როგორც ბევრისთვის, არც პუტინისთვის აღმოჩნდა 2020 წელი ისეთი, როგორსაც ელოდა.
გაზაფხულზე, როცა რუსეთმა შემოიღო მკაცრი კარანტინი და ისედაც დაზიანებული ეკონომიკა კიდევ უფრო მძიმე დღეში აღმოჩნდა, მისი მხარდაჭერა რეკორდულად დაბალ დონეზე დაეშვა
მისი ბუნკერის მსგავსი 2 იდენტური ოფისიდან ( ერთი მოსკოვშია, მეორე შავ ზღვაზე), პრეზიდენტი თავგამოდებით ცდილობდა, გაეკონტროლებინა მღელვარება მთელს ყოფილ საბჭოთა სივრცეზე.
ბელორუსში და ყირგიზეთში პროტესტებისა და სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის ომის შედეგად, პრობლემები რუსეთის საზღვრებს მისწვდა.
პუტინის ყოვლისშემძლეობის აურა შემცირდა, როცა ტრამპი მეორე ვადით არ აირჩიეს. ბევრს სჯერა, რომ 2016 წელს მის ხელისუფლებაში მოსვლაში, კრემლის ხელი ერია.
ყოველივე ეს დაგვირგვინდა იმით, რომ გასულ თვეში დაიბეჭდა ინფორმაცია: ვლადიმერ პუტინი დაავადებულია პარკინსონით და რომ ოჯახი მისგან გადადგომას მოითხოვს.
მსგავსი არაფერი შეიმჩნეოდა მის გუშინდელ პრესკონფერენციაზე, რომელიც ძირითადად ვიდეოკავშირის ფორმატში წარიმართა. პუტინის ჯანმრთელობის გაუარესების შესახებ ცნობების საპირისპიროდ, პრეზიდენტი კითხვებს 4 საათზე მეტი ხნის განმავლობაში სცემდა პასუხს.
მან ყურადღება „რთული წლის“ ნათელ მხარეზე გაამახვილა. დიახ, ეკონომიკა დაზიანდა პანდემიით, მაგრამ არც ისე ძლიერ, როგორც ბევრ ევროპულ ქვეყანაში. დიახ, ჯანდაცვის სისტემა გაჭირვებით უმკლავდებოდა სიტუაციას, მაგრამ სხვა სახელმწიფოებში უარესი ხდებოდა. დიახ, გაჭირვება იზრდება, მაგრამ ყველაფერი არც ისე ცუდაა, როგორც პუტინის კრემლში მოსვლამდე იყო.
4 წლის განმავლობაში პრემიერ- მინისტრად ყოფნის შემდეგ ( ეს დრო მან კონსტიტუციაზე მუშაობას დაუთმო), 2012 წელს, ის დაბრუნდა საპრეზიდენტო სავარძელში. წელს, რუსეთის მოქალაქეებმა უთხრეს „ დიახ“ საკონსტიტუციო ცვლილებებს, რომელთა თანახმად პუტინს უფლება აქვს ხელისუფლებაში 2036 წლამდე დარჩეს, თუკი ასე ისურვა:
„ მე ჯერ კიდევ არ მიმიღია გადაწყვეტილება, ვიყარო თუ არა კენჭი 2024 წლის არჩევნებზე“ – უპასუხა პუტინმა ჟურნალისტს, რომელმაც მას ჰკითხა, გეგმავდა თუ არა ამ ნაბიჯის გადადგმას 2024 წლისთვის, თუ წესი იმიტომ შეცვალა, რომ მისი გადადგომა იძულებითი არ ყოფილიყო.
„ჩემ ოჯახში, მთავარი სადღეგრძელო – ერთია – განაცხადა ვლადიმირ პუტინმა დამდეგ წელზე საუბრისას – რუსეთისთვის!“

Тео Мерц (Theo Merz)
Как и у многих других, у президента Путина 2020 год получился не совсем таким, на какой он надеялся.
Весной, когда Россия ввела строгий карантин, подкосив и без того проблемную экономику, его рейтинг поддержки упал до рекордно низкого уровня
Из своего напоминающего бункер офиса (или, как говорят, из двух совершенно идентичных офисов, один — в Москве, другой — на берегу Черного моря) президент изо всех сил старался держать под контролем волнения по всему бывшему Советском Союзу.
С протестами в Белоруссии и Киргизии и войной Азербайджана и Армении из-за Нагорного Карабаха проблемы подобрались к самым границам России.
Путинская аура всемогущества ослабла, когда президенту Трампу отказали во втором сроке. Многие верят, что в 2016 году он пришел к власти не без помощи Кремля.
В довершение ко всему в прошлом месяце в прессе появилась информация, будто Владимир Путин страдает от болезни Паркинсона и семья призывает его уйти в отставку.
Ничего из этого не было заметно на его вчерашней большой пресс-конференции, которая проводилась в основном по видеосвязи. Вопреки сообщениям о проблемах Путина со здоровьем, которые Кремль опроверг, президент отвечал на вопросы журналистов четыре с половиной часа.
Он сосредоточился на светлой стороне «трудного» года. Да, экономика пострадала из-за пандемии, но не так сильно, как во многих западноевропейских странах. Да, система здравоохранения с трудом справлялась с ситуацией, но в других государствах было еще хуже.
Да, бедность усугубляется. Но все не так плохо, как 20 лет назад, когда Владимир Путин только пришел в Кремль.
После четырех лет на посту премьер-министра, когда Путин поработал над конституцией, в 2012 году он вернулся в президентское кресло. В этом году россияне сказали «да» конституционным изменениям, которые позволят ему остаться у власти до 2036 года, если он того пожелает.
«Для себя я еще не принял решение, пойду я в 2024 году на выборы или не пойду», — ответил Путин журналисту, который спросил, планирует ли он баллотироваться в 2024 году или изменил правила, просто чтобы не уходить принудительно.
«В моей семье главным тостом всегда является один, — сказал Владимир Путин насчет грядущего Нового года. — За Россию!»