რუსეთს არ გაუკეთებია კომენტარი უკრაინის ინიციატივაზე, თუმცა რეაქცია გამოჩნდა მას შემდეგ, რაც ოკუპირებულ ყირიმში წყლის უკმარისობის გამო, ეკოლოგიური კატასტროფა მომწიფდა: ყირიმის თვითგამოცხადებული პროკურორის, ნატალია პოკლონსკაიას პირით მიანიშნებენ, რომ მოსკოვი შეიძლება დიალოგს შეუერთდეს
ყირიმის პლატფორმა – ეს არის:
– ახალი საერთაშორისო ინიციატივა მოლაპარაკების დასაწყებად, ყირიმის დეოკუპაციისა და მისი უკრაინის შემადგენლობაში დაბრუნების შესახებ.
– ფორმატის მიზანია, ნახევარკუნძულზე მიმდინარე ოკუპაციაზე, საერთაშორისო რეაგირების ეფექტიანობის გაზრდა – პლატფორმა ამოქმედდება რამდენიმე დონეზე: სახელმწიფოსა და მთავრობის მეთაურები, საგარეო საქმეთა სამინისტროები, პარლამენტთაშორისი თანამშრომლობა და საექსპერტო ქსელის ფორმატი.
– პლატფორმის კონცეფცია 23 სექტემბერს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ გაეროში წარადგინა. იმავდროულად, მან მოუწოდა საერთაშორისო პარტნიორებს შეერთებოდნენ ამ ინიციატივას, რათა ყირიმის დაბრუნებისკენ მიმართული ძალისხმევა გაერთიანდეს.
– 6 ოქტომბერს – უკრაინა – ევროკავშირის სამიტის დროს – ევროკავშირმა დაადასტურა მზადყოფნა მიერთებოდა ,,ყირიმის პლატფორმას.’’ ახლა, ამ საკითხის შეთანხმება მიმდინარეობს ევროკავშირის ნაციონალური მთავრობების დონეზე.
– პირველი სამიტი დაგეგმილია 2021 წლის მაისისთვის.
როგორ დაიპყრო პუტინმა ყირიმი, თუმცა ეშინოდა ამის აღიარება
რუსეთმა უკრაინის ნახევარკუნძულ ყირიმის ოკუპირება მოახდინა 2014 წლის მარტში და ჩაატარა ყალბი რეფერენდუმი, მისი ე.წ. ,,ფედერაციასთან მიერთების შესახებ.’’ მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, ნახევარკუნძულზე შეიარაღებული რუსი სამხედროები, მწვანე კომუფლაჟებში, ყოველგვარი შევრონის გარეშე იმყოფებოდნენ – მათ ,,მწვანე ადამიანები’’ შეარქვეს.
თავიდან, ვლადიმერ პუტინი კატეგორიულად უარყოფდა მებრძოლების რუსეთთან კავშირს. ერთი თვის შემდეგ კი, აპრილში, პირდაპირ სატელეფონო ხაზზე ყოფნისას მან აღიარა: მარტში ყირიმის ტერიტორიაზე მართლაც იყვნენ რუსეთის არმიის მეომრები.
მთელი 6 წლის განმავლობაში, რუსეთი კატეგორიულ უარს ამბობდა ყირიმის საკითხი საერთაშორისო სარბიელსა და კონფერენციებზე განხილულიყო, აქაოდა, ის დახურულია და საერთოდ არც არსებობსო.
კრემლმა ენა მაშინ ამოიდგა, როცა უწყლოობამ შეაწუხა
ყირიმის თვითმარქვია ყოფილი პროკურორის, ახლა კი ,,ედინაია როსიას“, გოსდუმის დეპუტატის, ნატალია პოკლონსკაიას პირით, კრემლი გაეროში ჩივის ,,უწყლოობის გენოციდის’’ გამო. ახლა ის პოსტებს სწერს ამერიკელ ბიზნესმენ ილონ მასკის. თურმე, ვიდრე ის ექსპედიციას გაგზავნის მარსზე, ჯერ ყირიმს უნდა ეწვიოს, რომელიც მტკნარი წყლის ნაკლებობის მიზეზით, უკვე ჰგავს მეზობელ პლანეტას.
ახლა პოკლონსკაიამ ამის მოყოლა ყირიმის პლატფორმაზე გადაწყვიტა
ძნელია შეაფასო პოკლონსკაიას განცხადებები, რადგან ის არ წარმოადგენს, რომელიმე ოფიციალურ დონეს, განუმარტა Обозреватель-ს პარტიის, ,,სლუგა ნაროდას“ დეპუტატმა, ნელი იაკოვლევამ. ადამიანის უფლებათა, დროებით ოკუპირებული ტერიტორიების, დეოკუპაციისა და რეინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ დასძინა, რომ ასეთი ეპატაჟური განცხადება რუსეთის მხრიდან სულ უფრო იმატებს:
,,რა სტატუსით უნდა მოვიწვიოთ პოკლონსკაია? როგორც მინიმუმ, ჯერ უნდა გაკეთდეს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური განცხადება. თავად პოკლონსკაია პოლიტიკური მანიპულაციებით არის დაკავებული. რაც უფრო მოახლოვდება ყირიმის სამიტი, მით მეტად ეცდება რუსეთი, სამიტის ეპატაჟური განცხადებებით შერყევას. ყირიმის საკითხზე მოსკოვი მუდმივად გამოიყენებს სხვადასხვა მანიპულაციებს, მაგრამ უკრაინამ უნდა გაატაროს საკუთარი გენერალური ხაზი და დაიკავოს ცალსახა, მკაცრი პოზიცია.’’
დეპუტატის თქმით, ყირიმის პლატფორმა ეს არის უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინიციატივა, რადგან ეს არის სფერო, რომელიც ეხება საერთაშორისო პოლიტიკას. იდეა მოიცავს ორ სტრატეგიას: ერთი უკვე საჯაროა, მეორე ჯერჯერობით დახურულია, რადგან მუშავდება დროებით ოკუპირებული ტერიტორიების რეინტეგრაციის სამინისტროებში, ასევე უშიშროების საბჭოში.
ღირს, თუ არა რუსეთის ყირიმის სამიტზე მიწვევა
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელის თანაშემწე ემინე ჯაფაროვა თვლის, რომ ღირს, რადგან სწორედ რუსეთი აგებს პასუხს ყირიმის ოკუპაციასა და მის შედეგებზე. ამასთან, ის აღიარებს: მოსკოვი, შეიძლება არ დათანხმდეს ამ ფორმატით მონაწილეობას.
ყირიმის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე სერგეი კუნიცინი Овозреватель TV- სთან ინტერვიუში ირწმუნებოდა: ,,რუსეთი უარს იტყვის ყირიმის პლატფორმაზე, ვინაიდან ის თვლის, რომ ,,ყირიმი ჩვენია’’ (КрЫмнаш – კრემლის პოპულარული რეფრენი – მთარგ. შენიშვნა). ეს საკითხი მათთვის დახურულია. დონბასის დაბრუნება მოსკოვს, მისი პირობებით სურს, ყირიმზე კი საერთოდ არ ლაპარაკობს. თუმცა, უკრაინამ რუსეთი ,,ფრჩხილებს გარეთ გაიტანა’’ და შექმნა ყირიმის პლატფორმა მოსკოვის გარეშე. ეს სწორი ნაბიჯია. საერთაშორისო სარბიელზე, ჩვენ გავაგრძელებთ იმის დადასტურებას, რომ ყირიმი უკრაინაა და ჩვენ მას დავიბრუნებთ რუსეთის მონაწილეობის გარეშე.’’
როდის და როგორ დაბრუნდება ყირიმი უკრაინის შემადგენლობაში
მხოლოდ მას შემდეგ, რაც პუტინი აღარ იქნება რუსეთის პრეზიდენტი – ამ თეზისს ერთხმად იმეორებს, აგერ უკვე ექვსი წელია, ყველა ავტორიტეტული ექსპერტი და პოლიტიკოსი. ვინაიდან, სანამ ის ხელისუფლებაში რჩება – რუსეთი არ დათანხმდება ყირიმის დაბრუნებას რაიმე პირობით. აი, როცა პუტინი წავა და პრეზიდენტის პოსტს სხვა დაიკავებს, კრემლის ახალ ხელისუფალს მოუწევს დასავლეთთან ურთიერთობის დალაგება და ის იძულებული იქნება ბევრი რამ, მათ შორის ყირიმი, დათმოს.

Obozrevatel ( Ukraine)
Russia did not comment on the Ukrainian initiative, but the reaction came after an environmental disaster was brewing in the occupied Crimea due to lack of water: through the former self-named Crimean prosecutor Natalia Poklonskaya, it is now hinted that Moscow may join the dialogue
The Crimean platform is:
– New international initiative for negotiations on de-occupation of Crimea and its return to Ukraine
the aim of the format is to increase the effectiveness of the international response to the ongoing occupation of the peninsula, increase international pressure on russia, prevent further human rights violations and protect victims on the occupied peninsula.
– The platform will operate at several levels: heads of state and government, foreign ministers, inter-parliamentary cooperation and in the format of an expert network
— The concept of this platform was presented at the UN on September 23 by the President of Ukraine Vladimir Zelensky. At the same time, he invited international partners to join this initiative in order to unite efforts for the return of Crimea
— On October 6, during the Ukraine-EU summit, the European Union confirmed its readiness to join the Crimean Platform. now this issue is being coordinated at the level of national governments of the european union countries
— The first summit is scheduled for May 2021
How Putin captured Crimea, but was afraid to admit it
russia occupied the ukrainian peninsula of crimea in march 2014, holding a fake referendum on its so-called “joining the federation”. all this time on the peninsula there were armed russian soldiers in green camouflage without any chevrons, who were nicknamed “green men”.
At first, President Vladimir Putin categorically denied their belonging to the Russian Federation, and a month later, in April, during a direct telephone line, he admitted that there were indeed Russian army troops on the territory of Crimea in March.
All 6 years of occupation, Russia categorically refused to discuss the issue of Crimea at any international platforms or conferences. Like, it is closed, it does not exist at all.
The Kremlin spoke when it was hot with water
The situation changed in the spring of this year, when it became obvious that the peninsula was on the verge of an environmental disaster due to lack of water. Underground rivers and fresh water reservoirs have dried up due to the warm winters of recent years and summer droughts.
Drinking water, of course, is available, but it goes to the needs of military bases and military industry, and also for Russian tourists. The Crimeans themselves have nothing left, so since the beginning of September, most of them receive water only at certain hours a day.
Instead of solving the problem, Russia resorts to political and propaganda tricks, blaming all the troubles on Ukraine. Although under international law, which is also ratified in Russia, the responsibility for the occupied territories is borne exclusively by the aggressor country. In this case, the Russian Federation.
Poklonskaya calls Elon Musk to Crimea
Through the former self-appointed prosecutor of Crimea, and now a State Duma deputy from Putin’s United Russia party, Natalia Poklonskaya, the Kremlin complains about the “water genocide” to the United Nations (UN), and now writes posts to American businessman Elon Musk. They say that if he wants to send an expedition to Mars, then first he can come to the Crimea, which, due to the lack of fresh water, also resembles a neighboring planet.
Now Poklonskaya wanted to talk about it on the Crimean platform.
It is difficult to comment on such statements by Poklonskaya, because she does not represent any of the official levels, explained OBOZREVATEL deputy from the party “Servant of the People” Nelly Yakovleva, Deputy Chairman of the Committee on Human Rights, De-occupation and Reintegration of Temporarily Occupied Territories. And she added that there will be more and more such shocking statements from Russia:
“As a high-status entity you can invite Poklonsky? At a minimum, this should be an official statement of the russian ministry of foreign affairs. poklonskaya herself is engaged in political manipulation. The closer to the crimean summit — the more russia will undermine It With various Shocking Statements. On the issue of crimea, moscow will constantly resort to various Manipulations. But ukraine must maintain Its general line and take An unambiguously tough position.”
according to the deputy, the crimean platform is an initiative of the ukrainian ministry of foreign affairs, because it is an area related to international politics. The idea consists of two strategies: one has already been published, the other is still closed, as it is being finalized in the Ministry for the Reintegration of Temporarily Occupied Territories, as well as in the National Security and Defense Council.
Whether or not to invite Russia to the Crimean summit
Deputy Foreign Minister of Ukraine Emine Dzhaparova believes that it is worth it, since it is Russia that is responsible for the occupation of Crimea and its consequences. But at the same time, he admits that Moscow may not agree to participate in such a format.
Former Chairman of the Council of Ministers of the Autonomous Republic of Crimea Sergey Kunitsyn assured on the air of the Observer TV: “Russia will abandon the Crimean platform, as it believes that “Krymnash”. This issue is closed to them. They want to give us Donbass on their own terms, but they refuse to talk about Crimea at all. However, Ukraine “took” Russia out of the brackets and began to create a Crimean platform without it. This is the right step. On various world platforms, we will continue to prove that Crimea is Ukrainian and we will return it even without Russia’s participation.”
When and how will Crimea return to Ukraine
Only after Vladimir Putin ceases to be president of Russia-this unofficial thesis has been unanimously voiced for 6 years by all authoritative experts and politicians. They say that as long as he remains in power, Russia will not agree to give up Crimea under any conditions. But when Putin leaves and someone else takes over the presidency, the new Kremlin government will have to establish contacts with the West, it will be forced to make concessions. Including in the Crimea.