Express დიდი ბრიტანეთი
რა თქმა უნდა, ეს კვაზი დიქტატორი – მაგარი ბიჭია (დიქტატორები, ყველა მაგარი ბიჭია – ასე არ არის?), მაგრამ უმგრესიც შეიძლება ჩამოაგდო – ეს, საოცრად სწრაფად ხდება. უეცარი, ზოგჯერ ძალადობრივი დამხობის შესაძლებლობა, მუდმივად ჰკიდია კულისებს მიღმა, როცა დესპოტი სცენაზე უსასრულოდ დგას
სადღაც წავიკითხე, რომ პუტინი ფარულად ჯგუფ ,,ABBA’’-ს თაყვანისმცემელია. ასეთ შემთხვევაში, მისთვის ცნობილი უნდა იყოს ,,ABBA’’-ს უკვდავი ჰიტის ერთი ფრაზა: ისტორია ყოველთვის მეორდება. ისტორია კი გვასწავლის, რომ დემოკრატი ლიდერების უმრავლესობა, სახლში მშვიდად აღესრულება. აი, ტირანთა კარიერის დასრულება უფრო ბობოქარია. ახლა რუსეთის თერთმეტ საათობრივ სარტყელში, აღმოსავლეთიდან ვიდრე დასავლეთამდე, ძალას იკრებს ამბოხი, იმ ფონზე, როცა პროტესტის მონაწილეებს ემუქრებათ გვემა პოლიციელების მხრიდან და ციხეში მოხვედრა, მხოლოდ იმიტომ, რომ გამოდიან დაკავებული ოპოზიციონერის, ალექსეი ნავალნის მხარდასაჭერად. ყოფილ საბჭოთა კავშირს, არ უნახავს მსგავსი რამ იმ დროიდან, რაც 21 წლის წინ, ხელისუფლებაში მოვიდა ყოფილი ჩეკისტი – ,,რკინის კაცი’’ პუტინი და უცნობია, ყოველივე ეს როგორ დასრულდება.
კარლის სიხარბემ, ღვარძლიანობამ და მედიდურობამ, საბოლოოდ ლოგიკური დასასრული ჰპოვა. დილეგში გამომწყვდეული დიდებულები, რომლებმაც მას ფული არ მისცეს. პარლამენტის დაუკითხავი ქმედებები… მისი მოკვეთილი თავი და ტანი დაკრძალულია უინძორის სასახლეში, წმინდა გიორგის კოშკურაში.
რამდენიმე ათეული წელი, ეგზოტიკურ სამოსში და შავ სათვალეებში გამოწყობილი პოლკოვნიკი კადაფი, ლიბიის შეუცვლელ და ძლევამოსილ მეთაურად გვევლინებოდა. მისი ავტორიტეტი თვალის დახამხამებაში გაქრა. შეგიძლიათ ნახოთ Youtube – ში, როგორი იყო მისი სიცოცხლის ბოლო წუთები, როგორ გამოათრია ის ბრბომ სადრენაჟო მილიდან და ცემით ამოხადა სული.
სადამ ჰუსეინი ხელმიუწვდომელი ჩანდა თავის ერაყულ ციტადელში, საიდანაც შეურაცხმყოფელ გამოხდომებს სჩადიოდა დასავლეთის წინააღმდეგ, აბუჩად იგდებდა მეზობლებს და იჭრებოდა მათ ტერიტორიებზე. სადამის სიცოცხლის ბოლო წუთები, როცა მას ახრჩობენ ბანდიტური იერის მოკლექურთუკიანი კაცები, ასევე შეგიძლიათ მოიძიოთ ინტერნეტში.
მე სულაც არ მინდა მივანიშნო, რომ პუტინსაც ამგვარი აღსასრული ელის. მაგრამ მისი დარი დაუნდობელი ავტოკრატების ძალაუფლება, იმაზე ბევრად სუსტია, ვიდრე მათი ზეობის, ხოტბისა და დიდების ხანაში ჩანს. ჩვენ ვიცით, რომ დემოკრატიები – არასტაბილურნი და მოწყვლადნი არიან. (დააკვირდით იმ მოვლენებს, რომელიც ერთი თვის წინ ვაშინგტონში ვითარდებოდა და რომელიც ლამის ამბოხებით დამთავრდა), მაგრამ მათ ის მაინც შეუძლიათ, რომ ვითარებას ალღო აუღონ. ავტოკრატიებს, უკომპრომისობა ახასიათებთ, არა აქვთ მოქნილობა და ადრე თუ გვიან, იშლებიან შიდა დაძაბულობის ზემოქმედებით.
დღეს, პუტინი სარგებლობს მისი მძლავრი ძალოვანი სტრუქტურების მხარდაჭერით. მაგრამ ეს მხარდაჭერა მყისიერად გაქრება, თუკი ამ ძალებმა გადაწყვიტეს, რომ ფსონი არასწორად დადეს.
მე, საკმარისად ხნიერი ვარ, რომ მახსოვდეს, როგორი მყარი და გამძლე ჩანდა საბჭოთა კავშირი და მისი თაოსნობით შექმნილი აღმოსავლეთი ბლოკი. მთელი ეს კონსტრუქცია დაიშალა იმაზე სწრაფად, ვიდრე ამის წარმოდგენა შეიძლებოდა. პუტინს ჰქონდა რეალური ძალაუფლების წლები, მაგრამ მისი მმართველობა შეიძლება დაიშალოს, ისევე სწრაფად, როგორც ბერლინის კედელი.

(Express, Великобритания)
Конечно, этот квазидиктатор — сильный парень (они ведь все такие, разве нет?), но даже самых сильных из них могут свергнуть — и зачастую это происходит на удивление быстро. Возможность внезапного, а иногда и насильственного свержения постоянно витает за кулисами, когда деспот находится на сцене целую вечность
Я где-то читал, что Путин является тайным поклонником группы «АББА» (ABBA). В таком случае ему знакома фраза из их беспрецедентного хита «Ватерлоо» (Waterloo) о том, что история всегда повторяется. История показывает, что большинство демократических лидеров мирно умирают у себя дома. А у тиранов, как правило, завершение их карьеры происходит более бурно.
Сейчас в России в 11 часовых поясах с востока на запад разгорается восстание на фоне того как протестующие рискуют быть избитыми полицией и попасть в тюрьму за то, что они выходят на улицы в поддержку заключенного оппозиционера Алексея Навального. Бывший Советский Союз не видел ничего подобного с тех пор, как почти 21 год назад к власти пришел бывший чекист — «железный человек» Путин. И неизвестно, чем все это закончится.
А может, и известно. Вполне возможно, что мы являемся свидетелями вечного гавота, последнего танца, когда безжалостная власть сходится в схватке с непрекращающимся протестом. Возвращаться к примерам прошлого можно сколько угодно. Карл властвовал примерно столько же лет, сколько Путин.
Но жадность Карла, его мздоимство и высокомерие, в конце концов, сделали свое дело. Заточение в застенки дворян, отказывавшихся одолжить ему денег, действия в обход парламента… Его отрубленная голова и тело покоятся в часовне Святого Георгия во дворе Виндзорского замка.
Не один десяток лет полковник Каддафи в экзотической форме и темных очках казался неоспоримым всемогущим главой ливийского государства. Его авторитет испарился в мгновение ока. Посмотрите в Ютубе, какими были последние мгновения жизни этого человека, которого разъяренная толпа вытащила из дренажной трубы и забила до смерти в канаве.
Саддам Хусейн казался неприкасаемым в своей иракской цитадели, откуда он делал оскорбительные выпады в отношении Запада, издевался над соседями и вторгался на их территорию. Последние минуты жизни Саддама, когда его вешают бандитского вида люди в коротких куртках, тоже можно увидеть в интернете.
Я нисколько не намекаю на то, что Путина ждет такой ужасный конец. Но власть подобных ему жестоких автократов гораздо слабее, чем может показаться во времена их напыщенной, всячески восхваляемой и одобряемой славы. Мы знаем, что демократии нестабильны и уязвимы (посмотрите на события, происходившие в прошлом месяце в Вашингтоне и едва не закончившиеся восстанием), но они хотя бы обладают способностью приспосабливаться к ситуации. Автократии бескомпромиссны и гибкостью не обладают и обычно рано или поздно разрушаются под воздействием внутреннего напряжения.
В настоящее время Путин пользуется поддержкой своих грозных силовых структур. Но эта поддержка может улетучиться за выходные, если силы, поддерживающие его сейчас, решат, что поставили не на ту лошадь.
Я достаточно стар и помню, каким устойчивым и прочным казались Советский Союз и созданный им восточный блок. Вся эта конструкция разрушилась быстрее, чем можно было себе представить. У Путина были годы реальной власти. И она могла бы рухнуть так же быстро, как и Берлинская стена.