spot, and are equipped with highly effective missile properties and artillery systems.”
According to Commodore Woods, the UK is currently working with two major British companies, studying which project would best fit the missile boat specifications.
Once approved, construction of the lead ship will reportedly begin in early 2022 and the UK’s vision is said to be that the eight boats will be built or under construction before 2024.
In the meantime, Kiev has accepted a donation of two lightly-armed, 110-foot cutters from the US Coast Guard.
The Ukrainian defence ministry has also licensed a Turkish design for a small corvette warship and the Ukrainian Army has received the prototype Neptune missile system, which will harden its anti-ship defence.
Defence Minister Andrei Taran said: “Thanks to the joint work of the defence ministry and state-owned enterprises, it was possible to manufacture weapons of a new generation and increase the deterrent potential and increase Ukraine’s influence at sea.
“Our task is to include the Neptune system, missile and patrol boats, as well as corvettes, into a single defence system that can repel the enemy from the sea.”