ძნელი დასაჯერებელია, ევროპაში არ იცოდნენ იმ ქიმიური ნივთიერებების საშიში ზემოქმედების შესახებ, რომლებიც რუსეთის ლაბორატორიებში იქმნება.
ჯერ კიდევ გვახსოვს მოწამვლის საქმე სოლსბერიში. იმისთვის, რომ რუსი ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნი გასულ წელს მის საცვალზე წაცხებული  ,,ნოვიჩოკის“ მძიმე ზემოქმედებისგან ეხსნათ,  გერმანელ მედიკოსებს მოუხდათ გამოევლინათ უმაღლესი პროფესიონალიზმი
გერმანიის კანცლერი ანგელა მერკელი იყო პირველი – ევროპაში, რომელმაც ეს თავდასხმა დაგმო და პუტინი ,,მოწამვლის გზით მკვლელობის მცდელობაში’’, ხოლო მისი ქმედება „იმ ფუნდამენტურ ღირებულებებსა და ძირითად უფლებებზე იერიშად შეაფასა, რომელთაც დასავლეთი ერთგულებას უცხადებს.“
არც ისე დიდი ხნის წინ, ანგელა მერკელი, იყო ასევე პირველი ევროპაში, რომელმაც მკაცრი პოზიცია დაიკავა იმ საკითხში, რომ კოვიდ-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის საკითხზე – ევროპას დახმარებისთვის პუტინისთვის მიემართა. ნოემბერში, როცა უნგრეთის პრემიერ-მინისტრმა, ,,საძაგელმა’’ ვიქტორ ორბანმა პირველმა გააფორმა შეთანხმება ვაქცინა ,,სპუტნიკ V’’-ის შესყიდვის თაობაზე (მას არ ჰქონდა ევროპული კომისიის მხრიდან გამოყენების ნებართვა), ევროპულმა კომისიამ გააფრთხილა წევრი სახელმწიფოები არ გადაეღო მისი მაგალითი და განაცხადა, რომ ეს შეასუსტებდა საზოგადოების ნდობას ზოგადად ვაქცინებისადმი.
ამდენად, როცა ანგელა მერკელმა და საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილ მაკრონმა, ვიდეო-კონფერენციის რეჟიმში, გამართეს მოლაპარაკებები პუტინთან, რათა განეხილათ ,,თანამშრომლობა’’ ვაქცინების წარმოების კუთხით (მშვენიერი ევფემიზმია მილიონობით დოზა ,,სპუტნიკის’’ შესყიდვისთვის), ყველამ დაინახა,  რამდენად დაეცნენ ძლიერნი ამა ქვეყნისანი.
სულ რაღაც რამდენიმე კვირის წინ, ქალბატონმა მერკელმა გააძლიერა თავისი კრიტიკა რუსეთის მიმართ იმის გამო, თუ როგორ ექცეოდნენ ნავალნის. რუსეთში დაბრუნების შემდეგ, მას გამოუტანეს მსჯავრი – პატიმრობა, რასაც მერკელმა უწოდა ,,ძალზე დაშორებული კანონის უზენაესობისგან’’ და მოითხოვა ნავალნის დაუყოვნებლივ გათავისუფლება.
რამდენიმე დღის წინ, საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჟან-ივ ლე დრიანმა, მოსკოვი ამხილა ,,სპუტნიკ-5’’-ის  ექსპანსიონისტური  მიზნებით გამოყენებაში. მან განაცხადა: ,, თუ დავაკვირდებით, როგორ ვრცელდება ინფორმაცია მის (სპუტნიკის) შესახებ, მაშინ მივხვდებით, რომ ის წარმოადგენს უფრო პროპაგანდისა და აგრესიული დიპლომატიის, ვიდრე სოლიდარობისა და სანიტარული დახმარების საშუალებას.’’
თუ ეს ასეა, ბატონი პუტინი დღეს უნდა განიხილავდეს ამ გეგმის ეფექტიანობას. ის, რომ ევროკავშირის ორი წამყვანი ქვეყანა მისი ,,ხელისგულიდან იკვებება,’’ უკვე ბრწყინვალე შედეგია.
ამასთან, ოქსფორდის უნუვერსიტეტისა და კომპანია ,,ასტრაზენეკას’’ შექმნილი ვაქცინა, რომელიც უპრობლემოდ და ეფექტიანად გამოიყენება 15 მილიონამდე ბრიტანელის ვაქცინაციისთვის, არის მსხვერპლი – ევროკავშირიდან წამოსული დაუსრულებელი ნეგატიური საინფორმაციო ნაკადისა. გერმანიამ კიდევ ერთხელ გადადგა ნაბიჯი ამ ვაქცინის გამოყენების შეზღუდვისკენ, ხელმძღვანელობს რა იმით, რომ „ასტრაზენეკა“ ხელს უწყობს სისხლში მცირე რაოდენობით კოლტების წარმოქმნას და ეს იმ დროს, როცა ევროპული კომისია დაჟინებით მოითხოვს კომპანიისგან მიწოდების გაზრდას.
მწარე სიმართლე ისაა,  რომ ვაქცინების უსაფრთხოებასა და ეფექტიანობაში, ასევე მათ მწარმოებელთა კეთილსინდისიერებაში ეჭვის შეტანა, რასაც ცდილობენ პარიზი და ბერლინი ( მათი რეაქციები კი ყველა შემთხვევაში დაუსაბუთებელია), გვაფიქრებინებს, რომ ევროპული საზოგადოებრივი აზრი, სამუდამოდ განეწყო ვაქცინების წინააღმდეგ.
YouCov-ის გამოკითხვამ ანახა, რომ გერმანიის, საფრანგეთის, იტალიისა და ესპანეთის მოსახლეობის უმრავლესობა, ბრიტანულ ვაქცინას არ თვლის უსაფრთხოდ. ამასთან, ნდობა ალტერნატიული ვაქცინებისადმი, როგორიცაა ,,ფაიზერი’’ () და „მოდერნა“ –  გაცილებით მაღალია.
თუ გავითვალისწინებთ ვაქცინების დეფიციტს ევროკავშირში, ეს ირაციონალური თვალსაზრისია, რის გამოც მილიონობით დოზა ,,ასტრაზენეკას’’ ვაქცინა მაცივრებშია განთავსებული და ეს ფაქტი, ათასობით ადამიანის დაღუპვას ნიშნავს. როგორც ახლახან ბორის ჯონსონმა შენიშნა: ,,ასტრაზენეკა“-თი აცრა უსაფრთხოა, საშიშია –  კოვიდ-19-ით დაავადება.’’
დიდ ბრიტანეთში კოვიდ-19-ით დაღუპულთა რიცხვი ბოლო ორ დღეში ასეთია 23 -56, გერმანიაში 180-250, საფრანგეთში 360-381. თითქოსდა საკმარისია, რომ ეჭვი ბრიტანული ვაქცინის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით უკუაგდო და შეაფასო ის, როგორც შემოწმებული, ხელმისაწვდომი პრეპარატი…
გასულ უქმეებზე, ბოლო ლეღვის ფოთოლი, რომელიც ჯერ კიდევ ფარავდა ევროკავშირის შელახულ ღირსებასა და რეპუტაციას ვაქცინების საკითხში,  იქნა მოშორებული, რადგან დიდმა ბრიტანეთმა წარმატებით გაუსწრო ორი დოზით ვაქცინირებული მოსახლეობის რაოდენობით ევროკავშირს. 50%-ით აცრილი ბრიტანელები საპირისპიროდ, ევროკავშირის ქვეყნებში ვაქცინირებულია  – მოსახლეობის მხოლოდ 11%.
ნებისმიერ შემთხვევაში, შექმნილი სიტუაცია ცხადყოფს: ევროკავშირი დაკავებულია უაზრო კოლექტიური ლაყბობით, დიდწილად ევროპულ ტერიტორიაზე მდებარე, გულქვა და სასტიკი რეჟიმის შესახებ, მაშინ, როცა მის ნაპირთან მყოფი ყველაზე დიდი კუნძული, უბრალოდ ასრულებს საკუთარ მოვალეობას და ცდილობს  დაიცვას თავისი მოქალაქეები.
რუსეთის არაადამიანური და დაუნდებელი რეჟიმი ანგელა მერკელისთვის ალბათ გულწრფელად მიუღებელია, მაგრამ როგორც ჩანს, მისთვის გაცილებით მიუღებელია, როცა ბრიტანელები არაგულწრფელობაში გამხელენ.

Патрик О’Флинн (Patrick O’Flynn)
Вряд ли в Европе не знают об опасных реакциях на воздействие химических веществ, созданных в российских лабораториях.
В памяти свежо не только дело об отравлении в Солсбери. Чтобы вылечить российского оппозиционера Алексея Навального после произошедшего в прошлом году неприятного инцидента с «Новичком», нанесенным на его трусы, потребовался высокий профессионализм медиков Германии
Канцлер Германии Ангела Меркель была первой в Европе, кто осудил это покушение, обвинив режим Владимира Путина в «попытке убийства путем отравления» и «нападении на фундаментальные ценности и основные права, которым мы привержены».
Не так давно лидеры ЕС также заняли жесткую позицию, выступив против того, чтобы обращаться за помощью к Путину в вопросе вакцинации против covid-19. В ноябре, когда «негодник» Виктор Орбан (Viktor Orbán), премьер-министр Венгрии, первым заключил соглашение о закупке вакцины «Спутник V», не имеющей разрешения на использование, Европейская комиссия предупредила государства-члены, чтобы те не следовали его примеру, заявив, что это может ослабить доверие общества к вакцинам в целом.
Поэтому то, что Ангела Меркель и президент Франции Эммануэль Макрон провели переговоры с Путиным в режиме видеоконференции, чтобы обсудить «сотрудничество» в производстве вакцины (прекрасный эвфемизм для закупки миллионов доз «Спутника»), показывает, насколько пали сильные мира сего.
Всего несколько недель назад г-жа Меркель усилила свою критику в адрес России в связи с тем, как там обращаются с Навальным. Приговор в виде тюремного заключения, вынесенный ему после его возвращения в Россию, она назвала «далеким от верховенства права», и потребовала его немедленного освобождения.
И всего несколько дней назад министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан (Jean-Yves Le Drian) обвинил Москву в использовании вакцины «Спутник V» для продвижения экспансионистской политической повестки дня. Он заявил: «Судя по тому, как подается информация о ней, она является скорее средством пропаганды и агрессивной дипломатии, чем средством солидарности и санитарной помощи».
Если это так, то, конечно же, г-н Путин должен сегодня размышлять о том, насколько эффективен этот план. То, что две ведущие страны ЕС «едят с его ладони», является для него блестящим достижением.
Вакцина «Спутник V» пока не получила разрешения от Европейского агентства по лекарственным средствам как безопасная для использования, в отличие от вакцины, созданной специалистами Оксфордского университета и компании «АстраЗенека» (Oxford-AstraZeneca), которая зарегистрирована и разрешена к использованию.
Однако именно вакцина, созданная Оксфордским университетом и компанией «АстраЗенека», уже использованная без проблем и очень эффективно для вакцинации более чем 15 миллионов британцев, является жертвой бесконечного потока негативных новостей из стран ЕС. Германия вновь предприняла шаги по ограничению использования этой вакцины, руководствуясь тем, что она вызывает образование небольшого количества кровяных сгустков. И это при том, что Европейская комиссия настойчиво требует от компании увеличения объемов поставок.
Сегодня горькая правда заключается в том, что опасения по поводу безопасности и эффективности вакцин и сомнения в добросовестности их производителя, навязываемые Парижем и Берлином (и пока что во всех случаях оказавшиеся необоснованными), надо полагать, настроили европейское общественное мнение против них навсегда.
Опрос YouGov показал, что большинство жителей Германии, Франции, Италии и Испании эту вакцину считают небезопасной. При этом уровень их доверия к альтернативным вакцинам производства компаний «Пфайзер» (Pfizer) и «Модерна» (Moderna) гораздо выше.
Учитывая нехватку вакцин в ЕС, эта иррациональная точка зрения, из-за которой миллионы доз вакцины «АстраЗенека» остаются неиспользованными и лежат в холодильниках, будет стоить жизни тысячам людей. Как недавно заметил Борис Джонсон, прививаться вакциной «АстраЗенека» безопасно, опасно заразиться сovid-19.
В Великобритании число умерших от covid-19 за последние два дня составило 23 и 56 человек соответственно. В Германии — 180 и 250. Во Франции —360 и 381. Казалось бы, что этого должно быть достаточно, чтобы вызвать отклик в прессе о том, что опасения по поводу безопасности должен вызывать отказ от использования проверенной и доступной, имеющейся в наличии вакцины. Но поскольку Меркель и Макрон в силу своего положения используют высокую трибуну в своих интересах для ведения пропагандистской войны против «британской» вакцины«, этот вариант остается в значительной степени неиспользованным.
В минувшие выходные последний фиговый лист, все еще оберегавший чувство собственного достоинства и репутацию ЕС по отношению к вакцинам, был сорван, когда Великобритания благополучно обошла его по проценту полностью вакцинированного (получившего две дозы) населения. Конечно же, пропасть в количестве жизненно важных первых доз указывает на то, где именно был нанесен реальный ущерб — по сравнению с более чем 50% британцев, получивших прививки, в странах ЕС были вакцинированы только 11% жителей.
Едва ли нужно быть сторонником теорий заговора, чтобы начать задаваться вопросом, было ли решение компании «АстраЗенека» распространять свою вакцину на некоммерческой основе равносильно тому, что она нарисовала мишень на своей спине, став объектом критики. Конечно, вполне понятные надежды других производителей вакцин заработать немного денег на всем этом героическом поступке оказываются под угрозой, если один продукт доступен во всем мире по очень низкой цене.
В любом случае, в сложившейся ситуации мы наблюдаем, как ЕС занимается нелепой коллективной болтовней о самом бездушном и грозном режиме, существующем на большей части европейской территории, пока самый большой остров у его берегов просто выполняет свою работу по защите своих граждан.
Неприязнь Ангелы Меркель к жестокости и бесчеловечности России, вероятно, искренна. Но, по-видимому, гораздо более сильным будет ее недовольство тем, что британцы ее разоблачили.