თუ თქვენ სიგარეტს ეწევით, უთუოდ გსმენიათ ყველა იმ ფიზიოლოგიურ უპირატესობაზე, რომელიც გელით, თამბაქოსთვის თავის დანებების შემთხვევაში. მაგრამ იცით თუ არა, რომ მოწევაზე უარის თქმა დადებითად აისახება თქვენს ფსიქიკაზე?
თავის დანებებიდან 6 კვირის შემდეგ, შეგიმცირდებათ შფოთის, დეპრესიისა და სტრესის რისკი. და ეს ყველაფერი თქვენი სოციალური ცხოვრებისთვის რაიმე ზიანის მიუყენებლად, რასაც ადასტურებს ახალი ფართო გამოკვლევა, რომელიც გამოაქვეყნა კოკრანის ბიბლიოთეკამ
„მე მგონი დიდებულია, რომ ისინი ამ თემით დაინტერესდნენ, რადგან სინამდვილეში მითია, რომ მოწევა ადამიანს ბედნიერ განწყობას უქმნის და მასზე უარი დეპრესიას იწვევს“, ამბობს პროფესორი და ნიკოტინზე დამოკიდებულების პროფილაქტიკის ექსპერტი შარლოტე პისინგერი.
„ყველაფერი პირიქითაა. მრავალი გამოკვლევა ადასტურებს, რომ ადამიანებს, რომლებიც თამბაქოს მოხმარებას იწყებენ, უფრო მეტად ემუქრებათ ფსიქიკური პრობლემები – ნიკოტინი ამის პირდაპირი მიზეზია, რადგან ის თავის ტვინში ცვლილებებს იწვევს“, ამბობს პროფესორი, რომელიც კოპენჰაგენის უნივერსიტეტის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კათედრასთან თანამშრომლობს.
ის არ მონაწილეობდა ახალ კვლევაში, მაგრამ შეაფასა ის  Videnskab-ის თხოვნით.
100 ათას მწეველს ხანგრძლივად აკვირდებოდნენ
ახალი სამეცნიერო ნაშრომი წარმოადგენს 102 ობზერვაციული კვლევის სისტემატურ ანალიზს, რომლის მიმდინარეობისას, მკვლევარები 6 თვიდან-6 წლამდე პერიოდში აკვირდებოდნენ 169.5 ათას ადამიანს. მათ მიზანს შეადგენდა შეედარებინათ მწეველები იმ კატეგორიისთვის, რომელმაც თავი უკვე დააანება.
შედეგი ცალსახაა.
„ ისინი , ვინც სიგარეტს თავი დაანებეს, ნაკლებად  ექვემდებარებიან დაპრესიასა და სტრესს. ასე რომ, ნიკოტინისთვის თავის დანებება ძალზე ჰგავს იმ მდგომარეობას, როცა ანტიდეპრესანტების მოხმარებას იწყებ“- გვიხსნის შარლოტე პისინგერი. ეს მაღალ დონეზე წარმართული „ძლიერი კვლევაა“, ამდენად, საფუძვლიანია მისი შედეგების გაზიარება, მით უფრო, რომ თამბაქოს მოხმარება სერიოზული პრობლემაა.
დაავადებისა და სიკვდილის მიზეზი
მოწევა ყოველწლიურად 14 ათას დანიელს კლავს, პასიური მოწევა  კი 300-500 ადამიანის დაღუპვის მიზეზია. მწეველთა ნახევარი კვდება იმ დაავადებებისგან, რაც გამოწვეულია თამბაქოს მოხმარებით, ან ამის გამო რთულდება. საშაუალოდ მწევლები ათი წლით ნაკლებს ცხოვრობენ. მიხედავად ამისა, დანიის ონკოლოგიური საზოგადოების მონაცემებით, ყოველი მეოთხე დანიელი ეწევა ყოველდღიურად, ან დროგამოშვებით.
ალბათ ვიღაც ფიქრობს, რომ მოწევა ეხმარება განტვირთვაში, სხვები შიშობენ, რომ ამ მავნე ჩვევაზე უარი, აზიანებს მათ ფსიქიკურ მდგომარეობას, მაგრამ ყოველივე ეს მითია, განმარტავს შარლოტე პისინგერი.
„თავიდან მოწევა გსიამოვნებს, რადგან ატყობ თამბაქოს მოხმარების დადებით ეფექტს, ისე როგორც მაშინ, თუ იშვიათად მოიხმარ კოკაინს, ამფეტამინებსა და ალკოჰოლს, მაგრამ თუ ეს მუდმივად ხდება, ჩნდება ტოლერანტობა და ტვინი მოითხოვს სულ უფრო მეტ ნივთიერებას, „ჯილდო“ კი თანდათან მცირდება.  როცა სხეულს ამ ნივთიერებას ვეღარ აწვდით, იწყება ყოველგვარი უსიამოვნება, ისეთი, როგორიცაა კონცენტრაციის დაკარგვა, ნევროზული და ნეგატიური განწყობა.
სიგარეტის კვლავ მოწევა დროებით ხსნის „ტეხვას“, მაგრამ გრძელვადიან პრესპექტივაში მოწევა ნეგატიურად ზემოქმედებს მენტალურ მდგომარეობაზე.
მოწევაზე უარი არ ცვლის საზოგადოებრივ ცხოვრებას
ბევრი მწეველი ამ მავნე ჩვევას სოციალურ ურთიერთობებს უკავშირებს და შიშობს, რომ უსიგარეტოდ სოციალური კავშირები დაერღვევათ. მათთვის ეს არის მოწევის გაგრძელების არგუმენტი.
კიდევ ერთი მითი – ამბობს შარლოტე პისინგი: ბევრისთვის, ეს მოწევის  გადაჩვევაზე უარის მიზეზია. მოწევა ხომ იმადაცაა სასიამოვნო, რომ ამით მწეველთა საზოგადოების ნაწილი ხდები. განსაკუთრებით ეს ითქმის ახალგაზრდობაზე, როცა იოლია ლაპარაკი წამოიწყო ვინმესთან უბრალო კითხვით: „ სანთებელას ხომ ვერ მომაწვდით“, ან „სიგრეტი ხომ არ გექნებათ?“ მაგრამ სიგარეტში ხომ არ არის მეგობრობის არსი?
ამიტომაა ეს გამოკვლევა ასე მნიშვნელოვანი. არსებითად, აღმოჩენა ძველია, მაგრამ ახალ შრომაში შეკრებილია წინა მრავალი გამოკვლევის შედეგები და ყველა ერთს ადასტურებს.
„მართალია ამ კვლევას არ მოჰყოლია რაიმე კარდინალურად ახალი ცოდნა, მაგრამ ის მწეველებს მაინც წაადგებათ.
„ის ვისაც ამის შესახებ არ სმენია, ყველაფერს გაიგებს და სამწუხაროა, რომ ეს ინფორმაცია აქამდე ფართოდ არ გაშუქებულა. ჩვენ ამის შესახებ წლებია ვიცით – ამბობს შარლოტე პისინგერი – ახლა უკვე ბევრი კვლევა ადასტურებს მის მართებულობას და აქარწყლებს ჯერ კიდევ ცოცხალ მითებს, რომ თამბაქოს მოხმარების წყალობით ადამიანები თავს ფსიქოლოგიურად უკეთ გრძნობენ, უფრო ადვილად უმკლავდებიან სტრეს, დეპრესიას და რომ ისევ მოწევა სჯობს სოციალურ იზოლაციაში მოხვედრას.
ამდენად, მეცნიერს იმედი აქვს, რომ ჯანდაცვის ორგანოები გაითვალისწინებენ კვლევის შედეგებს და მოაწყობენ შესაბამის საინფორმაციო კამპანიებს მწეველთათვის.
„ეს  კარგი სიახლეა  და უმჯობესია მოტივაცია პოზიტიურ ცნობაში ეძიო, ვიდრე შიშს გგვრიდეს ინფორმაცია თამბაქოს მოხმარების მძიმე შედეგების შესახებ. ნუგბართან ერთად უმჯობესია.

Метте Мёльгор (Mette Mølgaard)
Если вы курите, вы, несомненно, слышали обо всех физиологических преимуществах, которые вас ждут, если вы бросите. Но знали ли вы, что отказ от курения хорошо повлияет и на психику?
Через шесть недель без курения у вас снизится риск развития тревоги, депрессии и стресса. И это без какого-либо ущерба для вашей социальной жизни, свидетельствует новое большое исследование, обзор которого опубликован в Кокрановской библиотеке
«По-моему, замечательно, что они взялись за эту тему. Ведь это на самом деле миф, что курение делает человека счастливее, а отказ от него провоцирует депрессию», — говорит профессор и эксперт по профилактике никотиновой зависимости Шарлотте Писингер (Charlotte Pisinger).
«Все наоборот. Многие исследования свидетельствуют, что люди, начавшие курить, больше рискуют обзавестись психическими проблемами. И никотин тому прямая причина, потому что он вызывает изменения в мозгу», — говорит профессор, сотрудничающая с кафедрой общественного здравоохранения Копенгагенского университета.
Она не участвовала в новом исследовании, но оценила его по просьбе Videnskab.
Длительно время наблюдали за 100 тысячами курильщиков
Новая научная работа представляет собой систематический анализ 102 обсервационных исследований, в ходе которых ученые от шести недель до шести лет наблюдали за более 169,5 тысячами людей. Их целью было сравнить тех, кто бросил курить, с теми, кто продолжал это делать.
«Те, кто отказался от сигарет, меньше подвержены тревоге, депрессии и стрессу. Так что отказ от курения немного похож на то, как если бы вы начали принимать антидепрессанты», — объясняет Шарлотта Писингер.
Это «сильное исследование» на высоком научном уровне, добавляет она. Так что есть все основания принять к сведению его результаты, тем более что курение — это очень серьезно.
Причина болезней и смерти
Курение каждый год уносит жизни 14 тысяч датчан, а пассивное курение виновно в 300-500 смертях ежегодно. Половина всех курильщиков умирают от болезней, которые развились или усугубились из-за курения. В среднем курильщики живут примерно на десять лет меньше.
Тем не менее, по данным Датского онкологического общества, каждый четвертый датчанин курит ежедневно или время от времени.
Вероятно, некоторым курение помогает расслабиться, другие же, возможно, боятся, что отказ от этой привычки скажется на их психическом здоровье. Но это миф, объясняет Шарлотта Писингер.
«Вначале курить здорово, потому что замечаешь положительные эффекты от табака, так же как когда изредка употребляешь кокаин, амфетамины или алкоголь. Но если делать это ежедневно, развивается толерантность, и мозг начинает требовать больше вещества, вызывающего привыкание, а „вознаграждение» становится все меньше. А вот если вы это вещество не получаете, начинаются всякие неприятности вроде невозможности сосредоточиться, тревоги, неврозов и плохого настроения».
Перекур на время избавляет от этой ломки, но в долгосрочной перспективе курение плохо сказывается на ментальном здоровье.
Отказ от курения не влияет на общественную жизнь
Многие курильщики связывают свою привычку с социальными отношениями и боятся, что без сигарет их социальные связи нарушатся. Для них это аргумент, чтобы не бросать курить.
Еще один миф, говорит Шарлотта Писингер. «Для многих это одна из причин не бросать курить. Ведь курить так приятно в том числе и потому, что становишься частью сообщества курильщиков. Особенно в молодости, когда так легко завязать с кем-то разговор, просто спросив: „У вас не будет зажигалки? Не угостите сигаретой?» Но ведь не в сигаретах суть дружбы».
Вот почему это исследование настолько важно. По существу, открытие не новое, но в свежей работе собраны данные и результаты многих предыдущих исследований, причем все говорят об одном.
«Действительно сильное исследование»
Хотя это исследование не принесло кардинально новых знаний, оно все равно может пойти на пользу курильщикам.
«Тех, кто не слышал этого раньше, оно удивит. И жалко, что эта информация до сих пор не получила широкого распространения, ведь мы знаем об этом уже несколько лет, — говорит Шарлотта Писингер. — Сейчас уже многие исследования ее подтверждают, развеивая живучие мифы о том, что благодаря курению люди лучше чувствуют себя психологически, менее подвержены стрессу и депрессии, и что лучше курить, чем оказаться в социальной изоляции».
Поэтому она надеется, что органы здравоохранения учтут эти результаты и устроят соответствующие информационные кампании для курильщиков.
«Это хорошая новость, и, вероятно, лучше черпать мотивацию в хорошей новости, чем в страхе перед всеми негативными последствиями курения. Такой вот пряник».