რაც შეეხება ბაიდენისა და პუტინის საუბარს, შემთხვევითობა როდია, რომ ონლაინ შეხვედრის დროს – ,,დავოსის დიალოგები’’-  პუტინი ალაპარაკდა ,,ახალ საფრთხეებზე’’
უფრო ზუსტად, მან თქვა: „შიდაპოლიტიკური პროცესების გამწვავება-გამკაცრება, მათ შორის წამყვან ქვეყნებში, ყოველივე ეს აისახება საერთაშორისო ურთიერთობის ხასიათზე და  არ ეხმარება სტაბილურობასა და განჭვრეტადობას, სუსტდება საერთაშორისო ინსტიტუტები, მრავლდება რეგიონული კონფლიქტები, ხდება გლობალური უსაფრთხოების სისტემის დეგრადირება. როგორც ცნობილია, ამგვარი პრობლემების გადაუჭრელობა და საამისო მზაობის არარსებობა, შემოგვიბრუნდა მე-2 მსოფლიო ომით. რა თქმა უნდა, ასეთი გლობალური ცხელი კონფლიქტი, დღეს შეუძლებელია. ამის დიდი იმედი მაქვს. ეს იქნება ცივილიზაციის დასასრული.“
შედარება გასული ასწლეულის 30-იან წლებთან – ეს მკაფიო მინიშნებაა მსოფლიო ომზე. შემდეგ არის ამ მინიშნების კონკრეტიზაცია და ბოლოს დასკვნითი ფრაზა – ,,ცივილიზაციის დასასრული’’- ეს უკვე ბირთვული ომის მუქარაა. ფაქტობრივად ხანგრძლივი პერიოდის ,,კეთილი პუტინის’’ შემდეგ, ჩვენ ისევ გვაჩვენეს ,,აგრესიული პუტინი.’’ რა თქმა უნდა, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ – ეს რუსეთის შიდა აუდიტორიაზეა გათვლილი, რათა ,,გადაგვრთონ’’ სახიფათო თემებიდან – სასახლეებიდან, კორუფციიდან და მიგვმართონ ,,ნაციონალური დიდებისკენ,“ „მუხლებზე დაჩოქილთა წამოდგომისკენ,“ ყველასთან ომისკენ, მაგრამ… ეს ძალზე რთული და ორაზროვანი მოწოდებაა  – ,,შიდა მომხმარებლისთვისაც“ კი.
პუტინი აშინებს მსოფლიოს, მიმართავს მისთვის ჩვეულ ბირთვულ შანტაჟს და ეს, სწორედ რომ ყველაზე ნათლად გამოხატავს მისი ბაიდენთან საუბრის შინაარსს. ეს ასევე მიუთითებს, რომ პუტინი აშკარად უკმაყოფილოა ამ საუბრით.
გასაგებია, რომ ძირითადი თემა საუბრისა, არის ძველი შეთანხმება ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიული შეიარაღების შემცირების შესახებ, მაგრამ საუბრის შინაარსი გაცილებით სერიოზული იყო და მასში, როგორც ჩანს ფიგურირებდა უკრაინა და ის არა მარტო მოიხსენიეს – არამედ მასზე დიდხანს იმსჯელეს.
ამას მოწმობს პესკოვის შემაჯამებელი კომენტარიც, რომელმაც აღნიშნა, რომ ,,გამოყენებული ფრაზები ზუსტად ასახავს მხარეთა პოზიციას და რა თქმა უნდა, განსხვავებული აღქმები განხილვის დროს, მიუთითებს უთანხმოებაზე ამ საკითხში.’’ მოკლედ, ,,მშვიდობაზე, მეგობრობასა და საღეჭ რეზინზე’’ –  ნათელია, ლაპარაკი არ ყოფილა.
მაინც რაზე ისაუბრეს მათ? Reuters–მა გამოაქვეყნა თეთრი სახლის წარმომადგენლის, ჯენიფერ ფსაკის კომენტარი. თუ ამ კომენტარს დავეყრდნობით, არავის უცდია ტონის შერბილება. კერძოდ, აშშ-ს პრეზიდენტმა განიხილა აშშ-ს რუსეთთან ურთიერთობის პრინციპული საკითხების მთელი სპექტრი და მათ შორის უპირველესია – უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერა. შემდეგ საუბრის კონტექსტიდან გამომდინარე ახსენეს რუსეთის მტრული აქტივობის შესახებ აშშ-სა და დემოკრატიის წინააღმდეგ, რომლებიც ბოლო წლებში განხორციელდა და მოიცავდა რუსეთიდან ინსპირირებულ ჰაკერულ შეტევებს, რუსეთის მიერ ავღანეთში ამერიკელი ჯარისკაცების მკვლელობის წახალისებას, ალექსეი ნავალნის მოწამვლას. აქედან დასკვნა, ეს იყო პუტინისთვის მძიმე საუბარი.
ფაქტობრივად, ეს ნიშნავს ,,კომპრომისის ველის“ არარსებობას –  მისი რუსული გაგებით. ეს უკანასკნელი გულისხმობს ,,მსოფლიოს ორ ნაწილად გაყოფას,“ „გავლენის ზონების“ აღიარებას და ა. შ. შესაბამისად, ამით აიხსნება პუტინის უკმაყოფილება, რომელიც მეთოდურად არღვევდა  ნებისმიერ შეთანხმებას და  ელოდა, რომ ,,გამოივაჭრებდა’’ აშშ-სთან უკრაინის საკითხს მისთვის სასურველი პირობებით. შესაბამისად, საჭირო გახდა ,,ფსონის გაზრდა,’’ რადგან ვერ მოხერხდა სიტუაციის დალაგება ცალკეული შეთანხმებებით და აშშ-სთან ურთიერთობის სრულფასოვნად აღდგენა უკრაინის საკითხის გვერდის ავლით. ამდენად, უკრაინის ტერიტორიის ოკუპაციის საკითხი სრულიადაც არ არის დახურული.

Насчет разговора Байдена и Путина. Не случайно уже после этого разговора на онлайн-встрече «Давосские диалоги» Путин заговорил о «новых угрозах»
А сказал он буквально следующее: «Обострение и ужесточение внутриполитических процессов, в том числе в ведущих странах — все это неизбежно сказывается и на характере международных отношений, не добавляет стабильности и предсказуемости, происходит ослабление международных институтов, множатся региональные конфликты, деградирует и система глобальной безопасности… Как известно, неспособность и неготовность решать такие проблемы по сути в XX веке обернулись катастрофой Второй мировой войны. Конечно, сейчас такой глобальный, горячий конфликт, надеюсь, в принципе невозможен. Очень на это надеюсь. Он означал бы конец цивилизации».
Сравнение с ситуацией 30-х годов прошлого столетия — явный намек на мировую войну. Далее конкретизация этого намека, ну и завершающая фраза о «конце цивилизации» — это угроза ядерной войной. Фактически, после длительного периода «доброго Путина», нам снова показали «агрессивного Путина». Конечно, можно было бы предположить, что это — для внутренней российской аудитории, которую снова надо «уводить» от опасных тем дворцов и коррупции к «национальному величию», вставанию с колен и войне против всех, но… Это слишком сложная и двусмысленная подача для «внутреннего потребителя».
Нет, Путин пугает мир, прибегая к привычной теме ядерного шантажа, и это, пожалуй, лучше всего говорит о содержании сегодняшнего разговора с Байденом. И то, что Путин явно остался разговором недоволен.
Понятно, что основная тема разговора — это продолжение старой договоренности двух стран о сокращении стратегических вооружений. Но содержание разговора было гораздо серьезнее. И там, очевидно, фигурировала Украина, и не просто упоминалась, а довольно долго обсуждалась.
Об этом свидетельствует и итоговый комментарий Пескова, который подчеркнул, что «использованные фразы как раз отражают позицию сторон, и, конечно, разница в изложении говорит о серьезных разногласиях по этому поводу». Итак, о «мире, дружбе, жвачке», похоже, речь не шла.
А о чем шла? Reuters опубликовал комментарий представителя Белого дома Дженнифер Псаки. Если опираться на этот комментарий, никто не пытался смягчить тональность этого разговора. В частности, президент США прошелся по всему спектру принципиально важных для США вещей в коммуникации с Россией, и первая же этих вещей — твердая поддержка суверенитета и территориальной целостности Украины. Далее по контексту разговора были все те проявления враждебной активности России против США и демократии, которые возникли в последние годы, включая хакерские атаки, инспирированные из России; поощрение Россией убийств солдат США в Афганистане; отравление Алексея Навального. Поэтому можно сделать вывод, что это был довольно тяжелый для Путина разговор с президентом США.
Фактически, это означает отсутствие поля для «компромиссов» в российском их понимании.
А это, как известно, «делить мир на двоих», признавать «зоны влияния» и т.д. Соответственно, этим и объясняется недовольство Путина, который методично срывал выполнение любых договоренностей, ожидая возможность «сторговаться» на лучших вариантах по Украине. Значит, надо снова «повышать ставки», потому что надежда «порешать» все через какие-то отдельные договоренности в очередной раз не оправдалась, и восстановление полноценных отношений с США через «вынесение украинского вопроса за скобки» не проходит. Поэтому и вопрос оккупированных территорий Украины тоже отнюдь не «закрыт».