ჰანნა-ლუსინდა სმიტი   (Hannah Lucinda Smith)
აშშ-ს საზღვაო ფლოტი შავ ზღვაში თავის წარმომადგენლობას ზრდის, ეს ხდება რამდენიმე დღის შემდეგ იმ მომენტიდან, როცა პრეზიდენტმა ბაიდენმა გააფრთხილა მოსკოვი, რომ ,,იმოქმედებს მკაცრად“, რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ რეგიონში
აშშ სსფ-ს ხომალდი ,,პორტერი,’’ რომელიც აღჭურვილია ფრთოსანი რაკეტებით, შავ ზღვაში გასული კვირის ბოლოს შევიდა. ამით ის შეუერთდა მეორე ამერიკულ ხომალდს – ,,დონალდ კუკს.’’ მათ აცილებს ხომალდი – ნავთობმომმარაგებელი ,,ლარამი’’ ( ამერიკული სამხედრო ხომალდი, რომელსაც უღელტეხილის სახელი ეწოდა). ყველა ეს მცურავი საშუალება შეუერთდება ნატოს ბლოკის სხვა ხომალდებს, რომელიც შავ ზღვაში იმყოფება და წარმართავს რუტინულ საპატრულო საქმიანობასა და სამხედრო სწავლებებს.
ამგვარად, ამერიკული სამხედრო-საზღვაო კონტიგენტი შავ ზღვაში, მიაღწევს ყველაზე მაღალ ნიშნულს, 2017 წლიდან მოყოლებული. ასეთი ესკადრილიის განლაგებამ უბიძგა რუსეთს იმისკენ, რომ ყირიმში განეთავსებინა ანტისარაკეტო სისტემა ,,ბასტიონი,’’იმ ნახევარკუნძულზე, რომლის ანექსირებაც რუსეთმა მოახდინა, მიიტაცა რა ის უკრაინისგან 2014 წელს.
რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტმა ყირიმისკენ, ასევე მიავლინა ხომალდი ,,ადმირალი მაკაროვი’’ სამხედრო სწავლებაზე ზუსტად იმავე რეგიონში. სწავლება მოიცავს საჰაერო მიზნების აღმოჩენა-განადგურებას, ასევე რადიო-ელექტრონულ ბრძოლას – მოწინააღმდეგის ელექტრონული კომუნიკაციის განეიტრალებას.
აშშ-ს მეექვსე ფლოტმა განაცხადა: ,,ყველა ამ ოპერაციის საბოლოო მიზანია – სრულყოფამდე მიიყვანოს ჩვენი საჰაერო  თავდაცვის სისტემა (ნატოს შავი ზღვის ხომალდებთან ერთად), რათა უკეთ დავიცვათ აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ფლოტის ხომალდები.’’
ნატოს წარმომადგენელმა დააზუსტა, რომ ალიანსმა გააძლიერა მისი ყოფნა შავ ზღვაზე ,,რუსეთის მიერ უკრაინული ნახევარკუნძულის ანექსიის, ასევე რუსეთის სამხედრო ძალების გაძლიერების საპასუხოდ.’’
სამი მათგანი, იმ ექვსი ქვეყნიდან, რომელსაც აქვს შავ ზღვაზე გასასვლელი – ნატოს წევრია, უკრაინა და საქართველო კი თანამშრომლობენ ალიანსთან  და რეგულარულად მონაწილეობენ ნატოს მანევრებში ამ რეგიონში.
რუსეთმა, მეექვსემ იმ ქვეყნებიდან, რომელიც შავ ზღვაზე გასასვლელს ფლობს, 2008 წელს დაიწყო თავისი არეალის გაფართოება, როცა მოახდინა საქართველოს ორი რეგიონის, მათ შორის შავიზღვისპირა მხარის – აფხაზეთის ანექსია, ყირიმის ანექსიამ კი მოსკოვს შესაძლებლობა მისცა გაეძლიერებინა მისი შავი ზღვის ფლოტი, რომელიც განთავსებულია სევასტოპოლში. მოსკოვი, ასევე იყენებდა შავი ზღვის ფლოტს მისი ოპერაციების მხარდასაჭერად სირიაში.
რუსეთმა მოახდინა ყირიმის ნახევარკუნძულის მილიტარიზაცია და იქ 2014 წელს 30 000 ჯარისკაცი განათავსა, სამჯერ მეტი, თავდაპირველ კონტიგენტზე. მან, ასევე ააგო ხიდი ქერჩის ყურეზე და ყირიმი რუსეთის ტერიტორიას დაუკავშირა. ამ ნაბიჯმა მოსკოვს საშუალება მისცა გაეკონტროლებინა უცხო ხომალდების გადაადგილება აზოვის ზღვაში, მიუხედავად იმისა, რომ 2003 წელს დაიდო შეთანხმება უკრაინასა და რუსეთს შორის, რომელიც იძლეოდა გარანტიას, ორი ქვეყნის ხომალდების დაუბრკოლებელი მოძრაობისა ქერჩის ყურეში.
2018 წლის ნოემბერში, რუსეთმა გაიტაცა სამი უკრაინული ხომალდი და უკრაინული ეკიპაჟის 24 წევრი, დააპატიმრა ისინი რვა თვით და შემდეგ ტყვეთა გაცვლის ფორმატით გადასცა მეზღვაურები სამშობლოს. ხომალდები უკრაინას, მხოლოდ 2019 წლის ნოემბერში დაუბრუნეს.
ბაიდენი პუტინს ტელეფონით გასულ ოთხშაბათს ესაუბრა – პირველად, მისი თეთრ სახლში მისვლიდან. როგორც იტყობინებიან, ბაიდენმა საუბარში გამოთქვა უკმაყოფილება რუსეთის რიგი ქმედებების გამო, მათ შორის იყო 2020 წლის აშშ-ს არჩევნებში ჩარევა. ბაიდენმა ასევე დაადასტურა უკრაინის მხარდაჭერა. ეს – დონალდ ტრამპის ხაზიდან გადახვევაა, რომელიც ისე იქცეოდა, თითქოს არ სურდა შეემჩნია პუტინის აგრესია ამ რეგიონში.
ნატო აძლიერებს პატრულირებასა და სწავლებას შავ ზღვაში, სამხედრო ბლოკმა ბაზა ,,მიხაი კოლჩენაგუზე’’ განათავსა ავიაგამანადგურებლები, რუმინულ ქალაქ  კონსტანტასთან ახლოს.
თუმცა ალიანსს აქვს პრობლემებიც: თურქეთის რუსეთთან ურთიერთობის დათბობა, ნატოსთვის ნამდვილი თავის ტკივილია.
ეს ურთიერთობა განსაკუთრებით გაძლიერდა ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემა C– 400 -ის შეძენის შემდეგ. ანკარამ, რუსეთისგან ნაყიდი სისტემა შავიზღვისპირეთის მიმდებარე ქალაქ სინოპში, გასულ წლის ოქტომბერში გამოსცადა.

Ханна-Люсинда Смит (Hannah Lucinda Smith)
Военно-морской флот США повысил уровень своего присутствия в Черном море через несколько дней после того, как президент Байден предупредил Москву, что будет «действовать жестко» против российской агрессии в этом регионе
Корабль ВМФ США «Портер», эсминец с крылатыми ракетами, вошел в Черное море в конце минувшей недели. Таким образом он присоединился к другому американскому кораблю «Дональд Кук». Их сопровождает судно-заправщик «Ларами», [американский военный корабль, названный так в честь горного хребта в США]. Все эти суда присоединились к другим судам блока НАТО, находящиеся в Черном море для проведения рутинных патрулей и военных учений.
Таким образом американский военно-морской контингент в Черном море достиг своих самых больших размеров с 2017 года. Развертывание такой эскадры подтолкнуло Россию к тому, чтобы разместить систему противоракетной обороны «Бастион» в Крыму — то есть на том самом полуострове, который Россия аннексировала, отняв у Украины в 2014 году. Российский ВМФ также направил один из своих военных кораблей, судно «Адмирал Макаров», для военных учений как раз в тот же самый район Черного моря. Учения включают обнаружение и обезвреживание воздушных целей, а также радио-электронную борьбу с разрушением электронных коммуникаций противника в качестве элемента учений.
В своем заявлении Шестой флот США заявил: «Конечная цель всех этих операций — улучшить до уровня совершенства нашу совместную [с кораблями НАТО в Черном море] систему ПВО, чтобы лучше защищать корабли военно-морского флота США».
Представитель НАТО пояснил, что альянс НАТО усилил свое военное присутствие в Черном море «в ответ на незаконную аннексию Россией украинского полуострова Крым, а также на продолжающееся наращивание Россией своих военных сил там».
Три из шести стран, имеющих выход к Черному морю: Турция, Румыния и Болгария — являются членами НАТО. А Украина и Грузия сотрудничают с альянсом, регулярно присоединяясь к маневрам НАТО в регионе.
Россия, шестая из стран, имеющих выход к Черному морю, начала расширять свое присутствие в 2008 году, когда Россия аннексировала два региона Грузии, включая Абхазию, грузинскую приморскую провинцию. (Так в тексте, на самом деле Россия не аннексировала Абхазию и Южную Осетию, а признала эти страны дипломатически в 2008 году, после попытки Грузии насильно вернуть контроль над Южной Осетией — прим. ред.). Захват Москвой Крыма позволил ей нарастить силу своего Черноморского флота, базирующегося в порту Севастополь. Москва также использовала Черноморский флот для поддержки своей операции в Сирии.
Россия милитаризировала Крымский полуостров, разместив там с 2014 года более 30 тысяч солдат, что в три раза больше первоначального контингента. Она также построила мост через Керченский пролив, соединив Крым с основной российской территорией. Этот шаг позволил Москве контролировать доступ чужих судов в Азовское море, хотя подписанный в 2003 году договор между Россией и Украиной гарантировал беспрепятственный доступ кораблей двух стран в этот пролив.
В ноябре 2018 года Россия захватила три украинских судна, задержав 24 человека из их экипажей на восемь месяцев, после чего они были возвращены Украине в рамках обмена пленными. Суда были возвращены Украине только в ноябре 2019 года.
Байден поговорил с Путиным по телефону в минувший вторник — в первый раз после своего прихода в Белый Дом. Как сообщается, Байден поднял в разговоре тему своей озабоченности рядом российских действий, включая вмешательство в выборы в США в 2020-м году. Байден также подтвердил поддержку, которую США оказывают Украине. Это — отход от политической линии Дональда Трампа, который часто вел себя так, как будто намерен не замечать путинские агрессии в этом регионе.
НАТО усиливает свои патрули и учения в регионе Черного моря, военный блок также разместил самолеты-истребители на базе «Михай Колчегану» недалеко от румынского города Константа.
Однако у альянса есть и проблема: потепление отношений Турции с Россией вызывает у НАТО головную боль. Она особенно усилилась с покупкой системы ПВО С-400. Анкара испытала эту купленную у России систему в Синопе, причерноморском городе, в октябре минувшего года.