მეჰმედ ბურაკ კარაჯაოღლუ, აჰმედ ყარაჰმედი
რუსეთის სპეციალური დანიშნულების ძალებმა სცადეს, შეეღწიათ სირიის ნაციონალური არმიის (სნა) ზურგში – დეესკალაციის ზონაში, იდლიბის სამხრეთით
Anadolu-ს კორესპონდენტის, სნას წყაროზე დაყრდნობით მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 11 იანვარს, რუსულმა “სპეცნაზმა’’ ჩაატარა ოპერაცია შეხების ხაზზე, პროვინცია ჰამის ენკავის რაიონში
შეტევის შედეგად, რომლითაც დაირღვა რუსეთ-თურქეთის ადრე მიღწეული ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება, არის დანაკარგი სნას რიგებში.
რუსეთის მოქმედების საპასუხოდ, სნა-მ საარტილერიო და სარაკეტო ცეცხლი გაუხსნა სირიის რეჟიმის პოზიციებს მაარტ მუკხასის დასახლებაში, იდლიბის სამხრეთით.
ამ ტიპის ოპერაციაში, რუსეთის ძალები პირველ ეტაპზე იყენებს უპილოტო საფრენ აპარატებსა და ცეცხლგამჩენ ჭურვებს, შემდეგ საქმეში ერთვებიან სნაიპერები და მოქმედებს სითბური დამიზნების შეიარაღება.
ასეთი მცდელობები გამიზნულია ოპოზიციური, ანტისამთავრობო შეიარაღებული ჯგუფებისთვის ზიანის მისაყენებლად, თუმცა რუსულ შენაერთებს, პერიოდულად აქვთ დანაკარგი და ისინი უკან იხევენ.
სიტუაცია იდლიბში
2017 წლის 4 – 5 მაისს, ასტანაში გამართულ შეხვედრაზე თურქეთის, რუსეთის და ირანის მონაწილეობით, შეიქმნა ,,დეესკალაციის ზონა’’: იდლიბში და მის მეზობელ პროვინციებში (ლატაკია, ჰამი და ალეპო), ფომსის პროვინციის ჩრდილოეთში, დამასკოს პროვინციასა და ქვეყნის სამხრეთ რაიონებში (პროვინციები: დერა და ელ-კუნეიტრა).
სირიის რეჟიმმა და პროირანულმა ტერორისტებმა დაიკავეს სამი, ამ ოთხი ზონიდან რუსეთის საჰაერო მხარდაჭერით და თავი მოიყარეს იდლიბში. 2018 წლის სექტემბერში, თურქეთმა მიაღწია დამატებით შეთანხმებას რუსეთთან, რათა გაძლიერებულიყო ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმი.
2019 წლის მაისში რუსეთისა და რეჟიმის გაერთიანებულმა ძალებმა, დაიწყეს სამხედრო მოქმედება მთელი რეგიონის ხელში ჩასაგდებად და კონტროლი დაამყარეს არაერთ დასახლებაზე იდლიბის დეესკალაციის ზონაში.
2020 წლის 5 მარტს, თურქეთსა და რუსეთს შორის დაიდო ახალი ხელშეკრულება.
მიუხედავად იმისა, რომ ზავი რეჟიმის მხრიდან პერიოდულად ირღვევა, ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება დიდწილად დაცულია. 2017 წლიდან 2020 წლამდე, რუსეთისა და რეჟიმის ძალების შეტევების შედეგად, ორ მილიონამდე მშვიდობიანი მაცხოვრებელი იძულებული შეიქნა, გადაადგილებულიყო თურქეთის საზღვრის მიმდებარე რაიონებში.

Мехмет Бурак Караджаоглу (Mehmet Burak Karacaoğlu), Ахмет Караахмет (Ahmet Karaahmet)
Российские силы специального назначения предприняли попытку проникновения в тыл Сирийской национальной армии (СНА) на юге Идлибской зоны деэскалации в Сирии
По сведениям, полученным корреспондентом «Анадолу» (Anadolu) от источников в СНА, российский спецназ в ночь на 11 января провел операцию по проникновению у линии соприкосновения в Энкави в районе долины Габ провинции Хама.
В ходе столкновений, возникших в результате атаки, предпринятой в нарушение турецко-российских договоренностей о прекращении огня, были потери среди бойцов СНА.
В ответ на действия российских военных силы СНА подвергли артиллерийскому и ракетному обстрелу позиции сирийского режима в селении Маарт Мукхас на юге Идлиба.
В такого рода операциях российские силы на первом этапе используют ударные беспилотные летательные аппараты (БПЛА) и зажигательные бомбы. Затем в дело вступают снайперы, также применяются вооружения с тепловым наведением.
Такие попытки проникновения нацелены на нанесение урона оппозиционным и антиправительственным вооруженным группам, однако российские силы также периодически несут потери и отступают.
Ситуация в Идлибе
На встрече в Астане, состоявшейся 4-5 мая 2017 года при участии Турции, России и Ирана, в Сирии было создано четыре «зоны деэскалации»: на территории Идлиба и соседних с ним провинций (Латакии, Хамы и Алеппо), севере провинции Хомс, в Восточной Гуте в провинции Дамаск, в южных районах страны (провинциях Деръа и Эль-Кунейтра).
Однако сирийский режим и проиранские террористы захватили три из четырех этих зон при поддержке России с воздуха и сосредоточились на Идлибе. В сентябре 2018 года Турция достигла дополнительного соглашения с Россией по укреплению режима прекращения огня.
В мае 2019 года силы России и режима начали военные действия с целью полностью захватить регион и взяли под контроль множество крупных поселений на территории Идлибской зоны деэскалации.
5 марта 2020 года в Москве между Турцией и Россией было достигнуто новое соглашение.
Несмотря на периодические нарушения перемирия со стороны сил режима, прекращение огня в значительной степени сохраняется. В период с 2017 по 2020 годы в результате атак сил России и режима около двух миллионов мирных жителей были вынуждены переместиться в районы близ границы с Турцией.