1. ემზადება თუ არა რუსეთი უკრაინაში შეჭრისთვის?
არა, უხლოეს მომავალში შემოჭრა არ მოხდება. რუსეთი არ არის მზად მასშტაბური შეტევითი ოპერაციებისთვის. კრემლი უკვე აკონტროლებს დონბასს, ყირიმს და ის აპირებს შეინარჩუნოს ის, რაც მოიპოვა. რუსეთის ფედერაციის სახმელეთო ძალებს არა აქვთ დიდი უპირატესობა უკრაინის შეიარაღებულ ძალებთან შედარებით – დამრტყმელი დაჯგუფებების შესაქმნელად, მოწინააღმდეგეს სჭირდება ძალების გადმოსროლა. პუტინისთვის  დიდი პრობლემაა ეუთოს მისიის საქმიანობაც დონბასში – ამ შემთხვევაში, რუსეთს ემუქრება აგრესიაში მხილება, რასაც აუცილებლად მოჰყვება საერთაშორისო იზოლაციის ახალი ტალღა. პუტინი არ შეუტევს, თუ არ შეიქმნა ხელსაყრელი პოლიტიკური ვითარება. მას არა აქვს იმის ძალა, დემოკრატიულ სამყაროს წინ აღუდგეს.
1. შესაძლებელია, თუ არა გამწვავება ფრონტზე?
დიახ, ფრონტის ცალკეულ მონაკვეთებზე სროლის გახშირებისა და ლოკალური ტაქტიკური იერიშების სახით. ეს ხდება მუდმივად, 2015 წლიდან მოყოლებული და დღემდე არ შეწყვეტილა. რუსეთი ახდენს ცეცხლის გახსნას ცალკეულ მონაკვეთებზე, რომ  ყველას დაანახოს: უკრაინის ხელმძღვანელობა ვერ აკონტროლებს სიტუაციას  საკუთარ მიწაზე.
1. შეუძლია, თუ არა რუსეთს მოულოდნელად გადმოვიდეს  შეტევაზე?
არა, უკრაინისა და ნატოს დაზვერვის სამსახურები საიმედოდ აკონტროლებენ მოწინააღმდეგის გადაადგილებას საზღვრის გასწვრივ – კოსმოსური და რადიოელექტრონული საშუალებებით. შეტევითი ქმედებები  დონბასისა და ყირიმის მიღმა, შესაძლებელია მხოლოდ მნიშვნელოვანი დაჯგუფებების თავმოყრის შემდეგ, ასეთი გადაადგილების დამალვა, მოწინააღმდეგემ ვერ შეძლო 2014 წელს, მით უფრო, არ შეუძლია დღეს. მოულოდნელობა გამორიცხულია.
1. რა ხდება ჩვენ საზღვრებთან?
რუსეთი აწარმოებს 56-ე სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადის გადასროლას ყირიმსა და ფეოდოსიაში. მას ჩართავენ მე-7-ე სადესანტო-მოიერიშე დივიზიის შემადგენლობაში. 56-ე ბრიგადის გადმოსროლა ხდება შორეული კამიშინოდან. ეს ერთ-ერთი საუკეთესო შენაერთია რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში, რომელიც მონაწილეობდა 2014 წლის ბრძოლებში და ის დაკომპლექტებულია თანამედროვე საბრძოლო ტექნიკით. მის რამდენიმე ბატალიონს აქვს ,,დამრტყმელის’’ სტატუსი (საბრძოლო მზადყოფნის ახალი კრიტერიუმი, რომელიც 2014 წლის ბრძოლების შემდეგ შემოიღეს).
ასევე, სამხრეთის სამხედრო ოლქმა დაიწყო საბრძოლო მზადყოფნის შემოწმება საკუთარი შენაერთების დისლოკაციის ადგილებზე – თუმცა დამატებითი ძალების გადმოსროლა ჩვენ საზღვრებთან არ დადასტურებულა, რუსეთის ყველა ოპერაცია მუდმივი მეთვალყურეობის ქვეშაა.
1. როდის შეიძლება რუსეთმა შემოგვიტიოს?
თავდასხმისთვის  ყველაზე ხელსაყრელი დრო, შეიძლება იყოს მანევრები ,,დასავლეთი – 2021,’’ რომლებიც დაგეგმილია ზაფხულისთვის. სამობილიზაციო ღონისძიებები მოითხოვს მანევრების სახით შენიღბვას.
1. ემზადება თუ არა უკრაინა დონბასზე შეტევისთვის?
არა, უკრაინელი სამხედროების გადაადგილება ხორციელდება გეგმიური როტაციის ფარგლებში. მზადება რაიმე აქტიური ქმედებისათვის, შეიარაღებული ძალების მხრიდან არ წარმოებს.
1. დაგვეხმარებიან თუ არა მოკავშირეები ნატოდან?
დიახ. ჩვენი მოკავშირეები ყველა დონეზე, უპირველესად კი აშშ, ხაზგასმით აღნიშნავენ ჩვენ მხარდაჭერის სურვილს. უეჭველია, კონფლიქტის განახლების შემთხვევაში, ნატოსთან ურთიერთობა და სამხედრო დახმარება გაიზრდება და ავა ახალ დონეზე. მიწაზე ბრძოლა ჩვენ ჯარისკაცებს მოუწევთ. თუმცა სადაზვერვო ინფორმაციის რეალურ დროში  მოწოდება, შეიარაღების გადმოცემა და დახურული საფრენი ზონის მოწყობა საომარი მოქმედებების თავზე – ყოველივე ეს უკრაინას შეუძლია მოითხოვოს და დიდ ალბათობით მიიღებს კიდეც. ჩვენთვის საკვანძო საკითხია – ჰაერი, რუსულ ავიაციას –  ნატოს ავიაციასთან, არანაირი შანსი არა აქვს და პუტინს ეშინია საბაბის მიცემა დასავლეთს, რათა ეს უკანასკნელი ჩაერიოს. სწორედ ამიტომ, 2014  წელს, რუსეთმა არ გამოიყენა ავიაცია. ნატოს მხარდაჭერა – უკრაინას საშუალებას მისცემს გამოვლინდეს ჩვენი სახმელეთო ძალების საუკეთესო თვისებები. არტილერიის გამოყენება საჰაერო მხარდაჭერის პირობებში,  შეზღუდავს მოწინააღმდეგის სახმელეთო ძალების აქტიურობას. ბოლო წლებში, უკრაინის  არმიამ შეიარაღებაში მიიღო ათასობით რაკეტა ,,სტუგნა‘’ და ,,კორსარი,’’ ხოლო თუკი აშშ თავისი ბაზებიდან უზრუნველყოფს „ჯაველინების“ მასობრივ მოწოდებას, ნებისმიერი რუსული შეტევა იქნება პარალიზებული. რუსული ტანკების უმეტესობა არ არის აღჭურვილი აქტიური დაცვის კომპლექსებით,  ისინი დაუცველია ზედა პროექციაში.
1. მზად არის თუ არა უკრაინა დიდი ომისთვის?
დიახ, უკრაინული საზოგადოება საამისოდ მზადაა, ამდენად პანიკის საფუძველი არ არსებობს, ჩვენ ვუწევთ სერიოზულ წინააღმდეგობას მტერს, შემოჭრა, მოახდენს უკრაინელთა უმეტესობის კონსოლიდაციას.
სახელმწიფო ომისთვის მზად არ არის. არავითარი სტრუქტურული რეფორმები არმიაში არ მიმდინარეობს, არმიის ბრძოლისუნარიანობა ეფუძნება ცალკეული სამხედროების, ცალკეული შენაერთებისა და ადეკვატური სამეთაურო შემადგენლობის ნაწილების მოტივაციასა და პროფესიონალიზმს, სამხედროები იბრძოლებენ. სამწუხაროდ, პრეზიდენტს – არმია, მხოლოდ მორიგი ფოტოსესიისას ახსენდება, ხოლო თავდაცვის მინისტრ ტარანსა და უკრაინის შეიარაღებული ძალების მეთაურის ხომჩაკს შორის დაპირისპირება დღემდე ატარებს შეურიგებელ ხასიათს. მართვის სისტემა დაუბალანსებელია. ვითარების გამწვავების შემთხვევაში, წინააღმდეგობა აიგება ქვემოდან წამოსულ ინიციატივაზე.  მოლოდინი – სამხედრო-პოლიტიკური მეტ-ნაკლებად გააზრებული ქმედებისა, არ არსებობს.
1. რა უნდა გაკეთდეს ახლავე?
უმაღლესი მთავარსარდალი ვალდებულია დაუყოვნებლივ გამოაცხადოს სამეთაურო- საშტაბო თამაშები და საბრძოლო მზადების შემოწმება. უნდა გაკონტროლდეს მართვის სისტემა, მისი ორგანიზაცია, თუნდაც ისე, როგორც 2018 წელს განხორციელდა.  უნდა შემოწმდეს შეიარაღების რა მარაგებია მოქმედი საბრძოლო ნაწილების შეიარაღებისთვისა და რეზერვისტებისთვის. ადამიანები შიშველი ხელებით ვერ იომებენ. ყარაბაღის ომმა გვაჩვენა, რომ არაორგანიზებული და შეუიარაღებელი ხალხი არაფერს წყვეტს, პირიქით, ართულებს ლოჯისტიკის მართვას და ზრდის დანაკარგს.
ბოლოს და ბოლოს,  უნდა გაკეთდეს რეალისტური დასკვნები, რა გვაქვს და რა არა რეალური ომისთვის, ასეთი ანალიზი არ არსებობს, თავდაცვის დაგეგმარება ფაქტობრივად არ ხდება.
თავდაცვის სახელმწიფო შესყიდვები სასწრაფოდ უნდა დამტკიცდეს მეომართა მოთხოვნილებების გათვალისწინებით და არა კორუფციული ინტერესების შესაბამისად. უმაღლესი მთავარსარდალი, უშიშროების საბჭოს ფარგლებში, ვალდებულია, გამართოს სხდომები თავდაცვის კომიტეტის დეპუტატებთან ერთად და შეამოწმოს, როგორ მიმდინარეობს თავდაცვისა და უშიშროების სფეროში მიღებული გადაწყვეტილებების რეალიზაცია, რაც არ ხდება. ეს ვერ წაადგება, ვერც კოორდინაციას და ვერც დიდი ხნის წინ მომწიფებული გადაწყვეტილებების შესრულებას ვითარების გამწვავების პირობებში. არ შეიძლება ნატოს იმედად ყოფნა, ხელისუფლებამ თავად უნდა გააკეთოს რამე. უნდა იქნას უზრუნველყოფილი დემოკრატიული პარლამენტის მხრიდან  კონტროლი – მთავრობის მოქმედებასა თუ უმოქმედობაზე.

1.Готовит ли Россия вторжение в Украину?
Нет, в ближайшее время нового вторжения не произойдет, Россия не готова к масштабным наступательным операциям. Кремль уже контролирует Донбасс и Крым и намерен удерживать уже захваченное. Наземные силы РФ не имеют большого превосходства над ВСУ, и для создания ударных группировок противнику требуется переброска войск. Также работа миссии ОБСЕ на Донбассе станет для Путина большой проблемой — ведь Россия получит политические обвинения в агрессии и за этим наверняка последует новый виток международной изоляции. Путин не посмеет атаковать, если не будет подготовлена благоприятная политическая обстановка, ведь у России нет сил, чтобы противостоять демократическому миру
1. Возможно ли обострение на фронте?
Да, в виде усиления обстрелов на отдельных участках фронта, локальных атак на тактическом уровне. Это происходит постоянно с начала 2015 года, и никогда не прекращалось. Россия проводит обстрелы, чтобы показать, что руководство Украины не контролирует ситуацию на своей земле, чтобы захватить инициативу на отдельных участках фронта.
1. Может ли Россия внезапно перейти в наступление?
Нет, разведка Украины и НАТО вполне надежно контролирует средствами космического и радиоэлектронного контроля все передвижения противника близ наших границ. Наступательные действия за пределами линии фронта на Донбассе и Крыма возможны только при сосредоточении значительных группировок, скрыть такие перемещения противник не мог ни в 14-м, ни, тем более, сейчас. Внезапности быть не может.
1. Что происходит у наших границ?
Россия перебрасывает 56-ю десантно-штурмовую бригаду в Крым, в Феодосию. Она будет включена в состав 7-й десантно-штурмовой дивизии. 56-я бригада перебрасывается из далекого Камышина, это одно из лучших соединений ВС РФ, которое уже участвовало в войне в 14-м году, укомплектовано современной боевой техникой, ряд ее батальонов имеет статус «ударных» (новый критерий боеготовности, введенный после боев 14-го года).
Также Южный военный округ начал проверку боеготовности в местах дислокации своих соединений — однако переброски дополнительных сил к нашим границам не зафиксировано, все российские операции находятся под постоянным контролем.
1. Когда Россия может атаковать?
Наиболее удобным временем для нападения могут быть маневры «Запад-2021», которые ожидаются летом. Мобилизационные мероприятия требуют прикрытия в виде маневров.
1. Готовится ли Украина к наступлению на Донбассе?
Нет. Передвижения украинских войск осуществляются в рамках плановой ротации. Подготовку к каким-либо активным действиям наши Вооруженные силы не ведут.
1. Помогут ли нам союзники по НАТО?
Да. На всех уровнях наши союзники, и прежде всего США, подчеркивают свою поддержку. Без сомнений, в случае конфликта, взаимодействие с НАТО и военная помощь будут увеличены и выйдут на новый уровень. Воевать на земле надо будет нашим войскам. Однако передача разведывательной информации в режиме реального времени, поставка вооружений и организация бесполетной зоны в воздухе над районом боевых действий — все это Украина сможет запросить, и, с высокой вероятностью, получит. Ключевой фактор для нас — воздух. Российская авиация не имеет ни малейших шансов в столкновении с авиацией НАТО, и Путин боится создавать поводы для вмешательства Запада. Именно поэтому Россия не решилась применить авиацию в 14-м. Поддержка НАТО позволит Украине реализовать лучшие качества наших сухопутных сил. Применение артиллерии при условии защиты с воздуха ограничит активные действия наземных сил противника. За последние годы ВСУ получили на вооружение тысячи управляемых ракет типа «Стугна» и «Корсар». А если США обеспечат массовые поставки «Джавелинов» со своих баз, любое российское наступление будет парализовано — большинство российских танков не оснащены комплексами активной защиты и беззащитны от поражения в верхнюю проекцию.
1. Готова ли Украина к большой войне?
Да, к войне готово украинское общество, поэтому оснований для паники нет, мы будем оказывать серьезное сопротивление, вторжение консолидирует большинство украинцев.
Нет, к войне не готово государство. Никаких структурных военных реформ в нашей армии не происходит, боеспособность армии основана исключительно на мотивации и профессионализме отдельных военнослужащих, отдельных подразделений и частей, где есть адекватный командный состав. Воины будут сражаться. К сожалению, президент про армию вспоминает только во время очередной фотосессии, конфликт между министром обороны Тараном и главкомом ВСУ Хомчаком по-прежнему носит непримиримый характер, система управления разбалансирована. В случае обострения обстановки сопротивление будет строиться на инициативе снизу, ожидать каких-либо осмысленных действий от военно-политического руководства пока не следует.
1. Что делать прямо сейчас?
— Верховный Главнокомандующий обязан немедленно объявить командно-штабные игры и проверку боеготовности. Проверить систему управления, организацию, хотя бы как это сделали в 2018-м. Проверить, какие запасы вооружения созданы для оснащения действующих боевых частей, резервистов. Люди не могут воевать голыми руками, война в Карабахе показывает, что количество неорганизованных и невооруженных людей ничего не решает, только усложняет логистику, управление и увеличивает потери.
— Надо сделать наконец объективные реалистичные выводы, что у нас есть и чего у нас нет для реальной войны. Такой анализ у нас отсутствует, оборонное планирование фактически отсутствует.
— Гособоронзаказ 2021 необходимо срочно передать на утверждение с учетом настоящих потребностей войск, а не коррупционных интересов.
— Верховный Главнокомандующий обязан в рамках СНБО каждую неделю проводить заседание с участием депутатов парламентского комитета по обороне и проверять ход реализации решений в сфере обороны и безопасности, чего он не практикует. Это не обеспечивает ни координации, ни принятия давно назревших решений в условиях обострения обстановки. Нельзя уповать на НАТО, власть сама обязана что-то делать. Должен быть обеспечен демократический парламентский контроль за действиями и бездействием власти.