საფრანგეთის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ქრონიკული დაავადებების მქონე პირებს უკვე შეუძლიათ, მიიღონ astrazeneca covid-19-ის ვაქცინა, რადგან გადაიხედა პირველადი პოზიცია ამ საკითხზე
„ქრონიკულად დაავადებულ ადამიანებს შეუძლიათ აცრა astrazeneca-თი, ეს ეხება 65-დან 74 წლამდე პირებსაც“ – განაცხადა ჯანმრთელობის მინისტრმა.
გასულ თვეში, საფრანგეთმა ნებართვა გასცა, ვაქცინის 65 წელზე ქვემოთ  ასაკის პირებში გამოყენების შესახებ და ამის საფუძვლად ვაქცინის ეფექტიანობის მონაცემთა უქონლობა დაასახელა.
მას შემდეგ, კვლევებმა აჩვენა, რომ ვაქცინა ეფექტიანია მხცოვან პირებშიც.
რამდენად ეფექტიანია ოქსფორდის ვაქცინა?
ოქსფორდში შექმნილი ასტრაზენეკა, ფართოდ გამოიყენება დიდი ბრიტანეთში, მაგრამ  ევროზონის ზოგიერთი ქვეყანა, დღემდე ზღუდავს მათ გამოყენებას 65 წლამდე პირებში, მაგალითად, გერმანია.
ევროკავშირის მარეგულირებელმა ორგანომ დაუშვა მისი გამოყენება ასაკოვნებში, მაგრამ თითოეულმა წევრმა ქვეყანამ, თავად უნდა განსაზღვროს ვაქცინაციის პოლიტიკა.
ორშაბათ საღამოს, ტელეკომპანია france- 2-ზე გამოსვლისას, საფრანგეთის ჯანმრთელობის მინისტრმა, ოლივიე ვერანმა განაცხადა, რომ ქრონიკულ ავადმყოფები astrazeneca-ს მიიღებენ ქირურგიულ განყოფილებებში, საავადმყოფოებში, „რამდენიმე დღეში“ კი ეს შეეძლებათ აფთიაქებშიც.
75 წელზე უფროსებს, ვაქცინაციის ცენტრებში, კვლავინდებურად შესთავაზებენ pfizer-ს ან moderna jabs-ს – დასძინა მან.
იანვარში, საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილ მაკრონმა განაცხადა, რომ astrazeneca „კვაზიეფექტიანია“ მხცოვანთა ჯგუფებისთვის“ – ეს მოსაზრება, იმხანად, გადაჭრით უარყვეს ბრიტანელმა ოფიციალურმა პირებმა და მკვლევარებმა.
მაგრამ მას შემდეგ, რაც მონაცემები გასაჯაროვდა, ჯანდაცვის  ფრანგმა მოხელეებმა დაიწყეს ხალხის დარწმუნება იმაში, რომ ის ისეთივე ეფექტიანი და უსაფრთხოა, როგორც covid-19-ის სხვა პრეპარატი, იტყობინება სააგენტო AFP.
ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, საფრანგეთში სულ შეტანილია astrazeneca-ს 273 000 დოზა –  იმ 1.7 მილიონიდან, რომელიც მას თებერვალში გამოუყვეს.
ვაქცინაციის დანერგვის დროს, ევროკავშირის ზოგიერთი ქვეყანას  დაუგვიანდა პრეპარატის  მიწოდება. საფრანგეთში 3 მილიონამდე მოქალაქემ მიიღო ვაქცინის ერთი დოზა, ამის საპირისპიროდ, ბრიტანეთში, რომლის მოსახლეობა დაახლობით საფრანგეთის მსგავსია, აცრილია 20 მილიონი პირი

The French government says older people with pre-existing conditions can now get AstraZeneca‘s Covid-19 vaccine, revising its stance on the issue
“People affected by co-morbidities can be vaccinated with AstraZeneca, including those aged between 65 and 74,” the health minister said.
Last month France approved use of the vaccine for under-65s only, citing lack of data for older people.
Since then studies have shown the jab is highly effective among the elderly.
How effective is the Oxford vaccine?
The Oxford-AstraZeneca vaccine is widely used across the UK, but several EU countries are still limiting it to the under-65s, including Germany.
The EU drugs regulator has approved it for all adults, but it is up to each member to set its own rollout policy.
Speaking on France 2 television late on Monday, French Health Minister Olivier Véran said people with pre-existing conditions could get the Oxford-AstraZeneca vaccine from GP surgeries, hospitals and “within days” from pharmacies.
Those aged over 75 will still be offered either Pfizer or Moderna jabs in a vaccination centre, he added.
image captionStudies have shown the AstraZeneca vaccine to be safe and effective
In January French President Emmanuel Macron said the AstraZeneca vaccine was “quasi-ineffective” for older age groups – a claim strongly rejected at the time by the UK officials and scientists.
But as more data has emerged, French health officials have tried to convince people that it is just as safe and effective as other Covid-19 vaccine, AFP news agency reports.
Just 273,000 AstraZeneca doses have been administered in France out of 1.7m received by the end of February, health ministry figures show.
Vaccine roll-outs in many EU countries have been hit by delays. About 3m people have so far received at least one dose in France – against more than 20m in the UK, which has roughly the same population.