იაკო ლოიკანენი, ანტი მიალკიონენი
ესტონეთის პრეზიდენტი კერსტი კალიულანდი თვლის, რომ რუსეთის შესაძლებლობები ზესახელმწიფოს სტატუსში მოახდინოს გავლენა მსოფლიო წესრიგზე, დღითიდღე სუსტდება, კრემლში ამას გეძნობენ, რაც კიდევ გაურკვეველს ხდის რუსეთის ქმედებას ბალტიის ზღვის რეგიონში
ესტონეთის პრეზიდენტი კერსტი კალიულანდი რუსეთში არსებული ვითარების მძიმე სურათს ხატავს.
რუსეთი თავად ხვდება, რომ მისი ეკონომიკური ძლიერება დასუსტდა ადრინდელთან შედარებით. ქვეყანაში მძიმე ეკონომიკური სიტუაცია შეიქმნა, ეკონომიკა არ იზრდება, პირიქით შემცირდა. ამ ეკონომიკას თანამედროვეს ვერ უწოდებ’’- ამბობს კალიულანდი.
კალიულანდის თქმით, საფრთხე და გაურკვეველი ქმედებები რუსეთის მხრიდან მომდევნო ათი-ოცი წლის განმავლობაში გაიზრდება, რადგან საერთაშორისო ასპარეზზე მისი შესაძლებლობებისთვის ფანჯარა თანდათან იხურება.
,,ამდენად, მას სჭირდება სწრაფი, იაფფასიანი და გაურკვეველი ნაბიჯები ვითარების შესაცვლელად. თანაც რუსეთმა ეს ნაბიჯები სწრაფად უნდა გადადგას’’- ამბობს კალიულანდი
უნდა ვემზადოთ უჩვეულო მეთოდებისთვის
კერსტი კალიულანდის აზრით, ძნელია ზუსტად განსაზღვრო რა ელის, მაგალითად ესტონეთსა და ფინეთს.
,,შევძელით კი გამოგვეცნო, რა მოხდებოდა საქართველოსა და უკრაინაში? შევძელით მივმხვდარიყავით, რა დაემართებოდა ნავალნის? რა თქმა უნდა, ვერა.’’
,,ვფიქრობ, მცდელობა სრულად განვჭვრიტოთ მოვლენების განვითარება, ვერ იქნება ნაყოფიერი, მაგრამ უნდა გვახსოვდეს, რომ შეიძლება გადავაწყდეთ უჩვეულო ქმედებებს. რუსები შეეცდებიან ჩვეული წესრიგი ჩაგვინაცვლონ სისტემით, რომელიც ძალასა და მათ ინტერესებს დაემყარება.’’

MTV Uutiset, Финляндия
Президент Эстонии Керсти Кальюлайд (Kersti Kaljulaid) считает, что способность России влиять на миропорядок в статусе крупной державы быстро ослабевает. Как сказала Кальюлайд в интервью Яакко Лойкканену (Jaakko Loikkanen), в Кремле это осознают, что только усугубляет непредсказуемость действий России в регионе Балтийского моря
Президент Эстонии Керсти Кальюлайд рисует суровую картину обстановки в России.
«Сама Россия тоже понимает, что ее экономическая мощь стала меньше, чем раньше. Экономическая ситуация в стране плохая, экономика не растет — скорее, сокращается. Эту экономику больше не назвать современной», — говорит Кальюлайд.
По словам Керсти Кальюлайд, угроз и непредсказуемых действий со стороны России в следующие десять-двадцать лет будет только больше, поскольку окно ее возможностей в международной политике постепенно закрывается.
«Поэтому ей нужно искать быстрые, дешевые и непредсказуемые способы исправить это. И ей нужно сделать это быстро», — говорит Кальюлайд.
Нужно готовиться к необычным методам
По словам Керсти Кальюлайд, очень сложно сказать, к чему конкретно стоит готовиться, например, Финляндии и Эстонии.
«Могли ли мы угадать, что произойдет в Грузии и на Украине? Могли ли мы предугадать события в Солсбери? Могли ли мы знать, что произойдет с Навальным? Безусловно, нет».
«Думаю, попытки предугадать дальнейшие события вряд ли окажутся плодотворными, но нужно помнить, что мы еще можем столкнуться с необычными действиями. Они будут пытаться смещать привычный нам миропорядок в сторону системы с опорой на силу и свои интересы».