პრემიერ-მინისტრმა ბორის ჯონსონმა, უკრაინის ხელისუფლებას აღუთქვა „ურყევი“ მხარდაჭერა მას შემდეგ, რაც ამ ქვეყნის აღმოსავლეთში გაჩნდა სამხედრო ესკალაციის საფრთხე, რადგან რუსეთის სამხედრო ძალებმა თავი მოიყარეს მის საზღვრებთან. უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ „ტვიტერით“ მადლობა გადაუხადა ბორის ჯონსონს იმ ბრძოლაში მხარდაჭერისთვის, რომელიც „სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს ნატოს წევრების უსაფრთხოებისთვის“ და განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა „არ არის მარტო“ და სარგებლობს „დიდი შვიდეულის“ წევრთა მხარდაჭერით“. თუმცა, რაკი კრემლის პრესსპიკერი დიმიტრი პესკოვი აფრთხილებს უკრაინას, რომ ნატოსთან დაახლოება „კიდევ უფრო დაამძიმებს სიტუაციას“, რუსი სამხედრო ანალიტიკოსი პაველ ფელგენგაუერი ვარაუდობს, რომ დაძაბულობამ შეიძლება მიგვიყვანოს „ომამდე – ერთი თვის შემდეგ“
როცა 7 წლის წინ, რუსი სამხედროები ყირიმის ნახევარ კუნძულზე შეიჭრნენ, მათ მყისიერად დაიკავეს უკრაინის ფლოტის საპორტო ნაგებობები და ხელში ჩაიგდეს საბჭოთა პერიოდში აგებული არაერთი ხომალდი. უკრაინას დარჩა მხოლოდ ერთი დიდი სამხედრო ხომალდი და რამდენიმე მცირე მცურავი საშუალება. ამდენად, ის წინ ვერ აღუდგებოდა რუსეთის შავი ზღვის ფლოტს – სარაკეტო კრეისერით, ნაღმოსანით, ხუთი ფრეგატით, 7 წყალქვეშა ნავით და 2 ათეული საპატრულო და სადარაჯო ხომალდით.
კიევი შეუდგა პროგრამის შესრულებას, რომლის ფარგლებში, ის აპირებს შეძინოს ახალი ხომალდები, მათ შორის 20 უკრაინული წარმოების დაჯავშნული საარტილერიო კატერი – „გიურზა-M“-ის კლასის, რამდენიმე ამერიკული საპატრულო კატერი MARK VI პროექტის და რვა – 46-მეტრიანი ბრიტანული კატერი.
როცა ვლადიმერ ზელენსკი 2020 წლის ოქტომბერში დიდი ბრიტანეთს სტუმრობდა, ამ ქვეყნის თავდაცვის სამინისტროსთან გაფორმდა „ განზრახულობათა მემორანდუმი“ – 1.25 მილიარდი ფუნტის ღირებულების, 10 წლიანი კრედიტის შესახებ, რომლის ფარგლებში, დიდი ბრიტანეთი დათანხმდა უკრაინისთვის სამხედრო ტექნიკის მიწოდებას.
გაკეთდა განცხადება ერთობლივი უკრაინულ-ბრიტანული პროექტის შესახებ, რაც ითვალისწინებს სამხედრო ხომალდების შექმნას.
პირველი 2 ხომალდი აიგება ბრიტანეთში, დანარჩენი (6) კი უკრაინაში.
მარტის თვეში, ბრიტანეთის სამხედრო ატაშემ უკრაინაში, კომოდორმა თიმ ვუდსმა განაცხადა: უკრაინას აქვს სამხედრო-საზღვაო ფლოტის 2030 წლამდე განვითარების მკაფიო სტრატეგია, რომელიც შემუშავდა აშშ-სთან და დიდი ბრიტანეთთან ერთად.
სხვა სიტყვებით, ის ემსახურება რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის შეკავებასა და უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის დაცვას.
ეს იქნება შედარებით მცირე ზომის სწრაფმავალი ხომალდები, აღჭურვილი ქვემეხებითა და რაკეტებით, რომლებიც იმოქმედებს აზოვის ზღვის წყალმარჩხ ადგილებში და შავ ზღვაზე.
როგორც უკვე ითქვა, ეს ხომალდები გამოირჩევა სისწრაფითა და მანევრირებით, რაც ართულებს მათ აღმოჩენა-განადგურებას. ისინი აღიჭურვება მაღალეფექტიანი სარაკეტო და საარტილერიო სისტემებით.
კომოდორ ვუდსის თქმით, ბრიტანეთი ამჟამად მუშაობს 2 მსხვილ ბრიტანულ კოპანიასთან და სწავლობს, რომელი პროექტი შეესაბამება განზრახული სარაკეტო კატერის სპეციფიკაციებს. სამეთაურო ხომალდის პროექტის დამტკიცების შემდეგ, მშენებლობა დაიწყება 2020 წელს და ბრიტანეთის განზრახვა, ვუდსისი თქმით ისაა, რომ 8 კატერის აგება დასრულდეს 2024 წლისთვის.
ჯერჯერობით კი კიევმა აშშ-სგან მიიღო სანაპირო დაცვის 34.5 მეტრის სიგრძის – 2 კატერი მსუბუქი შეიარაღებით.
გარდა ამისა, უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ გასცა ნებართვა მცირე სამხედრო ხომალდის, კორვეტის აგებაზე.
ამასთან, უკრაინულმა არმიამ მიიღო სანაპირო სარაკეტო კომპლექსის („ნეპტუნი“) საცდელი ნიმუშები, რაც გააძლიერებს ხომალდსაწინააღმდეგო თავდაცვას.
თავდაცვის მინისტრმა ანდრეი ტარანმა განაცხადა: „თავდაცვის უწყებისა და სამამულო საწარმოების ერთობლივი ძალისხმევით, მოხერხდა ახალი თაობის იარაღის შექმნა, რომელიც გაზრდის უკრაინის თავდაცვით შესაძლებლობებს და მის გავლენას შავ ზღვაზე. ჩვენი ამოცანაა -კომპლექსი „ნეპტუნი“, სარაკეტო და საპატრულო კატერები, ასევევ კორვეტები – ჩაერთოს თავდაცვის ერთიან სისტემაში, რომელსაც შეეძლება მოიგერიოს ზღვიდან მტრის შემოტევა“.

Каллум Хоар (Callum Hoare)
Премьер-министр Борис Джонсон пообещал правительству Украины свою «неизменную» поддержку после того, как появились опасения по поводу военной эскалации на востоке страны их-за сосредоточения российских войск на границе. Президент Украины Владимир Зеленский в «Твиттере» поблагодарил Бориса Джонсона за его поддержку в борьбе с «серьезным вызовом безопасности членов НАТО» и заявил, что его страна «не одинока» и «пользуется поддержкой стран „Большой семерки»». Но поскольку пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков предупредил Украину, что сближение с НАТО «еще более усугубит ситуацию», российский военный аналитик Павел Фельгенгауэр заявил, что напряженность может привести к «войне через месяц»
Когда семь лет назад российские войска вторглись на Крымский полуостров, они быстро захватили портовые сооружения украинского флота и захватили многие корабли, построенные в советские времена.
У Украины остался только один большой военный корабль и несколько малых судов, поэтому она не могла противостоять российскому Черноморскому флоту с его ракетным крейсером, эсминцем, пятью фрегатами, семью подводными лодками и двумя десятками патрульных и сторожевых кораблей.
Киев приступил к выполнению программы, в рамках которой собирается закупить новые суда, в том числе 20 бронированных артиллерийских катеров класса «Гюрза-М» украинского производства, несколько американских патрульных катеров проекта Mark VI и восемь 46-метровых ракетных катеров в Великобритании.
Когда Владимир Зеленский в октябре 2020 года был с визитом в Великобритании, с Министерством обороны был подписан «Меморандум о намерениях» по обеспечению кредита в размере 1,25 миллиарда фунтов стерлингов сроком на 10 лет, в рамках которого Великобритания согласилась поставлять Украине военную технику.
Было предложено запустить совместный украинско-британский проект по созданию малых военных кораблей.
Первые два корабля будут построены в Великобритании, а остальные шесть судов — на Украине.
В марте британский военный атташе на Украине коммодор Тим Вудс заявил: «Украина имеет достаточно четкую стратегию развития военно-морского флота до 2035 года, которая, кстати, была разработана совместно с США и Великобританией.
Другими словами, он будет служить средством сдерживания и обеспечивать оборону против Черноморского флота Российской Федерации, предотвращая нарушение территориальной целостности Украины.
И это будут небольшие скоростные корабли с пушками и ракетами на борту, которые могут действовать на мелководье Азовского моря, а также в Черном море.
Как я уже отмечал, эти корабли являются быстроходными, маневренными, их будет сложно поражать и обнаруживать. Они оснащены высокоэффективными ракетными и артиллерийскими системами».
По словам коммодора Вудса, Великобритания в настоящее время работает с двумя крупными британскими компаниями, изучая, какой проект лучше всего соответствовал бы спецификациям данного ракетного катера.
После утверждения проекта строительство головного корабля, предположительно, начнется в начале 2022 года, и замысел Великобритании, по словам Вудса, состоит в том, что восемь катеров будут построены или находиться в стадии строительства до 2024 года.
А пока Киев принял в дар от береговой охраны США два катера длиной 34,5 метра с легким вооружением на борту.
Кроме того, министерство обороны Украины дало разрешение на использование турецкого проекта для строительства малого военного корабля, корвета.
К тому же украинская армия получила опытные образцы берегового мобильного ракетного комплекса «Нептун», который позволит усилить ее противокорабельную оборону.
Министр обороны Андрей Таран заявил: «Благодаря совместной работе оборонного ведомства и отечественных предприятий удалось изготовить оружие нового поколения, повысить сдерживающий потенциал и усилить влияние Украины на море.
«Наша задача — включить комплекс „Нептун», ракетные и патрульные катера, а также корветы в единую систему обороны, способную отразить противника с моря».