ხუთშაბათს, 11 თებერვალს, უკრაინის ეკონომიკის განვითარების, ვაჭრობისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის თანაშემწემ, ტარას კაჩკამ განაცხადა, რომ გაზსადენი „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“_ „100 პროცენტით ანტიუკრაინული“ პროექტია და დაამატა, რომ კიევი, ამას როგორმე შეურიგდება, თუ ბრიუსელი დაეხმარება უკრაინას, ევროკავშირის გაზის ბაზრებზე უფრო ღრმა ინტეგრაციაში
„ რუსეთის მთავარი მოტივაციაა – უბრალოდ დასაჯოს უკრაინა“ – აღნიშნა კაჩკამ POLITICO-სთან ინტერვიუში.
უკრაინის გადაწყვეტილებას, ხელი მოეწერა ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებისთვის, 2014 წელს, მოჰყვა ყირიმის ნახევარკუნძულის ანექსირება და ომი აღმოსავლეთ უკრაინაში.
გაზსადენი „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“, რომელმაც ასეთი უთანხმოება ჩამოაგდო, ბალტიის ზღვის ფსკერით, რუსეთიდან გერმანიისკენ მიემართება და ის რუსეთს საშუალებას აძლევს, კიევს მნიშვნელოვანი შემოსავალი დააკარგინოს, რომელსაც უკრაინა რუსული გაზის ევროკავშირში ტრანზიტის საფასურად იღებს. ბერლინი მხარს უჭერს ამ პროექტს, რამაც უკრაინის, პოლონეთისა და ბალტიის ქვეყნების წინააღმდეგობა და სერიოზული გეოპოლიტიკური დაპირისპირება გამოიწვია.
რამდენიმე დღის წინ, გერმანიის პრეზიდენტმა, ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერმა დაძაბულობის ხელახალი პროვოცირება მოახდინა, როცა „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის მშენებლობის დასრულება, გერმანიის მხრიდან საბჭოთა კავშირის წინააღმდეგ, მეორე მსოფლიო ომის დროს, ჩადენილ დანაშაულს დაუკავშირა. ამ კომენტარებმა განარისხეს პოლონეთი და უკრაინა, რომელთაც ამ ომში უზარმაზარი დანაკარგი განიცადეს.
ამჟამად, „ჩრდილოეთ ნაკად-2“-ს საფრთხე აშშ-სგან ემუქრება, რომელმაც განაცხადა, რომ კომპანიებს, რომლებიც ამ გაზსადენის უკანასკნელი კილომეტრებზე მილების ჩაწყობაში მონაწილეობენ, სანქციები დაუწესდებათ. უკრაინას სურს, რომ ტრანზიტის, თუნდაც ნაწილი შეინარჩუნოს, რადგან გაზის გატარებით მიღებული საფასური, შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყაროა უკრაინის ხელისუფლებისთვის. გერმანიამ პირობა დადო, რომ უკრაინა განახორციელებს ტრანზიტს იმ შემთხვევაშიც კი, თუ „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“ დასრულდა.
კიევი ასევე მოითხოვს ევროკავშირისგან, დაეხმაროს მას ურთიერთდაკავშირებულ ევროპულ ბაზრებზე უფრო ღრმა ინტეგრაციაში, რომლებზეც ფასს საბაზრო მექანიზმები კარნახობს და არა „გაზპრომი“. ამას გარდა, უკრაინამ მოახდინა საკუთარი გაზის ბაზრის რეფორმირება იმგვარად, რომ ის შესაბამისი ყოფილიყო ბლოკის (ევროკავშირი) მოთხოვნებთან.
„ჩვენ ვთვლით, რომ ჩვენი მისწრაფება ევროკავშირის გაზის ბაზრის წესებთან დაახლოებისა, სრულყოფს მსხვილი ბიზნესის ენერგეტიკულ სისტემას და აყალიბებს პოლიტიკურ სოლიდარობას „ჩრდილოეთ ნაკად-2“ თან მომართებით“ განაცხადა კაცკამ. მან დაამატა, რომ უკრაინის ერთ-ერთი პრიორიტეტი, ქვეყნის გაზისა და ელექტროენერგიის ბაზრების, ბლოკთან ინტეგრაციის დაწყებაა – ეს თემა, ევროკავშირ-უკრაინის ასოციაციათა საბჭოს სხდომაზე, ხუთშაბათს განიხილება. უკრაინის ელექტროენერგიის ბაზრის კომენტირებისას, კაჩკამ აღნიშნა: „გასულ წელს ბაზრის არასტაბილურობისა და იმ ფაქტის გამო, რომ ფიზიკურად რუსეთის ელექტროქსელებზე ვართ მიერთებული, იძულებული გავხდით, მოგვეხდინა მცირე რაოდენობით ელექტროენერგიის რუსეთიდან იმპორტი. ჩვენთვის, ეს უსიამოვნო მომენტია, რადგან უკრაინისთვის ევროკავშირთან ინტეგრაცია უფრო მისაღებია“.
„ამიტომ არავინ ფიქრობს, რომ რუსული ბაზრის იმედად ყოფნა გვარგებს“ – დაამატა მან.
უკრაინას, უშუალოდ რუსეთისგან, გაზი, 2015 წლის შემდეგ აღარ შეუსყიდია, რადგან ეყრდნობოდა ტრანსრეგიონულ გაზსადენებს, რომლებიც ცენტრალურ ევროპას უკავშირდება.

Сара Энн Ааруп (Sarah Anne Aarup)
Вчетверг, 11 февраля, заместитель министра развития экономики, торговли и сельского хозяйства Украины Тарас Качка заявил, что газопровод «Северный поток — 2» — это «на 100 процентов антиукраинский» проект, однако он добавил, что Киев может примириться с этим проектом, если Брюссель будет помогать Украине глубже интегрироваться в газовые рынки Евросоюза. «Главный мотив России — просто наказать Украину», — сказал Качка в интервью Politico
Решение Украины подписать с Евросоюзом соглашение об ассоциации повлекло за собой аннексию Крымского полуострова Россией в 2014 году и начало войны на востоке Украины.
Газопровод «Северный поток — 2», который вызвал очень много разногласий, напрямую ведет из России в Германию по дну Балтийского моря, и он позволит России лишить Киев весомой доли доходов, которые он получает за транзит российского газа в Евросоюз. Берлин поддерживает этот проект, что поссорило его с Соединенными Штатами, Украиной, Польшей и странами Балтии и повлекло за собой серьезное геополитическое противостояние.
Несколько дней назад президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер (Frank-Walter Steinmeier) спровоцировал новый всплеск напряженности, связав вопрос завершения строительства «Северного потока-2» с виной Германии времен Второй мировой войны перед Советским Союзом. Эти его комментарии привели в ярость Польшу и Украину, которые тоже понесли огромные потери в ходе той войны.
В настоящее время «Северному потоку-2» угрожает опасность со стороны Соединенных Штатов, которые предупредили, что компании, участвующие в укладке последних километров этого газопровода, могут столкнуться с санкциями. Украина хочет сохранить хотя бы часть газового транзита через свои территории, поскольку транзит газа является важным источником доходов украинского правительства. Германия пообещала, что Украина сможет осуществлять транзит газа, даже если строительство «Северного потока — 2» будет завершено.
Киев также просит Евросоюз помочь ему глубже интегрироваться во все более взаимосвязанные газовые рынки Европы, где цену на газ должны диктовать рыночные механизмы, а не российский «Газпром». Кроме того, Украина в значительной мере реформировала свой газовый рынок, чтобы он отвечал требованиям блока.
«Мы считаем, что наша приверженность правилам газового рынка Евросоюза также создает энергетическую систему крупного бизнеса и политическую солидарность в отношении «Северного      потока-2″», — сказал Качка. Он добавил, что одним из приоритетов Украины сейчас является начало интеграции украинского рынка газа и электроэнергии с блоком — эта тема будет обсуждаться на заседании Совета ассоциации ЕС-Украина в четверг.
Комментируя состояние украинского рынка электроэнергии, Качка сказал: «Из-за нестабильности рынка в прошлом году и того факта, что мы все еще физически подключены к электросетям России, мы были вынуждены импортировать небольшой объем электроэнергии из Российской Федерации. Для нас это неприятный момент, потому что интеграция с Евросоюзом предпочтительнее».
«Вот почему никто не считает Россию рынком, на который нам следует полагаться», — добавил он.
Украина не покупала газ напрямую у России с 2015 года, вместо этого полагаясь на трансграничные трубопроводы, соединяющие ее с Центральной Европой.