საფრანგეთის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ქრონიკული დაავადებების მქონე პირებს უკვე შეუძლიათ, მიიღონ astrazeneca covid-19-ის ვაქცინა, რადგან გადაიხედა პირველადი პოზიცია ამ საკითხზე
„ქრონიკულად დაავადებულ ადამიანებს შეუძლიათ აცრა astrazeneca-თი, ეს ეხება 65-დან 74 წლამდე პირებსაც“ – განაცხადა ჯანმრთელობის მინისტრმა.
გასულ თვეში, საფრანგეთმა ნებართვა გასცა, ვაქცინის 65 წელზე ქვემოთ  ასაკის პირებში გამოყენების შესახებ და ამის საფუძვლად ვაქცინის ეფექტიანობის მონაცემთა უქონლობა დაასახელა.
მას შემდეგ, კვლევებმა აჩვენა, რომ ვაქცინა ეფექტიანია მხცოვან პირებშიც.
რამდენად ეფექტიანია ოქსფორდის ვაქცინა?
ოქსფორდში შექმნილი ასტრაზენეკა, ფართოდ გამოიყენება დიდი ბრიტანეთში, მაგრამ  ევროზონის ზოგიერთი ქვეყანა, დღემდე ზღუდავს მათ გამოყენებას 65 წლამდე პირებში, მაგალითად, გერმანია.
ევროკავშირის მარეგულირებელმა ორგანომ დაუშვა მისი გამოყენება ასაკოვნებში, მაგრამ თითოეულმა წევრმა ქვეყანამ, თავად უნდა განსაზღვროს ვაქცინაციის პოლიტიკა.
ორშაბათ საღამოს, ტელეკომპანია france- 2-ზე გამოსვლისას, საფრანგეთის ჯანმრთელობის მინისტრმა, ოლივიე ვერანმა განაცხადა, რომ ქრონიკულ ავადმყოფები astrazeneca-ს მიიღებენ ქირურგიულ განყოფილებებში, საავადმყოფოებში, „რამდენიმე დღეში“ კი ეს შეეძლებათ აფთიაქებშიც.
75 წელზე უფროსებს, ვაქცინაციის ცენტრებში, კვლავინდებურად შესთავაზებენ pfizer-ს ან moderna jabs-ს – დასძინა მან.
იანვარში, საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილ მაკრონმა განაცხადა, რომ astrazeneca „კვაზიეფექტიანია“ მხცოვანთა ჯგუფებისთვის“ – ეს მოსაზრება, იმხანად, გადაჭრით უარყვეს ბრიტანელმა ოფიციალურმა პირებმა და მკვლევარებმა.
მაგრამ მას შემდეგ, რაც მონაცემები გასაჯაროვდა, ჯანდაცვის  ფრანგმა მოხელეებმა დაიწყეს ხალხის დარწმუნება იმაში, რომ ის ისეთივე ეფექტიანი და უსაფრთხოა, როგორც covid-19-ის სხვა პრეპარატი, იტყობინება სააგენტო AFP.
ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, საფრანგეთში სულ შეტანილია astrazeneca-ს 273 000 დოზა –  იმ 1.7 მილიონიდან, რომელიც მას თებერვალში გამოუყვეს.
ვაქცინაციის დანერგვის დროს, ევროკავშირის ზოგიერთი ქვეყანას  დაუგვიანდა პრეპარატის  მიწოდება. საფრანგეთში 3 მილიონამდე მოქალაქემ მიიღო ვაქცინის ერთი დოზა, ამის საპირისპიროდ, ბრიტანეთში, რომლის მოსახლეობა დაახლობით საფრანგეთის მსგავსია, აცრილია 20 მილიონი პირი

BBC — Великобритания
Французское правительство заявляет, что пожилые люди с уже существующими заболеваниями теперь могут получить вакцину AstraZeneca Covid-19, пересмотрев свою позицию по этому вопросу
«Люди, страдающие сопутствующими заболеваниями, могут быть вакцинированы препаратом АстраЗенека, в том числе в возрасте от 65 до 74 лет»,-сказал министр здравоохранения.
В прошлом месяце Франция одобрила использование вакцины только для лиц в возрасте до 65 лет, сославшись на отсутствие данных для пожилых людей.
С тех пор исследования показали, что укол очень эффективен среди пожилых людей.
Насколько эффективна Оксфордская вакцина?
Вакцина Оксфорд-АстраЗенека широко используется в Великобритании, но некоторые страны ЕС по-прежнему ограничивают ее применение для лиц в возрасте до 65 лет, включая Германию.
Регулятор лекарств ЕС одобрил его для всех взрослых, но каждый член должен установить свою собственную политику внедрения.
Выступая поздно вечером в понедельник по телевидению France 2, министр здравоохранения Франции Оливье Веран заявил, что люди с уже существующими заболеваниями могут получить вакцину Oxford-AstraZeneca в хирургических отделениях, больницах и «в течение нескольких дней» в аптеках.
Тем, кто старше 75 лет, по-прежнему будут предлагать либо Pfizer, либо Moderna jabs в центре вакцинации, добавил он.
В январе президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что вакцина AstraZeneca была «квазиэффективной» для пожилых возрастных групп-утверждение, решительно отвергнутое в то время британскими официальными лицами и учеными.
Но по мере того, как появлялось все больше данных, французские чиновники здравоохранения пытались убедить людей в том, что она так же безопасна и эффективна, как и другая вакцина Covid-19, сообщает агентство AFP.
По данным министерства здравоохранения, во Франции было введено всего 273 000 доз АстраЗенеки из 1,7 млн, полученных к концу февраля.
Внедрение вакцин во многих странах ЕС столкнулось с задержками. Около 3 миллионов человек до сих пор получили по крайней мере одну дозу во Франции — против более чем 20 миллионов в Великобритании, где население примерно такое же.