გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ჰაიკო მაასი, მიუხედავად რუსეთის ქმედებისა უკრაინის საზღვრებთან, გამოვიდა კრემლისთვის სანქციათა წნეხის გაძლიერების წინააღმდეგ
ინტერვიუში მან განაცხადა, რომ ბოლო დროის დაძაბული ურთიერთობის გამო, აუცილებელია რუსეთთან დიალოგი: ,,ურთიერთობა ძალიან ცუდია, მაგრამ ის ასეთად არ უნდა დარჩეს“- ამბობს გერმანიის საგარეო უწყების მეთაური.
,,დიპლომატიის არსი იმაში მდგომარეობს, რომ ველაპარაკოთ იმ ქვეყნებს, რომლებთანაც ურთიერთობა დაძაბულია და არა მხოლოდ იმათ, ვისთანაც იდეური უთანხმოება არ გვაქვს. ეს განსაკუთრებით ეხება რუსეთს და ეხება სწორედ ახლა’’- ხაზი გაუსვა მაასმა.
მან კმაყოფილება გამოთქვა იმის გამო, რომ რუსეთის ხელისუფლება, როგორც ჩანს, დათანხმდება თეთრი სახლის მეთაურის ჯო ბაიდენის წინადადებას რუსეთის პრეზიდენტ პუტინთან მოლაპარაკების გამართვის შესახებ და ორივე მხარე უკვე განიხილავს შეხვედრის დროსა და ადგილს.
ამასთან მან აღნიშნა, რომ ევროკავშირის ეკონომიკური სანქციები დარჩება ძალაში, სანამ ,,არ გადაიჭრება ყირიმისა და აღმოსავლეთ უკრაინის საკითხი.’’ ამდენად, როგორც მინისტრი თვლის, რუსეთის ინტერესშია ეს პრობლემები მოაგვაროს.’’
არმიის უკან დახევა უკრაინის საზღვრებიდან – რასაც ადრე იტყობინებოდა ,,Главред’’-ი.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ განაცხადა სამხრეთ და დასავლეთ სამხედრო ოლქების ნაწილების მუდმივი დისლოკაციის ადგილებზე დაბრუნების შესახებ. ეს ღონისძიება 23 აპრილს დაიწყო. რუსეთმა მოახდინა სამხედრო შენაერთების უკან დახევა უკრაინის საზღვრებიდან.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმერ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მოსკოვის გადაწყვეტილება ძალების უკან დახევის შესახებ, შეამცირებს დაძაბულობის დონეს. კიევის პოლიტიკა კვლავინდებურად მშვიდობის დამყარებისკენაა მიმართული.
აშშ-ს თავდაცვის სამინისტროში თვლიან, რომ ჯერ ადრეა მოსკოვის განცხადების შეფასება – რუსეთის სამხედრო შენაერთების უკრაინის საზღვრებიდან უკან დახევის შესახებ.

Министр иностранных дел Германии Хайко Маас, несмотря на действия России на границе возле Украины, выступил против ужесточения санкционного давления на Кремль
В интервью он заявил, что в связи с напряжением в отношениях последнего времени необходим диалог с Россией,
«Отношения очень плохие. Но они не должны и оставаться такими», — говорит глава МИД ФРГ.
«Суть дипломатии заключается в том, чтобы разговаривать с теми странами, отношения с которыми напряжены, а не всегда говорить только с теми, с кем нет разногласий во мнениях. Это в особенности касается России и конкретно сейчас», — подчеркнул Маас.
Он выразил удовлетворение тем, что российское правительство, по-видимому, приняло предложение главы Белого дома Джо Байдена о переговорах с российским президентом Владимиром Путиным и обе стороны уже обсуждают время и место проведения встречи.
Вместе с тем он отметил, что экономические санкции ЕС останутся в силе, пока «не будет найдено решение по Крыму и востоку Украины». Поэтому, как считает министр, «в интересах России наконец разрешить эти вопросы».
Отвод войск от границ Украины — о чем ранее сообщал Главред:
Глава Минобороны РФ Сергей Шойгу объявил о возвращении войск Южного и Западного военных округов в места их постоянной дислокации. Мероприятия начались 23 апреля. Россия начала отводить военные подразделения от границ Украины.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что решение Москвы об отводе войск снизит градус напряжения. Политика Киева по-прежнему направлена на установление мира.
В Министерстве обороны США считают преждевременным оценивать заявления Москвы о начале отвода российских войск от границы с Украиной.