მოლდოვას ახლადარჩეული პრეზიდენტ მაია სანდუს სურს, რომ რუსმა სამხედროებმა დატოვონ სეპარატისტული დნესტრისპირეთის რეგიონი. პროევროპულად განწყობილმა სანდუმ, 15 ნოემბრის საპრეზიდენტო არჩევნებში, აჯობა პრორუსულ კანდიდატ იგორ დოდონს. გასულ ორშაბათს, მან მოითხოვა რუსი სამხედროების გასვლა დესტრისპირეთიდან და მათი შეცვლა ეუთოს დამკვირვებლებით
1990 წელს დნესტრისპირეთმა დამოუკიდებლობა გამოაცხადა, მაგრამ საერთაშორისო თანამეგობრობა (მათ შორის რუსეთი) მას მოლდოვას ტერიტორიად მიიჩნევს. სხვადასხვა მონაცემებით, რეგიონში 500-მდე რუსი სამხედრო იმყოფება, რომლებიც ქმნიან მშვიდობისმყოფელთა კორპუსს, 1000 ჯარისკაცი კი საბრძოლო მასალების ძველ საწყობებს იცავს.
კრემლს ეს იდეა არ მოეწონა – იქ განაცხადეს, რომ „დნესტრისპირეთში არსებული სტატუს-კვოს შეცვლას, შესაძლოა მოჰყვეს სერიოზული დესტაბილიზაცია.“
„მოლდოვას ტერიტორიაზე, ყოველგვარი დოკუმენტაციის გარეშე, იმყოფება რუსეთის ოპერატიული დაჯგუფება. არ არსებობს არავითარი ხელშეკრულება მათი იქ ყოფნის შესახებ,ასევე, მოლდოვას თანხმობა ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე დაჯგუფების ყოფნის თაობაზე. ეს შენაერთი უნდა გავიდეს, ისე როგორც უნდა გაიტანონ შეიარაღება და საბრძოლო მასალები, რომლებსაც ისინი იცავენ“ – თქვა სანდუმ პრეზიდენტად არჩევიდან კიშინიოვში გამართულ პირველივე პრესკონფერენციაზე.
მოლდოვას ლიდერი მოითხოვს მშვიდობისმყოფელთა კორპუსის დაშლას, რომელიც დნესტრისპირეთში 1992 წლის შეთანხმებით არის განლაგებული .გასულ ზაფხულს რუს და უკრაინელ სამხედროებს დაემატნენ რეგიონის ჯარისკაცებიც. არჩეული პრეზიდენტი გამოთქვამს წინადადებას, მათი საერთაშორისო სამოქალაქო მისიით ჩანაცვლების შესახებ, რომელსაც ეუთო უხელმძღვანელებს.
„ჩვენ ვხედავთ, რომ რუსეთს სხვა მოსაზრება აქვს. ჩვენ გავმართავთ მოლაპარაკებებს და განვიხილავთ ამ საკითხს. ჩვენ დამოუკიდებელი ქვეყანას წარმოვადგენთ და არ გვსურს ჩვენს ტერიტორიაზე სხვა ქვეყნის ჯარი“ – განაცხადა მსოფლიო ბანკის ყოფილმა ეკონომისტმა სანდუმ. გასულ წელს, მას მოლდოვას, ევროპის უღარიბესი ქვეყნის, პრემიერ-მინისტრის პოსტი ეკავა.
დნესტრისპირეთი, ინდუსტრიული რეგიონი, რომელიც მდებარეობს უკრაინასა და დნესტრის მარცხენა ნაპირს შორის, წარმოადგენს კონფლიქტურ ზონას, რომლის წარმოშობა საბჭოთა კავშირის რღვევას უკავშირდება. პერესტროიკის პერიოდში სლავურმა უმრავლესობამ (უკრაინელები და რუსები) გამოხატა თავისი პროსაბჭოური განწყობილება, ხოლო მოლდოვას ელიტა გამოდიოდა პრორუმინული კურსის მხარდაჭერით (მეზობელ რუმინეთთან არსებული ლინგვისტური და კულტურული კავშირების გამო). 1992 წელს, იქ გაჩაღდა გაჩაღდა ხანმოკლე შეიარაღებული კონფლიქტი, როცა მოლდოვა შეეცადა ამ ტერიტორიაზე კონტროლი აღედგინა, მაგრამ მას ამაში ხელი რუსულმა არმიამ შეუშალა. იმ დროიდან დნესტრისპირეთი – რეგიონის ერთ-ერთი გაყინული კონფლიქტია. 2006 წელს აქ გაიმართა რეფერენდუმი დნესტრისპირეთის რუსეთთან ინტეგრაციის შესახებ.
გასულ ორშაბათს, კრემლმა განაცხადა, რომ სანდუს მოსკოვთან არ განუხილავს რუსი მშვიდობისმყოფელების ეუთოს მეთვალყურეებით შეცვლის საკითხი.“ ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ კონსტრუქცივიზმი იმძლავრებს, რომ ამ საკითხში იქნება გარკვეული მემკვიდრეობითობა და გავითვალისწინებთ ნებისმიერი მკვეთრი ნაბიჯის შესაძლო შედეგებს“- განაცხადა ვლადიმერ პუტინის პრესმდივანმა.
რუსეთისთვის სანდუს არჩევა და მისი პროევროპული დისკურსი უსიამოვნო მოვლენააა, ამგვარად მოლდოვა ემიჯნება რუსეთის გავლენის სფეროს. კრემლი ღიად უჭერდა მხარს იგორ დოდონს (მოლდოვის სოციალისტური პარტიის წარმომადგენელი, რომელსაც პრეზიდენტის თანამდებობა 2016 წლიდან ეკავა).
ეს მოხდა პოსტსაბჭოთა სივრცისთვის მეტად დაძაბულ პერიოდში, როცა მოსკოვის მოკავშირე ბელორუსი და ყირგიზეთი სერიოზულ პრობლემებს აწყდებიან.
“ჩვენს ორმხრივ ურთიერთობებში დაბალანსებული მიდგომის მოთხოვნილება დიდია, დიალოგი დოდონთან ახლაც გრძელდება, ის, ამ თვალსაზრისით, უფრო კონსტრუქციული იყო “- ხაზი გაუსვა პესკოვმა

Мария Саукильо (María R. Sahuquillo)
Избранный президент Молдавии Майя Санду хочет, чтобы российские войска покинули сепаратистский регион Приднестровье. Санду, настроенная проевропейски, на президентских выборах 15 ноября обошла пророссийского кандидата Игоря Додона. В этот понедельник она призвала вывести российские войска из Приднестровья и заменить их на наблюдателей от ОБСЕ
Приднестровье провозгласило независимость в 1990 году, но международное сообщество (в том числе Россия) считает его частью территории Молдавии. По разным данным, в регионе находятся около 500 российских военных, составляющих миротворческий корпус, а около тысячи охраняют старые склады боеприпасов.
Кремлю идея не понравилась — там заявили, что любое изменение статуса-кво Приднестровья может «привести к серьезной дестабилизации».
«На территории Молдавии без каких-либо официальных документов находится оперативная группа российских военных. Нет никакого соглашения относительно их присутствия, а также согласия Молдавии на их нахождении на территории нашей страны. Эти войска нужно вывести, так же как и вооружение и боеприпасы, которые они охраняют», — сказала Санду на своей первой пресс-конференции в Кишинёве в качестве избранного президента.
Молдавский лидер настаивает на роспуске группы миротворцев, размещенной в Приднестровье согласно договорам 1992 года. Этим летом к 500 российским и украинским военным добавились также военнослужащие региона. Избранный президент предлагает заменить этот контингент на международную гражданскую миссию под руководством ОБСЕ.
«Мы видим, что у России другое мнение. Мы будем вести диалог, переговоры, будем обсуждать это. Мы — независимая страна, и мы не хотим, чтобы на нашей территории были войска другого государства», — заявила Санду, бывший экономист Всемирного банка. В прошлом году она занимала должность премьер-министра Молдавии, самой бедной страны Европы.
В Приднестровье, промышленном регионе, расположенном между левым берегом реки Днестр и Украиной, находится зона конфликта, связанного с распадом Советского Союза. Во время перестройки славянское большинство (украинцы и русские) заявляло о своих просоветских настроениях, а молдавские элиты выступали за румынский курс (из-за лингвистических и культурных связей с соседней Румынией). В 1992 году там разгорелся краткосрочный вооруженный конфликт, когда Молдавия попыталась восстановить контроль над территорией, но ей помешали российские войска. С тех пор Приднестровье — один из замороженных конфликтов региона. В 2006 году там прошел референдум с призванием к будущей интеграции в Россию.
В этот понедельник Кремль заявил, что Санду не обсуждала с Москвой предложение заменить российские миротворческие войска на наблюдателей от ОБСЕ. «Мы рассчитываем, что этот конструктивизм возобладает, что в этом плане будет определенная преемственность и что мы будем учитывать все возможные негативные последствия каких-либо резких шагов», — сказал пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков.
Для России избрание Санду и её проевропейский дискурс стали досадным событием, ведь так Молдавия отдаляется от сферы влияния России. Кремль открыто поддерживал Игоря Додона (члена социалистической партии Молдавии, занимавшего должность президента с 2016 года). Произошло это в весьма напряженный для постсоветского пространства период, когда союзники Москвы Белоруссия и Киргизия столкнулись с серьезными проблемами. «Потребность в более сбалансированном подходе в контексте наших двухсторонних отношений велика. Диалог с [Игорем] Додоном и сейчас продолжается, но он был гораздо более конструктивный в этом плане», — подчеркнул Песков.