რუსეთს არ გაუკეთებია კომენტარი უკრაინის ინიციატივაზე, თუმცა რეაქცია გამოჩნდა მას შემდეგ, რაც ოკუპირებულ ყირიმში წყლის უკმარისობის გამო, ეკოლოგიური კატასტროფა მომწიფდა: ყირიმის თვითგამოცხადებული პროკურორის, ნატალია პოკლონსკაიას პირით მიანიშნებენ, რომ მოსკოვი შეიძლება დიალოგს შეუერთდეს
ყირიმის პლატფორმა – ეს არის:
– ახალი საერთაშორისო ინიციატივა მოლაპარაკების დასაწყებად, ყირიმის დეოკუპაციისა და მისი უკრაინის შემადგენლობაში დაბრუნების შესახებ.
– ფორმატის მიზანია, ნახევარკუნძულზე მიმდინარე ოკუპაციაზე, საერთაშორისო რეაგირების ეფექტიანობის გაზრდა – პლატფორმა ამოქმედდება რამდენიმე დონეზე: სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაურები, საგარეო საქმეთა სამინისტროები, პარლამენტთაშორისი თანამშრომლობა და საექსპერტო ქსელის ფორმატი.
– პლატფორმის კონცეფცია 23 სექტემბერს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ გაეროში წარადგინა. იმავდროულად, მან მოუწოდა საერთაშორისო პარტნიორებს შეერთებოდნენ ამ ინიციატივას, რათა ყირიმის დაბრუნებისკენ მიმართული ძალისხმევა გაერთიანდეს.
– 6 ოქტომბერს – უკრაინა – ევროკავშირის სამიტის დროს – ევროკავშირმა დაადასტურა მზადყოფნა მიერთებოდა ,,ყირიმის პლატფორმას.’’ ახლა, ამ საკითხის შეთანხმება მიმდინარეობს ევროკავშირის ნაციონალური მთავრობების დონეზე.
– პირველი სამიტი დაგეგმილია 2021 წლის მაისისთვის.
როგორ დაიპყრო პუტინმა ყირიმი, თუმცა ეშინოდა ამის აღიარება
რუსეთმა უკრაინის ნახევარკუნძულ ყირიმის ოკუპირება მოახდინა 2014 წლის მარტში და ჩაატარა ყალბი რეფერენდუმი, მისი ე.წ. ,,ფედერაციასთან მიერთების შესახებ.’’ მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, ნახევარკუნძულზე შეიარაღებული რუსი სამხედროები, მწვანე კომუფლაჟებში, ყოველგვარი შევრონის გარეშე იმყოფებოდნენ – მათ ,,მწვანე ადამიანები’’ შეარქვეს.
თავიდან, ვლადიმერ პუტინი კატეგორიულად უარყოფდა მებრძოლების რუსეთთან კავშირს. ერთი თვის შემდეგ კი, აპრილში, პირდაპირ სატელეფონო ხაზზე ყოფნისას მან აღიარა: მარტში ყირიმის ტერიტორიაზე მართლაც იყვნენ რუსეთის არმიის მეომრები.
მთელი 6 წლის განმავლობაში, რუსეთი კატეგორიულ უარს ამბობდა ყირიმის საკითხი საერთაშორისო სარბიელსა და კონფერენციებზე განხილულიყო, აქაოდა, ის დახურულია და საერთოდ არც არსებობსო.
კრემლმა ენა მაშინ ამოიდგა, როცა უწყლოობამ შეაწუხა
ყირიმის თვითმარქვია ყოფილი პროკურორის, ახლა კი ,,ედინაია როსიას“, გოსდუმის დეპუტატის, ნატალია პოკლონსკაიას პირით, კრემლი გაეროში ჩივის ,,უწყლოობის გენოციდის’’ გამო. ახლა ის პოსტებს სწერს ამერიკელ ბიზნესმენ ილონ მასკის. თურმე, ვიდრე ის ექსპედიციას გაგზავნის მარსზე, ჯერ ყირიმს უნდა ეწვიოს, რომელიც მტკნარი წყლის ნაკლებობის მიზეზით, უკვე ჰგავს მეზობელ პლანეტას.
ახლა პოკლონსკაიამ ამის მოყოლა ყირიმის პლატფორმაზე გადაწყვიტა
ძნელია შეაფასო პოკლონსკაიას განცხადებები, რადგან ის არ წარმოადგენს, რომელიმე ოფიციალურ დონეს, განუმარტა Обозреватель-ს პარტიის, ,,სლუგა ნაროდას“ დეპუტატმა, ნელი იაკოვლევამ. ადამიანის უფლებათა, დროებით ოკუპირებული ტერიტორიების, დეოკუპაციისა და რეინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ დასძინა, რომ ასეთი ეპატაჟური განცხადება რუსეთის მხრიდან სულ უფრო იმატებს:
,,რა სტატუსით უნდა მოვიწვიოთ პოკლონსკაია? როგორც მინიმუმ, ჯერ უნდა გაკეთდეს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური განცხადება. თავად პოკლონსკაია პოლიტიკური მანიპულაციებით არის დაკავებული. რაც უფრო მოახლოვდება ყირიმის სამიტი, მით მეტად ეცდება რუსეთი, სამიტის ეპატაჟური განცხადებებით შერყევას. ყირიმის საკითხზე მოსკოვი მუდმივად გამოიყენებს სხვადასხვა მანიპულაციებს, მაგრამ უკრაინამ უნდა გაატაროს საკუთარი გენერალური ხაზი და დაიკავოს ცალსახა, მკაცრი პოზიცია.’’
დეპუტატის თქმით, ყირიმის პლატფორმა ეს არის უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინიციატივა, რადგან ეს არის სფერო, რომელიც ეხება საერთაშორისო პოლიტიკას. იდეა მოიცავს ორ სტრატეგიას: ერთი უკვე საჯაროა, მეორე ჯერჯერობით დახურულია, რადგან მუშავდება დროებით ოკუპირებული ტერიტორიების რეინტეგრაციის სამინისტროებში, ასევე უშიშროების საბჭოში.
ღირს, თუ არა რუსეთის ყირიმის სამიტზე მიწვევა
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელის თანაშემწე ემინე ჯაფაროვა თვლის, რომ ღირს, რადგან სწორედ რუსეთი აგებს პასუხს ყირიმის ოკუპაციასა და მის შედეგებზე. ამასთან, ის აღიარებს: მოსკოვი, შეიძლება არ დათანხმდეს ამ ფორმატით მონაწილეობას.
ყირიმის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე სერგეი კუნიცინი Овозреватель TV- სთან ინტერვიუში ირწმუნებოდა: ,,რუსეთი უარს იტყვის ყირიმის პლატფორმაზე, ვინაიდან ის თვლის, რომ ,,ყირიმი ჩვენია’’ (КрЫмнаш – კრემლის პოპულარული რეფრენი – მთარგ. შენიშვნა). ეს საკითხი მათთვის დახურულია. დონბასის დაბრუნება მოსკოვს, მისი პირობებით სურს, ყირიმზე კი საერთოდ არ ლაპარაკობს. თუმცა, უკრაინამ რუსეთი ,,ფრჩხილებს გარეთ გაიტანა’’ და შექმნა ყირიმის პლატფორმა მოსკოვის გარეშე. ეს სწორი ნაბიჯია. საერთაშორისო სარბიელზე, ჩვენ გავაგრძელებთ იმის დადასტურებას, რომ ყირიმი უკრაინაა და ჩვენ მას დავიბრუნებთ რუსეთის მონაწილეობის გარეშე.’’
როდის და როგორ დაბრუნდება ყირიმი უკრაინის შემადგენლობაში
მხოლოდ მას შემდეგ, რაც პუტინი აღარ იქნება რუსეთის პრეზიდენტი – ამ თეზისს ერთხმად იმეორებს, აგერ უკვე ექვსი წელია, ყველა ავტორიტეტული ექსპერტი და პოლიტიკოსი. ვინაიდან, სანამ ის ხელისუფლებაში რჩება – რუსეთი არ დათანხმდება ყირიმის დაბრუნებას რაიმე პირობით. აი, როცა პუტინი წავა და პრეზიდენტის პოსტს სხვა დაიკავებს, კრემლის ახალ ხელისუფალს მოუწევს დასავლეთთან ურთიერთობის დალაგება და ის იძულებული იქნება ბევრი რამ, მათ შორის ყირიმი, დათმოს.

Обозреватель ( Украина)
Россия не комментировала украинскую инициативу, однако реакция появилась после того, как в оккупированном Крыму назрела экологическая катастрофа из-за нехватки воды: через бывшего самоназванного крымского прокурора Наталью Поклонскую теперь намекают, что Москва может и присоединиться к диалогу
Крымская платформа — это:
— Новая международная инициатива для переговоров по деоккупации Крыма и его возвращению в состав Украины
— Цель формата заключается в повышении эффективности международного реагирования на продолжающуюся оккупацию полуострова, усилении международного давления на Россию, предупреждении дальнейших нарушений прав человека и защите жертв на оккупированном полуострове
— Платформа будет действовать на нескольких уровнях: глав государств и правительств, министров иностранных дел, межпарламентского сотрудничества и в формате экспертной сети
— Концепцию этой платформы в ООН еще 23 сентября представил президент Украины Владимир Зеленский. Тогда же он предложил международным партнерам присоединиться к данной инициативе, чтобы объединить усилия по возвращению Крыма
— 6 октября, во время саммита Украина-ЕС, Евросоюз подтвердил готовность присоединиться к «Крымской платформе». Сейчас этот вопрос согласовывают на уровне национальных правительств стран Европейского Союза
— Первый саммит запланирован на май 2021 года
Как Путин захватил Крым, но боялся в этом признаться
Россия оккупировала украинский полуостров Крым в марте 2014-го, проведя фейковый референдум о его т. н. «присоединении к составу Федерации». Все это время на полуострове находились вооруженные российские военные в зеленом камуфляже без каких-либо шевронов, которых прозвали «зелеными человечками».
Сначала президент Владимир Путин категорически отрицал их принадлежность к РФ, а уже через месяц, в апреле, во время прямой телефонной линии, признал: на территории Крыма в марте действительно находились войска российской армии.
Все 6 лет оккупации Россия категорически отказывалась обсуждать вопрос Крыма на любых международных площадках или конференциях. Мол, он закрыт, его не существует вовсе.
Кремль заговорил, когда припекло с водой
Ситуация изменилась весной этого года, когда стало очевидно, что полуостров оказался на грани экологической катастрофы из-за отсутствия воды. Подземные реки и пресные водохранилища пересохли из-за теплых зим последних лет и летних засух.
Питьевая вода, конечно, есть, но она идет на нужды военных баз и военной промышленности, а еще для российских туристов. Самим крымчанам уже ничего не остается, поэтому с начала сентября большинство из них получает воду только по определенным часам в сутки.
Вместо того, чтобы решить проблему, Россия прибегает к политико-пропагандистским трюкам, обвиняя во всех бедах Украину. Хотя по международному праву, которое в России также ратифицировано, ответственность за оккупированные территории несет исключительно страна-агрессор. В данном случае — Российская Федерация.
Поклонская зовет в Крым Илона Маска
Через бывшего самоназванного прокурора Крыма, а ныне депутата Госдумы от путинской партии «Единая Россия» Наталью Поклонскую, Кремль жалуется на «водный геноцид» в Организацию объединенных наций (ООН), а сейчас пишет посты американскому бизнесмену Илону Маску. Мол, если он хочет отправить экспедицию на Марс, то для начала может приехать в Крым, который из-за отсутствия пресной воды тоже напоминает соседнюю планету.
Теперь Поклонская захотела рассказать об этом и на Крымской платформе.
Сложно комментировать подобные заявления Поклонской, потому что она не представляет ни один из официальных уровней, объяснила OBOZREVATEL депутат от партии «Слуга народа» Нелли Яковлева, заместитель председателя Комитета по вопросам прав человека, деоккупации и реинтеграции временно оккупированных территорий. И добавила, что подобных эпатажных заявлений со стороны России будет все больше:
«В качестве какого статусного субъекта можно пригласить Поклонскую? Как минимум это должно быть официальное заявление Министерства иностранных дел России. Сама Поклонская занимается политическими манипуляциями. Чем ближе к крымскому саммиту — тем больше Россия будет расшатывать его различными эпатажными заявлениями. По вопросу Крыма Москва постоянно будет прибегать к различным манипуляциям. Но Украина должна вести свою генеральную линию и занимать однозначно жесткую позицию».
По словам депутата, Крымская платформа — инициатива украинского Министерства иностранных дел, потому что это сфера, касающееся международной политики. Идея состоит из двух стратегий: одна уже обнародована, другая пока закрыта, так как дорабатывается в Министерстве по реинтеграции временно-оккупированных территорий, а также в СНБО.
Стоит ли приглашать Россию на крымский саммит
Заместитель председателя МИД Украины Эмине Джапарова считает, что стоит, так как именно Россия несет ответственность за оккупацию Крыма и ее последствия. Но в то же время признает: Москва может не согласиться на участие в таком формате.
Экс-председатель Совета министров АР Крым Сергей Куницын заверил в эфире Обозреватель TV: «Россия откажется от Крымской платформы, так как считает, что „Крымнаш». Этот вопрос для них закрыт. Донбасс они хотят отдать нам на своих условиях, а о Крыме вообще отказываются говорить. Однако Украина „вынесла» Россию за скобки и начала создавать Крымскую платформу без нее. Это правильный шаг. На различных мировых площадках мы будем продолжать доказывать, что Крым украинский и мы вернем его даже без участия России».
Когда и как Крым вернется в состав Украины
Только после того, как Владимир Путин перестанет быть президентом России — единодушно этот неофициальный тезис озвучивают уже 6 лет все авторитетные эксперты и политики. Мол, пока он будет оставаться у власти — Россия не согласится отдать Крым ни при каких условиях. А вот когда      Путин уйдет и президентский пост возглавит кто-то другой, новой кремлевской власти придется налаживать контакты с Западом, она будет вынуждена пойти на уступки. В том числе и по Крыму.