Frankfurter alllgemeine zeitung
„ჩრდილოეთ ნაკადი-2“ – ეს ევროპული პროექტია. ამის შესახებ განაცხადა რადიოსადგურ „დოიჩლანდფუნკთან“ ინტერვიუში ბერნდ ვესტფალმა, გერმანიის სოციალ- დემოკრატიული ფრაქციის სპიკერმა ბუნდესტაგში, რომელიც პასუხისმგებელია ენერგეტიკული პოლიტიკის საკითხებზე
მისი თქმით, „უცნაურია“ თეთრი სახლის პოზიცია, რომ  თითქოს, მას შეუძლია განსაზღვროს ენერგეტიკული პოლიტიკა ბრიუსელსა და ბერლინში, ხოლო გაზსადენის მიბმა ნავალნის საქმეზე, ეს უბრალოდ „უაზრობაა“. თუმცა ბრიუსელში ევროპის პარლამენტი სწორედ ასე მოიქცა. ყველა მსხვილი ფრაქციის ხმების საფუძველზე, ევროპარლამენტმა კიდევ ერთხელ მოგვიწოდა შევაჩეროთ მშენებლობა. საინტერესოა, თვლის თუ არა გსდპ ევროდეპუტატთა ნების  გამოხატულებას – „უაზროდ“ და „უცნაურად“ ევროპის ყველაზე საკამათო ენერგეტიკული პროექტის შესახებ.
ევროპარლამენტს, ამერიკელების მსგავსად, ვერ დაადანაშაულებ იმაში, რომ მას სურს გააიოლოს ყველასგან დაწყევლილი ფიქლის გაზის გასაღება ევროპაში. იმედს, რომ ვაშინგტონი ბაიდენის დროს ამ საქმეში ნაკლებად მკაცრად იმოქმედებს, ვიდრე ტრამპის პრეზიდენტობის პეროიდში, როგორც ჩანს, გამართლება არ უწერია. ბაიდენიც დიდი ხანია პროექტის კრიტიკოსებს მიეკუთვნება.
გაზსადენის მშენებლობის დასრულება, რომლის საშუალებითაც კიდევ უფრო მეტი რუსული გაზი შევა ევროპაში, ხოლო მეტი ევროპული ფული მოხვდება პუტინის რეჟიმის სალაროში, არა მარტო გაამწვავებს კონფლიქტს ევროკავშირის შიგნით, არამედ გაართულებს ტრანსატლანტიკური ურთიერთობის გადატვირთვას. ბაიდენის ადმინისტრაციასთან მოლაპარაკების წარმოება ამ სადავო საკითხზე და კომპრომისების მოძიება უფრო ადვილი იქნება, ვიდრე ტრამპის ხალხთან. მაგრამ გერმანიის საგარეო და ენეგეტიკულ ისტორიაში, „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის საქმე, ნამდვილად ვერ ჩაიწერება ოქროს ასოებით.
პუტინს შეუძლია ხელები სიამოვნებისგან იფშვნიტოს: ამ პროექტმა მაქსიმალური განხეთქილება შეიტანა ევროკავშირსა და ტრანსატლანტიკურ პარტნიორობაში. ვერც ამერიკულმა სანქციებმა და ვერც რუსულმა საწამლავმა, ვერ აიძულა ბერლინი უარი ეთქვა ამ ენერგეტიკულ პროექტზე. ვიღაცამ შეიძლება გფრ-ს პოზიცია ნაციონალური სუვერენიტეტის გამოხატულებად მიიჩნიოს, მაგრამ ვშიშობ, კრემლის მიერ ეს პოზიცია უფრო შეფასდება, როგორც შედეგი უალტერნატივო დამოკიდებულებისა.

Бертольд Колер (Berthold Kohler)
«Северный поток — 2» — это европейский проект. Об этом заявил Бернд Вестфаль (Bernd Westphal), спикер фракции СДПГ в бундестаге, отвечающий за вопросы энергетической политики, в четверг в интервью радиостанции «Дойчландфунк»
По его словам, «странно», что в Белом доме думают, будто могут определять энергетическую политику в Брюсселе и Берлине. А увязывать газопровод с делом Навального, по мнению Вестфаля, вообще «нелепо». Но теперь Европейский Парламент (Европарламент) в Брюсселе сделал именно это. Опираясь на голоса всех крупных фракций, он в очередной раз призвал прекратить строительство. Интересно, считает ли и СДПГ это ясное волеизъявление евродепутатов относительно самого спорного европейского энергетического проекта «нелепым» и «странным»?
Европарламент нельзя, как это было сделано с американцами, просто обвинить в том, что он хочет облегчить сбыт проклятого всеми сланцевого газа в Европе. Надежда на то, что при таком президенте, как Байден, Вашингтон и в этом деле будет действовать не так жестко, как во времена Трампа, в вопросе с газопроводом, судя по всему, не оправдается. И Байден уже давно относится к критикам проекта.
Завершение строительства газопровода, по которому потечет еще больше русского газа в Европу и еще больше европейских денег в кассы путинского режима, может не только обострить конфликт внутри ЕС, но и затруднить перезапуск трансатлантических отношений. С администрацией Байдена будет легче вести переговоры об этом спорном деле и о возможных компромиссах, чем с людьми Трампа. Но славной страницей в истории внешней и энергетической политики Германии дело «Северного потока — 2» не станет. Путин может довольно потирать руки: этот проект внес максимальный раздор в ЕС и в трансатлантическое партнерство. Ни американские санкции, ни русский яд до сих пор не сумели заставить Берлин отказаться от этого партнерства. Кто-то может посчитать позицию ФРГ свидетельством национального суверенитета. Но боюсь, что Кремль расценит такую позицию скорее как следствие безальтернативной зависимости.